Strona główna | Aktualności24 maja 2024
Prestiżowe wyróżnienie

Płyta z kompozycjami Karola Anbilda, które wykonuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali, z solistą Arturem Jaroniem, została zauważona przez francuski magazyn muzyczny. Płyta ukazała się w styczniu tego roku. Powstała dzięki wsparciu: Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Ministra Edukacji i Nauki, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Radia Kielce.

więcej >>>


21 maja 2024
Zrzeszenie Filharmonii Polskich

Organizacja reprezentująca 39 polskich filharmonii i orkiestr wybrała nowy zarząd. Na stanowisku przewodniczącego pozostał sprawujący tę funkcję od 2021 roku Jacek Rogala. Serdecznie gratulujemy naszemu Dyrektorowi!

więcej >>>


10 maja 2024
Dyrygent - rezydent

8 maja 2024 r. w siedzibie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, odbyło się posiedzenie komisji konkursowej opiniującej wnioski aplikacyjne złożone do programu „Dyrygent-rezydent”. Miło nam poinformować, że w opinii komisji nasza Filharmonia jest jedną z pięciu, które najlepiej mogą zrealizować cele programu, do jakich należy wsparcie zawodowe i promocja młodych dyrygentów. Dyrygentem-rezydentem FŚ w sezonie 2024/2025 będzie Piotr Bywalec.

więcej >>>


5 marca 2024
32. Świętokrzyskie Dni Muzyki ze wsparcie z MKiDN

Z wielką radością informujemy, że decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Filharmonia Świętokrzyska im.O. Kolberga w Kielcach otrzymała dofinansowanie na 32. Świętokrzyskie Dni Muzyki w ramach programu „Muzyka”.
Program ten ma za zadanie wspieranie najbardziej wartościowych zjawisk i trendów w kulturze muzycznej niezależnie od gatunkowych podziałów. Celem programu jest zarówno wspieranie przedsięwzięć kultywujących tradycję i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej kultury muzycznej, jak i projektów skoncentrowanych na tworzeniu nowych wartości i poszukiwaniu oryginalnych środków ekspresji artystycznej.

więcej >>>


29 lutego 2024
Kolejne dofinansowanie

Z wielką radością informujemy, że decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Filharmonia Świętokrzyska im.O. Kolberga w Kielcach otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”.
Już wkrótce będziecie mogli usłyszeć dwie kompozycje napisane dla naszej Filharmonii. Będą to:
- "De la poésie française…" symfonia liryczna na mezzosopran, baryton i orkiestrę Piotra Mossa,
- "Legendy świętokrzyskie" na orkiestrę Mateusza Ryczka.
Program „Zamówienia kompozytorskie” ma na celu tworzenie nowych dzieł muzycznych, ich prawykonanie, popularyzację i udostępnianie w przestrzeni publicznej. Program realizuje Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

więcej >>>


16 lutego 2024
Prawykonanie

Podczas piątkowego koncertu zostanie wykonana po raz pierwszy "Suita tragikomiczna - Siedem grzechów głównych" Joanny Wnuk-Nazarowej. Utwór został zamówiony przez Filharmonię Świętokrzyską w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”.

więcej >>>


12 lutego 2024
Mamy to!!!

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Filharmonia Świętokrzyska otrzymała w tym roku dofinansowanie w ramach programu „Infrastruktura kultury” na "Zakup wyposażenia oraz modernizację infrastruktury sieciowej". Nasz wniosek został najwyżej oceniony!

więcej >>>


19 stycznia 2024
Promocja nowej płyty Filharmonii Świętokrzyskiej z muzyką jej wieloletniego dyrektora, Karola Anbilda

Podczas piątkowego koncertu odbędzie się promocja nowej płyty Filharmonii Świętokrzyskiej z muzyką jej wieloletniego dyrektora, Karola Anbilda.
Dziękujemy za pomoc w wydaniu płyty:
Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego, Ministerstwu Edukacji i Nauki, Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Radiu Kielce S. A.

więcej >>>


19 stycznia 2024
To już 12 lat w nowej siedzibie!

19 stycznia 2012 roku miało miejsce otwarcie Międzynarodowego Centrum Kultur – nowej siedziby Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga. Uroczystość tę poprzedziła konferencja prasowa, a także wizyta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.

więcej >>>


15 grudnia 2023
Prawykonanie

Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę Reflections Anny Rocławskiej-Musiałczyk powstał na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach programu MKiDN. W ogólnym założeniu utwór zakłada rozwijanie idei oscylowania pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Łączy elementy bliskie kompozytorce, które w historii muzyki utrwaliły się jako tradycyjne, np. cykliczność formy koncertującej, jej kontrastowość, barwna instrumentacja utworu, czy kadencje solistów. Utwór wykona Polish Vilin Duo, młody duet skrzypcowy, który występuje w największych salach koncertowych na świecie.

więcej >>>


17-24 listopada 2023
31. Świętokrzyskie Dni Muzyki

Już tylko kilka dni dzieli nas od 31. Świętokrzyskich Dni Muzyki. Festiwal zapowiada się bardzo ciekawie i różnorodnie.

więcej >>>
6 listopada 2023
Pożegnanie

Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Urszuli Sokołowskiej - naszej koleżanki, która pracowała w Impresariacie Filharmonii Świętokrzyskiej przez 30 lat. Przez jej ręce przeszła niezliczona ilość informatorów, książek programowych i afiszy. Zajmowała się współpracą z mediami oraz dbała o naszą widownię. Na zawsze pozostanie w naszych sercach ..,. +❤️
Msza Św. pogrzebowa zostanie odprawiona w piątek 10.11.23 o godz.13.00 w kieleckiej Katedrze.


29 września 2023
Inauguracja sezonu artystycznego

Twórczość dwóch wielkich polskich pianistów rozpocznie nowy sezon artystyczny. W pierwszej części koncertu pojawią się Chopin i Paderewski, którzy na kartach historii i kultury polskiej zapisali się jako postaci wybitne, nadzwyczaj ważne, których dzieło życia – uniwersalne i ponadczasowe, naznaczone geniuszem oraz głębokim patriotyzmem – niezmiennie i wyraźnie wyciska swe piętno na naszej współczesności.więcej >>>
8 - 15 września 2023
V Festiwal Filmu i Muzyki. Podróże

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem podróże. Nie zabraknie ich podczas wieczorów filmowych i kameralnych koncertów. Jedną z dróg, która potrafi poruszyć serce i przywołać piękne wspomnienia jest muzyka z dużego ekranu. Przed nami niezapomniane melodie arcydzieł światowej kinematografii, ale także utwory, które pojawiły się nie w jednym, a w kilku filmowych tytułach. Będą też melodie niewykorzystane w żadnym filmie, choć można będzie w nich usłyszeć inspiracje ze srebrnego ekranu.zobacz program festiwalu
30 sierpnia 2023
Zapisz się do newslettera Zrzeszenia Filharmonii Polskich

Zrzeszenie Filharmonii polskich powstało w 2011 roku. Jest organizacją pracodawców reprezentującą interesy 38 polskich filharmonii i orkiestr profesjonalnych. Aktywnie uczestniczy w konsultowaniu i kształtowaniu polityk kulturalnych władz samorządowych i krajowych. Wspiera wysiłki na rzecz reformy otoczenia prawnego instytucji artystycznych, uczestniczy w procedurach wyłaniania dyrektorów instytucji muzycznych, pełni funkcje doradcze, m. in. w Radzie ds. Instytucji Artystycznych przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współtworzy i konsultuje programy realizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Organizuje szkolenia o tematyce związanej z zarzadzaniem kulturą. Gromadzi i analizuje dane dotyczące działalności polskich instytucji muzycznych.odwiedź stronę i zapisz się do newslettera ZFP21 lipca - 25 sierpnia 2023
XII Lato w Filharmonii

Masz pomysł na letnie wieczory? Od 21 lipca do 25 sierpnia trwać będzie słoneczne Lato w Filharmonii, a w nim: siedem kolejnych wieczorów z koncertami kameralnymi i symfonicznym. Wydarzenia te odbywać się będą w sali kameralnej, na dziedzińcu i w sali koncertowej!więcej >>>

5 lipca 2023
XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz

Otrzymaliśmy zaproszenie na prestiżowy XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. 5 lipca o godz. 20.00 zapraszamy do Kościoła św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, gdzie nasi filharmonicy zagrają pod batutą Jacka Rogali. Muzykom towarzyszyć będą znakomici artyści: Iwona Socha - sopran, Roksana Wardenga - mezzosopran, Tomasz Kuk - tenor, Robert Gierlach - bas oraz Chór Filharmoników Katowickich. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami Festiwalu:więcej >>>

27 czerwca 2023
Najnowsze wydawnictwo płytowe

Już jest! Druga płyta z zapomnianą twórczością Ryszarda Bukowskiego, będącego jedną z najważniejszych osobistości muzycznych Wrocławia II dekady XX wieku!
Artysta urodził się w 1916 roku w miejscowości Cieszkowy w województwie świętokrzyskim. Mieszkał w Warszawie, Katowicach, a od 1948 osiadł na stałe we Wrocławiu, gdzie zmarł w 1987 roku. Jego dorobek twórczy obejmuje formy symfoniczne, koncertujące, wokalno-instrumentalne, kameralne, solowe, dzieła sceniczne, muzykę teatralną i filmową.
Na drugim krążku znajdą się premierowe nagrania Koncertu na trąbkę, jazzową sekcję rytmiczną i orkiestrę, Muzyki na fortepian i orkiestrę, Koncertu na dwa fortepiany, perkusję i smyczki, a także kompozycji pt. Liryki na baryton i 13 instrumentów. Solistami są: pianiści – Maria Magdalena Janowska-Bukowska i Tomasz Lupa, trębacz – Tomasz Woźniak oraz baryton – Adam Kruszewski. Artystom towarzyszy Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali.

23 czerwca 2023
Świętokrzyski Kwintet Blaszany z nagrodą!

W ogrodzie Domu Środowisk Twórczych odbyło się wręczenie nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2022 rok. W gronie osób wyróżnionych przez Prezydenta Miasta Kielce znalazł się Świętokrzyski Kwintet Blaszany, który otrzymał Nagrodę III stopnia. Gratulujemy!więcej >>>

16 czerwca 2023
Zakończenie sezonu artystycznego 2022/23

Wszyscy twórcy oper dbali w swoich partyturach, by chór był równorzędnym, dramaturgicznym bohaterem spektakli, bądź swoją obecnością komentował sceniczne wydarzenia. Na koncercie wieńczącym sezon artystyczny 2022/2023 gwiazdą wieczoru będzie zatem chór, który tym razem stanie w pełnym blasku reflektorów. W programie znajdą się najwspanialsze pozycje repertuaru chóralnego. Nie zabraknie fragmentów z oper kompozytorów werystów: Ruggiera Leoncavalla czy Pietra Mascagniego. Nie obędzie się też bez chórów z oper Giuseppe Verdiego: Traviaty i Trubadura. Moc chóru przeniesie nas także do nasyconej ognistym temperamentem Hiszpanii. Nie zabraknie porywających i wyjątkowych melodii. Zatem niech i to spotkanie będzie wyjątkowe, jak wyjątkowe są dzieła Wielkich Mistrzów opery!więcej >>>26 maja 2023
Meruert Karmenova - Laureatka II nagrody 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego 2022 w naszej Filharmonii

Dla miłośników wiolinistyki Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu jest niczym znany szerszej publiczności Konkurs Chopinowski w Warszawie. Dla kilkorga młodych skrzypków chwila ogłoszenia wyników przez zacne Jury Konkursu zmieniła wiele, jeśli nie wszystko. Wyruszyli w kilkumiesięczną trasę koncertową po Polsce i Europie. Na naszej estradzie wystąpi – obok Orkiestry Symfonicznej FŚ pod batutą Jacka Rogali – laureatka drugiej nagrody, Meruert Karmenova, która zachwyciła publiczność i jurorów swoją nieprzeciętną muzykalnością. W jej wykonaniu usłyszymy Koncert skrzypcowy nr 2 d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego. To jeden z najpopularniejszych romantycznych koncertów skrzypcowych, uwielbiany przez melomanów na całym świecie za soczyste i poruszające melodie i harmonie.więcej >>>

18-25 listopada 2022
30. Świętokrzyskie Dni Muzyki

Już tylko kilka dni dzieli nas od 30. Świętokrzyskich Dni Muzyki. Będzie ciekawie i bardzo różnorodnie.więcej >>>30 września 2022
Inauguracja 78. sezonu artystycznego

Podczas inauguracji usłyszymy Sceny Litewskie na podstawie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Kompozycja Zbigniewa Kruczka zostanie wykonana po raz pierwszy w Kielcach. Fragmenty Pana Tadeusza zinterpretuje Jan Nowicki. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi maestro Jacek Rogala.więcej >>>

9-16 września 2022
IV FESTIWAL FILMU I MUZYKI. UKRAINA

Tegoroczna, czwarta edycja Festiwalu Filmu i Muzyki poświęcona jest kulturze Ukrainy. Mimo wspólnych słowiańskich korzeni z Polakami, tradycje i folklor obu krajów są zgoła odmienne. Podczas koncertów będzie można usłyszeć ukraińską muzykę ludową oraz symfoniczną i filmową twórców współczesnych oraz wywodzących się z pokoleń wcześniejszych. Oprócz tego zaprezentowane zostaną wybitne filmy ukraińskich reżyserów nagradzane na wielu prestiżowych festiwalach (opłaty za ich licencje zostaną przekazane na rzecz walczącej Ukrainy). Podczas każdego wydarzenia będzie można spróbować potraw tradycyjnej kuchni ukraińskiej.więcej >>>11 lipca 2022
Dyrygent – rezydent 2022/2023 – wyniki naboru wniosków

4 lipca 2022 r. w siedzibie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, odbyło się posiedzenie komisji konkursowej opiniującej wnioski złożone do programu Dyrygent-rezydent w sezonie 2022/2023. W skład komisji rekomendującej dyrekcji Instytutu projekty weszli przedstawiciele środowiska dyrygenckiego, instytucji artystycznych, uczelni muzycznych oraz Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Projekt Filharmonii Świętokrzyskiej uzyskał akceptację komisji i przyznano nam środki w ramach tego programu. W sezonie 2022/2023 Piotr Wacławik będzie dyrygentem-rezydentem w naszej Filharmonii.

8 lipca 2022
XI Lato w Filharmonii

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na letnie koncerty! Będzie to już jedenastka edycja znanego i lubianego przez publiczność cyklu. Nasza propozycja dla wszystkich poszukujących w wakacje artystycznych wzruszeń i dobrej zabawy jest bardzo różnorodna!więcej >>>
15 kwietnia 2022
Mamy to!

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu Zamówienia kompozytorskie. Nasze wnioski zostały wysoko ocenione i już wkrótce będziecie mogli usłyszeć dwie kompozycje napisane dla naszej Filharmonii. Będzie to Koncert na klarnet i orkiestrę symfoniczną Krzysztofa Herdzina (solista - Roman Widaszek) oraz Krajobrazy wyobraźni na orkiestrę Marty Ptaszyńskiej. Program realizuje Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

14 marca 2022
Prawykonanie utworu Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil

18 marca będzie miało miejsce prawykonanie kompozycji Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil ULURU. Czas Snu z cyklu ekomuzyka. Utwór został zamówiony przez Filharmonię Świętokrzyską w ramach programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Kompozycja nawiązuje do tradycji Aborygenów. Góra Uluru znajduje się w parku narodowym w centralnej Australii. Jest jednym z jej symboli, ale przede wszystkim świętym miejscem dla Aborygenów. W jaskiniach, które znajdują się u podnóża skały Uluru widnieją malowidła ścienne przedstawiające mity, które opisują wydarzenia z Czasu Snu, czyli epoki w mitologii Aborygenów, w której boskie istoty stworzyły ziemię i ustanowiły naturalny i prawny porządek świata. Aborygeńscy strażnicy mieli obowiązek dbać o ich wizerunek bowiem wierzono, że właśnie boskie istoty odcisnęły go na skałach, a potem odeszły, przykazując ludziom, by tą naturalną ciągłość świata odtwarzali. Wszystko to zostało zanurzone przez kompozytorkę w dźwiękach. Aborygeńskie rytuały są symbolicznie przeniesione do orkiestry i zawarte w strukturach muzycznych poprzez charakterystyczny rytm, puls, powtarzalność i swego rodzaju trans. Oryginalna kolorystyka, która płynnie przechodzi przez wszystkie grupy instrumentów ukazuje słońce wędrujące w ciągu dnia nad okazałą skałą ULURU. Utwór powstał w trudnym momencie ostatnich wydarzeń, który może być dla nas CZASEM SNU, z którego – jak mówi kompozytorka – szybko się obudzimy i wrócimy do naturalnego, spokojnego porządku świata.

25 lutego 2022

flaga Wobec dramatycznych wydarzeń na Ukrainie wyrażamy nasz zdecydowany sprzeciw wobec zbrojnej agresji Rosji oraz zapewniamy o naszej solidarności z Ukrainą. Słowa wsparcia kierujemy w szczególności do ukraińskich muzyków, w tym naszych koleżanek i kolegów, których jednocześnie zapewniamy o gotowości udzielenia im pomocy.
Uważamy, że muzyka jest przekazem uniwersalnym, a talent wybiega ponad wąską kategorię narodowości. Jednak w obliczu okrutnej napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę zdecydowaliśmy o czasowej rezygnacji z promowania rosyjskiej kultury podczas naszych koncertów. Ten symboliczny gest jest wyrazem naszego sprzeciwu wobec wojny oraz solidarności z narodem ukraińskim.
Pożegnanie...
15 lutego 2022

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jana Biernackiego - fagocisty naszej orkiestry. Ostatnie pożegnanie śp. Jana odbędzie się w sobotę 19 lutego o godz.13.00 w kościele pw. św. Stanisława b.m w Kielcach. Wierzymy, że Janek będzie teraz grał najpiękniejsze dźwięki w Niebie....
Taki pozostanie w naszych wspomnieniach (2017 r.)... >>>


Spotkanie z maestro Antonim Witem i promocja książki DYRYGOWANIE. SPRAWA ŻYCIA I ŚMIERCI.
24 listopada 2021

Mistrz batuty szczerze i barwnie, nie skąpiąc anegdot, w szesnastu chronologicznie i tematycznie ułożonych rozdziałach opowiada o swoim życiu, rodzinie, zainteresowaniach, a przede wszystkim o bogatym dorobku artystycznym. Utwór jest fascynującą opowieścią światowej sławy dyrygenta o drodze z rodzinnego domu w Krakowie na estrady największych sal koncertowych świata. Czytelnicy będą mogli odkryć rolę dyrygenta – artysty we fraku, stojącego przed orkiestrą, który wraz z muzykami realizuje własną koncepcję utworu zapisanego w partyturze. Perfekcja i kultura, pamięć i rozmach, polot oraz poczucie humoru – to wszystko jest w tej książce.
Wszyscy chętni będą mogli zakupić książkę z autografem autora! Wstęp wolny. Zaproszenia do odbioru w kasie.


29. Świętokrzyskie Dni Muzyki
22-29 października 2021

Po ubiegłorocznym doświadczeniu prezentowania naszej festiwalowej oferty wyłącznie w przestrzeni wirtualnej, cieszymy się, że w tym roku – pomimo narastającej kolejnej fali pandemii – możemy ponownie zaprosić Państwa do naszych sal koncertowych i wspólnie wędrować po różnorakich przestrzeniach kreowanych dźwiękami.

Przeważająca część programu 29. Świętokrzyskich Dni Muzyki, które tym razem w całości poświęcone są muzyce polskiej, będzie się odwoływać do przeszłości. Dwóm wieczorom – inauguracyjnemu i finałowemu – nadaliśmy podtytuł „Okruchy pamięci” zaczerpnięty z utworu Zygmunta Krauzego. Ale w zasadzie mógłby on określić większość z tegorocznych koncertów.

Z odległej przeszłości wydobywać będziemy z zapomnienia wspaniałe kompozycje Józefa Elsnera, Raula Koczalskiego i Witolda Maliszewskiego. Z tej nieodległej przywołamy muzykę Krzysztofa Pendereckiego i Andrzeja Panufnika oraz – jazzowo – Krzysztofa Komedy, a – filmowo – postać Henryka Mikołaja Góreckiego. Aby być na bieżąco z muzyką naszych czasów, zaproponujemy wysłuchanie utworów Zygmunta Krauzego, Romualda Twardowskiego, Roxany Panufnik, Mikołaja Piotra Góreckiego oraz kompozytorów związanych ze Studiem Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu z Lidią Zielińską na czele. Odwołując się zaś do polskiej muzyki ludowej, dworskiej i klasztornej, wybierzemy się na Kurpie, gdzie przewodnikiem będzie niestrudzony propagator muzyki tradycyjnej, Adam Strug.

I nie zabraknie również innych stałych elementów festiwalu. W edukacyjnym koncercie rodzinnym z kolorami dźwięków otaczającego nas świata młodych melomanów zapoznawać będą członkinie kwartetu smyczkowego. Projekcję filmową poprzedzi spotkanie z reżyserką obrazu, Violettą Rotter-Kozerą. A na wystawie w foyer, jak co roku, podziwiać będziemy najnowsze prace uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach inspirowanych muzyką.

Zapowiada się więc osiem wieczorów, które będą okazją do spotkań z bardzo różnorodnymi i niezwykłymi obliczami naszej rodzimej twórczości. Zapraszamy Państwa na wszystkie.

dr hab. Jacek Rogala


szczegóły >>>Inauguracja sezonu artystycznego
1 października 2021

Zapraszamy Państwa na inaugurację sezonu artystycznego w najbliższy piątek (1 X 2021), która to uroczystość wypada w dniu Międzynarodowego Święta Muzyki. W programie świetny koncert z utworami Dworzaka i Schumanna oraz znakomitym solistą. Natomiast w przerwie koncertu otworzymy wystawę Filharmonii pt. Lata lecą...

Wystawa dokumentuje 75-lecie istnienia instytucji oraz 100-lecie tradycji symfonicznej w Kielcach. Składa się z szeregu plansz ze zdjęciami oraz z oszczędnym tekstem. Zaczyna się od od roku 1920, która to data stanowi symboliczną granicę 100 lat tradycji symfonicznej w Kielcach, a następnie od krótkiej historii z lat międzywojennych i pierwszego afisza reklamującego pierwszy koncert - 28 lipca 1945 r. Przedstawia kierujących instytucją dyrektorów, artystów, którzy odwiedzili naszą instytucję, aż po zatrzymane w kadrze najważniejsze wydarzenia z życia Filharmonii, przede wszystkim koncerty.

Wystawę opracowała i zredagowała Urszula SokołowskaIII Festiwal Filmu i Muzyki.
3 – 10 września 2021

Przed nami III Festiwal Filmu i Muzyki. Tegoroczny przystanek to Hiszpania. Podczas trzech koncertów usłyszymy m.in. muzykę filmową oraz utwory, które już po pierwszych dźwiękach – jak Koncert na cztery gitary Joaquina Rodrigo – przywołają skojarzenia z gorącą Andaluzją lub przypomną nam – jak np. Wspomnienia z Alhambry – najbardziej znane melodie hiszpańskie. Oprócz tego zachwycać się będziemy filmami uhonorowanymi nagrodami na prestiżowych festiwalach. I to nie są jedyne przyjemności, jakie będą na Państwa czekały w tych dniach w Filharmonii.

szczegóły >>>X Lato w Filharmonii
7 lipca 2021

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na letnie koncerty, tradycyjnie organizowane na Dziedzińcu. Będzie to już dziesiąta edycja znanego i lubianego przez publiczność cyklu. Wszelkie nasze poczynania odbywać się będą z zachowaniem wszelkich obowiązujących obecnie przepisów dot. ochrony przed Covid-19, tzn. będziemy zatem musieli zachować odpowiednią odległość i mieć założoną maseczkę na twarzy. Do dyspozycji są płyny dezynfekujące, a wszystkim uczestnikom spotkania zostanie zmierzona temperatura.

szczegóły >>>Nowy Zarząd Zrzeszenia Filharmonii Polskich
30 maja 2021

30 maja br. Konferencja Dyrektorów Zrzeszenia Filharmonii Polskich wybrała zarząd IV kadencji. Przewodniczącym zarządu został Dyrektor Jacek Rogala.
Gratulujemy!!!
Zrzeszenie Filharmonii Polskich powstało 12 grudnia 2011 r. Jest organizacją pracodawców skupiającą 35 najważniejszych instytucji muzycznych naszego kraju.I Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy im. Dominika Połońskiego
26-27 marca 2021

W dniach 26-27 marca 2021 roku odbył się I Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy im. Dominika Połońskiego organizowany jest przez Katedrę Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Do udziału w konkursie organizatorzy zaprosili studentów specjalności wiolonczela z polskich uczelni muzycznych. Na program i formę konkursu złożyły się 30-40 minutowe recitale z dowolnie wybranych utworów na wiolonczelę solo lub z towarzyszeniem fortepianu. Michał Balas, Laureat Nagrody Głównej, zdobywcza tytułu Indywidualność Wiolonczelowa 2021 wystąpi również w naszej Filharmonii. Cieszymy się ogromnie!

szczegóły >>>Wracamy do gry!!!
18 lutego 2021

Zapraszamy na najbliższy koncert, 19 lutego o godz. 19.00, który odbędzie się w Filharmonii Świętokrzyskiej z udziałem publiczności! Koncert rozpoczną Dwie melodie elegijne na orkiestrę smyczkową op. 34 Edvarda Griega. Usłyszymy również II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w interpretacji Tymoteusza Biesa, występującego po raz pierwszy na naszej estradzie. Wieczór zakończy I suita Peer Gynt Edvarda Griega. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi szef naszej instytucji – Jacek Rogala >>>
Podczas tego wieczoru, zajętych może być tylko połowa miejsc dla publiczności. Obowiązuje również zachowanie reżimu sanitarnego, w tym obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką.
Przypominamy, że uczestnicy koncertów zobowiązani są do stosowania się do regulaminu obowiązującego w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej podczas pandemii COVID-19 oraz podpisania oświadczenia o aktualnym stanie zdrowia i przekazania go pracownikom FŚ przy wchodzeniu do budynku.

szczegóły >>>Niebawem znów się widzimy... :)
10 lutego 2021

W piątek wyjątkowy koncert, podczas którego gościem specjalnym będzie wybitny śpiewak - tenor Ryszard Karczykowski czytaj więcej >>>
W piątek gramy dla Was on-line, a 19 lutego widzimy się w sali koncertowej. Jednak z powodu pandemii będziemy mogli przyjąć 50% publiczności.
Do zobaczenia podczas koncertów!

szczegóły >>>Nowe wydawnictwo płytowe
18 grudnia 2020

Niezmiernie miło jest nam Państwa poinformować, że Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach wydała nowy album z nagranymi utworami Ryszarda Bukowskiego – kompozytora, pedagoga, animatora życia muzycznego. Artysta urodził się w 1916 roku w miejscowości Cieszkowy w województwie świętokrzyskim. Mieszkał w Warszawie, Katowicach, a od 1948 osiadł na stałe we Wrocławiu, gdzie zmarł w 1987 roku. Jego dorobek twórczy obejmuje formy symfoniczne, koncertujące, wokalno-instrumentalne, kameralne, solowe, dzieła sceniczne, muzykę teatralną i filmową.
Na płycie znalazły się cztery formy koncertujące na fortepian z orkiestrą tego nieco zapomnianego artysty, które warte są przywrócenia zbiorowej pamięci. Nagrane utwory to: Concertino na fortepian, perkusję i orkiestrę smyczkową, Koncert potrójny na trąbkę, kotły, fortepian i orkiestrę, II Koncert fortepianowy i Trzy nokturny na fortepian i orkiestrę.

szczegóły >>>Inauguracja 28. Świętokrzyskich Dni Muzyki
13 listopada 2020

Tegoroczne Świętokrzyskie Dni Muzyki (w poprzednich latach odbywały się wiosną) postanowiliśmy rozpocząć od Utworu Henryka Mikołaja Góreckiego Trzy utwory w dawnym stylu. Okazją jest 10. rocznica śmierci wybitnego kompozytora. Wcześniej planowaliśmy na Inaugurację jego słynne Pieśni żałosne, niestety, obecnie nie da się tego wykonać. Ale Trzy utwory… są utworem naprawdę smakowitym, bardzo popularnym, wykonywanym przez wiele zespołów kameralnych w Polsce i na całym świecie.
Oprócz tego będą Państwo mogli poznać Koncert na klarnet i orkiestrę op. 49 skomponowany w 2017 roku z myślą o znakomitym wirtuozie tego instrumentu Romanie Widaszku. W tym samym wykonaniu dzieło usłyszymy w piątek.
Do tego dojdą jeszcze dwa utwory. Stabat Mater Andrzeja Dziadka, gdzie przejmująco brzmi głos sopranu górujący nad zespołem smyczków. Oraz cudowne, ekspresyjne Pieśni kurpiowskie Karola Szymanowskiego.
Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Jacek Rogala, jako sopranistka wystąpi Ewa Tracz, zaś na klarnecie grać będzie wspomniany Roman Widaszek. O muzyce zaś opowie Justyna Mroczek-Gil – prelegentka koncertów w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Świętokrzyskie Dni Muzyki potrwają od 13 do 20 listopada br. Wszystkie koncerty będzie można ogladać on-line na kanale YouTube: zobacz link >>>28. Świętokrzyskie Dni Muzyki
9 listopada 2020

Już tylko kilka dni dzieli nas od 28. Świętokrzyskich Dni Muzyki. Będzie to oczywiście wydanie pandemiczne, nieco zmienione.
Szczegóły wkrótce.


więcej >>>XIX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari
4 listopada 2020

W dniach 8 – 15 maja 2021 zaplanowany jest XIX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Konkurs odbywa się w ramach Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, organizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
W konkursie mogą brać udział studenci i absolwenci kierunków wokalnych polskich i zagranicznych uczelni artystycznych. Dopuszczalny wiek uczestników: kobiety urodzone nie wcześniej niż 01.01.1991 r., mężczyźni urodzeni nie wcześniej niż 01.01.1989r. Kandydaci mogą zgłaszać swoje uczestnictwo w terminie od 25.09.2020r. do 30.12.2020r.
Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody pieniężne o równowartości ok. 5 000 euro oraz wyróżnienia i nagrody specjalne.
Festiwal został zapoczątkowany w maju 1985 roku pod nazwą Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu z inicjatywy ówczesnego kierownika Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Heleny Łazarskiej. Od 2001 roku istnieje jako Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Jego celem jest propagowanie wokalnej muzyki różnych stylów i gatunków poprzez realizowanie prawidłowej sztuki śpiewu opartego na oddechu. Umożliwia młodym śpiewakom rozwój osobowości artystycznej, kształtowanie ich muzycznych i artystycznych upodobań oraz świadomości w zakresie zdobywania warsztatu wokalnego.


więcej >>>KANON POLIHYMNII odwołany
2 listopada 2020

Informujemy, że koncert KANON POLIHYMNII zaplanowany na 6 listopada zostaje odwołany!!!Emisja spektaklu społeczno - artystycznego pt. Pożegnanie Króla: Verdi
31 października 2020

Emisja realizacji telewizyjnej spektaklu społeczno - artystycznego pt. “Pożegnanie Króla: Verdi” zrealizowanego przez Kielecki Teatr Tańca w ramach pilotażowego programu IMiT i MKiDN pt. PRZESTRZENIE SZTUKI, w którym brała udział również Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się w sobotę 31 października 2020 roku o godz. 19.00 na antenie TVP 3 Kielce.

Zapraszamy do obejrzenia!!!Concerto in C na flet, fortepian i orkiestrę Mikołaja Majkusiaka na kanale YouTube
29 października 2020

Posłuchajcie Concerto in C na flet, fortepian i orkiestrę Mikołaja Majkusiaka z udziałem Anny Karopwicz (flet), Marka Brachy (fortepian) i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali.
Zapraszamy na nasz kanał YouTube!
Jest to pięcioczęściowa kompozycja zróżnicowana rytmicznie i jak zwraca uwagę w komentarzu autor – oprócz wirtuozerii solistów „Bardzo ważnym aspektem brzmienia kompozycji jest specyficzna orkiestracja utworu wykorzystująca towarzyszące solistom kameralne grupy instrumentów wchodzące w skład orkiestry symfonicznej”.

Miłego odbioru!!!

"Nowa muzyka polska – koncerty na solistów i orkiestrę".
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".


więcej >>>Symfonię koncertującą na perkusję i orkiestrę Ignacego Zalewskiego na kanale YouTube
28 października 2020

Mamy dla Was kolejną dawkę muzyki. Trzecia odsłona zadania w ramach programu MKiDN „Kultura w sieci” - "Nowa muzyka polska – koncerty na solistów i orkiestrę", już dzisiaj wieczorem na naszym kanale na YouTube. Tym razem perkusja w roli głównej!
Symfonia koncertująca na perkusję i orkiestrę Ignacego Zalewskiego jest dedykowana Leszkowi Lorentowi, znakomitemu polskiemu perkusiście. Kompozytor wykorzystał rzadko dziś występującą formę symfonii koncertującej z udziałem multiperkusji jako instrumentu koncertującego. W utworze słyszymy m.in. instrument wzorowany na Yaybaharze, który został zbudowany przez Leszka Lorenta specjalnie na potrzeby tego dzieła.

Miłego odbioru! "Nowa muzyka polska – koncerty na solistów i orkiestrę".
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".


więcej >>>Koncert na kanale YouTube
23 października 2020

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube do obejrzenia i wysłuchania koncertu "DZIEŁA MISTRZÓW" o godz. 19.00.
W tym dniu Filharmonia dla publiczności będzie zamknięta.Gniew wiatru na kanale YouTube
22 października 2020

Zobaczcie jak muzyką można zinterpretować .... Gniew wiatru. Gniew wiatru to kolejne nagranie w ramach "Kultury w sieci". Wykonawcą partii solowej jest Paweł Gusnar, jeden z najwybitniejszych wykonawców współczesnej muzyki saksofonowej. Pomysł na tytuł – jak wyjaśnił twórca kompozycji – pojawił się dość spontanicznie, gdyż wybrany przeze mnie instrument solowy, jako że należy do grupy instrumentów dętych, ma w pewnym sensie z wiatrem wiele wspólnego.

"Nowa muzyka polska – koncerty na solistów i orkiestrę".
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".


więcej >>>


Aisthetikos na kanale YouTube
21 października 2020

Zapraszamy na nasz kanał YouTube! Właśnie opublikowaliśmy Aisthetikos na saksofon sopranowy, fortepian i orkiestrę Hanny Kulenty. Partie solo wykonują Magdalena i Bartłomiej Duś, dla których „cień” stworzyła Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzona przez Jacka Rogalę. Materiał powstał w ramach programu MKiDN "Kultura w sieci".

Za zgodą Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – wydawcy utworów Hanny Kulenty / Appears courtesy of PWM Edition – the publisher of the works by Hanna Kulenty
"Nowa muzyka polska – koncerty na solistów i orkiestrę".
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".


więcej >>>


Kultura w sieci - felieton
20 października 2020

Felieton z realizacji zadania pn."Nowa muzyka polska – koncerty na solistów i orkiestrę" już na naszym kanale YouTube. Wspaniali artyści opowiadają o projekcie, który powstał w ramach programu MKiDN – „Kultura w sieci”! Niebawem filmy z nagranymi utworami: Bartosz Kowalski – „Gniew wiatru” na saksofon i orkiestrę, Ignacy Zalewski – Symfonia koncertująca na perkusję i orkiestrę, Mikołaj Majkusiak – Koncert na flet, fortepian i orkiestrę, Hanna Kulenty – „Aistheticos” na saksofon, fortepian i orkiestrę
Zapraszamy na nasz kanał na YouTube.Koncert na kanale YouTube
14 października 2020

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube do obejrzenia i wysłuchania koncertu "BARWY ROMANTYZMU" o godz. 19.00.
W tym dniu Filharmonia dla publiczności będzie zamknięta.Odwołane koncerty
9 października 2020

Informujemy, że w związku z wprowadzeniem czerwonej strefy na terenie Kielc, koncert familijny zaplanowany na niedzielę (11.10.20) zostaje odwołany ☹️, podobnie jak koncert kameralny z 14.10.20.
O dalszych decyzjach w sprawie pozostałych koncertów będziemy informować na bieżąco.Inauguracja sezonu artystycznego
9 października 2020

Na inaugurację sezonu zaprosiliśmy jednego z najwybitniejszych artystów, uważanego za „skrzypcowego prawnuka” Henryka Wieniawskiego – Krzysztofa Jakowicza. W jego wykonaniu usłyszymy jeden z najczęściej wykonywanych koncertów skrzypcowych, jakie kiedykolwiek powstały, „nieprześcigniony, jeśli chodzi o blask, żarliwość, esprit" - jak go określił muzykolog Alfred Einstein - Koncert skrzypcowy A-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta.
Ale najpierw – „na zaostrzenie apetytu” – zaprezentujemy piękną Kołysankę Emila Młynarskiego, współzałożyciela i pierwszego dyrektora Filharmonii Narodowej.
Wieczór zakończymy IV Symfonią B-dur op. 60 Ludwiga van Beethovena (1806). Kompozytor, będący właśnie w trakcie pracy nad słynną „Piątką”, chciał na chwilę oderwać się od wzniosłych idei zawartych w tym dziele, stworzył więc „symfonię czystej radości, pełną beztroski i humoru”. Nasi melomani będą mogli w tym dniu również obejrzeć najnowszą wystawę artysty-malarza prowadzącego Galerię Kolor w Kazimierzu Dolnym – Romana Gruszeckiego. Wystawa nosi tytuł Kolor i dźwięk.


więcej >>>"Pożegnanie Króla: Verdi"
18 września 2020

18 września br. o g.18.00 na dużej scenie Kieleckiego Teatru Tańca (pl. Moniuszki 2 B) odbędzie się spektakl społeczno-artystyczny "Pożegnanie Króla: Verdi" . W tym niezwykłym projekcie weźmie również udział nasza orkiestra pod batutą Jacka Rogali.


więcej >>>


Koncert na wyjeździe
15 września 2020

15 września o godz. 20.00 zapraszamy do Kościoła św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, gdzie nasza orkiestra zagra w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz.
Muzykom towarzyszyć będą znakomici artyści: Ewa Tracz - sopran, Jarosław Bręk - baryton, Tomasz Strahl - wiolonczela. Orkiestrę poprowadzi Jacek Rogala.Muzyczny kalejdoskop na zakończenie Lata w Filharmonii
28 sierpnia 2020

Na zakończenie LATA w FILHARMONII proponujemy dwa świetne zespoły złożone z muzyków Filharmonii, którzy bawić będą Państwa fantastyczną muzyką.
ZESPÓŁ PERKUSYJNY złożony z muzyków Filharmonii wystąpi w nadzwyczaj efektownym repertuarze, w którym (trzy pierwsze utwory) najważniejszym narzędziem do pracy z perkusją wydają się pałeczki. Co potrafią artyści zrobić z tymi „kawałkami drewna”… to trzeba zobaczyć! A na zakończenie występu – światowe hity: uwielbiany singiel zespołu ABBA oraz The Entertainer, ragtime Scotta Jopina wykorzystany w filmie Żądło.

TRIO CON ELEGANZA to zespół rodzinny, który powstał ponad 15 lat temu - tworzą go mama, córka i zięć. W jego skład wchodzą instrumentaliści Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. Repertuar tria obejmuje muzykę klasyczną, operetkową i filmową. W trakcie swej kilkunastoletniej działalności trio zdobyło wielką sympatię i uznanie wśród odbiorców. Artyści z oddaniem edukują muzycznie młode pokolenie czego dowodem są koncerty tria w szkołach.


więcej >>>


Kultura w sieci
18 sierpnia 2020

W Filharmonii Świętokrzyskiej – w ramach programu MKiDN „Kultura w sieci” - rozpoczynają się nagrania audiowizualne utworów polskich kompozytorów, które w ostatnich latach Filharmonia zamówiła bądź wykonała premierowo. Zadanie nosi nazwę Nowa muzyka polska – koncerty na solistów i orkiestrę. Nagrane zostaną: „Aistheticos” na saksofon, fortepian i orkiestrę Hanny Kulenty, „Gniew wiatru” na saksofon i orkiestrę Bartosza Kowalskiego, „Symfonia koncertująca na perkusję i orkiestrę” Ignacego Zalewskiego, „Koncert na flet, fortepian i orkiestrę” Mikołaja Majkusiaka.
Wykonawcami są uznani soliści: perkusista Leszek Lorent, saksofoniści Paweł Gusnar i Bartosz Duś, flecistka Anna Karpowicz oraz pianiści Marek Bracha i Magdalena Duś. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali. Prezentacja każdej kompozycji zostanie wzbogacona o krótką prelekcję, która przybliży odbiorcom postaci kompozytorów, ich język dźwiękowy oraz idee utworów. Dokona tego ceniona animatorka, pedagog i autorka scenariuszy popularyzujących muzykę, Beata Młynarczyk. Za stronę techniczną rejestracji i postprodukcji odpowiada Platforma Informacji Kulturalnej – jednocześnie patron medialny zadania. Koncerty będą dostępne w sieci jesienią 2020 r. Rejestracje zaprezentowane zostaną na ogólnodostępnym kanale YouTube Filharmonii Świętokrzyskiej, na Platformie Informacji Kulturalnej oraz w mediach społecznościowych Filharmonii.Konsultacje online
4 sierpnia 2020

Do 14 września br. trwają europejskie konsultacje w sprawie możliwości oferowanych przez technologie cyfrowe dla sektora dziedzictwa kulturowego. Celem niniejszych konsultacji jest zebranie opinii zainteresowanych stron na temat:
a. możliwości oferowanych przez technologie cyfrowe, zaawansowaną cyfryzację i transformację cyfrową w sektorze dziedzictwa kulturowego oraz sposobów wspierania cyfryzacji sektora;
b. znaczenia obowiązującego Zalecenia i ewentualnych przyszłych kierunków jego aktualizacji.
Wyniki tych konsultacji pomogą w kształtowaniu polityki, jak i priorytetów finansowania działań podejmowanych w sektorze kultury zarówno na szczeblu krajowym jak i unijnym w nadchodzących latach.
Bezpośredni link do kwestionariusza: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/DIGCULT2020Sesja nagraniowa
6 lipca 2020

Dziś rozpoczynamy nagrania płytowe, na które otrzymaliśmy środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Operacyjnego „Muzyczny Ślad”. Nasi filharmonicy nagrają płytę z muzyką Ryszarda Bukowskiego – kompozytora pochodzącego z regionu świętokrzyskiego. Trzymajcie kciuki!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyczny ślad", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


więcej >>>


IX Lato w Filharmonii
3 lipca 2020

Po długiej przerwie Filharmonia Świętokrzyska wznawia swoją działalność i zaprasza na letnie koncerty, tradycyjnie organizowane na Dziedzińcu. Będzie to już dziewiąta edycja znanego i lubianego przez publiczność cyklu. Na razie jednak koncerty odbywać się będą co 2 tygodnie (3, 17, 31 lipca oraz 14 i 28 sierpnia) z zachowaniem wszelkich obowiązujących obecnie przepisów dot. ochrony przed Covid-19, tzn. będziemy musieli zachować odpowiednią odległość i mieć założoną maseczkę na twarzy. Do dyspozycji są płyny dezynfekujące, a wszystkim uczestnikom spotkania zostanie zmierzona temperatura.
Pierwszy wieczór rozpoczną dwa zespoły (i tak będzie na każdym koncercie z wyjątkiem 14 sierpnia) złożone z muzyków naszej Filharmonii: Con Dynamico oraz Pandemonium.

Piękne utwory wybitnych twórców zostały dobrane specjalnie na letnie relaksujące wieczory, na świeżym powietrzu – chyba że deszcz zmusi nas do przeniesienia się do Sali Kameralnej – ale i tak będzie moc pozytywnych wrażeń.


więcej >>>


Wznowienie działalności
22 czerwca 2020

Z przyjemnością informujemy, że wznawiamy działalność i od 3 lipca 2020 r zapraszamy Państwa na koncerty kameralne, odbywające się co dwa tygodnie na naszym dziedzińcu koncertowym.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo prosimy o zapoznanie się z Instrukcją, Klauzulą Rodo i Oświadczeniem.

Wypełnione oświadczenie należy zostawić przed wejściem na koncert.

Do pobrania:
Instrukcja
Klauzula RODO
OświadczenieUrodziny Mistrza
17 czerwca 2020

Dziś swoje 90. urodziny świętuje Mistrz Romuald Twardowski! My również dołączamy się do życzeń wraz z innymi przedstawicielami środowiska muzycznego!


więcej >>>


Kultura w sieci
15 maja 2020

Otrzymaliśmy znakomitą wiadomość :)! Nasz wniosek „Kultura w sieci” na działania związane z prezentacją i udostępnianiem zasobów kulturalnych on-line został pozytywnie rozpatrzony i zdobył TRZECIĄ punktację na 1200 wniosków! Więcej szczegółów dotyczących naszego projektu niebawem :D!


więcej >>>


Poczuj FILharmonię w swoim domu!
15 kwietnia 2020

Od dziś zapraszamy na regularne spotkania z naszymi muzykami. Artyści zaprezentują własne nagrania przygotowane w warunkach domowych. Materiały będziemy publikować w mediach społecznościowych.


Dyrektor Jacek Rogala zaprasza >>>
Msza św. pogrzebowa przy trumnie z ciałem ś. p. Prof. Krzysztofa Pendereckiego
2 kwietnia 2020

W dniu dzisiejszym odbyła się Msza św. pogrzebowa przy trumnie z ciałem ś. p. Prof. Krzysztofa Pendereckiego, która miała charakter prywatny.

Informacja za Związkiem Kompozytorów Polskich:
Następnie, zgodnie z wielowiekową krakowską tradycją pogrzebów osób wybitnych i wyjątkowo zasłużonych, urna z prochami ś. p. Prof. Krzysztofa Pendereckiego zostanie tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana.

Po ustaniu pandemii, w porozumieniu z Rodziną, Prezydentem Miasta Krakowa i Rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie, zostanie odprawiony uroczysty pogrzeb ś. p. Prof. Krzysztofa Pendereckiego. Prochy wybitnego Kompozytora zgodnie z decyzją Kapituły Panteonu Narodowego, zostaną złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie.Posłuchaj on-line
24 marca 2020

#zostanwdomu z Filharmonią! Skoro Wy nie możecie przyjść do nas, my oferujemy coś w zamian! Już od jutra rozpoczynamy udostępnianie on-line utworów pochodzących z nagranych przez naszych Filharmoników płyt CD. Inaugurujemy cyklem „Album Polski”.
Nagrania będziemy publikować na naszym profilu serwisu SoundCloud. Miłego odbioru!


posłuchaj >>>
Odwołane koncerty
11 marca 2020

W związku z decyzją Rządu RP wszystkie koncerty organizowane przez Filharmonię Świętokrzyską, a także kontrahentów zewnętrznych, do dnia 10 kwietnia br. zostają odwołane.
W czasie zawieszenia działalności Filharmonii kasa biletowa będzie nieczynna.
Zwroty za zakupione bilety na odwołane wydarzenia odbywać się będą po przywróceniu działalności.
Za utrudnienia bardzo przepraszamy i liczymy na Państwa zrozumienie oraz cierpliwość.
Zespół Filharmonii ŚwiętokrzyskiejWesołych Świąt Narodzenia Pańskiego

Zdrowych, spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła świąt Narodzenia Pańskiego.
Odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy.
Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku oraz spełnienia w życiu osobistym życzy

dr hab. Jacek Rogala
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga
wraz z pracownikamiScena dla Muzyki Polskiej
22 października 2019

Scena dla Muzyki Polskiej to nowy program Instytutu Muzyki i Tańca przeznaczony dla polskich artystów wykonawców, realizowany we współpracy z Filharmonią Narodową i instytucjami artystycznymi w kraju. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską będą prezentowane w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej i powtarzane w innych miastach w Polsce, w tym w Kielcach.


czytaj więcej >>>


Inauguracja sezonu artystycznego 2019/2020
4 października 2019

Koncert, inaugurujący nowy sezon artystyczny w Filharmonii Świętokrzyskiej, rozpoczniemy Uwerturą z wodewilu Cud mniemany, czyli Krakowiacy i górale.
A następnie wykonany zostanie XX Koncert fortepianowy d-moll W. A. Mozarta, z którego, być może, zapamiętali Państwo I i II część ze słynnego filmu Amadeus. W każdym razie na pewno z przyjemnością wysłuchamy wszystkich trzech części tego niezwykłego dzieła nasyconego szczególnym dramatyzmem, siłą uczuć i głębokim liryzmem.
Wieczór zakończymy sielską Symfonią L. van Beethovena – w zamyśle kompozytora będącą „bardziej ekspresją uczuć niż malarstwem”. Autorowi bowiem chodziło raczej o oddanie nastroju i stanu ducha człowieka obcującego z przyrodą, niż o proste obrazowanie.
Do udziału w koncercie zaprosiliśmy włoskiego pianistę, który po raz pierwszy wystąpi w naszej Filharmonii. Lorenzo Di Bella obecnie jest profesorem fortepianu w Wyższej Szkole im G. Braga w Teramo, a także dyrektorem artystycznym „Accademia Pianistica delle Marche” w Recanati.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi Jacek Rogala.


czytaj więcej >>>


Ule na Filharmonii
1 października 2019

Dołączamy się do akcji "Pszczoły w mieście"!
Na dachu naszej filharmonii dziś pojawiły się ule. Opiekę nad pszczołami ma sprawować Liga Ochrony Przyrody. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy przystąpić do tej akcji.Dzień otwarty w Filharmonii
21 września 2019 g. 10.00 i 11.00

Czy ciekawi Państwa, jak Filharmonia wygląda od środka?
Zapraszamy na oglądanie miejsc na co dzień niedostępnych oraz na chwilę pięknej muzyki.

Zaproszenia do odbioru w kasie Filharmonii od 16 wrześniaII Festiwal Filmu i Muzyki. Włochy
6 - 13 września

Rozpoczynamy drugą edycję Festiwalu Filmu i Muzyki, tym razem przystanek muzyczno-filmowy nosi nazwę WŁOCHY. Przed nami trzy koncerty – z piosenkami-hitami nagradzanymi m.in. na festiwalu w San Remo (Ciao, ciao bambina, Volare), z najbardziej znanymi pieśniami neapolitańskimi, jak Santa Lucia czy O sole mio, a także fantastyczną muzyką włoskiej kinematografii autorstwa Nino Roty czy Ennio Morricone i przepięknymi tematami z kompozycji tak wybitnych twórców, jak Giaccomo Puccini, Antonio Vivaldi… Oprócz tego zachwycać się będziemy pięcioma filmami uhonorowanymi najwyższymi nagrodami na prestiżowych festiwalach. Ale to nie jedyne przyjemności, jakie na Państwa czekają w tych dniach w Filharmonii!


czytaj więcej >>>


Lato w Filharmonii
5 lipca - 30 sierpnia 2019

Jeśli przez moment ktoś z Państwa Melomanów poczuł się zaniepokojony, że zakończenie sezonu oznacza brak koncertów w Filharmonii w miesiącach letnich, śpieszymy zapewnić, iż Lato w Filharmonii, a w nim pełne muzyki wieczory na dziedzińcu, jest już zapięte na ostatni guzik.


czytaj więcej >>>Nasi na wyjeździe
30 czerwca, 4 lipca

Zakończyliśmy sezon artystyczny, co nie oznacza, że orkiestra odkłada instrumenty. Wręcz przeciwnie! Otrzymaliśmy zaproszenie na prestiżowy XI Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, zainicjowany pod koniec ubiegłego wieku przez dzisiejszego patrona Festiwalu. Tak więc 30 czerwca zespół wystąpi przed tamtejszą publicznością pod dyrekcją Moniki Wolińskiej. A już 4 lipca nasi filharmonicy pod batutą Jacka Rogali wezmą udział w XXV Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. K. Jamroz, Busko-Zdrój. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami wydarzeń na stronach:

XI Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa, Radziejowice

XXV Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. K. Jamroz, Busko-ZdrójZakończenie sezonu artystycznego
14 czerwca 2019

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie sezonu artystycznego! Już w piątek o 19.00 wystąpi znakomita skrzypaczka - Maria Sławek. W jej interpretacji usłyszymy Symfonię hiszpańską d-moll Édouarda Lalo. Tego wieczoru zabrzmi również Mona Lisa Gioconda Ludomira Różyckiego i Symonia B-dur autorstwa Ignacego Dobrzyńskiego – dzieło pełne urokliwych tematów i współbrzmień. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi szef naszej instytucji – Jacek Rogala.


czytaj więcej >>>27. Świętokrzyskie Dni Muzyki
3 - 12 kwietnia 2019


Szanowni Państwo, Drodzy Melomani,


witając Państwa na naszym Festiwalu przed rokiem, pisałem, że w drugim ćwierćwieczu jego istnienia zmierzamy do tego, by Świętokrzyskie Dni Muzyki rozpościerały się pomiędzy dwoma piątkami, oferując osiem różnorodnych koncertów prezentujących odmienne style muzyczne. Nie rezygnując z tego założenia, z satysfakcją zapraszamy Państwa w tym roku aż na dziesięć wieczorów. Dzięki współpracy z zaprzyjaźnionymi z nami instytucjami inauguracja Dni będzie miała miejsce dwa dni wcześniej – nie w piątek, lecz w środę – Festiwal otworzymy 03. kwietnia występem cenionego nie tylko w Europie kwartetu smyczkowego Aron, który gościmy za sprawą Austriackiego Forum Kultury. Już następnego dnia odbędzie się koncert coraz szerzej znanej melomanom orkiestry Santander, w której dzięki szczodrości Banku regularnie wspólnie muzykuje najzdolniejsza, wyłaniana w drodze konkursu młodzież.


czytaj więcej >>>
Fils w Filharmonii
22 marca 2019


W ramach obchodów Roku Stanisława Moniuszki Akademia Muzyczna w Łodzi zaplanowała realizację rzadko wystawianej jednoaktowej opery Flis, z premierą 16 marca w Sali Koncertowej Akademii przy ul. Żubardzkiej, pokazem przedpremierowym (15 marca) i czterema kolejnymi spektaklami (17-20 marca). Flis zostanie zaprezentowany również w naszej Filharmonii oraz na scenie kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Przedstawienie ukaże się także w postaci nagrania DVD. Kierownictwo muzyczne w tej realizacji należy do Marcina Wolniewskiego, reżyserem przedstawienia jest Andrzej Ferenc. Scenografią i kostiumami zajmuje się Zuzanna Markiewicz, ruchem scenicznym – Aleksandra Stanisławska, przygotowaniem chóru – Dawid Ber i Maria Hubluk-Kaszuba.


więcej >>>
Rok Stanisława Moniuszki w Filharmonii Świętokrzyskiej
19 marca 2019


Uchwałą Sejmu RP i Senatu RP rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę jego urodzin. Obchodom Roku Stanisława Moniuszki towarzyszyć będzie bogaty program imprez i przedsięwzięć w naszej instytucji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją.


więcej >>>Konkurs Wiedzy o Muzyce Polskiej - Stanisław Moniuszko
5 grudnia 2018


Towarzystwo Przyjaciół Muzyki im. F. Chopina i Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach ogłaszają kolejną edycję Konkursu Wiedzy o Muzyce Polskiej. Jak w częściach poprzednich adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa świętokrzyskiego. Stopień trudności jest zróżnicowany dla obu grup zarówno w części muzycznej jak i biograficznej. Celem konkursu jest zaznajomienie dzieci i młodzieży z sylwetką Stanisława Moniuszki, którego twórczość ma dla muzyki polskiej duże znaczenie.


więcej >>>Świętujemy razem
14 listopada 2018


Po raz pierwszy w Kielcach gościć będziemy światowej klasy czeską orkiestrę symfoniczną z siedzibą w Ostrawie. Licząca około setki najbardziej utalentowanych muzyków orkiestra słynie z niezwykle miękkiej barwy instrumentów smyczkowych oraz zwartej sekcji instrumentów dętych blaszanych. Okazja jest zresztą niezwykła – to setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i Czechosłowację. Podczas tournée po Polsce (Gorzów, Szczecin, Wrocław, Kielce…) zespół pragnie zaprezentować to, co w muzyce naszych sąsiadów najlepsze, a przez słowiańskość – bliskie naszym sercom.


więcej >>>Royal Opera House
7 listopada 2018


Już w środę inauguracja spotkań z Royal Opera House!
Zapraszamy na godz.18.30 - balet MAYERLING. A w grudniu... nie może zabraknąć DZIADKA DO ORZECHÓW:)!


więcej >>>
Inauguracja sezonu z laureatem Konkursu Chopinowskiego
28 września 2018


Melomani, i nie tylko!, będą usatysfakcjonowani. Nowy sezon artystyczny rozpoczniemy już w najbliższy piątek.
Zaprezentowany zostanie m.in. II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Ten Koncert, poznamy w interpretacji artysty z pierwszych stron gazet – laureata Konkursu Chopinowskiego z 1995 r. – Philippe Giusiano.


czytaj więcej >>>Dzień otwarty
22 września 2018


Już w sobotę zaprosimy Państwa do spaceru po siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej, co będzie okazją do odwiedzenia miejsc, które na co dzień nie są udostępnione dla słuchaczy. Świętokrzyski Kwintet Blaszany, którego członkowie są muzykami naszej orkiestry przygotują dla publiczności mini-koncert, a zwiedzanie zwieńczone będzie spotkaniem z dyrektorem Jackiem Rogalą i przedstawieniem oferty koncertowej na nadchodzący sezon.
Od 19 września można odbierać bezpłatne zaproszenia, kasa czynna w godz. 9.00-17.00. Do zobaczenia!


Zobacz szczegóły >>>I Festiwal Filmu i Muzyki. Francja.
7 - 14 września 2018


Tego nie można przegapić! I Festiwal Filmu i Muzyki. Francja. Zaczynamy już 7 września! Śledźcie świętokrzyskie media - będzie dużo ciekawych informacji o tym, co się będzie działo w najbliższych dniach w naszych skromnych progach;)!


Zobacz szczegóły >>>Lato w Filharmonii
6 lipca - 24 sierpnia 2018


Lipiec i sierpień to miesiące, w których w naszej Filharmonii nieco zwalnia czas. Nie oznacza to jednak, że zostawiamy naszych słuchaczy samych sobie. Wręcz przeciwnie. Mamy dla Państwa coś wyjątkowego - świetną propozycję dla miłośników muzycznych hitów, z których większość – jeśli tylko pogoda dopisze – wysłuchamy w słonecznym nastroju na dziedzińcu Filharmonii.
Oto nasza propozycja dla wszystkich poszukujących w wakacje artystycznych wzruszeń i dobrej zabawy!


Zobacz informator >>>Dźwiękowisko
20 kwietnia 2018


Oddajemy w Państwa ręce reportaż Dźwiękowisko nagrany w dn. 12-16.03.2018 r., w którym udział wzięli UCZNIOWIE IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO i UCZNIOWIE GIMNAZJUM NR 23 W KIELCACH. Młodzież, która nie jest przygotowana muzycznie, przez cały tydzień poprzedzający koncert, uczyła się wykorzystywać swoje ciało i rozmaite przedmioty do precyzyjnie zaplanowanej improwizacji, próbując stworzyć m.in. obraz pór roku w Kielcach.


Zobacz reportaż Dźwiękowisko >>>26. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI
5 – 20 kwietnia 2018


Nasz doroczny wiosenny Festiwal wkracza właśnie w swoje drugie ćwierćwiecze. Czy można go więc uznać za wydarzenie dojrzałe i w pełni ukształtowane? Zapewne tak, choć nie oznacza to, że nie będziemy go dla Państwa modyfikować i rozwijać. Stopniowo zmierzamy do tego, by Świętokrzyskie Dni Muzyki rozpościerały się pomiędzy dwoma piątkami i by jego wydarzenia odbywały się dzień po dniu. I to się udało – pomiędzy 13 a 20 kwietnia zapraszamy Państwa do Filharmonii codziennie. Ale jednocześnie w formie prologu włączamy do tegorocznego Festiwalu wydarzenia wcześniejsze: monograficzny koncert Pawła Łukowca zawierający m.in. jego oratorium Święta przy Tobie chwila oparte na poemacie lirycznym zmarłego niedawno kieleckiego poety Henryka Jachimowskiego oraz poprzedzające to wykonanie spotkanie z artystami, a kilka dni później specjalny koncert kameralny wiedeńskiego kwartetu fortepianowego Stratos, którego program rozpościerać się będzie od klasyki (W. A. Mozart) poprzez paryski romantyzm (G. Fauré) aż po współczesność Austrii (G. Proy) i Polski (T. Skweres, który mieszka i działa w Wiedniu).


czytaj więcej>>>Sprzedana narzeczona
luty 2018

Słynna bajkowa opera Bedřicha Smetany "Sprzedana narzeczona" to wspaniała historia prawdziwej miłości triumfującej nad zakusami chciwych rodziców i zawodowego swata. Osadzona w realiach dziewiętnastowiecznej czeskiej wsi od lat bawi publiczność na całym świecie żartobliwymi dialogami, interesująco nakreślonymi postaciami i wątkami o komediowym charakterze. Na naszej scenie już w piątek (23.02.18 o g. 19.00) w obsadzie młodych, utalentowanych i pełnych zapału śpiewaków - jeszcze studentów, ale z kontami pęczniejącymi od udziału w konkursach i zdobytych nagród, występujących pod profesjonalnym okiem uznanych realizatorów.
A nasza orkiestra już pracuje pod batutą Janusza Przybylskiego.
W czwartek (22.02.18) o g.19.00 odbędzie się próba generalna z udziałem publiczności, na którą zapraszamy.


czytaj więcej>>>Wręczenie odznaczeń
8 listopada 2017

Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek wręczyła naszym pracownikom odznaki „Za Zasługi dla Kultury Polskiej”. Uroczystość odbyła się Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.
Odznaki są wyrazem uznania za wkład w upowszechnianie naszej kultury, wielką pasję i pracę na rzecz regionu. Odznaki otrzymały: Bożena Ptak, Iwona Wróblewska i Aneta Zając. Gratulujemy!Pożegnanie
31 października 2017

Z przykrością powiadamiamy, że dzisiaj zmarła Pani Zofia Zamojska-Pabich - niezwykły człowiek, który dobrze zapisał się w pamięci wielu pokoleń kielczan. Zawsze pełna energii i nowych pomysłów, była niezmordowana w upowszechnianiu muzyki: od przedszkoli, poprzez szkoły, różne placówki szkolno-wychowawcze, biblioteki i kluby osiedlowe, aż do wielkich sal koncertowych oraz imprez okolicznościowych organizowanych przez środowiska akademickie czy muzea. Udzielała się również społecznie, m.in. organizując zajęcia muzyczne, zabawy choinkowe dla dzieci niepełnosprawnych. Wielka kultura osobista, takt, wiedza muzyczna, a przy tym bezpośredniość i umiejętność dotarcia do ludzkich serc sprawiły, że ceniło ją wiele znanych osób i obdarzały sympatią całe rzesze wychowanków.
Z Filharmonią Świętokrzyską współpracowała od dawna jako prelegentka, organizator audycji muzycznych w Kielecczyźnie oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzyki im. F. Chopina. Jej życiowej pasji, uśmiechu i empatii będzie nam bardzo brakowało.
Żegnamy wielką Przyjaciółkę naszej instytucji!
Jeszcze wszyscy mamy w pamięci Benefis Pani Zofii, który obchodziła w listopadzie 2014 roku. Z tej okazji Włodzimierz Kutrzeba napisał Studium do portretu Jubilatki, który za łaskawą zgodą autora przytaczamy.


czytaj więcej>>>filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!
14 września 2017

Dziś ruszyła szósta edycja - kierowanego do maturzystów - Ogólnopolskiego Programu Instytutu Muzyki i Tańca filharmonia/ostrożnie, wciąga!!! Po raz czwarty realizowany jest on w Filharmonii Świętokrzyskiej. W ramach tego programu uczniowie będą mogli uczestniczyć w 20 koncertach przez cały sezon artystyczny za darmo.


czytaj więcej>>>Dzień otwarty
9 września 2017

Przyjdź i zobacz Filharmonię od kulis! W sobotę zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY! Wejścia o godzinach: 10.00, 11.00, 12.00 i 13.00.
Wstęp wolny - zaproszenia do odbioru w kasie filharmonii.Nowy kontrakt dyrektora
29 sierpnia 2017


Jacek Rogala przez kolejne pięć lat będzie dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej. Marszałek Adam Jarubas wręczył uroczyście naszemu Szefowi nowy pięcioletni kontrakt, który obejmuje okres od 1 września 2017 roku do 31 sierpnia 2022 roku. Mimo że będzie to kontynuacja dawno obranej drogi zawodowej, naszemu Szefowi życzymy nowych wyzwań i dalszych sukcesów.Lato w Filharmonii
7 lipca - 28 sierpnia 2017


Szanowny Słuchaczu,
to dla Ciebie organizujemy Lato w Filharmonii – pełne kołyszących rytmów, ekscytujących brzmień i znanych często melodii. Oraz fantastycznych zespołów – solistów, którzy w dziedzinie muzyki mają wiele do powiedzenia i dla których liczy się zadowolona publiczność.
Czas zatem na summertime w muzyce i duszy. Endorfiny jednak nie dadzą się uśpić i będą pracować – oj, będą!

zobacz informatorFilharmonicy na wyjeździe
26 czerwca 2017


Przy szczelnie wypełnionej sali zakończyliśmy w piątek sezon artystyczny, co oznacza – nie, orkiestra jeszcze nie odkłada instrumentów i nie udaje się na plaże Europy i innych egzotycznych wysp. Wręcz przeciwnie! Otrzymaliśmy zaproszenie na prestiżowy IX Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, zainicjowany pod koniec ubiegłego wieku przez dzisiejszego patrona Festiwalu. Tak więc w dniach 26, 28 i 29 czerwca zespół wystąpi przed tamtejszą publicznością pod dyrekcją Moniki Wolińskiej, Marzeny Diakun i Jacka Rogali. Solistami będą wybitni artyści, którzy zaprezentują się w arcyciekawym programie na czele z mistrzami: Beethovenem i Bachem.
A już 7 lipca zespół filharmoników kieleckich weźmie udział w Festiwalu im. K. Jamroz, Busko-Zdrój.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami wydarzeń na stronach:

IX Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny JamrozZakończenie sezonu artystycznego
23 czerwca 2017


Co łączy Rachmaninowa i Strawińskiego? Ponoć przy okazji jakiegoś “zakrapianego” spotkania obaj wielcy rosyjscy kompozytorzy licytowali się, który więcej zarabia. Awantura wisiała w powietrzu, ale obaj panowie rozstali się w zgodzie, przyrzekając sobie, że w przyszłości zadbają o większe sumy. Ale kompozytorzy nie zarabiali kroci, choć ich twórczość warta jest fortuny! Na szczyty sławy wyniosła ich muzyka: Rachmaninowa – romantyczna, z szeroką frazą i przepięknymi melodiami, Strawińskiego – niesłychanie ekspresyjna. Dzisiaj, na zakończenie sezonu, postanowiliśmy Państwa uraczyć tą wielkiej urody muzyką, dodając zawsze uwielbianego Chopina (w słynnym Larghetto z II Koncertu, ale także w Wariacjach na temat jego Preludium c-moll Rachmaninowa) oraz nastrojowego Włocha - Ottorina Respighiego (zachwycające Ptaki). Solistą wieczoru będzie nasz gość z Łotwy, finalista ostatniego XVII Konkursu Chopinowskiego (2015) – Georgijs Osokins.


czytaj więcej o koncercie>>>25. Świętokrzyskie Dni Muzyki
24 marca - 7 kwietnia 2017


Zapraszamy na jubileuszową edycję festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki, który odbędzie się od 24 marca do 7 kwietnia 2017. Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane różnorodne osiągnięcia muzyki polskiej.
Na wydarzenie złożą się: cztery koncerty symfoniczne, cztery koncerty kameralne, dwa spotkania z artystami połączone z projekcjami filmowymi. Oprawę festiwalu stanowić będą wystawy.
O programie Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki mówi dyrektor Jacek Rogala (materiał TVP 3 Kielce, Głos Dnia)>>>
Zapraszamy!
Zobacz szczegóły:


szczegółowy program >>>


Opera w Filharmonii
10 marca 2017

Jedno z najdoskonalszych dzieł pośród oper Stanisława Moniuszki – Straszny dwór – na estradzie Filharmonii Świętokrzyskiej! Choć to wersja koncertowa – przygotowana we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – to na pewno żywiej zabiją serca, gdy zabrzmią wszystkie znane Państwu arie, jak ta „z kurantem”, prawdziwa perła wśród najsłynniejszych tenorowych arii, także włoskich i francuskich, czy też Ten stary zegar wykonywany w ciągu ponad 150 lat przez największych śpiewaków. A już nikt nie pozostanie obojętny, słysząc Mazura wieńczącego całe dzieło. Dobrze więc będzie przypomnieć sobie heroiczną poezję, na której zostaliśmy wychowani, przywołującą atmosferę szlacheckiego dworu będącego synonimem polskości i staropolskiej kultury z jej tradycją, obrzędowością i tańcami.


czytaj więcej >>>Wydarzenie
3 lutego 2017

Już w najbliższy piątek odbędzie się KONCERT-WYDARZENIE ze wspaniałymi wykonawcami:
Maria Włoszczowska, laureatka XV Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego i kilku innych. W ub. roku uhonorowano ją także prestiżową nagrodą Emily Anderson Prize oraz tytułem Royal Philharmonic Society Young Artist. Na XV Konkursie H. Wieniawskiego (2016) grała m.in. II Koncert skrzypcowy H. Wieniawskiego, który wykona również w naszej Filharmonii. Sprzymierzeńcem jej będą skrzypce z Pietro Guarneri da Mantua z 1715 r.
Marek Pijarowski, wybitny dyrygent znany i ceniony na świecie, szef-dyrygent Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, były dyrektor Filharmonii Łódzkiej i Wrocławskiej. Wielu zapewne pamięta go ze spektakularnego występu w halach Vive Textile w 2005 (Carmina burana C. Orffa).
W programie wieczoru – ARCYDZIEŁA SYMFONIKI – utwory, które od początku cieszyły się nadzwyczajną popularnością. “Stańczyk” L. Różyckiego to zdaniem Marka Pijarowskiego szlagier, który orkiestra może wykonywać nie tylko jako pozycję zaplanowaną w repertuarze, ale także jako bis!
II Koncert “poety skrzypiec” – H. Wieniawskiego – jest dziełem niezwykłym, intymno-liryczną pieśnią z olśniewającą partią skrzypiec.
Symfonia d-moll C. Francka zachwyca urodą melodii i bogactwem harmonicznym. Ciekawostką jest fakt, że finał utworu stał się motywem przewodnim piosenki tytułowej serialu animowanego My Little Pony.

Prosimy szykować się na niezwykły wieczór!


czytaj więcej o koncercie>>>Wesołych Świąt
21 grudnia 2016

Magicznych Świąt Bożego Narodzenia
pełnych pokoju, nadziei i miłości,
wielu radosnych spotkań
przy wigilijnym stole
oraz
życzliwości na każdy dzień
Nowego Roku 2017
życzy

Jacek Rogala
Dyrektor
oraz pracownicy
Filharmonii Świętokrzyskiej
im. Oskara KolbergaDyrygent przed Filharmonią
18 listopada 2016

Z przyjemnością informujemy, że 18 listopada 2016 ustawiona została przed Filharmonią Świętokrzyską rzeźba pt. Dyrygent autorstwa Arkadiusza Latosa – artysty-rzeźbiarza z Kielc.
Rzeźba przedstawia stylizowaną postać dyrygenta w charakterystycznym geście z batutą. Zrobiona jest z metalu patynowanego, waży 237 kg, mierzy ponad 2,60 m., a z postumentem – 3 metry.
Uroczyste odsłonięcie rzeźby odbędzie się 25 listopada 2016 (piątek) w przerwie koncertu pt. Arcydzieła symfoniki, podczas którego sponsorzy otrzymają pamiątkowe statuetki. W środku rzeźby znajdują się dwie kapsuły dla potomnych z informacjami o historii Filharmonii, programie koncertu 25 listopada oraz notką biograficzną Arkadiusza Latosa.
Serdecznie zapraszamy na tę uroczystość.


czytaj więcej o koncercie>>>„Kompozytor – rezydent”: Ignacy Zalewski
18 listopada 2016

Wykonaniem utworu Lilije, ballady symfonicznej wg Adama Mickiewicza, rozpocznie się rezydencja Ignacego Zalewskiego w naszej Filharmonii.
W programie inauguracyjnego koncertu rezydencji znajdzie się również Koncert na klarnet i orkiestrę A. Coplanda i III Symfonia F-dur J. Brahmsa. Wykonawcami koncertu będą Piotr Szymyślik (klarnet) i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza.
W ramach rezydencji Ignacego Zalewskiego w sezonie 2016/2017 odbędą się cztery koncerty, na których zostaną wykonane jego utwory symfoniczne, kameralne i solowe.
Wykonanie i prawykonanie utworów Ignacego Zalewskiego odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca
„Kompozytor – rezydent”.


czytaj więcej>>>Laureat Konkursu Chopinowskiego 2015
14 października 2016

Rewelacyjny pianista – laureat ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego, hity muzyki poważnej czyli dwa utwory najwybitniejszych kompozytorów uwielbiane przez publiczność filharmoniczną oraz wykład profesora fizyki jądrowej, m.in. o muzyce ciał niebieskich – oto trzy powody, dla których polecamy piątkowy koncert jako wydarzenie muzyczne. Nie mówiąc o tym, że w przerwie można obejrzeć wystawę prac malarskich, a także wypić dobrą kawę w kawiarni Filharmonii! Kiedy za oknem plucha i szaro, czyż można pozbawić się tej przyjemności i opuścić tak ekscytujący wieczór?


czytaj więcej>>>Nowy sezon w Metropolitan Opera
8 października 2016

Już w sobotę zainaugurujemy transmisje z Metropolitan Opera. Na początek – miłosny dramat wszechczasów – Tristan i Izolda Ryszarda Wagnera – w reżyserii Mariusza Trelińskiego, dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Żaden polski reżyser dotychczas nie dostąpił tego zaszczytu, a przynajmniej w ciągu ostatnich stu lat! Treliński zaangażował do nowojorskiego przedsięwzięcia największe gwiazdy. Owacje na premierze (26 września) były na stojąco! Teraz za pośrednictwem satelity spektakl obejrzą miliony ludzi na całym świecie. Polecamy – koniecznie!


zobacz zwiastun >>>Bandoneon w roli głównej
7 października 2016

Wiesław Prządka – jeden z najlepszych akordeonistów w Polsce i jedyny, który gra na bandoneonie diatonicznym, takim, jakiego używał Astor Piazzolla. Tanga argentyńskiego kompozytora w wykonaniu tego wybitnego artysty z Poznania potrafią poruszyć i wzruszyć największych twardzieli! Te i inne utwory – m.in. muzyka filmowa – oraz znakomity muzyk, który zajmująco i z cudownym poczuciem humoru opowiada o mało znanym, posiadającym jednak bogatą barwę instrumencie – już dziś!


czytaj więcej>>>Inauguracja sezonu artystycznego
23 września 2016

Uroda i talent, a także niezwykła wrażliwość muzyczna to cechy artystki, na którą się patrzy z podziwem i słucha jak – wirtuoza skrzypiec. Katarzyna Duda w przepięknym Koncercie skrzypcowym d-moll Jeana Sibeliusa wystąpi w Koncercie inaugurującym nowy sezon w Filharmonii Świętokrzyskiej. Na dodatek mało znany u nas – a szkoda! – Igor Strawiński i jego późnoromantyczna Symfonia Es-dur, pełna barwnej i żywej muzyki.
Zapraszamy Państwa serdecznie na wspaniały koncert!


czytaj więcej>>>filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!
22 września 2016

Dziś ruszyła piąta edycja - kierowanego do maturzystów - Ogólnopolskiego Programu Instytutu Muzyki i Tańca filharmonia/ostrożnie, wciąga!!! Po raz trzeci realizowany jest on w Filharmonii Świętokrzyskiej. 12 kieleckich szkół średnich zgłosiło się do udziału w programie, w sumie to około tysiąc maturzystów.


czytaj więcej>>>Nowości w tym sezonie artystycznym
19 września 2016

Informator koncertowy

Szanowni Państwo,
jesień idzie, nie ma na to rady! Choć... w Filharmonii wszystko jest możliwe.
Repertuar, jaki przygotowaliśmy na nowy sezon artystyczny na pewno pozwoli zapomnieć o nawet bardzo ponurej aurze, a wykonawcy? Na wielu z nich czekają melomani. Nie dość, postanowiliśmy również nieco zmodyfikować ceny biletów – oczywiście z korzyścią dla naszych słuchaczy. Przede wszystkim polecamy zakup abonamentów. Kupując abonament zaoszczędzą Państwo 72 zł, a wraz z abonamentem plus nawet – 167 zł! Zaś abonamenty plus upoważniają do zakupu tańszego biletu na takie koncerty, jak np. Czar bandoneonu 7 października czy Przeboje Nat King Cole’a 4 listopada, lub – na Sylwestra w Filharmonii.


zobacz informator koncertowy w wersji pdf >>>Dzień otwarty Filharmonii Świętokrzyskiej
17 września 2016

Zapraszamy Państwa do udziału w Dniu Otwartym Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach 24. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. Podczas tego wydarzenia zaprosimy Państwa do spaceru po siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej, co będzie okazją do odwiedzenia miejsc, które na co dzień nie są udostępnione dla słuchaczy. Muzycy Filharmonii przygotują dla publiczności mini-koncerty, a zwiedzanie zwieńczone będzie spotkaniem z dyrektorem Jackiem Rogalą i przedstawieniem oferty koncertowej na nadchodzący sezon.

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie Filharmonii od 7 września br., zwiedzanie rozpoczyna się o godz. 11.00, 12.00, 13.00 i 14.00.Lato w Filharmonii
29 czerwca 2016


Lato w Filharmonii Lato pachnące miętą, lato koloru malin, lato szalonych muzycznych wieczorów na dziedzińcu Filharmonii. Tak będzie, lecz najpierw zaczniemy od sali kameralnej – poważnie. Co nie oznacza zamknięcia w schematach, ściśle wg klasycznych reguł, z zadęciem. Zostawiamy sobie swobodę wykonywania (np. improwizacja), dobór utworów o takim natężeniu emocji, żeby poruszały najczulsze struny w naszej duszy, albo były balsamem na zbolałe serca (swing, bossa nova), lub przywoływały najpiękniejsze wspomnienia, a na pewno cieszyły. Z dwiema szczyptami humoru i – w najlepszym gatunku. Z wykonawcami, których zapragniemy słuchać kolejny raz.
Państwo niedowierzają? Przekonajmy się już w niedzielę!

czytaj więcej >>>„Kompozytor – rezydent”– wyniki konkursu VI edycji programu
16 maja 2016

W sezonie 2016/2017 Ignacy Zalewski będzie kompozytorem-rezydentem w naszej Filharmonii. W siedzibie Instytutu Muzyki i Tańca odbyły się obrady komisji opiniującej wnioski złożone do VI edycji programu „Kompozytor - rezydent”. Projekt Filharmonii Świętokrzyskiej uzyskał akceptację komisji i przyznano nam środki w ramach tego programu. Uzasadnienie wyboru komisji dostępne jest na stronie internetowej Instytutu Muzyki i Tańca. W opinii komisji przedstawione projekty rezydencji świadczą o dużej wyobraźni i własnej wizji świata muzycznego, a dotychczasowy dorobek kompozytorów zasługuje na uznanie. Zaplanowane programy mogą stanowić ciekawą propozycję artystyczną w sezonie koncertowym. Uznanie komisji zyskało także pełne wykorzystanie potencjału artystycznego i organizacyjnego wnioskujących instytucji.Fantastyczny duet
10 maja 2016

Ale co to jest muzyka?. Ona jest cudem. Stoi między myślami a zjawiskiem jako poetycka pośredniczka miedzy duchem a materią.

Heinrich Heine

Szanowni Państwo,
fantastyczny duet, by nie powiedzieć – idealny. Dwoje ludzi – artystów, którzy znakomicie się poznali, choćby przy okazji pracy (i wspólnych koncertów) nad Piękną młynarką Schuberta. Karol Kozłowski – tenor o unikalnej barwie głosu, porównywany wówczas do słynnego Jonasa Kaufmanna, a ta konfrontacja wypadła niekorzystnie dla... tego ostatniego. Jolanta Pawlik – ceniona kameralistka i producentka płyt, m.in. Night in Calisia nagrodzonej Grammy Award 2014. Słuchacze, którzy uczestniczyli w koncercie z Die schöne Müllerin Schuberta w programie (lipiec 2013 roku) – wiedzą o czym mowa. Teraz będziemy mieli nadzwyczajną przyjemność wysłuchania następnego (i, niestety, ostatniego, napisanego tuż przed śmiercią) cyklu pieśni wiedeńskiego liryka. Winterreise to bardziej podróż w głąb samego siebie, niż zwyczajne wędrowanie po zimowym krajobrazie. To sześćdziesiąt minut niesamowitych emocji i prawdziwej uczty duchowej za sprawą muzyki i obojga wykonawców. Zaświadcza o tym płyta natychmiast okrzyknięta w rankingu Hi-Fi i Muzyka jako “Płyta roku 2015” i przyjęta entuzjastycznie przez krytykę i publiczność wielu filharmonii. Karol Kozłowski i Jolanta Pawlik – już w Kielcach – wtorek 10 maja o godz. 18.30 – w arcydziele Winterreise !


czytaj więcej >>>


24. Świętokrzyskie Dni Muzyki
15 - 29 kwietnia 2016


Szanowni Państwo,
ekscytujący, pełen kolorów i cudownych brzmień Festiwal – 24. Świętokrzyskie Dni Muzyki – tuż!
A że nie jest to gołosłowna rekomendacja, niech zaświadczy pierwszy koncert – inauguracyjny, a w nim najprawdziwsza muzyka rozrywkowa, choć w klasycznym anturażu. Pałłasz, Kilar oraz... Chopin, lecz opowiedziany językiem jazzu przez Andrzeja Jagodzińskiego i jego znakomite Trio.
A zaraz potem – 19 kwietnia – sensacja! Instrument zbudowany wg projektu Leonarda da Vinci. Próbowano go skonstruować i przez 5 stuleci to się nie udało. Dopiero w XXI w. sił swych postanowił spróbować krakowski pianista, klawikordzista, kompozytor i konstruktor starych instrumentów - Sławomir Zubrzycki. W 2012 roku (!) powstała viola organista. Zarówno sam instrument, jak i jego twórca zyskali już najwyższe uznanie za granicą. Teraz poznaje ich kraj. W programie muzyka XVI – XVIII wieku, bardzo osobista, emocjonalna, liryczna, choć nie brak tam żywszych brzmień.
I tak można opowiadać aż do 29 kwietnia.
Ale kolejna porcja informacji – w następnych aktualnościach. Zresztą – nie trzymamy Państwa w niepewności. Polecamy naszą stronę, na której już można znaleźć wiele interesujących rzeczy na tematach poszczególnych koncertów. I filmów, bo i to pomieściliśmy w naszym programie. Zaś oprawę festiwalu stanowią wystawy – niezwykłe!
Zapraszamy!


czytaj więcej >>>


Opera w Filharmonii
10 marca 2016


Jeszcze trwa ostatnia próba – generalna – do wspaniałego spektaklu Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego.
W piątek uroczysta premiera opery z przepięknym librettem samego kompozytora (swoje dzieło Czajkowski określił jako “intymny i poruszający dramat”), zachwycającą muzyką pełną namiętności, smutku i żalu, porywających tańców. Czwarte przedsięwzięcie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Filharmonii Świętokrzyskiej jutro przejdzie do historii.

czytaj więcej >>>KONKURSU WIEDZY O MUZYCE POLSKIEJ
1 marca 2016

To już czwarta edycja konkursu wiedzy o muzyce polskiej organizowanego przez Filharmonię Świętokrzyską we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Muzyki im. Fryderyka Chopina. Jego celem jest zaznajomienie dzieci i młodzieży z sylwetką Karola Szymanowskiego. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w województwie świętokrzyskim.
Jury pod przewodnictwem Zofii Zamojskiej-Pabich wyłoni laureatów, którym wręczone zostaną nagrody na koncercie 11 marca.

czytaj więcej >>>POCZUJ filHARMONIĘ


Poczuj Filharmonię Drodzy melomani, w ramach naszej akcji POCZUJ filHARMONIĘ przygotowaliśmy dla Was ofertę.
Kupując bilet na koncert 5 LUTEGO (BARWY ROMANTYZMU z udziałem znakomitego Tomasza Strahla - wiolonczela) otrzymają Państwo możliwość zakupu biletu na koncert kameralny (który odbędzie się 23 lutego) w cenie 5 zł. Promocja tylko w kasie Filharmonii. Zachęcamy i zapraszamy.
O kolejnych promocjach będziemy informować wkrótce – bądźcie czujni!

czytaj więcej >>>Dla każdego coś miłego
styczeń 2016

Z okazji Nowego Roku życzymy Państwu pomyślności i wielu spełnionych marzeń, a w sferze kulturalnej – magicznych światów muzycznych, przede wszystkim w Filharmonii Świętokrzyskiej.
Dla naszych Melomanów zaplanowaliśmy ekscytujący program, gdzie obok muzyki lekkiej, przyjemnej i ... na poziomie, proponujemy prawdziwe rozkosze – dla miłośników opery (uwaga!!! Już w sobotę absolutny hit z Metropolitan!), dla koneserów muzyki klasycznej (22 stycznia zachwycająca muzyka amerykańska!), wielbicieli bluesa (29 stycznia) – jednym słowem – dla wszystkich, którzy “ucha nadstawiają, słuchają jak gra”.

czytaj więcej >>>zobacz archiwum wiadomości: 1,  2,  3

góra O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 -Grabka.