Strona główna | Szkolne koncerty kameralne

fot. A. KustraSzkolne koncerty kameralne dla dzieci i młodzieży odbywają się w szkołach, a także w przedszkolach na terenie Kielc i województwa świętokrzyskiego. Szczycimy się wieloletnim doświadczeniem organizacyjnym i merytorycznym.

Proponowane przez nas zajęcia to swoiste lekcje muzyki, prowadzone przez doświadczonych prelegentów, z programem specjalnie opracowanym i dostosowanym do możliwości percepcyjnych uczniów. Podzielone są na dwie grupy: koncerty 30-minutowe dla dzieci młodszych (klasy 0 - III) i 45-minutowe dla dzieci i młodzieży starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Terminy koncertów ustalane są z wyprzedzeniem tak, aby nie kolidowały z innymi zajęciami.

Cały cykl (do 10 spotkań rocznie) pomyślany jest tak, by wychowankowie poznawali instrumenty, kompozytorów i ich utwory oraz uczyli się słuchać muzyki. Naszą ambicją jest, by te koncerty stanowiły uzupełnienie lekcji muzyki i sztuki oraz innych przedmiotów humanistycznych.

Koszt koncertu 30-minutowego wynosi 300,00 zł., 45-minutowego 350,00zł.

Filharmonia zastrzega zmianę tematu i instrumentów.
W roku szkolnym 2022/2023 tematy audycji ustalane są z miesięcznym wyprzedzeniem.

Więcej informacji pod numerem tel. 41 365 54 93, 41 365 54 96 (Impresariat).

Tematy edukacyjnych koncertów kameralnych w roku szkolnym 2022/2023
opracowanie i prowadzenie Sylwia Bartkiewicz

WRZESIEŃ
MUZYCZNA PODRÓŻ PO ŚWIECIE
Pozostańmy jeszcze chwilę w atmosferze wakacji i odwiedźmy różne zakątki świata, które odkryją przed nami bogactwo swojej muzyki. Przy okazji przypomnijmy sobie wszystkie muzyczne określenia, którymi opisujemy muzykę.
Instrumenty: trąbka, klarnet, akompaniament, śpiew.

PAŹDZIERNIK
POLSKI FOLKLOR
Odkryjemy kilka tajemnic polskiego folkloru. Poznamy tradycyjne stroje, muzykę śpiewaną gwarą i ludowe zabawy. Czy spodoba się wam zabawa w czarnego barana, berka lub oj dy dy dy?
Instrumenty: akordeon, śpiew.

LISTOPAD
MAGICZNE DŹWIĘKI
By poznać czarodziejskie dźwięki skrzypiec musimy wziąć smyczek do ręki. Czy uda nam się wyczarować nawoływania wiatru lub padający deszcz? A może ukołyszemy zwierzęta w sen zimowy?
Instrumenty: skrzypce, akompaniament, śpiew.

GRUDZIEŃ
BIAŁO, ZIMOWO, ŚWIĄTECZNIE
Zimowe szaleństwo? Czemu nie! Z pomocą dźwięków przeniesiemy się w magiczny czas świąteczny, zaśpiewamy kilka kolęd i opowiemy o zwyczajach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
Instrumenty: klarnet, akompaniament, śpiew.

STYCZEŃ
TAŃCE, HULANKI, SWAWOLE!
Zapraszamy na karnawałowy koncert podczas którego sprawdzimy jakie tańce i zabawy królują w różnych zakątkach globu. Poznamy muzykę Węgier, Grecji, Włoch i Bliskiego Wschodu oraz piękne stroje i karnawałowe maski.
Instrumenty: saksofon, klarnet, akompaniament, śpiew.

LUTY
W ŚWIECIE BALETU
Czy to łabędzie sobie pływają i kręgi zataczają? Tak sobie tańczą tutaj w duecie i opowiadają o balecie. Fragmenty baletu P. Czajkowskiego pt. Jezioro łabędzie.
Instrumenty: obój, klarnet, akompaniament.

MARZEC
WITAJ WIOSNO!
W powietrzu czuć już nadchodzącą wiosnę. Przeniesiemy się na muzyczną łąkę, na której zaczynają kwitnąć kwiaty, drzewa, słychać bociani klekot, rechot żab i śpiew ptaków. Sprawdzimy jak za pomocą instrumentów można naśladować odgłosy natury i zwierząt.
Instrumenty: puzon, akompaniament, śpiew.

KWIECIEŃ
STUK, PUK, BUM !
Jak samemu zrobić instrument perkusyjny? Czy znajdziemy taki w otaczającej nas przyrodzie? Zapraszamy na dużą dawkę humoru i muzycznego hałasu.
Instrumenty: perkusja oraz drobne instrumenty perkusyjne, akompaniament.

MAJ
U NASZYCH NAJBLIŻSZYCH SĄSIADÓW
Skoczna polka czy dostojny walc? Odkryjemy bogactwa muzyki rosyjskiej, niemieckiej oraz ukraińskiej.
Instrumenty: flet, klarnet, akompaniament.

CZERWIEC
PRZY OGNISKU…
Żegnamy się piosenkami o tematyce wakacyjnej. Zdradzimy kilka pomysłów, z czego można stworzyć instrument do muzykowania, który może się przydać podczas wspólnego śpiewania przy ognisku.
Instrumenty: gitara, instrumenty z recyklingu, akompaniament, śpiew.


Tematy edukacyjnych koncertów kameralnych w roku szkolnym 2022/2023
dla przedszkoli i młodszych klas szkoły podstawowej
opracowanie i prowadzenie Aleksandra Deryng-Jaroń

WRZESIEŃ
ZACZAROWANY FLET
Bajka o prostym, ale niezwykłym i magicznym instrumencie, który wędrując poprzez różne zakątki świata poszukuje zagubionej melodii. Czy to będzie muzyka skoczna i radosna, a może smutna i melancholijna?
Instrumenty: flet prosty, śpiew, akompaniament.

PAŹDZIERNIK
KAPRYŚNY FORTEPIAN
Pewien fortepian uważa, że jest najważniejszym instrumentem w orkiestrze, bo zna wszystkie magiczne sztuczki. Czy jest tak rzeczywiście? I czy nasze ciało też może być takim instrumentem?
Instrumenty: pianino

LISTOPAD
ZWIERZĘTA Z ZACZAROWANEGO LASU
Zapraszamy do magicznego lasu, trochę strasznego i ponurego, ale też wesołego, radosnego i głośnego. Czeka Was niełatwe zadanie do wykonania: odgadnąć odgłosy zwierząt w wykonaniu naszych instrumentów.
Instrumenty: wiolonczela, skrzypce.

GRUDZIEŃ
ŚWIĄTECZNE DZWONKI
Zaśpiewamy znane kolędy m.in. Cicha noc, Wśród nocnej ciszy, Jingle Bells z towarzyszeniem akompaniamentu stworzonego przez słuchaczy na trójkątach, dzwonkach i janczarach.
Instrumenty: śpiew, instrumenty perkusyjne, akompaniament.

STYCZEŃ
NA LUDOWĄ NUTKĘ
Z pomocą magicznej różdżki przenosimy się w czasie by poznać melodie, tańce i zabawy naszych dziadków. Sprawdzimy czy spodoba wam się zabawa Mam chusteczkę haftowaną lub Krakowiaczek jeden.
Instrumenty: akordeon, śpiew

LUTY
SOPRAN CZY BARYTON ?
Oto dwa głosy, które różnią się od siebie. Jakie utwory są śpiewane tymi głosami i czy można by to odwrócić? Sprawdzimy też jakim głosem śpiewacie i czy taki głos zostaje nam do końca życia.
Instrumenty: sopran, baryton, akompaniament.

MARZEC
PTASIE TRELE
Nadchodząca Pani Wiosna lubi narobić dużo hałasu i zamieszania. Budzi rośliny, zwierzęta, a i słoneczko jakoś mocniej grzeje. Spróbujemy odgadnąć które ptaki głośnymi trelami oznajmiają jej nadejście, a które specjalnie przylatują by Ją przywitać.
Instrumenty: skrzypce, altówka, akompaniament.

KWIECIEŃ
TAJEMNICZA GÓRA
Pełna tajemniczości oraz napięcia muzyczna opowieść o pewnym norweskim nicponiu Peer Gyncie, który uciekał przed napotkanymi w trollami i gnomami i szukał szczęścia.
Instrumenty: Obój, klarnet, akompaniament.

MAJ
KOCIA MUZYKA
Co to kotki płaczą? Czy to może jakaś muzyka? Zapraszamy na jazzowe popisy podczas których usłyszymy dobrze znane Wam piosenki, ale w zupełnie innym brzmieniu.
Instrumenty: trąbka, saksofon, śpiew, akompaniament.

CZERWIEC
HURRA! WAKACJE!
Morze, góry i jeziora – to już pora na wakacyjne wyjazdy i przygody. Zapełnimy Wasze plecaki wakacyjnymi piosenkami i ruszamy w drogę.
Instrumenty: gitara, śpiew, akompaniament.



Tematy edukacyjnych koncertów kameralnych w roku szkolnym 2022/2023 opracowanie i prowadzenie Agnieszka Nowak-Zagóra

WRZESIEŃ
Z WIZYTĄ W FILHARMONII
Opowiemy o tym jak się przygotować do pierwszej wizyty w filharmonii. Jakie panują tam zwyczaje, co to jest uwertura i kto rządzi orkiestrą.
Instrumenty: skrzypce, flet, akompaniament.

PAŹDZIERNIK
SKRZAT LEPRECHAUN W POSZUKIWANIU SKARBU
Wraz ze skrzatem Leprechaunem przemierzymy Irlandię w poszukiwaniu zaginionego skarbu. Poznamy celtycką muzykę, instrumenty i zwyczaje.
Instrumenty: dudy, irlandzkie flety, akordeon.

LISTOPAD
PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA
Z okazji Święta Niepodległości posłuchamy muzyki polskich kompozytorów żyjących w czasach zaborów i wspólnie zaśpiewamy polskie pieśni patriotyczne.
Instrumenty: śpiew, trąbka, akompaniament.

GRUDZIEŃ
MAGICZNA PODRÓŻ
Święty Mikołaj zabiera nas w podróż dookoła świata. Będzie to okazja do poznania kolęd innych krajów i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
Instrumenty: obój, śpiew, akompaniament.

STYCZEŃ
BALE W KARNAWALE
Odwiedzimy słynne bale organizowane w największych stolicach Europy, gdzie rozbrzmiewają walce, polki, galopy.
Instrumenty: puzon, flet, akompaniament.

LUTY
ADA,TO NIE WYPADA
Z pomocą czarodziejskiej różdżki przenosimy się w lata młodości naszych dziadków i pradziadków. Jakie piosenki i teksty były popularne? Czy Wam też się spodobają?
Instrumenty: śpiew, saksofon, akompaniament.

MARZEC
BYŁ SOBIE KRÓL
Król Symfoniusz kochał muzykę i taniec, dlatego wciąż wyprawiał wielkie bale, na które zapraszał dostojnych gości. Rzadko spotykane instrumenty viola da gamba i cytra zagrają muzykę dworską. Czy wspólnie uda nam się przy niej zatańczyć menueta?


KWIECIEŃ
MOZART NA JAMAJCE
Jak brzmiałaby muzyka znanych kompozytorów, gdyby urodzili się w innym miejscu i czasie? Może Mozart pisałby w stylu reggae, a Beethoven w swingu? Posłuchamy znanych utworów muzyki poważnej w różnych stylach muzycznych.
Instrumenty: gitara, perkusja, fortepian.

MAJ
W KRAINIE TROLI
Wyruszamy na daleką Północ, by tam poznać córki Króla Gór i zdobyć skarby troli mieszkających w skałach i jaskiniach Norwegii. Poznamy losy Peer Gynta i posłuchamy muzyki norweskiego twórcy Edwarda Giega.
Instrumenty: fagot, obój, akompaniament.

CZERWIEC
MORSKIE OPOWIEŚCI
O przygodach żeglarzy i ich spotkaniach z piratami, ilustrowane muzyką żeglarską i utworami związanymi z morzem.
Instrumenty: śpiew, gitara.

góra 



O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 -Grabka.