Szkolne koncerty kameralne dla dzieci i młodzieży odbywają się w szkołach, a także w przedszkolach na terenie Kielc i województwa świętokrzyskiego. Szczycimy się wieloletnim doświadczeniem organizacyjnym i merytorycznym.
Proponowane przez nas zajęcia to swoiste lekcje muzyki, prowadzone przez doświadczonych prelegentów, z programem specjalnie opracowanym i dostosowanym do możliwości percepcyjnych uczniów. Podzielone są na dwie grupy: koncerty 30-minutowe dla dzieci młodszych (klasy 0 - III) i 45-minutowe dla dzieci i młodzieży starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Terminy koncertów ustalane są z wyprzedzeniem tak, aby nie kolidowały z innymi zajęciami.
Cały cykl (do 10 spotkań rocznie) pomyślany jest tak, by wychowankowie poznawali instrumenty, kompozytorów i ich utwory oraz uczyli się słuchać muzyki. Naszą ambicją jest, by te koncerty stanowiły uzupełnienie lekcji muzyki i sztuki oraz innych przedmiotów humanistycznych.
Koszt koncertu 30-minutowego wynosi 350,00 zł., 45-minutowego 400,00zł.
Filharmonia zastrzega zmianę tematu i instrumentów.
W roku szkolnym 2024/2025 tematy audycji ustalane są z miesięcznym wyprzedzeniem.
Filmowanie i zamieszczanie w sieci fragmentów koncertów jest możliwe tylko za zgodą występujących artystów.
Więcej informacji pod numerem tel. 41 365 54 93, 41 365 54 98 (Impresariat).
Tematy edukacyjnych koncertów kameralnych w roku szkolnym 2024/2025
opracowanie i prowadzenie Sylwia Bartkiewicz
WRZESIEŃ
MUZYKA KRAJÓW ŚRÓDZIEMNOMORSKICH
Gry, zabawy oraz charakterystyczne melodie greckie, hiszpańskie i portugalskie.
Instrumenty: puzon, akompaniament, instrumenty perkusyjne, śpiew.
PAŹDZIERNIK
WIEDEŃSKIE PEREŁKI
Magia i piękno słynnych dzieł kompozytorów wiedeńskich. Zaprezentujemy fragmenty Ody do radości, Eine kleine nachtmusik i Sonaty księżycowej.
Instrumenty: skrzypce, akompaniament.
LISTOPAD
MALI PATRIOCI
Koncert patriotyczny, na którym będziemy grać i śpiewać najpiękniejsze pieśni Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego oraz uczcimy pamięć Polskich bohaterów.
Instrumenty: trąbka, akompaniament, śpiew.
GRUDZIEŃ
BIAŁO, ZIMOWO, ŚWIĄTECZNIE
Jakie kolędy śpiewają w Hiszpani, a jak wyglądają święta w Polsce? Nie zabraknie najpiękniejszych kolęd i piosenek świątecznych z całego świata, które rozgrzeją nasze serca i przygotują na nadejście magicznej atmosfery świąt.
Instrumenty: saksofon altowy, akompaniament, śpiew.
STYCZEŃ
BAŚNIOWY ŚWIAT BALETU
W programie muzyka Piotra Czajkowskiego opowiadająca o zaklętym pięknym łabędziu i przygodach małej Klary. Dowiemy się też co to jest balet i jak wygląda strój baletnicy.
Instrumenty: obój, klarnet, akompaniament.
LUTY
RYTMICZNE WYGIBASY
Poczuj moc rytmicznych wibracji, które poruszą Twoje serce i sprawią, że nie będziesz mógł usiedzieć na miejscu. Doświadcz niesamowitej energii i pasji, jaka przynoszą ze sobą instrumenty perkusyjne.
Instrumenty: drobne instrumenty perkusyjne, akompaniament, taniec.
MARZEC
TAŃCE, HULAŃCE, SWAWOLE
Polskie tańce narodowe, historia, kultura i piękno naszego kraju. Tradycyjne przyśpiewki, zabawy i prezentacja stroi ludowych.
INSTRUMENTY: akordeon, śpiew, taniec
KWIECIEŃ
MUSICALOWE GWIAZDY
O miłości, przyjaźni i marzeniach. Fragmenty najsłynniejszych dzieł operowych i musicalowych.
Instrumenty: sopran, tenor, akompaniament.
MAJ
ZACZAROWANA MUZYKA
Czego słuchano na królewskim dworze i jak wyglądały bale? Rola nadwornych kompozytorów, historia dworskich kapel i tańców, które musiał znać każdy.
Instrumenty: flet poprzeczny, akompaniament, śpiew, taniec.
CZERWIEC
HURRA WAKACJE!
W powietrzu już czuć atmosferę wakacji, dlatego odwiedzimy różne zakątki świata, które odkryją przed nami bogactwo swojej muzyki. Przy okazji przypomnijmy sobie wszystkie muzyczne określenia, którymi opisujemy muzykę.
Instrumenty: gitara, śpiew.
Tematy edukacyjnych koncertów kameralnych w roku szkolnym 2024/2025
dla przedszkoli i młodszych klas szkoły podstawowej
opracowanie i prowadzenie Aleksandra Deryng-Jaroń
WRZESIEŃ
NIEZNOŚNY WIOLONCZELISTA CZY WIOLONCZELA?
Pan wiolonczelista pokłócił się z Mozartem i postanowił zostać muzykiem bajkowym, zamiast klasycznym. Posłuchajmy jakie zabawne historie wynikły z tej zmiany.
Instrumenty: wiolonczela, pianino i śpiew.
PAŹDZIERNIK
W WYSOKICH GÓRACH NEPALU
O dźwiękach i instrumentach popularnych w Himalajach. Rola idiofonów i alikwotów w muzyce. Na koncercie przekonamy się czy do czarów potrzebna jest różdżka, czy też można czarować dźwiękami?
Instrumenty: Gong symfoniczny, muszla koncha, pianino.
LISTOPAD
HARMONIJNE HARCE
Ile tu guziczków i przycisków! A jak się gra na tym instrumencie? Przedstawiamy tatę akordeonu - harmonię. Przekonamy się czy każdą melodię można na niej zagrać.
Instrumenty: polska harmonia trzyrzędowa i śpiew.
GRUDZIEŃ
PREZENTY OD ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Rozpakujemy worek z muzycznymi prezentami, opowiemy o świątecznych zwyczajach i przygotowaniach oraz co najlepiej lubicie w nadchodzących Świętach.
Instrumenty: pianino, instrumenty perkusyjne, klarnet i śpiew.
STYCZEŃ
O CHIŃSKIM SMOKU CHI-LIN
Na wschodzie leży kraina bardzo inna od naszej, kraina smoków i sztucznych ogni. Mowa tutaj o dalekich Chinach. W tej muzycznej podróży dowiemy się czym są ćwierćtony i jaki instrument potrafi je wykonać.
Instrumenty: fujarki alikwotowe, dzwonki koshi, pianino.
LUTY
WIEDEŃSKI BAL
Pewien instrument często chodził na bal, tak często tańczył, że zrobił się na nim ogromny supeł. Jak on teraz będzie grał? Posłuchajmy pięknej muzyki dworskiej i poczujmy się jak król i królowa balu.
Instrumenty: waltornia, pianino.
MARZEC
WYPRAWA DO SZMARAGDOWEJ WYSPY
Na północy leży wyspa bardzo zielona i bardzo bajkowa. Mieszkają w niej skrzaty i elfy. Śpiewają one o niezwykłych historiach. Opowiemy Wam o tajemniczej Irlandii i posłuchamy irlandzkiej muzyki folkowej.
Instrumenty: skrzypce, akordeon i śpiew.
KWIECIEŃ
JEZIORO ŁABĘDZIE
Muzyką i tańcem można opowiedzieć cudowne historie. Jedną z takich jest opowieść o dziewczynie zmienionej w łabędzia. Melodie z baletu Piotra Czajkowskiego Jezioro Łabędzie to muzyczno-taneczna podróż po wielu krajach. A jakich? Przekonajcie się sami.
Instrumenty: pianino i taniec.
MAJ
POPULARNE MELODIE Z CZTERECH STRON ŚWIATA
Co kraj to obyczaj, a my mówimy: co kraj to muzyka. Dzisiaj muzyczna podróż dookoła świata z niezwykłym instrumentem o ciekawej nawie: euphonium. Skąd taka nazwa i kto go wymyślił? Czy trudno na nim zagrać?
Instrumenty: euphonium, pianino.
CZERWIEC
W BLASKACH RIO DE JANEIRO
Muzyka Ameryki Łacińskiej jest równie barwna co jej przyroda. O barwach, rytmie, tempie i harmonii tej muzyki opowiemy na ostatnim koncercie, koncercie pełnym pięknych motywów muzycznych.
Instrumenty: perkusja, instrumenty perkusyjne, pianino.
Tematy edukacyjnych koncertów kameralnych w roku szkolnym 2024/2025
opracowanie i prowadzenie Agnieszka Nowak-Zagóra
WRZESIEŃ
SAVOIR-VIVRE W FILHARMONII, czyli
JAK KOZIOŁEK MĄDRA GŁOWA W FILHARMONII WYLĄDOWAŁ
Czy wiecie jak należy zachować się na koncercie w filharmonii, operze, czy na przedstawieniu w teatrze? W poznaniu zasad savoir-vivre pomoże wam Koziołek Matołek, który w drodze do Pacanowa po raz pierwszy, przez przypadek, znalazł się tu na koncercie.
Instrumenty: klarnet, saksofon altowy, fortepian.
PAŹDZIERNIK
CO BY BYŁO GDYBY…?
Co by było, gdyby Beethoven urodził się w Nowym Orleanie? Czy grałby jazz? Jak brzmiałaby muzyka Mozarta, gdyby żył we współczesnych czasach? Na te i wiele innych pytań spróbujemy znaleźć odpowiedź, wykonując utwory wielkich kompozytorów, w różnych stylach muzyki rozrywkowej.
Instrumenty: gitara elektryczna, perkusja, fortepian.
LISTOPAD
PIĘKNE, BO POLSKIE
Z okazji Święta Niepodległości, koncert wypełni muzyka wybitnych polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki. Zabrzmią także polskie pieśni patriotyczne oraz utwory w rytmie polskich tańców narodowych.
Instrumenty: obój, fortepian i śpiew.
GRUDZIEŃ
MIKOŁAJOWY PREZENT- DZIADEK DO ORZECHÓW
Piękna, pełna magii świąteczna opowieść, ilustrowana muzyką Piotra Czajkowskiego i wypełniona tańcem. To jeden z najbardziej znanych na świecie baletów. A co to jest balet? Dowiecie się tego na koncercie!
Instrumenty: skrzypce, fortepian i taniec.
STYCZEŃ
MUZYCZNA CORRIDA
W naszej muzycznej podróży odwiedzimy Hiszpanię. Poznamy jej kulturę, zwyczaje , a przede wszystkim muzykę, przy dźwiękach której, snuć się będzie opowieść o pewnym dzielnym torreadorze.
Instrumenty: puzon, trąbka, kastaniety, tamburyn, fortepian.
LUTY
MOŻE ZATAŃCZYMY?
Karnawałowy koncert wypełni taniec towarzyski w wykonaniu pary tanecznej, która zaprezentuje tańce z różnych stron świata. Odwiedzimy niektóre europejskie kraje, a także Amerykę Północną i Południową.
Instrumenty: fortepian i para taneczna.
MARZEC
WESOŁE GRANIE W NOWYM ORLEANIE
Tym razem w naszej muzycznej podróży zatrzymujemy się w Stanach Zjednoczonych. Odwiedzimy nie tylko Nowy Orlean, gdzie narodził się jazz, ale i inne miejsca, z których pochodzą wesołe piosenki kowbojów, czy też skoczny rock and roll.
Instrumenty: gitara, drumla, harmonijka ustna, perkusja i śpiew.
KWIECIEŃ
JA TO ZNAM! KLASYKA W BAJKACH I W FILMACH
Muzyka klasyczna towarzyszy nam od dziecka. Fragmenty wielkich dzieł słychać w bajkach, filmach , w grających zabawkach, czy też w reklamach. Czy rozpoznacie te utwory? A może zgadniecie z jakiej bajki pochodzą?
Instrumenty: fagot, saksofon sopranowy, fortepian.
MAJ
TAJEMNICZY OGRÓD
Podczas wiosennego spaceru dotrzemy do tajemniczego ogrodu. Gdy przejdziemy przez porośniętą bluszczem bramę, zobaczymy miejsce pełne magii: pięknego łabędzia pływającego po stawie przy świetle księżyca, elfy, ukrywające się za drzewami. Dotrzemy też do posągów słynnych kompozytorów, a gdy ich dotkniemy, rozbrzmiewać będzie piękna muzyka.
Instrumenty: wiolonczela, fortepian.
CZERWIEC
CZARY ZE ZŁOTA
To nie magia! To czary instrumentów dętych blaszanych, które wprowadzą nas w wakacyjny klimat wesołą muzyką. Usłyszymy przeboje muzyki klasycznej, rozrywkowej, a nawet wakacyjne piosenki.
Instrumenty: waltornia, tuba, fortepian.
|