7 października 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

CZAR BANDONEONU

WIESŁAW PRZĄDKA akordeon, bandoneon
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JONATHAN MANN (Wielka Brytania) dyrygent

Edward CZERNY Uwertura koncertowa Wesoły wieczór
Walce Paryża – wiązanka walców na akordeon i orkiestrę w opracowaniu Andrzeja Marko
Jerry BOCK Fiddler on the Roof (Skrzypek na dachu)
Wiązanka tematów filmowych na akordeon i orkiestrę w opracowaniu Krzysztofa Herdzina
George GERSHWIN Uwertura do opery Porgy and Bess
Astor PIAZZOLLA Tango Preparense na bandoneon, fortepian i smyczki w opracowaniu Wiesława Prządki
Astor PIAZZOLLA Libertango na bandoneon i smyczki w opracowaniu Bohdana Jarmołowicza
Edward CZERNY Wspomnienie
Blue Medley – wiązanka przebojów Gerge’a Gershwin'a na akordeon w opracowaniu Andrzeja Marko

kup bilet on-line



Niezwykły koncert z niezwykłym artystą! WIESŁAW PRZĄDKA – jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów i bandoneonistów. Wirtuoz, któremu zawdzięczamy triumfalny powrót akordeonu jako instrumentu solowego na sceny filharmonii, jak również rozpropagowanie w Polsce stylu musette i new musette. To on udowodnił, że akordeon może z powodzeniem wkomponować się w najróżniejsze style muzyczne jak swing, jazz, latino itd. Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Paryżu.

Sam zwykł mawiać, że urodził się po to, aby grać na akordeonie. Jego koncerty gromadzą prawdziwe tłumy, bowiem Wiesław Prządka to marka! Gwarantuje wysoki poziom artystyczny, niezwykłe brzmienia i niezapomniane emocje. Od wielu lat gra również na bandoneonie diatonicznym, takim jakiego używał Astor Piazzolla. Nie na darmo instrument ten nazywają „duszą tanga”. W programie pieczołowicie ułożonym przez artystę nie zabraknie tego ulubionego przez każdą publiczność rodzaju muzycznego, jak m.in. Libertango czy Tango Preparense Astora Piazzolli. Ponadto, za sprawą muzyki, przeniesiemy się do świata paryskich kawiarenek i wspomnień o Edith Piaf, przypomnimy sobie melodie z filmów: Kobieta i mężczyzna, Parasolki z Szerbourga, Ojciec chrzestny, Love story czy Ostatnie tango w Paryżu. A na zakończenie usłyszymy największe przeboje George’a Gershwina. Emocje związane z występem Wiesława Prządki od czasu do czasu przerwie Orkiestra, serwując nam takie hity, jak np.: Skrzypek na dachu Bocka czy Uwerturę Gershwina Porgy and Bess. Dyrygować będzie nasz gość z Wielkiej Brytanii – Jonathan Mann, o którym mówi się, że jest jednym z najbardziej ekscytujących muzyków Walii. Artysta w ubiegłym roku na Konkursie Dyrygentów Jeunesses Musicales otrzymał nagrodę George Enescu i zaproszenie do Polski na koncerty, m.in. do Kielc.

Ten koncert to wydarzenie, którego nie można przeoczyć!


WIESŁAW PRZĄDKA
Absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie akordeonu profesora Henryka Krzemińskiego. Zakochany w muzyce francuskiej artysta, któremu w duszy rozbrzmiewa namiętne tango. Ta muzyka doprowadziła go do kolejnego odkrycia – BANDONEONU, instrumentu charakterystycznego dla tanga. Jak dotąd jest jedynym bandoneonistą w Polsce koncertującym na bandone-onie diatonicznym. Grając tango, a szczególnie muzykę dziś bardzo popularnego Astora Piazzolli, współpracuje z międzynarodowym zespołem Distango. Brał udział w spektaklu „Tango Piazzolla” wystawianym na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W 2009 r. przyczynił się także do reaktywacji krakowskiego zespołu Hot Swing, z którym nagrał płytę i jest jego członkiem. Szerokie horyzonty muzyczne Wiesława Prządki owocują współpracą z największymi postaciami sceny muzycznej – Hanną Banaszak, Grażyną Brodzińską, Waldemarem Malickim, Zbigniewem Wodeckim, Jackiem Wójcickim, Bohdanem Jarmołowiczem, Zbigniewem Górnym, Justyną Szafran, Tomaszem Tomaszewskim, Richardem Galliano, Krzysztofem Jakowiczem, Filipem Wojciechowskim, Jose Juniorem Mossalinim, Izydorem Leitingerem i in. Jest twórcą i kierownikiem artystycznym wielu zespołów i projektów muzycznych m.in.: Musette Quartet, New Musette Quartet, Gipsy Swing, Tres Tangueros. Artysta koncertuje na estradach całej Europy, a także w Stanach Zjednoczonych. Dokonał szeregu nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Szwecji, Niemczech, Holandii, Francji, Danii, Belgii, Włoszech. Ma na swoim koncie wiele płyt nagranych z własnym zespołem New Musette Quartet, z zespołem Hot Swing, New Tango Bridge, oraz wybitnymi wokalistami i orkiestrami.


JONATHAN MANN
Studiował w Royal Academy of Music oraz Guildhall School of Music and Drama. Jego mentorami są: Colin Metters George Hurst, Jac van Steen i Bernard Haitinkiem. Jako laureat Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Jeunesses Musicales 2015 w Bukareszcie, otrzymał nagrodę George Enescu i zaproszenie do Polski (koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej) Będąc założycielem i dyrektorem muzycznym Cardiff Sinfonietta, nadzorował rozbudowę orkiestry przez okres 11 lat. Orkiestra niedawno świętowała swoje 10-lecie podczas specjalnego koncertu galowego emitowanego przez BBC i S4C.
Był dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Hertford. Interesuje się muzyką współczesną. Prowadził koncerty z BBC National Orchestra of Wales „Kompozytorzy Walii” wraz ze swoim mentorem J. van Steenem, premierę pięciu nowych oper z Opera Company w Londynie i Singapurze. Ściśle współpracuje z kompozytorami: Dianą Burrell, Peterem Maxwellem Daviesem i Markiem-Anthonym Turnage. Dyrygował również z Pierre’em Andre Valadem London Sinfoniettą na kursach mistrzowskich. Artysta występował w Europie, a ostatnio w Azji na licznych festiwalach młodych orkiestr (Hong Kong International School, Singapur American School oraz International School of Bangkok). Od 2015 jest dyrektorem artystycznym projektu Music for Life ustanowionego przez Immanuel Music School in Bangkok na wzór wenezuelskiego programu muzycznego El Sistema. Projekt zakłada wspieranie działań na rzecz szkoły i zapewnienie utalentowanym młodym muzykom możliwości zapoznania się z europejskim stylem życia muzycznego.

powrót

strona główna