Strona główna| Dyrygent-rezydent
Piotr Wacławik fot. Dariusz Rok

Piotr Wacławik fot. Dariusz Rok

NIMiT  MKiDN

Koncerty współorganizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
w ramach programu własnego Dyrygent - rezydent,
finansowane z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Program „Dyrygent - rezydent” powstał, aby ułatwić młodym dyrygentom nabywanie praktyki poprzez stworzenie im możliwości pracy i bezpośredniego kontaktu z zawodowym zespołem orkiestrowym. Celem programu jest promocja młodych polskich dyrygentów oraz zachęcenie profesjonalnych instytucji, w tym filharmonii, do podejmowania z nimi współpracy. W sezonie 2022/2023 Piotr Wacławik poprowadzi samodzielnie dwa koncerty symfoniczne, natomiast w czterech asystować będzie dyrygentom prowadzącym orkiestrę.

Piotr Wacławik urodził się w 1996 roku w Katowicach. W 2020 roku ukończył studia z wynikiem celującym na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dr hab. Mirosława Jacka Błaszczyka oraz dr Krzysztofa Firlusa w klasie violi da gamba. Od sezonu artystycznego 2022/2023 pełni funkcje asystenta dyrygenta w Filharmonii Narodowej. Jest również dyrygentem-rezydentem w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz doktorantem i wykładowcą w Akademii Muzycznej im. L. Janáčka w Brnie. Piotr Wacławik jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach dyrygenckich. W 2017 roku, będąc najmłodszym uczestnikiem konkursu, otrzymał II Nagrodę oraz Nagrodę Orkiestry Symfonicznej na II Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu. W 2018 roku otrzymał I Nagrodę na międzynarodowym konkursie dyrygenckim London Classical Soloists. W 2019 roku otrzymał I Nagrodę na V Atlantic Coast International Conducting Masterclass and Competition. W 2019 roku był finalistą Athens International Conducting Masterclass and Competition, gdzie w drodze konkursu zajął 3 miejsce. W 2022 roku otrzymał III nagrodę na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. Został również laureatem nagrody pozaregulaminowej podczas 10th International Conducting Competition Jeunesses Musicales Bucharest w 2019 roku. Latem 2019 roku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych w ramach stypendium Aspen Music Festival and School, gdzie przez cztery miesiące, doskonalił swoje umiejętności dyrygenckie pod okiem dyrektora artystycznego festiwalu Roberta Spano. Został dwukrotnie uhonorowany nagrodą główną - Robert Spano Conductor Prize w 2019 i 2022r. Jako dyrygent zadebiutował w wieku 19 lat wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. W sezonie 2019/2020 był dyrygentem-rezydentem Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Został również wybrany w drodze konkursu na stanowisko asystenta dyrygenta w Operze Śląskiej na sezon 2019/2020 a w latach 2020-2022 regularnie współpracował z Operą Krakowską w charakterze asystenta dyrygenta. Swój warsztat dyrygencki rozwijał pod okiem m.in.: Jormy Panuli, Michaiła Jurowskiego, Leonarda Slatkina, Cristiana Măcelaru, Alana Gilberta, Roberta Spano i Marka Stringera. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Tonhalle w Zurychu w ramach X Międzynarodowych Kursów Dyrygenckich z Davidem Zinmanem. Został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019), Nagrodą w Ramach Promocji Młodych Twórców Kultury przez Urząd Miasta Katowice (2017, 2019, 2021) oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Katowic (2015). Rokrocznie otrzymywał Stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach dla najlepszych studentów (2017-2020).

PROGRAM KONCERTÓW W RAMACH REZYDENCJI

Repertuar i wykonawcy koncertów samodzielnie przygotowanych i samodzielnie poprowadzonych przez dyrygenta-rezydenta

10 marca 2023, sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej
Małgorzata Wasiucionek – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna FŚ

G. Verdi – Uwertura Luiza Miller
H. Wieniawski – Fantazja na motywach z opery Faust Ch. Gounoda A-dur op. 20
P. Sarasate – Fantazja na tematach z Carmen G. Bizeta op. 25
P. Czajkowski – Poemat symfoniczny Francesca da Rimini op. 32

28 kwietnia 2023, sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej
Daroch Tomasz – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna FŚ

K. Kurpiński – Uwertura do opery Calmora
J. Haydn – Koncert wiolonczelowy nr 2 D-dur
F. Mendelssohn-Bartholdy – IV Symfonia A-dur Włoska op. 90

Ramowy harmonogram pozostałych koncertów rezydencji przygotowanych z czynnym udziałem dyrygenta - rezydenta

7 października 2022, sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej
Paweł Kowalski – fortepian
Orkiestra Symfoniczna FŚ
Jerzy Maksymiuk – dyrygent

Program koncertu: L. van Beethoven – III Koncert fortepianowy c-moll op. 37
L. van Beethoven – Symfonia nr 3 Es-dur op. 55 Eroica


27 stycznia 2023, sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej
Szymon Nehring – fortepian
Orkiestra Symfoniczna FŚ
Jacek Rogala – dyrygent

S. Rachmaninow – II Koncert fortepianowy c-moll, op. 18
J. Brahms – III Symfonia F-dur

3 lutego 2023, sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej
Celina Kotz – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna FŚ
Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent

J. Haydn – Uwertura do opery Acis i Galatea
W. A. Mozart – III Koncert skrzypcowy G-dur KV 216
L. van Beethoven – II Symfonia D-dur op. 36

31 marca 2023, sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej
Adam Krzeszowiec – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna FŚ
Marek Pijarowski – dyrygent

L. van Beethoven – Uwertura do dramatu Ruiny Aten op.113
E. Bloch –Schelomo, rapsodia na wiolonczelę i orkiestrę
W. Lutosławski – Koncert na orkiestrę
   O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 -Grabka.