14 czerwca, piątek, g. 19:00, sala koncertowa
KONCERT SYMFONICZNY
ZAKOŃCZENIE SEZONU
PHILIPPE GIUSIANO (Francja) fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
FRYDERYK CHOPIN Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13
CAMILLE SAINT-SAËNS Koncert fortepianowy c-moll nr 4 op. 44 na fortepian i orkiestrę
CHARLES GOUNOD Symfonia nr 1 D-dur
kup bilet on-line
Na rozpoczęcie wieczoru „pofantazjujemy” wraz z Fryderykiem Chopinem na temat lubianych melodii, jak Laura i Filon, nostalgicznej dumki zaczerpniętej z Elegii na śmierć Tadeusza Kościuszki Karola Kurpińskiego oraz dziarskiego, pełnego wigoru i upartości kujawiaka.
Czwarty koncert fortepianowy Camille Saint-Saënsa jest najbardziej innowacyjnym konstrukcyjnie koncertem fortepianowym kompozytora. W pewnym sensie ma strukturę czteroczęściowej symfonii. Ten rzadko wykonywany, niezwykle wirtuozowski utwór wykona Philppe Giusano - ceniony w świecie interpretator dzieł Chopina. W 1990 roku podczas XII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, mając zaledwie siedemnaście lat, zajął ósme miejsce, a pięć lat później odniósł pełny sukces wygrywając Konkurs i stając się ulubieńcem publiczności i krytyków muzycznych.
Po przerwie zabrzmi I Symfonia D-dur Charlesa Gounoda, która na nowo została odkryta w latach 50. ubiegłego wieku, ale wciąż jest rzadko grywana. Czteroczęściowy utwór zwraca uwagę pięknymi melodyjnymi i rytmicznymi częściami zewnętrznymi oraz tęsknymi, powolnymi częściami środkowymi. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.
Philippe Giusiano
Zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest cenionym w świecie muzycznym interpretatorem dzieł polskiego kompozytora. W 1990 roku podczas XII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, mając zaledwie siedemnaście lat, zajął ósme miejsce, a pięć lat później odniósł pełny sukces wygrywając konkurs i stając się ulubieńcem publiczności i krytyków muzycznych. Po tym jak została wydana jego pierwsza płyta z nagraniami dzieł Fryderyka Chopina w prasie można było przeczytać między innymi: „…można odnieść wrażenie, że właśnie tak grał sam Chopin” (O. Bellamy - le Monde de la Musique).
Po sukcesie odniesionym w jednym z najsłynniejszych konkursów na świecie artysta rozpoczął aktywną działalność koncertową, będąc zapraszanym do największych sal koncertowych: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Concertgebouw w Amsterdamie, Teatr w Weronie, La Scala w Mediolanie, Théâtre des Champs-Elysées, Salle Gaveau w Paryżu, Suntory Hall w Tokio…
W 2010 roku odniósł ogromny sukces we Francji, Hiszpanii, Japonii, Polsce, Skandynawii i na Bliskim Wschodzie, wykonując wszystkie dzieła Fryderyka Chopina skomponowane na fortepian i orkiestrę, jak również większość dzieł solowych.
Był gościem wielu festiwali muzycznych we Francji (La Roque d'Anthéron, La Chaise-Dieu, Aix-en-Provence, „Chopin chez George Sand” w La Châtre, Chopin Festival w Bagatelle, Festiwal Berlioza, “Folle Journée” w Nant…) i poza jej granicami (Festiwal Ravello we Włoszech, Festiwal Ruhr w Niemczech, Festiwal „Chopin i jego Europa” w Warszawie, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Festiwal Chopinowski w Antoninie…). Odbył liczne tournées w wielu krajach Europy (Niemcy, Austria, Polska, Włochy, Portugalia, Dania, Litwa, Hiszpania, Holandia), a także w Japonii, Maroku, Brazylii, Argentynie, Kanadzie, USA i na Bliskim Wschodzie, w towarzystwie znakomitych orkiestr pod batutą wybitnych dyrygentów: Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Philippe Entremont, Kazimierz Kord, Yutaka Sado, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak, Jean-Jacques Kantorow…
Jego interpretacje utworów Chopina i Rachmaninowa nagrane na płyty CD otrzymały wysokie oceny krytyki i cieszą się popularnością wśród melomanów. Nagranie z utworami Chopina „24 Preludia i 24 Etiudy” zbiera same pochlebne recenzje „Słuchając Chopina w jego wykonaniu można odnieść wrażenie, że dotyka się samej istoty muzyki. Jest to niezapomniane przeżycie!” (Mathias Heizmann – Arte).
Album Philippe Giusiano, wydany w 2017 roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, poświęcony jest wczesnym utworom Chopina. Jego najnowsze nagranie zawiera Koncert fortepianowy op. 2 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego z Howardem Shelly i Sinfonią Varsovią.
Oprócz ożywionej działalności koncertowej Philippe Giusiano jest regularnie zapraszany, aby prowadzić kursy mistrzowskie w Polsce i Japonii. Jest także gościnnym profesorem w Heisei Music College w Kumamoto (Japonia).
Zasiadał również jako członek jury głównych konkursów pianistycznych, m.i. na II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie w październiku 2019 roku, a także na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w październiku 2021 r.
W roku 2012 Philippe Giusiano otrzymał medal honorowy miasta Marsylia. W 2023 roku Polska przyznała mu tytuł Ambasadora Kultury Polskiej za promowanie polskiej muzyki i kultury na świecie.
Jacek Rogala
Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992).
Od roku 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i festiwali: Świętokrzyskie Dni Muzyki, Lato w Filharmonii, Festiwal Filmu i Muzyki. W 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę.
W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis. Następnie przebywał
na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury
i Sztuki do spraw muzyki, a następnie kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP.
W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Udziela się jako juror konkursów wykonawczych i członek komisji programowych festiwali (m.in. Światowe Dni Muzyki Wrocław 2014, Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów w Bukareszcie 2013-2019, I Konkurs Wiolonczelowy im. D. Połońskiego w Łodzi 2021, Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów w Białymstoku 2022). Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM (2000).
Przez kilkanaście lat prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego
w Kielcach. Obecnie jest kierownikiem Katedry Dyrygentury i profesorem Akademii Muzycznej w Łodzi.
Od 2019 jest członkiem Rady Uczelni Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pierwszej i trzeciej kadencji. Od 2012 był wiceprzewodniczącym, a od 2021 jest przewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich.
Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna (POR) oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego (NOSPR) zwyciężyły
na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej dokonał nagrań płytowych, w tym m.in. czteroczęściowy cykl pt. Album Polski, We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika, Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej oraz premierowe nagrania kompozycji Ryszarda Bukowskiego i Karola Anbilda.
W latach 2007-2011 poprowadził prapremiery pięciu baletów współczesnych wyprodukowanych przez Filharmonię Świętokrzyską i Kielecki Teatr Tańca, w tym: Zdarzyło się w Jeruzalem K. Dębskiego
i Pinokio M. Weinberga (premiera polska). Od roku 2013 we współpracy Filharmonii Świętokrzyskiej
z UMFC w Warszawie prowadził spektakle w cyklu „Opera w Filharmonii” (W. A. Mozart,
P. Czajkowski).
Na swym koncie ma koncerty na wielu renomowanych festiwalach i konkursach w Europie, Azji
i obu Amerykach. Jest także kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w wielu krajach Europy i w Ameryce Północnej.
Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a za propagowanie polskiej muzyki współczesnej – nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
strona główna
czerwiec 2024
|