15 grudnia, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY
PRZEDŚWIĄTECZNA PODRÓŻ


POLISH VIOLIN DUO:
MARTA GIDASZEWSKA, ROBERT ŁAGUNIAK
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

BEDŘICH SMETANA Wełatawa z cyklu Moja ojczyzna
ANNA ROCŁAWSKA-MUSIAŁCZYK Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę Reflections (prawykonanie)
OTTORINO RESPIGHI Tryptyk Botticeliański


MKiDN  NIMiT

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”,
realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

NIMiT

Bilety dla młodzieży zostały dofinansowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

kup bilet on-line

Wełtawa jest drugim z sześciu poematów symfonicznych zamieszczonych w cyklu Moja ojczyzna Bedřicha Smetany. Kompozytor, chcąc pochwalić się swoim krajem, opisał dźwiękami bieg rzeki Wełtawy, najdłuższej rzeki w Czechach. Barwna muzyka, obrazująca piękną czeską krainę, zabierze nas w niezwykłą edukacyjną podróż. Oczami wyobraźni zobaczymy rozległe lasy, pola i wioskę, gdzie odbywa się roztańczone i rozśpiewane wesele. Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę Reflections Anny Rocławskiej-Musiałczyk powstał na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach programu MKiDN. W ogólnym założeniu utwór zakłada rozwijanie idei oscylowania pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Łączy elementy bliskie kompozytorce, które w historii muzyki utrwaliły się jako tradycyjne, np. cykliczność formy koncertującej, jej kontrastowość, barwna instrumentacja utworu, czy kadencje solistów. Utwór wykona Polish Vilin Duo, młody duet skrzypcowy, który występuje w największych salach koncertowych na świecie. Zabrzmi też Tryptyk Botticelliański Ottorina Respighiego, zainspirowanego obrazami renesansowego mistrza Sandra Botticellego, którego jedna z części nosi tytuł Pokłon Trzech Króli.

POLISH VIOLIN DUO
Okrzyknięci jedną z najlepszych i najefektowniejszych muzycznych współpracy ostatnich lat. Duet tworzą utalentowani skrzypkowie Marta Gidaszewska – studentka poznańskiej Akademii Muzycznej oraz Robert Łaguniak – doktorant Akademii Muzycznej w Łodzi. Młodzi artyści od 2014 roku prowadzą ożywione życie koncertowe, dając koncerty między innymi na filharmonicznych estradach Warszawy, Poznania, Krakowa, Lublina czy Rzeszowa, a także goszcząc w programach radiowych i telewizyjnych (między innymi w Programie II Polskiego Radia i TVP Kultura). Do najciekawszych przygód artystycznych zaliczają występ w Pekinie, w ramach międzynarodowej gali otwarcia nowego połączenia lotniczego między Warszawą a stolicą Chin. Na wspólnym koncie mają niemal dwieście nagród wywalczonych na międzynarodowych muzycznych turniejach między innymi w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Francji, Austrii i we Włoszech. Skrzypkowie Polish Violin Duo zostali dwukrotnie laureatami projektu „Scena dla Muzyki Polskiej” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a w 2020 roku zostali nominowani do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Odkrycie roku”. Mimo młodego wieku, w swoim dorobku posiadają płytę „Kaczkowski. Violin Duos”, która ukazała się nakładem wytwórni DUX. W maju 2022 roku dokonali nagrań duetów polskich kompozytorów XX wieku – ta muzyka również ukaże się w formie albumu wydawnictwa DUX. Ponadto w 2020 ukazały się dwa krążki z nagraniami ich prezentacji w ramach Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Warto dodać, że muzycy prowadzą też kariery solistyczne, czego najdoskonalszym wyrazem jest udział Roberta Łaguniaka w ubiegłorocznym Konkursie Wieniawskiego w Poznaniu.


Jacek Rogala
Kompozytor, dyrygent, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, od 2001 dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, w której programuje także działalność artystyczną, w tym m.in. festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych pierwszej kadencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest członkiem III kadencji tej Rady. Od 2012 był wiceprzewodniczącym, a obecnie jest przewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich. Od 2019 jest członkiem Rady Uczelni Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej. W latach 2020 i 2022 poprowadził pierwsze nagrania płytowe muzyki Ryszarda Bukowskiego.


Anna Rocławska – Musiałczyk
Kompozytorka, aranżerka, pianistka i dyrygentka. Urodziła się w 1987 roku w Wejherowie. Wraz z Zespołem Wokalnym Art’n’Voices laureatka Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2021 w sekcji muzyki poważnej za Album Roku – Muzyka Współczesna.

Ukończyła Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na trzech wydziałach, tym samym uzyskując tytuł magistra z trzech specjalności: Instrumentalistyka – klasa Fortepianu prof. Grażyny Fiedoruk – Sienkiewicz (2012), Edukacja muzyczna w zakresie sztuki muzycznej – klasa Dyrygentury chóralnej prof. dr hab. Aleksandry Gruczy – Rogalskiej (2014 – dyplom z wyróżnieniem) oraz Teoria i Kompozycja – klasa Kompozycji ad. dr Marka Czerniewicza (2018).

Jest laureatką konkursów kompozytorskich o randze międzynarodowej oraz ogólnopolskiej m. in.: III miejsce na V Międzynarodowym Festiwalu Transatlantyk Instant Composer pod przewodnictwem jury Jana A. P. Kaczmarka (2016), II miejsce na 2. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Koszewskiego w Poznaniu (2019), Special prize Jury International Composition Competition 'Corinfesta' AERCO/Andreoli w Bolonii (2017), dwukrotne I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Chóralną Pieśń Pasyjną do tekstu w Języku Kaszubskim (2014; 2015), Young Music Award na Międzynarodowym Festiwalu „Mundus Cantat” w Sopocie (2015) oraz II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku (2016).

Jej utwory wykonywane były m. in.: na Litwie, we Włoszech, we Francji, w Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Stanach Zjednoczonych oraz Korei Pd, zaś niektóre z jej kompozycji zostały prawykonane na festiwalach zagranicznych m. in. na Węgrzech i w Holandii. Jej muzyka często wykonywana jest podczas festiwali i konkursów chóralnych m.in.: na Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere w Gdańsku czy Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. St. Ormińskiego w Rumi. Jako kompozytorka współpracuje z wieloma solistami m. in. Małgorzatą Rocławską, Marzeną Michałowską, Sławomirem Bronkiem, Krzysztofem Komendarkiem-Tymendorfem, Grzegorzem Wieczorkiem czy Elżbietą Rosińską, oraz zespołami i orkiestrami m.in.: Polskim Narodowym Chórem Młodzieżowym, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Chórem Mieszanym „Cantores Veiherovienses”, Chórem Music Everywhere, Gidaszewska/Łaguniak Polish Violin Duo Polish, Basset Horn Ensemble, Sekstetem Muzyki Współczesnej ProModern, Chórem Kameralnym Discantus czy Chórem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Realizowała staż kompozytora-rezydenta w ramach VI Nadbałtyckiego Konkursu Duetów Smyczkowych w Gdańsku w 2020 roku (Polish Rising Music Stars).

Swoje twórcze zainteresowania Rocławska-Musiałczyk kieruje w stronę muzyki chóralnej, solowej i kameralnej, chętnie inspirując się źródłami muzyki ludowej, w szczególności kaszubskiej. W grudniu 2018 roku został prawykonany jej utwór oratoryjny przeznaczony na nowatorski aparat wykonawczy „Osiem Pieśni z Księgi Koheleta na recytatora, głosy solowe, instrumenty ludowe, grupę perkusyjną, chór i orkiestrę”.

Na co dzień pracuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku.

W ramach zajęć muzyczno – rehabilitacyjnych jako akompaniator współpracowała przez kilka lat ze Stowarzyszeniem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gdańsku (ECEKON). Jest prezesem Stowarzyszenia Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej oraz wiceprezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki. Od 2020 roku jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Laureatka Nagrody Remusa przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 2020 roku została wyróżniona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

grudzień 2023