27 września, piątek, g. 19:00, sala koncertowa
28 września, sobota, g. 17:00, sala Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Św.

INAUGURACJA SEZONU
Z ALBUMU POLSKIEGO

WOJCIECH NIEDZIÓŁKA skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
JUSTYNA MROCZEK-GIL słowo o muzyce

JÓZEF ELSNER Uwertura Leszek Biały czyli Czarownica z Łysej Góry
FELIKS JANIEWICZ V Koncert skrzypcowy e-moll
IGNACY FELIKS DOBRZYŃSKI I Symfonia B-dur op. 11

Miejsckie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim  Politechnika Bydgoska Wydział Sztuk Projektowych

Realizacja koncertu we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym
w ramach programu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej

Logo

kup bilet on-line

Zapraszamy na wyjątkowy koncert ze świętokrzyskimi filharmonikami! Otworzy go Uwertura do opery Leszek Biały Józefa Elsnera z dostojnym polonezem w melodii. Muzyce towarzyszyć będzie projekcja filmowa z najpiękniejszymi zakątkami naszego regionu. W drugim punkcie programu zaprezentuje się młody skrzypek – Wojciech Niedziółka, który z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej wykona V Koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Janiewicza. Koncert z pewnością zachwyci publiczność wyrazistą partią solową i melodyjnymi tematami. Na zakończenie usłyszymy I Symfonię B-dur op.11 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego pełną urokliwych tematów i współbrzmień. Zapowiada się piękny wieczór z polską symfoniką!

W przerwie koncertu w Kielcach odbędzie się otwarcie wystawy pt. Ekoplakat przygotowanej przez studentów Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej.


Wojciech Niedziółka
Wojciech Niedziółka – jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków najmłodszego pokolenia. Urodził się w 2003 roku w Warszawie, obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka. W 2016 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola Kurpińskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Anny Rzymyszkiewicz, a w 2022 roku został absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Łukasza Błaszczyka. Jest laureatem Nagrody dla Najwyżej Sklasyfikowanego Polaka XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W 2023 roku otrzymał Nagrodę „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Odkrycie Roku”. Zdobywał też czołowe nagrody na wielu prestiżowych konkursach muzycznych organizowanych w kraju i za granicą. Należą do nich między innymi: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, II nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszaitis w Gdańsku czy Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Young Paganini” w Legnicy.
Regularnie koncertuje jako solista i kameralista w cenionych salach koncertowych i salonach muzycznych. Występował z towarzyszeniem takich orkiestr, jak Slovak Sinfonietta, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Sinfonia Iuventus, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Orchestra Hochschule für Musik Franz Liszt, Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, Sinfonia Baltica, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej czy Orkiestra Smyczkowa Primuz. Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, kursach mistrzowskich, a także renomowanych programach Morningside Music Bridge oraz Luzerne Music Center w Stanach Zjednoczonych. Swoje umiejętności rozwijał pod okiem wybitnych mistrzów, do których zaliczają się m.in.: Robert Szreder, Noah Bendix-Belgey, Midori, Miriam Fried, Mihaela Martin, Daniel Stabrawa, Clara Jumi-Kang, Jonian Ilias Kadesha, Marcin Baranowski, Wiesław Kwaśny. Od wielu lat związany jest z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, z którym współpracował w ramach takich programów jak – „Penderecki Youth Orchestra”, „Prezentacje” czy „Lusławicka Orkiestra Talentów”.


Jacek Rogala
Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992). Od roku 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i festiwali: Świętokrzyskie Dni Muzyki, Lato w Filharmonii, Festiwal Filmu i Muzyki. W 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę.
W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis. Następnie przebywał na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki, a następnie kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP.
W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Udziela się jako juror konkursów wykonawczych i członek komisji programowych festiwali (m.in. Światowe Dni Muzyki Wrocław 2014, Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów w Bukareszcie 2013-2019, I Konkurs Wiolonczelowy im. D. Połońskiego w Łodzi 2021, Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów w Białymstoku 2022). Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM (2000). Przez kilkanaście lat prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Obecnie jest kierownikiem Katedry Dyrygentury i profesorem Akademii Muzycznej w Łodzi.
Od 2019 jest członkiem Rady Uczelni Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pierwszej i trzeciej kadencji. Od 2012 był wiceprzewodniczącym, a od 2021 jest przewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich.
Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna (POR) oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego (NOSPR) zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej dokonał nagrań płytowych, w tym m.in. czteroczęściowy cykl pt. Album Polski, We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika, Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej oraz premierowe nagrania kompozycji Ryszarda Bukowskiego i Karola Anbilda.
W latach 2007-2011 poprowadził prapremiery pięciu baletów współczesnych wyprodukowanych przez Filharmonię Świętokrzyską i Kielecki Teatr Tańca, w tym: Zdarzyło się w Jeruzalem K. Dębskiego i Pinokio M. Weinberga (premiera polska). Od roku 2013 we współpracy Filharmonii Świętokrzyskiej z UMFC w Warszawie prowadził spektakle w cyklu „Opera w Filharmonii” (W. A. Mozart, P. Czajkowski).
Na swym koncie ma koncerty na wielu renomowanych festiwalach i konkursach w Europie, Azji i obu Amerykach. Jest także kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w wielu krajach Europy i w Ameryce Północnej.
Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a za propagowanie polskiej muzyki współczesnej – nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.


PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

czerwiec 2024