16 czerwca 2023, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY. ZAKOŃCZENIE SEZONU
WŁOSKIE CHÓRY OPEROWE


CHÓR FEICHTINUM I STUDENCI WYDZIAŁU WOKALNEGO AKADEMII MUZYCZNEJ
IM. KAROLA LIPIŃSKIEGO WE WROCŁAWIU
ARTUR WRÓBEL przygotowanie chóru
MAGDALENA WOJTAS asystent
IZABELA POLAKOWSKA-RYBSKA kierownik zespołu
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
JUSTYNA MROCZEK-GIL słowo o muzyce

GIUSEPPE VERDI Uwertura do opery Moc przeznaczenia
RUGGERO LEONCAVALLO Coro delle campane z opery Pajace
GIUSEPPE VERDI Coro di Zingarelle e Mattadori z opery Traviata
PIETRO MASCAGNI Intermezzo z opery Rycerskość wieśniacza
GIUSEPPE VERDI Marsz Triumfalny z opery Aida
GIUSEPPE VERDI Sinfonia z opery Nabucco
PIETRO MASCAGNI Gli aranci olezzano z opery Rycerskość wieśniacza
GIUSEPPE VERDI Vedi! Le fosche notturne spoglie z opery Trubadur
GIACOMO PUCCINI Coro a bocca chiusa z opery Madame Butterfly
GIUSEPPE VERDI Va pensiero z opery Nabucco

kup bilet on-line

Wszyscy twórcy oper dbali w swoich partyturach, by chór był równorzędnym, dramaturgicznym bohaterem spektakli, bądź swoją obecnością komentował sceniczne wydarzenia. Na koncercie wieńczącym sezon artystyczny 2022/2023 gwiazdą wieczoru będzie zatem chór, który tym razem stanie w pełnym blasku reflektorów. W programie znajdą się najwspanialsze pozycje repertuaru chóralnego. Nie zabraknie fragmentów z oper kompozytorów werystów: Ruggiera Leoncavalla czy Pietra Mascagniego. Nie obędzie się też bez chórów z oper Giuseppe Verdiego: Traviaty i Trubadura. Moc chóru przeniesie nas także do nasyconej ognistym temperamentem Hiszpanii. Nie zabraknie porywających i wyjątkowych melodii. Zatem niech i to spotkanie będzie wyjątkowe, jak wyjątkowe są dzieła Wielkich Mistrzów opery!

CHÓR FEICHTINUM AKADEMII MUZYCZNEJ IM. KAROLA LIPIŃSKIEGO WE WROCŁAWIU
Powstał w 1988 roku, z inicjatywy prof. Zofii Urbanyi-Krasnodębskiej, która zaproponowała również nadanie zespołowi nazwy upamiętniającej postać pierwszego rektora uczelni ks. prof. Hieronima Feichta. Przez kolejne siedem lat zespół pracował pod kierownictwem swojej założycielki, aktywnie koncertując także za granicą oraz biorąc udział m. in. w Festiwalu Chóralnym Florilege de Tours we Francji (1991) i kilkakrotnie w Festiwalach Barbórkowych Chórów Akademickich we Wrocławiu, gdzie w 1989 otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie utworu barokowego.
W roku 1995 kierownictwo Chóru Feichtinum objęła Bogusława Orzechowska. Pod jej dyrekcją zespół dokonał wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów wrocławskich, a także zdobył II nagrodę i wyróżnienie specjalne na Konkursie Pieśni Chóralnej Lucjana Laprusa we Wrocławiu (1999). W 2000 r. pod dyrekcją ówczesnego drugiego dyrygenta - Jolanty Szybalskiej-Matczak chór uzyskał wyróżnienie na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat.
W latach 2005/2006 - 2013/2014 kierownikiem chóru była Jolanta Szybalska-Matczak.
Obecnie kierownikiem i dyrygentem Chóru Feichtinum jest Artur Wróbel. Z ostatnich osiągnięć zespołu należy wymienić: udział w Międzynarodowym Festiwalu Eurochestries Charente-Maritime we Francji (2014), prawykonanie "Missa Brevis" Michała Ziółkowskiego (2017), GRAND PRIX na VI Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Akademickich Vivat Academia w Warszawie (2017), Złoty Dyplom oraz Nagroda Specjalna za najlepiej wykonany utwór pasyjny podczas V Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej (2018), Złoty Dyplom i tytuł zwycięzcy Kategorii Chórów Akademickich oraz Nagroda Specjalna za najlepszą interpretację utworu o tematyce religijnej na IV Międzynarodowym Konkursie im. Józefa Świdra w Cieszynie (2018). Złoty Dyplom na 50. Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat”(2019). Chór Feichtinum spełnia w Akademii wiele zadań artystycznych: stale współpracuje z Orkiestrą Smyczkową Wydziału Edukacji Muzycznej oraz Akademicką Orkiestrą Symfoniczną, biorąc udział w prezentacjach wielkich form wokalno-instrumentalnych. Uświetnia swoimi występami kolejne uroczystości inauguracji roku akademickiego, liczne uroczystości we wrocławskim środowisku akademickim, a także prezentuje się podczas Koncertów Wielkopostnych i Koncertach Kolęd organizowanych w całym regionie. Chór stanowi też warsztat dyrygencki podczas Międzynarodowych Turniejów Dyrygentury Chóralnej W stronę polifonii, organizowanych w Akademii przez Katedrę Chóralistyki i Prowadzenia Zespołów.
Chór Feichtinum spełnia dla studentów Wydziału Edukacji Muzycznej ważną funkcję dydaktyczną również podczas praktyk dyrygenckich, zwieńczonych każdego roku koncertami dyplomowymi. Ponadto uczestnictwo studentów w próbach i występach zespołu pogłębia ich praktyczne umiejętności z zakresu zbiorowej emisji głosu i metodyki prowadzenia zespołów, a także znajomość literatury chóralnej. Dlatego też w repertuarze chóru znajdują się utwory a cappella polskich i europejskich kompozytorów epoki renesansu, baroku, romantyzmu i czasów współczesnych.


ARTUR WRÓBEL
Doktor habilitowany sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej: dyrygentura. Pracuje jako profesor uczelni w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej oraz Akademicki Chór Feichtinum. Od 2004 pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi Orkiestrę, Chór i Zespół Wokalny. Współpracował jako dyrygent z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Teatrem Muzycznym w Lublinie.
W latach 2006-2008 był także asystentem dyrygenta w Operze Wrocławskiej. Współpracujował z polskimi i zagranicznymi agencjami artystycznymi koncertując z różnymi zespołami chóralnymi i orkiestrowymi w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Austrii oraz Polsce w najlepszych salach koncertowych. W latach 2008-2017 był dyrektorem artystycznym i dyrygentem Kameralnego Chóru Męskiego Cantilena. Bierze również udział jako juror w wielu festiwalach i konkursach chóralnych o zasięgu międzynarodowym m.in. Sankt Petersburg (Rosja), Pons (Francja). Jest autorem referatów wygłaszanych podczas konferencji naukowych dotyczących edukacji muzycznej i chóralistyki m. in. Uniwersytet w Sobral w Brazylii. Był organizatorem i dyrektorem artystycznym Wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Vratislavia Sacra, a także Międzynarodowego Festiwalu Eurochestries Dolny Śląsk w Świeradowie Zdroju, prezentującego młodzieżowe zespoły orkiestrowe i chóralne. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym studenckiej Orkiestry Symfonicznej ArtBel Ensemble, z którą odbył szereg koncertów m. in. we Wrocławiu, Lubiążu, Krefeld (Niemcy), w Wiedniu w prestiżowej Sali Konzerthaus, Riva del Garda oraz Montecatini Terme we Włoszech. Jest laureatem wielu indywidualnych nagród: Odznaka Honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznawana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Medal Brązowy za Długoletnią Służbę przyznany przez Prezydenta RP, Dolnośląska Nagroda Kulturalna "Silesia" Sejmiku Województwa Dolnośląskiego za rok 2019, Nagroda Rektora Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, Nagroda Dyrektora Centrum Edukacji Muzycznej, Nagroda Dyrektora PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. Od września 2020 jest Dziekanem Wydziału Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej w AMKL we Wrocławiu, a od września 2021 roku, pełni obowiązki dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu.


JACEK ROGALA
Kompozytor, dyrygent, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, od 2001 dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, w której programuje także działalność artystyczną, w tym m.in. festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych pierwszej kadencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest członkiem III kadencji tej Rady. Od 2012 był wiceprzewodniczącym, a obecnie jest przewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich. Od 2019 jest członkiem Rady Uczelni Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej. W latach 2020 i 2022 poprowadził pierwsze nagrania płytowe muzyki Ryszarda Bukowskiego.


JUSTYNA MROCZEK-GIL
absolwentka filologii polskiej o specjalności edukacja medialna na Wydziale Humanistycznym oraz Instytutu Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Animatorka kultury, założycielka oraz dyrygentka chóru gospel GOoD NEWS, który prowadziła przez 10 lat (2009-2019). Uczestniczka licznych warsztatów gospel dla wokalistów oraz dyrygentów. Jako wiceprezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Gospel zorganizowała 4 edycje warsztatów gospel w Kielcach. Za działalność charytatywną w 2013 r. otrzymała statuetkę Świętokrzyski Laur Wolontariatu. Prelegentka koncertów kameralnych i symfonicznych Filharmonii oraz prowadząca gale i eventy okolicznościowe. Na co dzień pracuje w Impresariacie Filharmonii Świętokrzyskiej, odpowiedzialna m.in. za organizację imprez artystycznych.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna