26 maja 2023, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

JACEK ROGALA dyrygent

HENRYK WIENIAWSKI II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
GEORGES BIZET I i II suita Arlezjanka

Koncert w ramach oficjalnej trasy Laureatów
16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego,
organizowanego przez Towarzystwo Wieniawskiego we współpracy
z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca
ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Loga

Dla miłośników wiolinistyki Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu jest niczym znany szerszej publiczności Konkurs Chopinowski w Warszawie. Dla kilkorga młodych skrzypków chwila ogłoszenia wyników przez zacne Jury Konkursu zmieniła wiele, jeśli nie wszystko. Wyruszyli w kilkumiesięczną trasę koncertową po Polsce i Europie. Na naszej estradzie wystąpi – obok Orkiestry Symfonicznej FŚ pod batutą Jacka Rogali – laureatka drugiej nagrody, Meruert Karmenova, która zachwyciła publiczność i jurorów swoją nieprzeciętną muzykalnością. W jej wykonaniu usłyszymy Koncert skrzypcowy nr 2 d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego. To jeden z najpopularniejszych romantycznych koncertów skrzypcowych, uwielbiany przez melomanów na całym świecie za soczyste i poruszające melodie i harmonie. Koncert zwieńczą dwie suity Georgesa Bizeta z Arlezjanki – dramatu Alphonse’a Daudeta. Choć sama sztuka wystawiona została tylko kilkukrotnie, muzyka Bizeta pozostała i, zebrana w suity, gości dziś na estradach sal koncertowych na całym świecie.

MERUERT KARMENOVA skrzypaczka urodzona w 1993 roku. W 2012 roku wstąpiła do Moscow Tchaikovsky Conservatory, które ukończyła w 2017 roku. W 2018 roku została rezydentką w Queen Elizabeth Music Chapel. Otrzymała wiele nagród, m.in. I nagrody w International Violin Competition w Kazachstanie (2008), L. van Beethoven International Violin Competition w Austrii (2010), European Music Games Competition w Kazachstanie oraz International Violin and Cello Competition Riga Classic Strings w Łotwie.

JACEK ROGALA
Kompozytor, dyrygent, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, od 2001 dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, w której programuje także działalność artystyczną, w tym m.in. festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych pierwszej kadencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest członkiem III kadencji tej Rady. Od 2012 był wiceprzewodniczącym, a obecnie jest przewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich. Od 2019 jest członkiem Rady Uczelni Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej. W latach 2020 i 2022 poprowadził pierwsze nagrania płytowe muzyki Ryszarda Bukowskiego.