10 marca 2017, piątek g. 19.00, sala koncertowa
OPERA W FILHARMONII
ANNA PARYSZ, PAULINA TUZIŃSKA, GABRIELA GOŁASZEWSKA – Hanna
KATARZYNA JUSTYNA SZYMKOWIAK, JUSTYNA OŁÓW – Jadwiga
CHAROAN ZUO – Stefan
PAWEŁ TROJAK – Zbigniew
MICHAŁ JANICKI – Miecznik
JASIN RAMMAL-RYKAŁA – Skołuba
WIKTOR KOWALSKI – Maciej
MARTA STACHYRA – Cześnikowa
MAŁGORZATA ROMAŃSKA – Marta
MAGDALENA CZUBA – Stara Niewiasta
RAFAŁ ŻUREK – Damazy
JAKUB SZCZEŚNIAK – Grześ
CHÓR UMFC
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MARTA KLUCZYŃSKA dyrygent
RYSZARD CIEŚLA opieka artystyczna
S. MONIUSZKO Straszny dwór (wykonanie koncertowe)
kup bilet on-line
Jedno z najdoskonalszych dzieł pośród oper Stanisława Moniuszki – Straszny dwór – na estradzie Filharmonii Świętokrzyskiej!
Choć to wersja koncertowa – przygotowana we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – to na pewno żywiej zabiją serca, gdy zabrzmią wszystkie znane Państwu arie, jak ta „z kurantem”, prawdziwa perła wśród najsłynniejszych tenorowych arii, także włoskich i francuskich, czy też Ten stary zegar wykonywany w ciągu ponad 150 lat przez największych śpiewaków. A już nikt nie pozostanie obojętny, słysząc Mazura wieńczącego całe dzieło. Dobrze więc będzie przypomnieć sobie heroiczną poezję, na której zostaliśmy wychowani, przywołującą atmosferę szlacheckiego dworu będącego synonimem polskości i staropolskiej kultury z jej tradycją, obrzędowością i tańcami.
Wierzymy, że koncert ten zyska uznanie wielbicieli operowej klasyki, wystawionej co prawda w skromnym anturażu, ale za to skupionej na solistach i tekście pióra aktora, reżysera i zdolnego literata – Jana Chęcińskiego.
MARTA KLUCZYŃSKA
Od 2008 roku na stałe związana jest z Teatrem Wielkim Operą Narodową, gdzie zadebiutowała w wieku 24 lat, dyrygując spektaklem W krainie czarodziejskiego fletu. Od tego czasu poprowadziła szereg przedstawień operowych i baletowych, m.in. Straszny Dwór, Dziadek do Orzechów. Romeo i Julia, Sen Nocy Letniej (balet), Don Quixote. Objęła kierownictwo muzyczne prawykonań oper w ramach Projektu ‘P’ — dla głosów i rąk Jagody Szmytki, Transcryptum Wojtka Blecharza, Zwycięstwo nad słońcem Sławomira Wojciechowskiego oraz Solarize Marcina Stańczyka.Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Marka Pijarowskiego oraz w klasie fortepianu prof. Elżbiety Karaś-Krasztel. Umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich dyrygentów, jak: Colin Metters, Gabriel Chmura i Jerzy Salwarowski. Uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez European Network of Opera Academies podczas Edinburgh Festival (Wielka Brytania, 2010) i w Académie Européene du Festival d’Aix-en-Provence (Francja, 2011, warsztaty prowadzone przez Petera Eötvösa).
Występowała m.in.: Sinfonią Varsovią, NOSPR w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Łódźkiej, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie. W Operze Narodowej asystowała dyrygentom przy kilkudziesięciu realizacjach, co pozwoliło jej znacznie poszerzyć swój muzyczny repertuar operowy i baletowy. Współpracowała m.in. z Valerym Gergievem, Markiem Minkowskim, Stefanem Solteszem, Jackiem Kaspszykiem, Jerzym Maksymiukiem, Gabrielem Chmurą. Była asystentem dyrygenta podczas produkcji opery Tannhäuser w Teatro Municipal de Santiago (Chile).
Artystka współpracuje także z UMCF, gdzie poprowadziła wiele spektakli operowych, m.in. Sen Nocy Letniej B. Brittena (TWON), Napój Miłosny G. Donizetti'ego (Warszawska Opera Kameralna), La Boheme czy Halkę. W 2011 otrzymała nagrodę̨ dla Najlepszego Polskiego Uczestnika V Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego.
strona główna
Marzec 2017
|