25 listopada 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

ARCYDZIEŁA SYMFONIKI

KAROL RADZIWONOWICZ fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
CZESŁAW GRABOWSKI dyrygent

A. BORODIN Tańce połowieckie
F. LISZT II Koncert fortepianowy A-dur
R. SCHUMANN I Symfonia B-dur Wiosenna op. 38

kup bilet on-line



Zapraszamy na koncert z utworami powstałymi w XIX wieku, które zarówno znawcy przedmiotu, jak i szeroko pojęta publiczność filharmoniczna w pełnej zgodzie określają jako arcydzieła. Jako pierwsze dzieło usłyszymy Tańce połowieckie Aleksandra Borodina, rosyjskiego kompozytora, profesora zwyczajnego chemii, zapamiętanego przez przyjaciół jako tytana pracy, a przy tym niesłychanie serdecznego człowieka. Niestety, Borodin nie zdołał skończyć opery Kniaź Igor, z której pochodzi suita tańców. Faktem jest, że utwór cieszy się zasłużenie wielką popularnością, a wpływ na to mają m.in. wypełniające kompozycję rytmy o bliskowschodnim rodowodzie.
II Koncert fortepianowy A-dur ukazuje liryczną stronę talentu Ferenca Liszta – jednego z największych nowatorów romantyzmu, lubiącego zaskakiwać słuchaczy a to karkołomną fakturą, a to skomplikowaną techniką pianistyczną… W II Koncercie „muzyka fascynuje spleceniami partii fortepianu z głosami orkiestry, pianista akompaniuje często solistom zespołu” – jak napisał Kacper Miklaszewski w komentarzu do programu.
Na przekór zimnu panującemu na dworze wieczór zakończymy I Symfonią B-dur Wiosenną Roberta Schumanna. Utwór „cieszy świeżością, niepowtarzalnym urokiem i romantycznymi uniesieniami”.
Jako solista wystąpi Karol Radziwonowicz – znakomity pianista mający na koncie liczne koncerty określane jako wydarzenie. Wyjątkową okolicznością w karierze wirtuoza fortepianu było m.in. odtworzenie jego interpretacji utworów Chopina w kosmosie na pokładzie wahadłowca Endeavour w 2010 r., w 200. rocznicę urodzin polskiego kompozytora. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Czesław Grabowski, od dawna zaprzyjaźniony z nami dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej, dyrygent, profesor sztuk muzycznych.

Z przyjemnością informujemy, że 18 listopada 2016 ustawiona została przed Filharmonią Świętokrzyską rzeźba pt. Dyrygent autorstwa Arkadiusza Latosa – artysty-rzeźbiarza z Kielc
Rzeźba przedstawia stylizowaną postać dyrygenta w charakterystycznym geście z batutą. Zrobiona jest z metalu patynowanego, waży 237 kg, mierzy ponad 2,60 m., a z postumentem – 3 metry.
Uroczyste odsłonięcie rzeźby odbędzie się 25 listopada 2016 (piątek) w przerwie koncertu, podczas którego sponsorzy otrzymają pamiątkowe statuetki. W środku rzeźby znajdują się dwie kapsuły dla potomnych z informacjami o historii Filharmonii, programie koncertu 25 listopada oraz notką biograficzną Arkadiusza Latosa.


KAROL RADZIWONOWICZ
Wszechstronny pianista wykształcony w Polsce i USA. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Warszawie u ojca Henryka Radziwonowicza, a kontynuował u Aleksandry Sosnowskiej i Barbary Muszyńskiej. Następnie, jako stypendysta fundacji Fulbright'a, doskonalił swe umiejętności w Indiana University School of Music w Bloomington, USA pod kierunkiem wybitnego painisty-pedagoga Georgy’ego Sebok'a.
Od lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną, koncertując ze znanymi orkiestrami symfonicznymi, występując z recitalami solowymi w Polsce i za granicą. Szczególną wagę artysta przywiązuje do takich wydarzeń, jak: wykonanie Błękitnej rapsodii G. Gerschwina w dużej sali Concertgebouw w Amsterdamie (2006; inauguracja sezonu koncertowego Societe des Concerts de Friburgh w Szwajcarii (Koncert b-moll P. Czajkowskiego, 2005); Koncert F. Chopina w Festspielehause w Salzburgu (2003; Koncert W. A. Mozarta w Berlińskiej Filharmonii (2003); Fantazja polska I. J. Paderewskiego w Carnegie Hall, w Nowym Jorku (2001).
Gości na międzynarodowych festiwalach muzycznych: Paryż, Moskwa, Warszawa, Duszniki Zdrój, Quebeck, Praha, San Francisco, Berlin Salzburg, Tokio , Mediolan, Pecara, a jego podróże artystyczne prowadzą przez wszystkie kontynenty.
Pianista zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc klasy mistrzowskie, zapraszany przez uczelnie w Tokio, San Francisco, Hawanie, San Jose czy Lublianie; a w Polsce w Krakowie i Wrocławiu. Z przyjemnością również przyjmuje role jurora w rozmaitych konkursach pianistycznych w kraju i za granicą — (np. XV Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs im. Fryderyka Chopina 2005 w Warszawie – juror pierwszego eliminacyjnego etapu).
Jako jedyny pianista na świecie nagrał wszystkie fortepianowe dzieła Ignacego Jana Paderewskiego (nagroda francuskich krytyków Diapazon), a także wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej – z kwintetem smyczkowym I Solisti di Varsavia pod dyrekcją Tomasza CZESŁAW Radziwonowicza (nominacja do nagrody Fryderyk,1998).
Jego rozległy repertuar obejmuje nie tylko klasykę europejskiej literatury fortepianowej, ale również dzieła rzadziej wykonywane: Szymanowskiego, Prokofiewa, Scriabina, Bartoka czy Gershwina.


CZESŁAW GRABOWSKI
Urodził się w Sosnowcu. Tutaj rozpoczął swoją edukację i działalność muzyczną. Ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w PWSM w Katowicach w klasie kompozycji prof. B.Woytowicza. Pracował w Operze Śląskiej, w PWSM w Katowicach na stanowisku adiunkta, w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca Śląsk jako kierownik artystyczny, w Filharmonii Zabrzańskiej na stanowisku dyrygenta.
Po ukończeniu studiów dyrygenckich w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. J. Hawela rozpoczął pracę w Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda na stanowisku dyrektora, którą to funkcję pełni do chwili obecnej. Jest organizatorem i dyrektorem wielu dorocznych imprez muzycznych : Międzynarodowych Spotkań Muzycznych Wschód-Zachód, Dni Muzyki nad Odrą, Festiwalu Smyczkowego Mistrzowie polskiej wiolinistyki, Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Należy do inicjatorów budowy w Zielonej Górze nowej sali koncertowej – Międzynarodowego Centrum Muzycznego „Wschód-Zachód”.
Od 2004 związany jest jako pedagog z obecną Akademią Sztuki w Szczecinie, w której – po uzyskaniu tytułu profesora sztuk muzycznych- zatrudniony jest na stanowisku profesora zwyczajnego. W latach 2009- 2012 był głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Radia i Telewizji Republiki Białoruś, dokonując z nią wielu nagrań – w tym kompozytorów polskich.
Jako kompozytor jest autorem wielu utworów oratoryjnych, symfonicznych, kameralnych i chóralnych, wykonywanych tak w kraju, jak i za granicą. Dokonał wielu nagrań płytowych.
Jako dyrygent współpracuje z najwybitniejszymi solistami polskimi i zagranicznymi. Koncertował m.in. w Albanii, Danii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, na Ukrainie, Białorusi i we Włoszech . Odznaczony m.in. Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Zasłużony dla Województwa. Katowickiego, Zielonogórskiego i Lubuskiego, Zasłużony dla Muzyki Polskiej, Zasłużony dla Kultury Polskiej Srebrnym i Złotym Medalem „Gloria Artis”, Złotym Medalem Prezydenta Miasta Zielonej Góry. Honorowy Obywatel Łagowa, Honorowy Obywatel Miasta Zielona Góra, Honorowy Strażak Zielonej Góry.


strona główna