Strona główna | Historia orkiestry

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

Założyciele Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej

Założyciele Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej:
od lewej siedzą: Piotr Strójwąs, Stefan Pelczar, Stanisław Klimowicz,
Franciszek Surma, Józef Gumula, Jan Czerwonka;
od lewej stoją: Józef Orłowski, Tadeusz Michalski, Ryszard Moryciński,
Zdzisław Muszyński, Stanisław Piotrowicz, Jan Ziętarski, Jan Chyb.

Inauguracja pierwszego sezonu artystycznego miała miejsce 28 lipca 1945, jednak historia zespołu sięga roku 1920 i spleciona jest z działalnością Orkiestry Dętej 4 Pułku Piechoty Legionów stacjonującego w Kielcach. Pierwszymi dyrektorami Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej byli Marian Stroiński, Felicjan Lasota i Karol Anbild, który kierował nią przez ponad trzy dekady – z jego inicjatywy powołano Chór, odbyły się pierwsze edycje festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki, a instytucja zyskała status filharmonii. Za kadencji Tomasza Szredera siedzibą Orkiestry stało się Kieleckie Centrum Kultury, a kolejny dyrektor, Szymon Kawalla, reaktywował festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki oraz poszerzył repertuar o operę i balet, zacieśniając jednocześnie współpracę z instytucjami kulturalnymi i akademickimi miasta.
Obecnie placówką kieruje Jacek Rogala – dzięki jego staraniom w 2012 Filharmonia otrzymała nowoczesną siedzibę wybudowaną w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, co pozwoliło znacząco poszerzyć ofertę artystyczną.
Oprócz koncertów symfonicznych Filharmonia organizuje koncerty kameralne i specjalne cykle edukacyjne, transmisje z Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Royal Opera House, projekcje filmowe, wystawy plastyczne i historyczne, konferencje itp.

Orkiestra Symfoniczna zdjęcie arch. z 1936 r.

Orkiestra Symfoniczna zdjęcie arch. z 1936 r.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej ma na swym koncie występy zagraniczne, m.in. w Niemczech, Włoszech, na Węgrach, w Korei Płd. i w krajach Beneluxu. W ostatnich latach gościła na festiwalach muzycznych, takich jak: Musica Polonica Nova oraz Światowe Dni Muzyki we Wrocławiu, Letni Festiwal im. J. Waldorffa w Radziejowicach, Międzynarodowy Festiwal Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk w Lublinie, Warszawski Festiwal Gitarowy. Ponadto regularnie prezentuje się na festiwalach w regionie: Jeunesses Musicales w Kielcach czy Festiwal im. K. Jamroz w Busku Zdroju. Filharmonia rozbudowała także własny festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki, którego dominantą jest prezentacja muzyki polskiej, niewykonywanej dotąd w Kielcach. Z tym wiążą się liczne premiery nowych dzieł komponowanych na zamówienie instytucji. Orkiestra ma w swym dossier nagrania radiowe, DVD oraz nagrania płytowe, m.in. cykl Album Polski, We Are From Here czy Muzyka na otwarcie, a wśród ostatnich Ryszard Bukowski i Karol Anbild.

CHÓR FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

Chór Filharmonii Świętokrzyskiej

Tradycje chóralne Filharmonii Świętokrzyskiej sięgają roku 1954, w którym z inicjatywy Karola Anbilda, II dyrygenta ówczesnej Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej, powstał stuosobowy chór "Echo". Po raz pierwszy wystąpił on z kielecką orkiestrą w lutym 1955 z okazji 10-lecia jej istnienia, wykonując utwór Jana Maklakiewicza Śląsk pracuje i śpiewa. Później działał z przerwami aż do roku 1984, w którym - znów za sprawą Karola Anbilda, wówczas już dyrektora Filharmonii Świętokrzyskiej - został przemianowany na Chór Filharmonii.
Zespół aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym miasta i regionu - regularnie brał udział m. in. w festiwalach: Świętokrzyskie Dni Muzyki i Muzyki Organowej i Kameralnej w Ostrowcu. Koncertował także w wielu miastach kraju oraz we Włoszech (1989), w krajach Beneluxu i we Francji (1998, 1999 i 2000). Jego repertuar był wszechstronny i obejmował wielkie formy wokalno-instrumentalne oraz utwory a cappella kompozytorów polskich i obcych, dawnych i współczesnych.
Kierownictwo artystyczne Chóru sprawowali Karol Anbild, Janusz Król, Adam Pałka, Jerzy Rosiński, Jerzy Szczyrba, Małgorzata Banasińska-Barszcz. W czerwcu 2005 roku Chór zakończył działalność. W 2017 roku kontynuacji prowadzenia zespołu śpiewaczego kooperującego z naszą orkiestrą podjął się Janusz Król, ale w tak trudnym okresie - nie udało się go utrzymać.


góra 



   O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 -Grabka.