Strona główna | Historia orkiestry

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

Założyciele Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej

Założyciele Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej:
od lewej siedzą: Piotr Strójwąs, Stefan Pelczar, Stanisław Klimowicz,
Franciszek Surma, Józef Gumula, Jan Czerwonka;
od lewej stoją: Józef Orłowski, Tadeusz Michalski, Ryszard Moryciński,
Zdzisław Muszyński, Stanisław Piotrowicz, Jan Ziętarski, Jan Chyb.

     Historia zespołu sięga roku 1920, kiedy rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna wyłoniona z Orkiestry Dętej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Ambicją przedstawicieli środowiska kulturalnego było jednak utworzenie zawodowego zespołu muzycznego. To marzenie zrealizowano po wojnie. W skład Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej weszło 24 legionistów, co świadczy nie tylko o silnych związkach z Orkiestrą Legionów, ale również o ciągłości historycznej. Inauguracja pierwszego sezonu artystycznego miała miejsce 28 lipca 1945 – już dwa miesiące po wyzwoleniu. Pierwszym dyrektorem Orkiestry został Marian Stroiński, a po nim, od roku 1955, instytucją kierował Felicjan Lasota. więcej >>>

     Status filharmonii i nazwę Państwowa Filharmonia im. Oskara Kolberga nadano orkiestrze w 1968 dzięki Karolowi Anbildowi, który prowadził ją w latach 1957-90. Z jego inicjatywy w 1964 powstał festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki, a w 1984 powołano Chór Filharmonii. Następnie funkcję dyrektora sprawował Tomasz Szreder. Podczas jego kadencji siedzibą orkiestry stało się Kieleckie Centrum Kultury. Od 1995 do 2001 stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego piastował Szymon Kawalla, który po trzydziestu latach przerwy reaktywował festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki. W 1998 instytucja została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską. Obecnie kieruje nią Jacek Rogala. więcej >>>
     W styczniu 2012 Filharmonia otrzymała nową siedzibę wybudowaną w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Orkiestra Symfoniczna zdjęcie arch. z 1936 r.

Orkiestra Symfoniczna zdjęcie arch. z 1936 r.

     Z Orkiestrą współpracowało wielu wybitnych dyrygentów, m. in. Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Tadeusz Strugała. Występowali tu także tak znani soliści, jak: Jeremy Findlay, Ingrid Fliter, Andrzej Hiolski, Krzysztof Jakowicz, Eugen Indjic, Kevin Kenner, Zofia Kilanowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Mischa Maisky, Wiesław Ochman, Piotr Paleczny, Jadwiga Rappé, Wanda Wiłkomirska, Krystian Zimerman i wielu innych. więcej >>>

     Zespół, w skład którego wchodzi ok. 80 muzyków, koncertował m. in. w krajach Beneluxu oraz w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech i w Korei Południowej.
Na swoim koncie artystycznym Orkiestra ma nagrania radiowe, DVD, a także nagrania płytowe, m.in. cykl Album Polski oraz We Are From Here i Muzyka na otwarcie nowej siedziby.

CHÓR FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

Chór Filharmonii Świętokrzyskiej

Tradycje chóralne Filharmonii Świętokrzyskiej sięgają roku 1954, w którym z inicjatywy Karola Anbilda, II dyrygenta ówczesnej Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej, powstał stuosobowy chór "Echo". Po raz pierwszy wystąpił on z kielecką orkiestrą w lutym 1955 z okazji 10-lecia jej istnienia, wykonując utwór Jana Maklakiewicza Śląsk pracuje i śpiewa. Później działał z przerwami aż do roku 1984, w którym - znów za sprawą Karola Anbilda, wówczas już dyrektora Filharmonii Świętokrzyskiej - został przemianowany na Chór Filharmonii.
Zespół aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym miasta i regionu - regularnie brał udział m. in. w festiwalach: Świętokrzyskie Dni Muzyki i Muzyki Organowej i Kameralnej w Ostrowcu. Koncertował także w wielu miastach kraju oraz we Włoszech (1989), w krajach Beneluxu i we Francji (1998, 1999 i 2000). Jego repertuar był wszechstronny i obejmował wielkie formy wokalno-instrumentalne oraz utwory a cappella kompozytorów polskich i obcych, dawnych i współczesnych.
Kierownictwo artystyczne Chóru sprawowali Karol Anbild, Janusz Król, Adam Pałka, Jerzy Rosiński, Jerzy Szczyrba, Małgorzata Banasińska-Barszcz. W czerwcu 2005 roku Chór zakończył działalność. W 2017 roku kontynuacji prowadzenia zespołu śpiewaczego kooperującego z naszą orkiestrą podjął się Janusz Król, ale w tak trudnym okresie - nie udało się go utrzymać.


góra    O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 -Grabka.