Strona główna | Wystawy

Leszek W. Niewiadomski, Porty środziemnomorskie II, akryl, 50x70

5 kwietnia 2024, piątek, foyer

MĘSKA TWARZ KONTRASTU
NIEWIADOMSKI STRUK STRZYŻYŃSKI

Wystawa prezentuje twórczość męskiej części Grupy Kontrast, skupiającej siedmiu wyjątkowych artystów z Lubelszczyzny: Martę Andałę, Hannę Korzeniowską, Leszka Niewiadomskiego, Renatę Owczaruk, Jarosława Struka, Zbigniewa Strzyżyńskiego i Małgorzatę Wzorek. Chociaż pochodzą z różnych miejscowości, to ich zamiłowanie do malarstwa pejzażowego, plenerów oraz nawiązane na nich przyjaźnie stanowią fundament ich wspólnej pasji.
Grupa Kontrast znajduje swoje źródło w polskim krajobrazie, zarówno tym naturalnym, jak i miejskim, pełnym architektonicznych kontrastów. Jednakże, w obrazach artystów Kontrastu odnajdziemy również inne motywy i inspiracje. Zbigniew Strzyżyński, oprócz malarstwa, tworzy rzeźby, podczas gdy inni artyści eksperymentują z różnymi technikami malarskimi, tworząc dzieła od realistycznych do abstrakcyjnych. To właśnie w tym kontraście tkwi jedność Grupy Kontrast, oparta na przyjaźni, wspólnych wartościach i podobnym podejściu do sztuki.
Leszek Niewiadomski, artysta skupiał się do tej pory głównie się na technice pastelu olejnego ukazując urok starej, zabytkowej zabudowy miejskiej Kazimierza Dolnego, Lublina czy miast Toskanii. Tym razem pokazuje prace wykonane w technice akrylu. Są to otwarte, naturalne pejzaże i przedstawienia portów. Jego obrazy emanują nasyconymi barwami i światłem, tworząc unikalny nastrój.
Jarosław Struk, głównie malujący olejem, w swoich pracach wprowadza abstrakcyjne elementy, które doskonale współgrają z krajobrazami, tworząc harmonijną kompozycję. Jego prace cechuje mocna faktura i intensywna kolorystyka.
Zbigniew Strzyżyński, malujący akrylami i farbami olejnymi, oddaje w swoich obrazach syntetyczne przestrzenie, które są szybkim zapisem rzeczywistości. Jego prace ukazują istotę zarówno natury, jak i nas samych.
Artyści wystawiali swoje prace na ponad 30 wspólnych wystawach Grupy Kontrast, zarówno w małych miejscowościach, jak i dużych miastach w Polsce i za granicą. Brali udział w wielu wystawach zbiorowych – ogólnopolskich i międzynarodowych oraz zorganizowali też po kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Należą do kilku stowarzyszeń artystycznych m.in. do: Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków.
Serdecznie zapraszamy Państwa do odkrycia „Męskiej Twarzy Kontrastu” i podziwiania różnorodności i głębi wyrażonej przez tych utalentowanych artystów. Ta wystawa to nie tylko obrazy, ale także opowieść o przyjaźni, pasji i twórczej ekspresji.


Wystawa będzie czynna od 5 kwietnia 2024 r.


Tadeusz Blicharz – Nad Sanem

12 stycznia 2024, piątek, foyer

KRAJOBRAZY W MALARSTWIE TADEUSZA BLICHARZA

Oglądając prezentowane pejzaże udajemy się w barwną, często nostalgiczną podróż. Wędrując malowniczymi szlakami odwiedzamy miejsca znane z zapisów nawiązujących do bogatej historii i kultury regionów.
Tworzony przez artystę pejzaż wyrażony jest kolorem, z reguły nienaganną kompozycją oraz ostrą fakturą, którą artysta uzyskuje przez zastosowanie – jako narzędzia swojej pracy malarskiej szpachelki. Stosowana technika pozwala na pozorne ukrycie szczegółu, oddając pierwszeństwo emocjom wypływającym z formy i głębi obrazu.
Zbudowany na płótnie malarski świat, po bliższym przyjrzeniu się pokazuje poza charakterem malarza pokorę względem natury. Dostajemy świat realny, widziany niczym przez zmrużone oczy.
Zauważamy pejzaż syntetyczny, czasami trochę abstrakcyjny. Dostrzegamy wreszcie ukryte w fakturze szczegóły. To wszystko pozwala na zrozumienie relacji łączących artystę z krajobrazem. Pejzaż na płótnach artysty pozostaje bez zniekształceń i zachowuje swój mistyczny przekaz. Szczególnie - wyjątkowego, malarskiego klimatu obrazom Tadeusz Blicharza nadaje spokojna, stonowana kolorystyka płócien. Paleta barwna utrzymywana jest w niebywałej dyscyplinie, w zgodzie z niosącymi spokój błękitami, brązami, szarością i lekkością powietrza. W swoich, w gruncie rzeczy realistycznych obrazach autor przenosi nas w epokę malarstwa nie dzisiejszego - jakże ciekawego. Malarstwa bez dbałości o modę, trendy, kierunki i emocje towarzyszące współczesnej sztuce.

Tadeusz Blicharz
Urodził się w Kocku na Lubelszczyźnie w roku 1955. Jest malarzem sztalugowym. W swoim malarstwie inspiruje się naturą. Maluje w technice oleju i akrylu, najchętniej pejzaż i architekturę.
Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Z wykształcenia jest chemikiem. Mieszka w Staszowie i tam prowadzi autorską galerię malarstwa.
Więcej prac artysty można zobaczyć na stronie www.blicharz.art


Wystawa będzie czynna od 12 stycznia 2024 r.
17 listopada 2023, piątek, foyer

MUZYCZNE INSPIRACJE
oraz
DYPLOMY UCZNIÓW PAŃSTWOWEGO LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH

Muzyczne inspiracje to wystawa prac plastycznych uczniów młodszych klas Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im J. Szermentowskiego w Kielcach. Prezentowane kompozycje plastyczne powstały na przestrzeni minionej dekady. Zostały wykonane w technikach grafiki komputerowej. Inspirację uczniów do powstania barwnych, swobodnych, często abstrakcyjnych kompozycji stanowiła muzyka klasyczna. Wystawa Dyplomy Uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych złożona jest z prac wykonanych na sześciu specjalizacjach nauczanych w szkole. Prezentacja specjalizacji Tradycyjne Techniki Malarskie i Pozłotnicze inspirowana jest zdobionymi formami użytkowymi oraz dziełami wielkich mistrzów w technikach olejnych na płótnie lub podłożu drewnianym. W ramach specjalizacji Techniki Rzeźbiarskie swoje formy przestrzenne uczniowie realizują w drewnie lipowym, bukowym lub owocowym, a także z masy ceramicznej. Są to nasycone treściami symbolicznymi kompozycje autorskie inspirowane światem przyrody. Prace powstałe w pracowni Meblarstwa Artystycznego to dzieła reprezentujące rzemiosło artystyczne, wykonane w drewnie bukowym lub dębowym. Autorskie projekty mebli, mimo że nawiązują do nowoczesnego wzornictwa, bazują na technikach tradycyjnych. Czwarta z eksponowanych pracowni to Tkanina Artystyczna prezentująca prace gobelinowe, w których wykorzystywane są łączenia materiałów, efektowne sploty i zestawienia kolorystyczne. Obok nich można zobaczyć tkaniny nicielnicowe wykonywane na krośnie, w których tradycyjne formy zostały połączone z różnorodnymi technikami i użytymi materiałami. Specjalizacja Ceramika Artystyczna prezentuje duże obiekty wolnostojące stworzone z różnobarwnych mas ceramicznych oraz zestawy użytkowe. Tu warto zwrócić uwagę na różnorodność w doborze technik i materiałów – uczniowie eksperymentują z użyciem mas ceramicznych o różnorodnej barwie i stopniu uziarnienia. W pracowni Technik Graficznych wykonano tradycyjne linoryty, często z barwnymi poddrukami, oraz kompozycje w technice suchej igły na płycie metalowej. Tematyka prac graficznych jest przekrojowa, najczęściej związana z szerokimi zainteresowaniami uczniów. Te swobodne kompozycje charakteryzuje duża różnorodność i indywidualność podejścia do tematu. Pracom reprezentującym poszczególne specjalizacje towarzyszą także kompozycje wykonane w ramach przedmiotu Rysunek i Malarstwo. Są to przede wszystkim malarskie ujęcia pejzażu, liczne portrety i autoportrety oraz rysunki.


Wystawa będzie czynna do 17 listopada do 31 grudnia 2023 r.


Sylwia Łyczko-Zielony, Niedźwiedzie, akryl na płótnie, 100x80, 2021

8 września 2023, piątek, foyer

BARWY KAZIMIERZA

Na wystawie zaprezentują swoje obrazy malarze zrzeszeni w Kazimierskiej Konfraterni Sztuki Kolonii Artystycznej z siedzibą w Kazimierzu Dolnym. Tym, co łączy wystawiających obrazy malarzy jest związek emocjonalny z miejscem - Kazimierzem Dolnym. Ich twórczość krąży czasem bardzo daleko ale jednak wokół tego pięknego zakątka kultury, przyrody i architektury.
Malarstwo wystawiających swoje prace w Filharmonii Świętokrzyskiej jest bardzo różne i dotyka wielu zagadnień wokół Kazimierza. Moglibyśmy nazwać tę wystawę "Smaki Kazimierza" lub nawiązując do miejsca wystawy - "Dźwięki Kazimierza", a po malarsku - "Barwy Kazimierza". Obrazy jednych są bardziej lub mniej syntetyczne, a innych bardziej realistyczne. Nie sililiśmy się na wybór jednego tematu czy formatu pracy ponieważ większość malarzy to wyjątkowi indywidualiści, którzy pojmują świat i otaczającą ich rzeczywistość bardzo subiektywnie. Wiele z obrazów może wydawać się uniwersalnymi ale wiedzieć należy że nie powstały by bez związku z miejscem jakim jest Kazimierz Dolny.

Pokazują całe spektrum zainteresowań członków stowarzyszenia:
Izabella Edeńska, Beata Giza-Kwiecień, Grzegorz Kwiecień, Jerzy Krzysztoporski, Magdalena Brennenstul, Krystyna Głowniak, Jarosław Struk, Mieczysława Izdebska-Łazorek, Renata Owczaruk, Krzysztof Michalski, Dorota Otulska, Zbigniew Bury, Ilona Irmina Iwańska, Jacek Piotr Jarosz, Krzysztof Grajczak, Leszek W. Niewiadomski, Jacek Pokrak, Zbigniew Strzyżyński, Małgorzata Wzorek, Marta Andała, Jolanta Opolska, Hanna Król, Anna Borkowska, Agnieszka Gadzińska-Kita, Beata Matusiak, Maria Lipiec, Halina Jagoda Kołodziejska, Michał Smółka, Włodzimierz Dąbkowski, Roman Gruszecki, Katarzyna Velinow, Krystyna Rakowska, Jacek Kwiatkowski, Artur Marcinek, Hanna Korzeniowska Marek Ziarkowski, Jacek Kośmiński, Sylwia Łyczko-Zielony, Magdalena Brauze, Konrad Kucza-Kuczyński, Bartłomiej Michałowski.


Wystawa będzie czynna do 10 listopada 2023 r.
W_odmetach_glebi_plytki_oddech_wulkanu-tech_wlasna_na_plotnie

Echo_30x30_kolaż_na_papierze

ODLOT_110x110_technika_wlasna_2023

28 kwietnia 2023, piątek, foyer

Powiązania II

Iza Kostiukow, Natalia Wegner i Krzysztof Ryfa są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz), którą ukończyli w latach 90-tych. Mieszkają i pracują w różnych miastach Wielkopolski, jednak regularnie spotykają się podczas plenerów malarskich i wernisaży.

W tym roku będą mieli zaszczyt zagościć w wyjątkowym miejscu jakim jest Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach.

W ramach kontynuacji cyklu, zainaugurowanego cztery lata temu we Francji, gdzie prezentowali malarstwo w Ratuszu Hénin-Beaumont, w przestrzeni foyer pokażą trzy autorskie kolekcje o odrębnych tytułach.
Będą to: Nowy początek Izy Kostiukow, Zmierzanie Natalii Wegner i Terra Krzysztofa Ryfy.

Poruszające serca i umysł doznania i emocje, tak istotne w muzyce, dla nich również są powodem tworzenia i ciągłych poszukiwań, niezależnie czy wyrażone zostaną w malarstwie abstrakcyjnym czy figuratywnym.

Związani wspólną pasją, podobnym budowaniem malatury, gdzie materia, nawarstwienia, a nawet umieszczenie obrazu pod szkłem, nasuwają myśl o malarskich obiektach, zaprezentują trzy odmienne widzenia, od kolorystycznej palety począwszy, przez temat, na emocjonalnym oddziaływaniu skończywszy.

Emanujące światłem obrazy-tablice, pokryte śladami subtelnych i gwałtownych procesów, podporządkowane horyzontom zimne pejzaże czy szorstkość ziemi pod białym, znaczonym przelotem niebem, to tylko niektóre z wizji, które autorzy zaproponują Odbiorcom.

Będzie je można obejrzeć, porównać, a także o nich porozmawiać.

Natalia Wegner


Wystawa będzie czynna do końca sierpnia 2023 r.
OJCIEC NATURA - P. Miller


ILUMINACJE - E. Penkala

3 marca 2023, piątek, foyer

METAMORFOZY. ILUMINCJE.

Wystawa malarska, graficzna i fotograficzna - METAMORFOZY. ILUMINCJE, organizowana przez Filharmonię Świętokrzyską to wyjątkowa ekspozycja unikatowych prac artystów z Polski, których twórczość zdobywa uznanie również za granicą. Znajdziemy na niej prace malarskie i graficzne Pawła Millera - artysty, który jest również muzykiem - skrzypkiem Filharmonii Świętokrzyskiej oraz obrazy w technice akrylowej i mieszanej Emilii Penkali.

Paweł Miller
Z zawodu jest muzykiem klasycznym-skrzypkiem. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi oraz uczył się w holenderskim Prins Claus Conservatorium w mieście Groningen. Jako skrzypek pracował w wielu orkiestrach symfonicznych i zespołach kameralnych w Polsce i zagranicą. Był muzykiem Płockiej Orkiestry Symfonicznej, NoordPool Orkest w Holandii oraz Opery Wrocławskiej.
W Kielcach od trzech lat piastuje zaszczytne stanowisko prowadzącego grupy II skrzypiec.
Artysta od młodości uwielbiał rysować i malować inspirując się twórczością komiksową swoich idoli takich jak m. in.: J.Christa, G.Rosiński, A.Uderzo, Peyo, M.Lodewijk oraz geniuszy malarstwa i grafiki w postaci Vincenta van Gogha, Salvadora Dali,Wojciecha Siudmaka i Eschera.
Fakt spędzenia dzieciństwa i wczesnej młodości w kraju wybitnych malarzy oraz rysowników komiksowych skłonił go stworzenia licznych i docenionych grafik , plakatów i ilustracji, a także własnych nowel graficznych komiksów. Jako miłośnik i kolekcjoner konsol i gier komputerowych lat 90-tych i czasów współczesnych, po wieloletniej przygodzie ze światem wirtualnym, sam postanowił wnieść wkład do projektowania grafik koncepcyjnych gier wideo. Oprócz plastyki ogromną pasją Pawła jest twórczość muzyczna. W ciągu ostatnich dwudziestu lat skomponował i wyprodukował 5 albumów z alternatywną muzyką rockową i elektroniczną, które nagrał wraz ze swoimi zespołami w roli lidera, wokalisty i klawiszowca. Do dziś tworzy ścieżki dźwiękowe do etiud filmowych, video-clipów oraz gier komputerowych.
Obecnie ogromną pasją twórcy jest olejne i akrylowe malarstwo klasyczne, co skłoniło go w 2018 roku do podjęcia studiów podyplomowych na ASP we Wrocławiu. Grafika i obrazy artysty utrzymane są w nurtach Surrealizmu, Abstrakcjonizmu i Pop-artu.
W roku 2022 rozpoczął studia II stopnia na wydziale Sztuki Plastyczne Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Z twórczością Pawła Millera można zapoznać się odwiedzając Jego strony internetowe: pawelmiller.com oraz paulgabrielmiller.com

Emilia Penkala
Urodziła się 21. marca 1986 r. w Opocznie. Aktualnie mieszka w Kielcach.
Ukończyła studia na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. J. Kochanowskiego w Kielcach na dwóch kierunkach: Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych, gdzie z wyróżnieniem obroniła dyplom o specjalizacji Malarstwo u dr hab. prof. Urszuli Ślusarczyk; oraz Resocjalizacja i Profilaktyka Społeczna.
Jest absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Kielcach, gdzie zdobyła dyplom w zakresie gry na flecie poprzecznym u prof. Iwony Kałużyńskiej.
Jest wokalistką muzycznej formacji metalowej AVERSJA, z którą wkrótce wyda płytę „Odium”, z utworami ilustrowanymi Jej pracami malarskimi.
Artystka jest grafikiem komputerowym, kierownikiem studia graficznego, nauczycielem muzyki, rytmiki, a także przedmiotów artystycznych i pedagogicznych.
Obecnie jest instruktorem zajęć plastycznych i muzycznych.
Tęsknota za kontaktem z drugim człowiekiem, a zwłaszcza z dziećmi i młodzieżą, sprawiła, że porzuciła dotychczasowe przedsięwzięcia i powróciła do tworzenia szeroko rozumianej sztuki.
W dorobku artystycznym posiada wiele wystaw indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych, a także nagród konkursów malarskich, graficznych i muzycznych.

OBRAZY WYLEWANE – MOJA SZTUKA DOBRA

20 stycznia 2023, piątek, foyer

OBRAZY WYLEWANE – MOJA SZTUKA DOBRA

MaNa Art. - artystka, która urodziła się w Kielcach, a obecnie mieszka i tworzy w Warszawie. Swoją działalność rozpoczęła w 2021 r. aby wspierać działalność charytatywną na rzecz chorych dzieci.
Maluje nowatorską techniką Pouringu i w ten sposób powstają obrazy wylewane, tworząc abstrakcyjne, niepowtarzalne wzory.
Obrazy wylewane tak oczarowały odbiorców, że MaNa Art całkowicie poświęciła się tworzeniu, również pod kątem indywidualnych wnętrz odbiorców. W ciągu ostatniego roku, powstało kilkaset dzieł tej artystki, które zostały docenione przez Galerię Van Gogh’a w Madrycie oraz na Międzynarodowych Targach Sztuki Współczesnej w Paryżu. Misją MaNa Art jest wspieranie potrzebujących, dlatego część dochodu z każdego obrazu przekazuje dla dziecięcego hospicjum w Warszawie.

PLSP

18 listopada 2022, piątek, foyer

IMPRESJE MUZYCZNE I DYPLOM 2022

Impresje muzyczne to wystawa prac plastycznych uczniów młodszych klas Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im J. Szermentowskiego w Kielcach. Prace wykonane zostały w technikach grafiki komputerowej. Do barwnych , swobodnych, często abstrakcyjnych kompozycji , inspiracją dla uczniów była muzyka Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz.
Prace powstały w ramach 6 specjalizacji i prezentują:
Dyplom 2022 to prace powstałe w ramach sześciu specjalizacji:
Ceramika Artystyczna: duże obiekty wolnostojące z mas ceramicznych, zestawy użytkowe, stołowe – do herbaty i do kuchni azjatyckiej. Warto zaakcentować różnorodność w doborze technik i materiałów, uczennice eksperymentowały z użyciem mas ceramicznych o różnorodnej barwie i stopniu uziarnienia.
Techniki Graficzne: pokazują tradycyjne linoryty, przede wszystkim barwne, oraz kompozycje wykonane w technice suchej igły na płycie metalowej. Obok kompozycji dekoracyjnych wyróżnia się praca włączająca tradycyjną odbitkę graficzną w formę użytkową – parawan.
Tkanina Artystyczna: przygotowała tkaniny tradycyjne, realizowane w technice gobelinu oraz zestawy tkanin unikatowych, w tym zestawy form tkackich, składające się z tkanin splotowych i form przestrzennych z zastosowaniem technik mieszanych.
Tradycyjne Techniki Malarskie i Pozłotnicze: prezentują obrazy wykonane w technice olejnej na podłożu drewnianym i płóciennym wg mistrzów malarstwa dawnych epok: gotyku, baroku oraz XIX wiecznych malarzy pracujących w konwencji realistycznej. Prace malarskie dopełniają ramy z wykorzystaniem technik zdobniczych w tym pozłotniczych.
Techniki Rzeźbiarskie: to kompozycje inspirowane malarstwem między innymi: Leona Chwistka, Tamary Łempickiej oraz Pieta Mondriana. Obok nich prace własne, wykonane w drewnie lipowym.
Na wystawie ponadto prezentowane są formy użytkowe, wykonane w ramach specjalizacji Meblarstwo Artystyczne oraz prace rysunkowe i malarskie, stanowiące pokaz umiejętności ogólnoplastycznych.


Zbigniew Olszewski Przedwiośnie II, olej na płótnie, 92x73,2019.

9 września 2022, piątek, foyer

MIĘDZY CISZĄ A BRZMIENIEM
Artyści Okręgu Lubelskiego Związku Polskich Artystów Plastyków

"Kolory są muzyką dla oczu, gdyż dają się zestawić jak nuty" pisał XIX - wieczny wielki malarz francuski Eugene Delacroix.
Wystawa w Filharmonii Świętokrzyskiej jest niejako konsekwencją procesu tworzenia i realnym spotkaniem obrazu z wielką, piekną muzyką. Wypełnia lukę, dodając do emocjonalnych przeżyć muzycznych wrażenia wizualne, pomiędzy jednym a drugim brzmieniem muzyki, pomiędzy jedną a drugą częścią koncertu.
Artyści prezentujący prace to członkowie Oddziału Lubelskiego mającego za sobą przeszło 80-letnią tradycję (powstał w 1936 roku), obecnie wpisującego się w struktury ogólnopolskiego, liczącego 105 lat Związku Polskich Artystów Plastyków, najstarszego i najliczniejszego stowarzyszenia zrzeszającego artystów sztuk wizualnych.
Tradycją okręgu lubelskiego ZPAP są okolicznościowe wystawy środowiskowe, jak i coroczne wystawy tematyczne o charakterze międzynarodowym pod wspólnym tytułem „Wschodni Salon Sztuki“, czy w cyklu rocznym „Międzynarodowe spotkania ze sztuką“.
Obecna wystawa ma charakter kuratorski. Jest reprezentacyjnym wycinkiem zarówno środowiska jak i artystów.. Doboru prac na wystawę dokonali autorzy, przedstawiając charakterystyczne dla swojej twórczości dzieła.
A oto artyści:
1. Marek Rzeźniak
2. Tomasz Świerbutowicz
3. Piotr Tymochowicz
4. Marek Andała
5. Agnieszka Mitura
6. Stanisław Żukowski
7. Artur Popek
8. Maria Polakowska
9. Sławomir Toman
1o.Mariusz Drzewiński
11.Paweł Znamierowski
12.Zbigniew Olszewski
13.Andrzej Mosio
14.Agnieszka Jankowska
15.Andrzej Cwalina
16.Andrzej Szczerbicki
17.Dorota Kulicka
18.Grażyna Grabowska
19.Krystyna Rudzka-Przychoda


Autoportret

10 czerwca 2022, piątek, foyer

KOMPOZYCJE WYBRANE

Mateusz Kędziora
ur. 11 maja 1983r w Opatowie

początkowo kształcił się na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Geodezji i Kartografii, jednak porzucił ten kierunek na rzecz nauk na Warszawskiej ASP, gdzie studiował w latach 2004-2010 na Wydziale Rzeźby. Kluczowe dla twórczości artysty były doświadczenia z zajęć pod okiem Pani prof. Zofii Glazer Rudzińskiej oraz płaskorzeźba na pierwszym roku studiów.

Obecnie zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym, fotografią oraz rzeźbą i muzyką.
W swoich kompozycjach podejmuje tematy z zakresu portretu, pejzażu oraz martwej natury.
Prezentowane prace są przekrojem z lat 2004-2022 i stanowią najlepsze osiągnięcia z tego okresu. Całość wystawy obejmuje 50 obrazów, kilka rzeźb i fotografii.
Ponadto, zamieszczone zostały skany ze szkicowników stanowiące rysunek mechaniczny oraz zapis roboczy do przyszłych projektów.
Wystawa będzie czynna od 10 czerwca do 31 sierpnia 2022 r.

--------------------Kilka słów od autora-----------------
12 lat po studiach
setki prób
przeszło 50 obrazów

Uważam, że nie ma recepty na dobry obraz.
Dobry obraz wymaga pracy.

Z doświadczenia wiem, że to co najlepsze powstaje nieświadomie, żeby nie powiedzieć przez przypadek.
Jednak, zaangażowanie to podstawa.

Pracuję powoli i systematycznie.
Pierwsze podejście jest najtrudniejsze.
Zdarza się, że praca jest trafiona od razu i nie wymaga dalszych wersji.
Bywa, że obraz "jest skończony" w miesiąc, najczęściej miesiąc to za mało.
W praktyce potrzebuję kilku prób, by w pełni opanować temat.
Czasami rzucam na szalę kilka miesięcy, a nawet lat pracy by wyjść z impasu i ruszyć do przodu.


Mateusz Kędziora

zdjęcia z otwarcia >>>


22 października 2021, piątek, foyer

WYSTAWA PRAC ZESPOŁU PAŃSTWOWYCH SZKÓŁ PLASTYCZNYCH
im. J. SZERMENTOWSKIEGO W KIELCACH


MPRESJE MUZYCZNE
Impresje muzyczne to tytuł cyklicznej wystawy, na której prezentujemy prace graficzne uczniów ZPSP w Kielcach. Różnobarwne kompozycje plastyczne, w większości abstrakcyjne, zainspirowane muzyką, powstały w związku ze Świętokrzyskimi Dniami Muzyki. Zostały one zaprojektowane i wykonane przez uczniów klas młodszych.

DYPLOM 2021
Prace uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, prezentowane na wystawie towarzyszącej Świętokrzyskim Dniom Muzyki powstawały na zakończenie edukacji uczniów w roku szkolnym 2020/2021. Wystawa nosi tytuł DYPLOM 2021. Prezentowane są na niej wszystkie specjalizacje nauczane w szkole: Ceramika Artystyczna, Meblarstwo Artystyczne, Techniki Druku Artystycznego, Techniki rzeźbiarskie, Tkanina Artystyczna i Tradycyjne Techniki Malarskie i Pozłotnicze. Dominują projekty autorskie i inspiracje naturą. Zauważalny jest również wpływ sztuki i kultury Hiszpanii, wynikający z realizacji projektów edukacyjnych w tym kraju.

Wystawa była czynna od 22 października do 30 listopada 2021 r.

zdjęcia z otwarcia >>>


Plansza z wystawy

1 października 2021, piątek, foyer

LATA LECĄ...


Wystawa dokumentuje 75 lat działalności instytucji, ale rozpoczyna się od roku 1920, która to data symbolizuje 100 lat tradycji symfonicznej w Kielcach. Składa się z około 70 plansz, które przedstawiają kierujących Filharmonią dyrektorów, zapraszanych przez nas artystów, aż po zatrzymane w kadrze wydarzenia z wieloletniej działalności, przede wszystkim koncerty.
Opracowanie i redakcja: Urszula Sokołowska

Sponsorzy wystawy:
CANEA. Inżynieria i komputery
Studio dobrych Wnętrz. Design M4
Wodociągi Kieleckie. Sp. Z o.o.
KLIMATECHNIKA S.C.
Krzysztof Cieniała, Anna Cieniała
INSTAL SERWIS
AUDIO SCHOWROOM 110 hz
SUPON
MP INSTAL

zdjęcia z otwarcia >>>


St. Tropez, olej na płótnie

9 października 2020, piątek, foyer

DŹWIĘK I KOLOR
WYSTAWA PRAC ROMANA GRUSZECKIEGO


ROMAN GRUSZECKI i jego wystawa Dźwięk i kolor
Absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (dyplom w pracowni rzeźby u prof. Sławomira Mieleszki). Ukończył również studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zakończone dyplomem w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka.
Po dyplomie w 1999. rozpoczyna samodzielną pracę twórczą w zakresie rysunku, malarstwa i rzeźby. Uprawia malarstwo sztalugowe olejne, akwarelę, pastel. Powstają liczne portrety, obrazy inspirowane Kazimierzem Dolnym, pejzażem Polski oraz wieloma miejscami Europy: Francji, Grecji, Chorwacji, Włoch, Holandii. Bierze udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Od 2009 roku prowadzi Galerię Kolor w Kazimierzu Dolnym. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. W ostatnim czasie powstają obrazy inspirowane sportem. Kompozycje przedstawiające sportowców różnych dyscyplin, w trakcie ich zmagań, wyrażone są za pomocą ekspresyjnej plamy i koloru. Emocje towarzyszące autorowi jako kibicowi przelewane są na płótno. Bardzo ważnym motywem malarskim Romana Gruszeckiego jest muzyka. Kompozycje postaci muzyków w trakcie gry, instrumentów oraz wrażenia, jakie dostarcza słuchanie muzyki są dla autora niezmiernie ważne.
Malarstwo jest dla Romana Gruszeckiego sensem życia, przyjemnością i pracą. Pozwala funkcjonować normalnie w twardej, pełnej wymagań rzeczywistości. Przenieść się w świat pełen poezji wyrażonej kolorem, kreską, plamą, iluzją form i kształtów. Daje możliwość opowiedzenia za pomocą tych środków o wrażeniach, doznaniach i poglądach na różne sprawy.


Barka w Amsterdamie

28 lutego 2020, piątek, foyer

DŹWIĘK I KOLOR
WYSTAWA PRAC ROMANA GRUSZECKIEGO


Moje malarstwo to poszukiwanie formy dla koloru, a zatem komponowanie obrazu z plam barwnych. Inspiracją do namalowania obrazu są doznania w wyniku obcowania z naturą, śledzenia zawodów i zmagań sportowych, oglądania koncertów i słuchania muzyki. A zatem duże znaczenie inspirujące ma działalność ludzka i różnego rodzaju sztuka. Lubię zwiedzać i podziwiać świat – nieskończone źródło inspiracji i estetycznych doznań. Następnie przetwarzam obrazy i związane z nimi uczucia na cały repertuar linii, plam barwnych, pociągnięć pędzla i szpachli. Kryterium do uznania, czy obraz jest skończony, a raczej czy spełnia już poziom, w którym czuję pełnię satysfakcji, są moje własne odczucia. Uważam, że nie każdy obraz musi podobać się jako przedmiot dekoracyjny, odpowiedni do eksponowania w danym wnętrzu. Dobry obraz może równie dobrze zachwycać jak i szokować, czy wręcz oburzać, ale ważne jest by spełniał oczekiwania malarza, który realizuje swój zamiar zgodnie z wewnętrzną potrzebą namalowania takiego, a nie innego obrazu. Podobnie jak dobra książka, film czy utwór muzyczny nie zawsze są łatwe i przyjemne, ale często trudne i fascynujące, gdy podczas powstawania pracy prowadzą nas przez cały repertuar uczuć.

Wystawa była czynna do 1 kwietnia 2020 r.

zdjęcia z otwarcia >>>


Podwodny świat

17 stycznia 2020, piątek, foyer

PODWODNY ŚWIAT


Prezentowane na wystawie zdjęcia są efektem pasji fotografów podwodnych Andrzeja Witczaka i Artura Polakowskiego. Od ponad 10 lat wydają okolicznościowy kalendarz z fotograficznymi dokumentacjami swoich podwodnych wypraw. W latach wcześniejszych prezentowali swoje zdjęcia na lokalnych wystawach fotograficznych, m.in. w kieleckim hotelu Odyssey.
Zdjęcia pochodzą z miejsc tak egzotycznych, jak: Filipiny, Indonezja, Meksyk, Malediwy, oraz tych bliższych: Egipt czy Sudan. Swoją przygodę z fotografią podwodną rozpoczęli w Egipcie, ale jednym z ich ulubionych miejsc są Filipiny.
Bajkowy świat pokazany na fotografiach jest niedostępny do zobaczenia dla większości ludzi. Niestety, im głębiej, tym mniej światła dociera do rafy koralowej, zaś właściwości wody polegające na filtrowaniu koloru czerwonego – skutecznie uniemożliwiają podziwianie różnorodności podwodnego życia. Dopiero użycie specjalistycznych lamp błyskowych pozwala na wydobycie pełni kolorów różnych obiektów. Wiele z nich na prezentowanych fotografiach w rzeczywistości ma rozmiar kilku milimetrów lub centymetrów, ale dzięki specjalnym szkłom powiększającym oraz obiektywom macro możliwe jest ich uchwycenie na zdjęciach. Fotografowaniu towarzyszy wiele emocji, szczególnie, gdy trzeba zbliżyć się – najbardziej jak to (nie)możliwe – do obiektu zainteresowania.


ANDRZEJ WITCZAK, doktor nauk medycznych, ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie. Specjalizował się w zakresie położnictwa i ginekologii. Obecnie pełni funkcję ordynatora oddziału położnictwa i ginekologii w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Szpitalu Specjalistycznym w Kielcach.
Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, członek Zarządu Głównego PTG i specjalistycznych sekcji medycznych. Autor 28 prac naukowych w recenzowanych specjalistycznych czasopismach medycznych. Oprócz tego jest p.o. dyrektorem do spraw medycznych.
Uprawia tenis, narciarstwo, żeglarstwo, a jedną z jego największych pasji jest nurkowanie i fotografia podwodna.


ARTUR POLAKOWSKI Ukończył Technikum Budowlane w Elblągu. Laureat olimpiady Złota Kielnia. Studiował na Politechnice Świętokrzyskiej na specjalizacji: Remonty Budynków i Renowacja Obiektów Zabytkowych, którą ukończył jako pierwszy absolwent tego kierunku w roku 1994. Po studiach uczestniczył w ratowaniu zabytków na terenie Chorwacji w ramach misji UNESCO. W trakcie studiów przez 4 lata szefował studenckiemu radiu ETEREK. Był asystentem w Katedrze Architektury i Ochrony Budowli Zabytkowych. W tym czasie wielokrotnie brał udział wspólnie ze studentami w inwentaryzowaniu polskich nekropolii na terenie obecnej Ukrainy. Jest właścicielem firmy CANEA zajmującej się obsługą komputerową firm oraz wykonywaniem projektów obiektów kubaturowych głównie dla sektora publicznego. Wiceprezes Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej. Lubi gotować, jeździć na nartach oraz nurkować.

Wystawa była czynna do 26 lutego 2020 r.

zdjęcia z otwarcia >>>ARCHIWUM

Wystawy w roku 2019 >>>
Wystawy w roku 2018 >>>
Wystawy w roku 2017 >>>
Wystawy w roku 2016 >>>
Wystawy w roku 2015 >>>
Wystawy w roku 2014 >>>
Wystawy w roku 2013 >>>
Wystawy w roku 2012 >>>

góra O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 -Grabka.