Strona główna | Wstecz

11 grudnia 2013, środa, g. 18.30, Sala Koncertowa

DE-LOVELY
w reżyserii Irwina Winklera

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne

Muzyczny portret amerykańskiego kompozytora Cole'a Portera oparty na jego niezapomnianych utworach.


20 listopada 2013, środa, g. 18.30, Sala Koncertowa

GAINSBOURG
projekcja filmu w reżyserii Joann Sfar

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne

Spojrzenie na życie francuskiego piosenkarza Serge Gainsbourga, znanego m.in. ze skomponowania w 1967 r. powszechnie uważanej za nieobyczajną piosenki Je t’aime... moi non plus, którą zaśpiewał w duecie z Jane Birkin.


24 października 2013, czwartek, 15.00, Sala Kameralna
25 października 2013, piątek, g. 15.30, Sala Kameralna

PRZEGLĄD FILMÓW DOKUMENTALNYCH
z cyklu MAŁE OJCZYZNY

realizowanych dla TVP pod kierunkiem artystycznym
prof. MICHAŁA BOGUSŁAWSKIEGO


Wstęp bezpłatny za zaproszeniami – do odbioru w Kasie Filharmonii od 1 X

Prezentowane filmy zdobyły ponad trzydzieści głównych nagród na festiwalach międzynarodowych, a cały cykl nagrodę Rady Programowej TVP dla programu najpełniej realizującego misję telewizji publicznej. Oddawały głos ludziom zaangażowanym w życie swoich lokalnych środowisk, wspierały ich wysiłki, by podtrzymywać tradycyjne więzi i wartości, przy jednoczesnym poszanowaniu i zrozumieniu innych grup społecznych, mniejszości narodowych i wyznaniowych. Dzięki połączeniu walorów edukacyjnych z warsztatem najwyższej próby cykl cieszył się wielkim zainteresowaniem.


16 października 2013, środa, g. 18.30, Sala Koncertowa

SUGAR MAN
projekcja filmu w reżyserii Malika Bendielloula

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne

Ten trzymający w napięciu film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym... nikt nie słyszał.


18 września 2013, środa, g. 18.30, Sala Koncertowa

WIECZNA MIŁOŚĆ
projekcja filmu w reżyserii Bernarda Rose

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne

Ludwig van Beethowen umiera i jego sekretarz, a zarazem przyjaciel zajmuje się ostatnią wolą i testamentem kompozytora. Powstaje pytanie, kim jest tajemnicza "Wieczna miłość" Beethovena i jak tę osobę odnaleźć...


9 sierpnia 2013, piątek, g. 18.30, Sala Koncertowa

HAIR
Projekcja filmu w reżyserii MILOŠA FORMANA

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne

Słynna adaptacja nie mniej słynnego broadwayowskiego przeboju, opiewającego hippisowską kontestację lat 60. XX wieku.


12 czerwca 2013, środa 2013, g. 18.30, Sala Koncertowa

PASSIONE
projekcja filmu w reżyserii JOHNA TURTURRO

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne

Neapol to miasto namalowane za pomocą dźwięków. A muzyka stanowi jeden z najważniejszych jego elementów – mówi John Turturro, znany amerykański aktor i reżyser z włoskim rodowodem, jeden z ulubionych aktorów braci Coen. Odgrywa on w filmie role narratora, próbującego przedstawić widzom muzyczną duszę ukochanego miasta. Na podłożu kultur amerykańskiej, arabskiej, normandzkiej wyrosła jedyna w swoim rodzaju muzyczna tradycja. „Passione znaczy namiętność” to mariaż klasycznego filmu dokumentalnego z szeregiem muzycznych impresji, które nadają mu niepowtarzalny czar i rytm. Narratorem i niejako przewodnikiem po mieście jest sam Turturro. Film został uhonorowany na festiwalu w Wenecji 2010.


22 maja 2013, środa, g. 18.30, Sala Koncertowa

MISTRZ TAŃCA POWRACA
projekcja filmu w reżyserii CHRISTIANA BONKE i ANDREASA KOEFOEDA

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne

Dokument opowiada o ukraińskim tancerzu, który w 2000 roku szturmem zdobył światowe parkiety taneczne. Wydawało się, że przed artystą otwiera się wielka kariera. Jednak niespodziewanie zniknął ze sceny, choć nadal było głośno o nim, a to w związku z jego trudnym charakterem i częstymi zmianami partnerek. Duńscy filmowcy – Christian Bonke i Andreas Koefoed – uznali, że jest tak interesującą i dramatyczną postacią, iż znakomicie nadaje się na bohatera dokumentu, tym bardziej, że tancerz postanowił wrócić do gry z nową partnerką życiową i zawodową Anną Melnikową. Film pokazuje, jak Slavik Kryklywyy, dawno mający za sobą świetność formy, usiłuje nadrobić stracony czas morderczym treningiem, do którego zmusza również Annę, stawiając na szali także ich osobiste relacje. Zdjęcia do filmu trwały dwa lata. Filmowcy obserwowali bohatera podczas konkursów, wyczerpujących ćwiczeń i w chwilach odpoczynku. Efektem jest film pokazujący pełną gamę emocji, wyrażoną poprzez ruch, uniwersalny środek ekspresji.


24 kwietnia 2013, środa, g. 18.30, Sala Koncertowa

ŻYWIOŁY

Projekcja filmów:

PSALMUS w reżyserii KRYSTYNY I MICHAŁA BOGUSŁAWSKICH

DLA LUDZI MAM ZAWSZE TWARZ POGODNĄ… GRAŻYNA BACEWICZ
w reżyserii DARIUSZA PAWELCA

MAŁGORZATA GĄSIOROWSKA słowo wprowadzające
MICHAŁ BOGUSŁAWSKI gość specjalny


16 kwietnia 2013, wtorek, g. 18.30, Sala Koncertowa

LE CHARME DES IMPOSSIBILITES – UROK NIEMOŻLIWOŚCI
Projekcja filmu o powstaniu Kwartetu na koniec Czasu Oliviera Messiaena


Reż. Nicolás Buenaventura Vidal. Produkcja Les Films du Rat, Gloria Films, Institut National de l’Audiovisuel, Francja 2007. Wersja oryginalna w językach: francuskim, niemieckim, chorwackim i polskim. Projekcja z lektorem w jęz. polskim [czas trwania 1 godz. 15 min.].

JERZY STANKIEWICZ prowadzenie spotkania oraz wykład z prezentacją materiałów archiwalnych: Olivier Messiaen i Świętosław Krawczyński wśród polskich artystów i inteligencji w Stalagu VIII A w Goerlitz, 1941/42. Do genezy Kwartetu na koniec Czasu. [20 min.]

Prezentacja francuskiego filmu dokumentalnego i muzycznego rekonstruującego hipotezy dotyczące powstania Kwartetu na koniec Czasu w nazistowskim obozie jenieckim w Stalagu VIII A w Zgorzelcu. Świadectwa przytaczają: kompozytor Olivier Messiaen, byli jeńcy francuscy oraz podchorąży polski, literat – Zdzisław Nardelli. Muzycy zastanawiają się nad możliwościami wykonania utworu w warunkach, jakie istniały w obozie jenieckim. W koncertowym odtworzeniu wykonania arcydzieła Messiaena w Stalagu biorą udział wybitni soliści francuscy: skrzypek Regis Pasquier, klarnecista Paul Meyer, wiolonczelista Roland Pidoux i pianista François-René Duchâble.


20 marca 2013, środa g. 18.30, Sala Koncertowa

MŁYN I KRZYŻ
w reżyserii LECHA MAJEWSKIEGO
(Film inspirowany obrazem PIETERA BRUEGELA DROGA KRZYŻOWA)

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne

Dzieło o niezwykłej malarskiej urodzie, w którym obok malarskich kreacji Petera Bruegela zagrały podolszańskie skałki oraz nowozelandzkie chmurki.


20 lutego 2013, środa g. 18.30, Sala Koncertowa

CASABLANCA
Projekcja filmu w reżyserii Michaela Curtiza

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne

Klasyka kina światowego – najsłynniejszy melodramat wszech czasów z niezapomnianymi rolami Humpreya Bogarta i Ingrid Bergman. Akcja dzieje się w marokańskiej Casablance. Główny bohater – Rick, właściciel nocnego lokalu, musi dokonać dramatycznego wyboru między uczuciem a moralnością...


23 stycznia 2013, środa g. 18.30, Sala Koncertowa

CAFÉ DE LOS MAESTROS
w reżyserii MIGUELA KOHANA

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne

Epopeja muzyczna, zawierająca najwspanialsze tanga z lat 40. i 50. minionego stulecia, w interpretacji największych sław tamtego okresu, jak: Atilio Stampone, Leopoldo Federico.



ARCHIWUM

Rok 2019
Rok 2018
Rok 2017
Rok 2016
Rok 2015
Rok 2014
Rok 2013
Rok 2012


góra góra



   O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 - Grabka.