PROGRAM Muzyczny ślad
ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Nazwa zadania: Ryszard Bukowski – formy koncertujące z fortepianem
Przedmiotem zadania jest nagranie i wydanie na płycie CD utworów (form koncertujących) Ryszarda Bukowskiego (1916-1987) – kompozytora, pedagoga, animatora życia muzycznego we Wrocławiu. Artysta urodził się w 1916 roku w miejscowości Cieszkowy w województwie świętokrzyskim. Mieszkał w Warszawie, Katowicach, a od 1948 osiadł na stałe we Wrocławiu, gdzie zmarł w 1987 roku. Jego dorobek twórczy obejmuje formy symfoniczne, koncertujące, wokalno-instrumentalne, kameralne, solowe, dzieła sceniczne, muzykę teatralną i filmową.
Na płycie znalazły się cztery formy koncertujące na fortepian z orkiestrą tego nieco zapomnianego twórcy, które warte są przywrócenia zbiorowej pamięci.
Spis utworów:
1. Concertino na fortepian, perkusję i orkiestrę smyczkową (1972)
2. Koncert potrójny na trąbkę, kotły, fortepian i orkiestrę (1972)
3. II Koncert fortepianowy (1980)
4. Trzy nokturny na fortepian i orkiestrę (1985)
Wykonawcy:
Maria Magdalena Janowska-Bukowska - fortepian
Tomasz Woźniak - trąbka
Piotr Robak - kotły
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej
Jacek Rogala - dyrygent
Wydawca: Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga
Termin wydania: grudzień 2020 r.
Do płyty dołączona zostanie książeczka, zawierająca informacje o kompozytorze i wykonawcach, a także tekst analizujący dorobek Ryszarda Bukowskiego ze szczególnym uwzględnieniem nagranych kompozycji. Całość zostanie przetłumaczona na język angielski.
Dystrybucja nieodpłatna. Płyty zostaną przesłane do redaktorów pism muzycznych oraz rozgłośni radiowych w Polsce i za granicą. Część nakładu zostanie przekazana wykonawcom oraz partnerom regionalnym, a także placówkom edukacyjnym i upowszechnieniowym (akademie muzyczne, biblioteki, fonoteki). Pozostałe płyty pozostaną w gestii Filharmonii jako materiał promujący instytucję w dłuższej perspektywie.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych,
w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”