29 maja 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

VI MIĘDZYNARODOWY KONKURS PIANISTYCZNY
IM. MAURYCEGO MOSZKOWSKIEGO
PER ASPERA AD ASTRA


KONCERT LAUREATÓW

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MARCIN WOLNIEWSKI dyrygent

GRUPA II:
I miejsce:
JAN BIENIASZ
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach
naucz. Artur Jaroń
 L. van Beethoven – III Koncert c-moll op. 37 cz. I

II miejsce:
YAROSLAV MOLOCHNYK
Lwowska Średnia Specjalistyczna Szkoła Muzyczna im. S. Kruszelnickiej
naucz. Oksana Rapita
 L. van Beethoven – I Koncert C-dur op. 15 cz. I

III miejsce:
KAROL JAMROŻY
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach
naucz. Artur Jaroń
 L. van Beethoven – I Koncert C-dur op. 15 cz. I

GRUPA III:
I miejsce:
PIOTR WOŹNIAK
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach
naucz. Andrzej Domin
 R. Schumann – Koncert a-moll op. 54 cz. I

II miejsce (ex aequo):
JULIA MARCZUK
Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie
naucz. Olga Łazarska
 E. Grieg – Koncert a-moll op. 16 cz. I

NATALIA ZALESKA
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku
naucz. Bogdan Kułakowski
 F. Chopin – II Koncert f-moll op. 21 cz. I



E. Grieg – Koncert a-moll op. 16 cz. I
R. Schumann – Koncert a-moll op. 54 cz. I
F. Chopin – II Koncert f-moll op. 21 cz. I
L. van Beethoven – III Koncert c-moll op. 37 cz. I
L. van Beethoven – I Koncert C-dur op. 15 cz. I x 2


kup bilet on-line


Po trzech dniach zmagań zostaną wyłonieni spośród biorących udział w Konkursie laureaci, którzy zaprezentują się na naszej estradzie z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Maurycego Moszkowskiego po raz pierwszy odbył się w 2005 roku z inicjatywy dyrektora Szkoły Muzycznej – Artura Jaronia.. Organizowany jest co dwa lata przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach (obecnie Zespół Państwowych Szkół Muzycznych) oraz Filharmonię Świętokrzyską. Jego głównym celem jest promowanie utalentowanych młodych wykonawców.
W konkursie udział biorą uczniowie klas VI szkół muzycznych I st. i klas I - V szkół muzycznych II st. w trzech kategoriach wiekowych, a także ich odpowiednicy w szkołach za granicą. Przesłuchania konkursowe są otwarte dla publiczności, a ocenia je jury pod przewodnictwem Jarosława Drzewieckiego (przewidywane są po trzy nagrody i po trzy wyróżnienia w grupach oraz nagrody specjalne).
Uroczysty koncert laureatów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej, połączony z wręczeniem nagród, tradycyjnie odbywa się w siedzibie Filharmonii podczas koncertu abonamentowego.



MARCIN WOLNIEWSKI
Ukończył Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem ze specjalnością: dyrygentura chóralna) oraz Akademię Muzyczną we Wrocławiu (dyrygentura). Wykształcenie uzupełniał w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze w klasie Guntera Kahlerta (dyrygentura operowa) i Nicolasa Pasqueta (dyrygentura symfoniczna). Jest pracownikiem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, obecnie w stopniu doktora sztuki na stanowisku adiunkta. Pełni także obowiązki dyrygenta-szefa Orkiestry Symfonicznej łódzkiej Akademii. W kadencji 2012-2016 wybrany na stanowisko Prodziekana Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej. Współpracował z wieloma orkiestrami filharmonicznymi oraz orkiestrami akademii muzycznych, m.in. z zespołami Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, gdzie pełnił funkcję stałego dyrygenta-asystenta. Pracował u boku Tadeusza Wojciechowskiego, był także bezpośrednim współpracownikiem Daniela Raiskina. Jednym z ciekawszych projektów artysty były prezentacje w wielu miejscach Polski nagrodzonego Oscarem filmu Piotruś i wilk wytwórni Se-ma-for z wykonywaną na żywo przez Orkiestrę Filharmonii Łódzkiej pod jego dyrekcją muzyką S. Prokofiewa. Jako pierwszy dyrygent na świecie poprowadził plenerowy pokaz filmu 2001: Odyseja kosmiczna Stanley’a Kubricka z wykonywaną na żywo przez Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej muzyką Ligetiego, R. Straussa, Chaczaturiana i J. Straussa. W kręgu jego zainteresowań ważne miejsce zajmuje opera (kierownictwo muzyczne akademickich spektakli operowych łódzkiej Akademii Muzycznej wystawionych na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi. W dorobku fonograficznym posiada płytę zespołu Varius Manx, DVD z nagraniem Requiem G. Faure oraz CD z klasycznymi koncertami fagotowymi.


powrót do strony głównej