kup bilet on-line
VI edycję Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego zainaugurujemy koncertem z dwoma wielkimi dziełami genialnych kompozytorów. W części pierwszej spotkania usłyszymy liryczny, pełen poezji Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, w którym zaprezentuje się Krzysztof Książek, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, laureat najwyższych nagród na prestiżowych konkursach międzynarodowych. Artysta przygotowywany jest przez prof. Stefana Wojtasa do tegorocznego XVII Konkursu Chopinowskiego.
Po przerwie zaprosimy słuchaczy na jedno z najtrudniejszych dzieł Sergiusza Prokofiewa Koncert fortepianowy g-moll op. 16, z którym zmierzy się Łukasz Chrzęszczyk, kielczanin, uczeń Elżbiety Saramy i Andrzeja Domina, ubiegłoroczny absolwent UMFC w Warszawie w klasie Piotra Palecznego.
Orkiestrą Symfoniczną FŚ zadyryguje Jan Miłosz Zarzycki – dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
ŁUKASZ CHRZĘSZCZYK
Urodził się 22 listopada w 1990 w Kielcach. Tam w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, początkowo u Elżbiety Saramy, następnie w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w klasie Andrzeja Domina. W 2014 roku ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasach fortepianu Piotra Palecznego oraz kameralistyki fortepianowej Mai Nosowskiej. W tym samym roku rozpoczął pracę jako wykładowca Katedry Kameralistyki Fortepianowej UMFC, jest również doktorantem uczelni.
Laureat konkursów i festiwali o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, takich jak: Estrada Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (nagroda specjalna stowarzyszenia im. K. Komedy dla osobowości artystycznej Estrady, 2014) Ogólnopolski Konkurs im. F. Chopina (2011), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny EPTA w Krakowie (2009) i wielu innych. Jest także laureatem międzynarodowych konkursów muzyki kameralnej w Łodzi (2013) i Gdańsku (2012) oraz zwycięzcą I Konkursu Duetów z Fortepianem w Warszawie (2012). Jako solista i kameralista występował w większości krajów Europy, regularnie uczestnicząc w międzynarodowych festiwalach muzycznych; w 2014 zadebiutował jako solista z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. W swoim dorobku fonograficznym ma m.in. nagrania dla polskiego i hiszpańskiego radia, a także zrealizowaną z zespołem Aperto Trio płytę z kompozycjami Maurice'a Ravela i Andrzeja Panufnika.
Jest stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora UMFC, Société Générale i Towarzystwa im. Teodora Leszetyckiego, jak również laureatem nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta miasta Kielce. W 2013 otrzymał stypendium w ramach prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu MKiDN „Młoda Polska”.
KRZYSZTOF KSIĄŻEK
Studiuje w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Stefana Wojtasa. W kręgu jego zainteresowań znajduje się również kameralistyka, której uczy się pod kierunkiem Kai Danczowskiej, Justyny Danczowskiej i Sławomira Cierpika. Zdobywał najwyższe nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych: X Konkurs Pianistyczny im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej – I miejsce, Grand Prix, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów Chopina oraz nagroda japońskiej grupy sponsorów Kigoukai w formie koncertów w Japonii (Płock 2008), The International Chopin Piano Competition – I miejsce, Grand Prix, nagroda specjalna (Lwów, Ukraina 2010), 6° Concorso Internazionale Pianistico „Citta di Avezzano” – I nagroda (Avezzano, Włochy 2011), The II American Paderewski Piano Competition – II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Paderewskiego (Los Angeles, USA 2013), IX Międzynarodowy Konkurs im. I. J. Paderewskiego – nagroda specjalna dla najlepszego Polaka, który awansował do półfinału lub finału konkursu ( Bydgoszcz 2013), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – I nagroda oraz nagroda specjalna (Warszawa 2013), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie – II nagroda (Warszawa 2015).Występował na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia” w Katowicach, na Festiwalu „Premia” Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Koncertował w Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, RPA, USA, na Słowacji i Węgrzech. Stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Pro Musica Bona, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W marcu br. otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana.
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI
Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech.
W 1994 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie. Ukończył również Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Katowicach, Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Jest laureatem I Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku w 1974, gdzie zajął ex aequo I miejsce oraz otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe – w tym nagrodę orkiestry. W 1997 otrzymał III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. A.Toscaniniego w Parmie. Wkrótce potem odbył tournée koncertowe po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. A.Toscaniniego. W 1988 objął kierownictwo Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz z Warszawską Operą Kameralną, od 1999 prowadzi także Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne w Szczecinie. Koncertował w Europie, Rosji, USA, Meksyku, na Litwie i Białorusi. Ma w swoim dorobku dziesięć nagranych płyt, w tym trzy nominowane do nagrody Fryderyk. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Nagrodą Specjalną w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej, dyplomem za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa Fryderyka Chopina, medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Posiada tytuł profesora sztuk muzycznych.
powrót do strony głównej
|