22 maja 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

VI MIĘDZYNARODOWY KONKURS PIANISTYCZNY
IM. MAURYCEGO MOSZKOWSKIEGO
PER ASPERA AD ASTRA

INAUGURACJA


ŁUKASZ CHRZĘSZCZYK fortepian
KRZYSZTOF KSIĄŻEK fortepian

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI dyrygent

F. CHOPIN I Koncert fortepianowy e-moll op. 11
S. PROKOFIEW II Koncert fortepianowy g-moll op. 16

kup bilet on-line


VI edycję Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego zainaugurujemy koncertem z dwoma wielkimi dziełami genialnych kompozytorów. W części pierwszej spotkania usłyszymy liryczny, pełen poezji Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, w którym zaprezentuje się Krzysztof Książek, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, laureat najwyższych nagród na prestiżowych konkursach międzynarodowych. Artysta przygotowywany jest przez prof. Stefana Wojtasa do tegorocznego XVII Konkursu Chopinowskiego.
Po przerwie zaprosimy słuchaczy na jedno z najtrudniejszych dzieł Sergiusza Prokofiewa Koncert fortepianowy g-moll op. 16, z którym zmierzy się Łukasz Chrzęszczyk, kielczanin, uczeń Elżbiety Saramy i Andrzeja Domina, ubiegłoroczny absolwent UMFC w Warszawie w klasie Piotra Palecznego.
Orkiestrą Symfoniczną FŚ zadyryguje Jan Miłosz Zarzycki – dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.



ŁUKASZ CHRZĘSZCZYK
Urodził się 22 listopada w 1990 w Kielcach. Tam w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, początkowo u Elżbiety Saramy, następnie w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w klasie Andrzeja Domina. W 2014 roku ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasach fortepianu Piotra Palecznego oraz kameralistyki fortepianowej Mai Nosowskiej. W tym samym roku rozpoczął pracę jako wykładowca Katedry Kameralistyki Fortepianowej UMFC, jest również doktorantem uczelni. Laureat konkursów i festiwali o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, takich jak: Estrada Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (nagroda specjalna stowarzyszenia im. K. Komedy dla osobowości artystycznej Estrady, 2014) Ogólnopolski Konkurs im. F. Chopina (2011), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny EPTA w Krakowie (2009) i wielu innych. Jest także laureatem międzynarodowych konkursów muzyki kameralnej w Łodzi (2013) i Gdańsku (2012) oraz zwycięzcą I Konkursu Duetów z Fortepianem w Warszawie (2012). Jako solista i kameralista występował w większości krajów Europy, regularnie uczestnicząc w międzynarodowych festiwalach muzycznych; w 2014 zadebiutował jako solista z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. W swoim dorobku fonograficznym ma m.in. nagrania dla polskiego i hiszpańskiego radia, a także zrealizowaną z zespołem Aperto Trio płytę z kompozycjami Maurice'a Ravela i Andrzeja Panufnika.
Jest stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora UMFC, Société Générale i Towarzystwa im. Teodora Leszetyckiego, jak również laureatem nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta miasta Kielce. W 2013 otrzymał stypendium w ramach prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu MKiDN „Młoda Polska”.


KRZYSZTOF KSIĄŻEK
Studiuje w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Stefana Wojtasa. W kręgu jego zainteresowań znajduje się również kameralistyka, której uczy się pod kierunkiem Kai Danczowskiej, Justyny Danczowskiej i Sławomira Cierpika. Zdobywał najwyższe nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych: X Konkurs Pianistyczny im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej – I miejsce, Grand Prix, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów Chopina oraz nagroda japońskiej grupy sponsorów Kigoukai w formie koncertów w Japonii (Płock 2008), The International Chopin Piano Competition – I miejsce, Grand Prix, nagroda specjalna (Lwów, Ukraina 2010), 6° Concorso Internazionale Pianistico „Citta di Avezzano” – I nagroda (Avezzano, Włochy 2011), The II American Paderewski Piano Competition – II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Paderewskiego (Los Angeles, USA 2013), IX Międzynarodowy Konkurs im. I. J. Paderewskiego – nagroda specjalna dla najlepszego Polaka, który awansował do półfinału lub finału konkursu ( Bydgoszcz 2013), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – I nagroda oraz nagroda specjalna (Warszawa 2013), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie – II nagroda (Warszawa 2015).Występował na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia” w Katowicach, na Festiwalu „Premia” Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Koncertował w Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, RPA, USA, na Słowacji i Węgrzech. Stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Pro Musica Bona, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W marcu br. otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana.


JAN MIŁOSZ ZARZYCKI
Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech.
W 1994 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie. Ukończył również Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Katowicach, Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Jest laureatem I Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku w 1974, gdzie zajął ex aequo I miejsce oraz otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe – w tym nagrodę orkiestry. W 1997 otrzymał III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. A.Toscaniniego w Parmie. Wkrótce potem odbył tournée koncertowe po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. A.Toscaniniego. W 1988 objął kierownictwo Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz z Warszawską Operą Kameralną, od 1999 prowadzi także Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne w Szczecinie. Koncertował w Europie, Rosji, USA, Meksyku, na Litwie i Białorusi. Ma w swoim dorobku dziesięć nagranych płyt, w tym trzy nominowane do nagrody Fryderyk. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Nagrodą Specjalną w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej, dyplomem za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa Fryderyka Chopina, medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Posiada tytuł profesora sztuk muzycznych.


powrót do strony głównej