18 marca 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

WIECZÓR KLASYKÓW

ADRIANA VON FRANQUÉ (Niemcy) fortepian

EMIL REINERT (Niemcy) fortepian
Laureat II Niemieckiego Konkursu Pianistycznego Muzyki Polskiej w Hamburgu


ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
ALESSANDRO CRUDELE (Włochy) dyrygent

G. ROSSINI Uwertura do opery Il signor Bruschino**
W. A MOZART Koncert na dwa fortepiany nr 10 Es-dur KV 365
J. HAYDN Symfonia nr 88 G-dur

kup bilet on-line


Wieczór klasyków rozpocznie czarująca wspaniałym poczuciem humoru Uwertura do opery Il Signor Bruschino Gioacchino Rossiniego. Uwagę w tym zachwycającym utworze zwraca rytm wybijany przez drugie skrzypce drzewcem smyczka na pudle instrumentu – nowum na owe czasy.
Następnie usłyszymy Koncert Es-dur na dwa fortepiany W. A. Mozarta, w którym, jak pisze Kacper Miklaszewski – „w miejsce zwyczajowego dialogu solisty z orkiestrą słyszymy rozmowę dwóch orkiestr: symfonicznej i złożonej z... dwóch fortepianów. Brzmiących – w tamtych czasach – całkowicie odmiennie, a więc i dialogujących ze sobą!”. Symfonię poznamy w interpretacji dwojga młodych artystów: Adriany von Frangue oraz Emila Reinerta. Oboje są podopiecznymi Huberta Rutkowskiego, pianisty i pedagoga, założyciela i prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Z jego inicjatywy powstał również Niemiecki Konkurs Pianistyczny Muzyki Polskiej w Hamburgu, którego ubiegłorocznym laureatem został Emil Reinert.
Na zakończenie wieczoru – kolejny wielki klasyk – Joseph Haydn i jego trzyczęściowa Symfonia G-dur nr 88 z wesołym i dowcipnym tematem głównym oraz piękną elegijną pieśnią w finale. Utwór zadedykowany został skrzypkowi orkiestry księcia Esterhazy’ego, którą kompozytor kierował – Johannowi Trostowi. Muzyk był tak uszczęśliwiony i przejęty dedykacją, że nie tylko zapomniał wypłacić Haydnowi honorarium w wysokości 88 guldenów, ale jeszcze po drodze zdążył po cichu sprzedać symfonię Wojciecha Gyrowetza jako… dzieło Haydna.
My mamy nadzieję, że zaproszony przez nas ponownie Alessandro Crudele z Mediolanu (występował we wrześniu 2013) z przyjemnością poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej.




ADRIANA VON FRANQUÉ
Niemiecko-boliwijska pianistka (urodzona w Berlinie w 1993) jest wielokrotną laureatką konkursu muzyki niemieckiej „Jugend musiziert”. W wieku osiemnastu lat została nagrodzona Butterfly Communications Piano Prize and with the Classical Prize of the Rotary Club Berlin za wybitne interpretacje utworów na duet fortepianowy (wraz z indonezyjskim pianistą Rasjsjadi Hidajat). W 2012 odbył się jej debiut orkiestrowy pod batutą Jürgena Petersa. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła u swojego ojca i prywatnych nauczycieli, a następnie na wydziale przygotowania do studiów uniwersyteckich niemieckiej szkoły muzycznej „Fanny Hensel” w klasach Batdriana Widjaja i Rüdiger Mühleisen. Od 2013 jest studentką Uniwersytetu i Teatru Muzycznego w Hamburgu. Początkowo uczyła się u prof Ralfa Nattkempera, a obecnie u prof Huberta Rutkowskiego. Młodej pianistce udzielali również cennych wskazówek profesorowie: Georg Sawy, Thomas Menrath, Grigorij Gruzman oraz Pavel Nesessian. Pełna młodzieńczej werwy artystka niedawno założyła trio fortepianowe z Marią Gvozdetskaya (skrzypce) i Constantinem Pritzem (wiolonczela), pozostające pod opieką prof. Niklasa Schmidta. Bardzo istotnym elementem poczynań pianistki jest szerzenie wiedzy o muzyce klasycznej wśród dzieci, które mają ograniczony dostęp do tego rodzaju koncertów. Od 2014 bierze udział w projekcie Billstedt-Classics – cyklu koncertów dla dzieci z ubogich środowisk społecznych w Hamburgu. Jest stypendystą Kölner Gymnasial- und Stiftungsfonds.

EMIL REINERT
Niemiecki pianista; urodził się w Paryżu w roku 1994. Jako dziesięciolatek został przyjęty do Konserwatorium Hectora Berlioza w Paryżu, gdzie studiował w klasie Adama Wibrowskiego . Po ukończeniu szkoły w 2012 roku (z najwyższym wyróżnieniem) występował jako solista w Europie i Ameryce. Koncertował także z Abruzzi Symphonic Orchestra i Wiener Neustädter Instrumentalisten.
Młody pianista zdobywał wiedzę, uczestnicząc również w kursach mistrzowskich u takich nauczycieli, jak: Julian Martin, Ilya Itin, Gabriel Tacchino i Jean-Marc Luisada.
W 2012 roku był akompaniatorem w klasie Françoise Tillard . W tym czasie studiował muzykologię na Uniwersytecie Paris-Sorbonne . W czerwcu 2014 roku ukończył studia w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu, otrzymując dyplom DEM. Jest laureatem pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Montrond-les-Bains (2013), specjalnej nagrody za najlepszą interpretację Dmitrija Szostakowicza na 16. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ile de France (2014), trzech nagród na Niemieckim Konkursie Pianistycznym Muzyki Polskiej w Hamburgu (2015). Obecnie studiuje w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie prof. Huberta Rutkowskiego.

ALESSANDRO CRUDELE
Wybitny dyrygent włoski, urodził się w Mediolanie. Studiował grę na skrzypcach i kompozycję w Konserwatorium Giuseppe Verdiego. Naukę kontynuował u Gianluigi Gelmettiego w Accademia Chigiana w Sienie, gdzie przyznano mu wiele stypendiów i najbardziej prestiżową nagrodę – „Dyplom d'onore”.
Międzynarodowa kariera artysty rozwijała się bardzo szybko; wkrótce prowadził prestiżowe orkiestry, jak: Bamberg and Berlin Symphonies, the Melbourne Symphony, the Malaysian Philharmonic, the Israel Symphony, the Orchestra Sinfonica Arturo Toscanini, the Orquestra Sinfónica do Porto Casa da Música, the Prague Symphony Orchestra fok oraz the Hong Kong Sinfonietta.
W 2000 został mianowany głównym dyrygentem Orkiestry UniMi w Mediolanie, która pod jego kierownictwem w ciągu zaledwie dwóch lat zyskała duże uznanie i dziś koncertuje ze znanymi solistami, takimi jak Paul Badura-Skoda, Kolja Blacher, Stefana Dohr, Viviane Hagner, Albrecht Mayer, Gerhard Oppitz, Vadim Repin, Lilya Zilberstein. W 2003 zadebiutował z Orkiestrą dell'Accademia del Teatro alla Scala, po czym natychmiast zaproponowano mu nawiązanie regularnej współpracy. W 2005 koncert pod jego kierownictwem z okazji tournée orkiestry Niemiec został nagrany i nadawany przez zachodnioniemiecki Broadcasting Corporation (WDR).
Artysta zajmuje się również dyrygenturą operową (asystent Gianluigi Gelmettiego). Zadebiutował w operze Rossiniego Il Signor Bruschino. Pracował w Teatro alla Scala w Mediolanie, Covent Garden w Londynie i w Operze w Rzymie. Jego repertuar obejmuje muzykę od XVII wieku do współczesności. Ponadto był wysoko ceniony za interpretacje muzyki francuskiego impresjonizmu (nagrał DVD z utworami Ravela i Debussy'ego). Obecnie jest związany z Berlinem, gdzie jego mentorem jest Sir Simon Rattle.



powrót do strony głównej