25. ¦wietokrzyskie Dni Muzyki

G. LIGETI Hungarian Rock na klawesyn*
V. GLOBOKAR ?Corporel na jednego perkusistê *

* pierwsze wykonanie w Kielcach

W wieczorze debiutów – wyst±pi± niezwykle utalentowani laureaci ostatniego Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla M³odych Wykonawców organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Wspó³czesnej w Radziejowicach (2016). Prawdziw± atrakcj± dla s³uchaczy stanie siê kolorystyczna zmienno¶æ muzyki rozpostarta pomiêdzy solowym werblem, teatrem instrumentalnym, amplifikowanym klawesynem i bogatymi zestawami multiperkusyjnymi. Koncert Kameleon jawi siê jako podró¿ przez ¶wiat rytmów – tych ¶ci¶le okre¶lonych, wirtuozowskich wykonywanych na klawesynie i ró¿nego rodzaju instrumentach perkusyjnych, oraz tych bardziej swobodnych, odwo³uj±cych siê do teatralnego aspektu muzyki. G³êbokie metafizyczne wnikniêcie w idee rytmów poszczególnych utworów umo¿liwia publiczno¶ci poznanie twórców i wykonawców, którzy przez kreacjê artystyczn± dopuszczaj± s³uchaczy do najbardziej intymnych warstw swojego ¿ycia...

MA£GORZATA KLAJN
Urodzi³a siê w 1993 roku we Wroc³awiu. W 2011 rozpoczê³a studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie klawesynu prof. Marka Toporowskiego. W 2015 zosta³a stypendystką programu Erasmus, co umo¿liwi³o jej odbycie rocznych studiów w Universität Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Floriana Birsaka. Od pa¼dziernika 2016 podjê³a studia magisterskie w tej¿e uczelni.
Jej zainteresowania koncentruj±̨ się̂ g³ównie na wspó³czesnej muzyce klawesynowej, co zaowocowa³o wygraną w Miêdzynarodowym Konkursie Klawesynowej Muzyki Wspó³czesnej Prix Annelie de Man w Amsterdamie (2015) oraz wyró¿nieniem w kategorii studentów uczelni muzycznych i nagrodą specjalną Filharmonii ¦wiêtokrzyskiej podczas XI Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla M³odych Wykonawców organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Wspó³czesnej w Radziejowicach (2016). Promowa³a muzykę̂ wspó³czesn±̨ na licznych estradach, m.in. podczas Miêdzynarodowego Festiwalu Muzyki Wspó³czesnej Kontrasty we Lwowie (2015), w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutos³awskiego w Warszawie (2016), Student Art Festival sSAFka czy w Filharmonii Sudeckiej (2015). Zdoby³a pierwszą nagrodę̂ podczas Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Gdañsku (2010) oraz wyró¿nienie podczas Ogólnopolskich Przes³uchañ́ Uczniów Szkó³ Muzycznych I i II st. w Warszawie 2012). Wystêpowa³a podczas festiwali muzyki dawnej, jak: Anima Musica w Gdyni (2011) i Maj z Muzyką Dawną we Wroc³awiu (2015), Barocknacht w Salzburgu (2016), na festiwalu Eggenfelden Klassich w Eggenfelden (2016). Doradca programowy trzeciej edycji Festiwalu Prix Annelie de Man, która odbêdzie się̂ w 2018 w Amsterdamie. Stypendystka Prezydenta Wroc³awia w roku akademickim 2016/2017.

GRZEGORZ CHWALIÑSKI
Urodzi³ siê 3 marca 2000. Przygodê z perkusj± rozpocz±³ w 2005 roku, a naukê szkoln± na instrumentach perkusyjnych w 2007. Jest uczniem Zespo³u Szkó³ Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu .Od lat doskonali siê w grze na marimbie, wibrafonie, ksylofonie, werblu, kot³ach, zestawie rozrywkowym oraz multiperkusyjnym. Zdobywa laury, miêdzy innymi na konkursach w Petersburgu (Rosja) czy Pescarze (W³ochy). Staje w szranki ze studentami i zawodowymi muzykami na takich imprezach, jak Otwarty Konkurs Werblowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, osi±gaj±c czo³owe miejsca.
Bra³ udzia³ w wielkich projektach muzycznych, m. in. Perkusja, perkusja… pleiades, który odby³ siê na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie 15 lutego 2015, gdzie wspó³pracowa³ z prof. nadzw. dr hab. Stanis³awem Skoczyñskim i zespo³em doskona³ych muzyków pod batut± S³awomira Wróblewskiego. O poziomie rozwoju artystycznego Grzegorza ¶wiadczy kontynuacja tej wspó³pracy w lutym 2016 i udzia³ w kolejnej edycji tego projektu pt. Teatr perkusyjny.
Uczestniczy w wielu warsztatach perkusyjnych oraz festiwalach za granic± i w kraju. Siêga po szeroki repertuar z wielu gatunków muzycznych, jednak jego najwiêksz± pasj± jest realizowanie muzyki marszingowej i jazzowej.

MACIEJ ¦WINOGA
Obecnie studiuje w The Royal Danish Academy Music w klasie prof. Gerta Mortensena w Kopenhadze. Naukê gry na perkusji rozpocz±³ w Zespole Szkó³ Muzycznych I stopnia im. Stanis³awa Moniuszki w Warszawie. Wówczas zacz±³ odnosiæ pierwsze sukcesy konkursowe, m.in. II miejsce w konkursie, M³ody Werblista w 2004 roku. Jest tak¿e laureatem konkursów krajowych i zagranicznych, zdobywaj±c: Grand Prize na Miêdzynarodowym Konkursie Muzyki Wspó³czesnej ENKOR Competition w 2016, nagrodê specjaln± na XI Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla M³odych Wykonawców w 2016 w Warszawie, Grand Prize na Miêdzynarodowym Konkursie GCC Series, pierwsz± nagrodê na Miêdzynarodowym Konkursie Perkusyjnym w Padwie we W³oszech. W trakcie nauki w Zespole Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanis³awa Skoczyñskiego zdoby³ liczne trofea na konkursach ogólnopolskich. Najwa¿niejsze to: I miejsce w konkursie instrumentalistów Asteriada, 2006; III nagroda w finale Ogólnopolskiego Konkursu M³odych Instrumentalistów w Bydgoszczy, 2007; III miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Zespo³ów Perkusyjnych im. Miko³aja Stasiniewicza w duecie, 2010; I miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Zespo³ów Perkusyjnych im. Miko³aja Stasiniewicza w kwintecie, 2010; I miejsce w Makroregionalnych Przes³uchaniach Uczniów Szkó³ Muzycznych I i II stopnia, 2011; I miejsce i nagroda dyrektora CEA w Ogólnopolskich Przes³uchaniach Uczniów Szkó³ Muzycznych I i II stopnia 2012.

strona g³ówna

Marzec 2017