28 kwietnia, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY
KANON POLIHYMNII


TOMASZ DAROCH wiolonczela
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
PIOTR WACŁAWIK dyrygent

KAROL KURPIŃSKI Uwertura do opery Calmora
JOSEPH HAYDN Koncert wiolonczelowy nr 2 D-dur
FELIX MENDELSSOHN BARTHOLDY IV Symfonia A-dur Włoska op. 90

NIMiTMKiDN

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
w ramach programu własnego Dyrygent - rezydent, finansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dyrygentem-rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2022/2023
jest Piotr Wacławik.

Logo

Realizacja koncertu pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej

kup bilet on-line

W Kanonie koncertu znalazły się dzieła wielkiej urody. Rozpoczniemy uwerturą do opery Kalmora Karola Kurpińskiego – polskiego przedstawiciela późnego klasycyzmu. Opera wystawiona została w 1820 roku, ale największą popularnością cieszy się do dzisiaj uwertura. Drugim utworem będzie Koncert wiolonczelowy D-dur J. Haydna – wytworne i liryczne dzieło z piękną partią solistą w drugiej części i stanowiącym wyzwanie dla wykonawcy finałowym rondzie (część trzecia). Koncert zaprezentuje Tomasz Daroch – jeden z czołowych polskich wiolonczelistów. Na zakończenie przypomnimy Symfonię Włoską Felixa Mendelssohna, powstałą w wyniku przeżyć i wrażeń po podróży do kraju Dantego (1833). A jak pisze Alfred Einstein: „dzieła (Mendelssohna) promieniują czymś bardzo subiektywnym, jakimiś błyskami romantycznego uczucia (nazwanego przez potomnych sentymentalnością), kontaminacją wdzięku i humoru”. I taka też jest IV Symfonia A-dur. Orkiestrę poprowadzi Piotr Wacławik, dyrygent-rezydent naszej Filharmonii w obecnym sezonie artystycznym.


TOMASZ DAROCH urodził się w 1989 roku w Łodzi. Ukończył studia z wyróżnieniem w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim w Niemczech oraz w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w której to w roku 2018 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych i obecnie pracuje na stanowisku adiunkta. Kształcił się pod kierunkiem wybitnych wiolonczelistów, prof. Michaela Flaksmana, prof. Stanisława Firleja, prof. Juliusa Bergera oraz prof. Jeleny Ocic.
Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów wiolonczelowych, m.in.: im. Pablo Casalsa (Budapeszt 2014), im. Antonio Janigro (Zagrzeb 2013), im. Michała Spisaka (Dąbrowa Górnicza, 2012), im. Witolda Lutosławskiego (Warszawa 2011), im. Emanuella Feuermanna (Berlin 2006) czy Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego (Markneukirchen 2009).
Tomasz Daroch był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Marszałka Województwa Łódzkiego, Kunststiftung Baden-Württemberg, Lions Club oraz Menuhin Live Music Now w Niemczech. Jako solista i kameralista występował na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, Francji, Finlandii, Danii, Szwecji, Chorwacji, Rosji, Szwajcarii, we Włoszech, na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Meksyku. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz niemieckich i francuskich radiowych rozgłośni m.in.: NDR Kultur, SWR, BRKlassik, Espace 2. Jego ostatnie dokonania płytowe to album „Monologue” z polskimi dziełami na wiolonczelę solo (DUX), „Discoveries” zespołu Polish Cello Quartet (CD Accord), „Piano Trios” zespołu Daroch Trio (DUX) oraz „Lutosławski: Opera Omnia, Vol. 6”, w ramach którego nagrał Koncert Wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego z NFM Filharmonią Wrocławską pod batutą Jacka Kaspszyka (CD Accord). Artysta gra na wiolonczeli Ursa W. Mächlera z 2011 roku.


PIOTR WACŁAWIK urodził się w 1996 roku w Katowicach. W 2020 roku ukończył studia z wynikiem celującym na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dr hab. Mirosława Jacka Błaszczyka oraz dr Krzysztofa Firlusa w klasie violi da gamba. Od sezonu artystycznego 2022/2023 pełni funkcje asystenta dyrygenta w Filharmonii Narodowej. Jest również dyrygentem-rezydentem w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz doktorantem i wykładowcą w Akademii Muzycznej im. L. Janáčka w Brnie. Piotr Wacławik jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach dyrygenckich. W 2017 roku, będąc najmłodszym uczestnikiem konkursu, otrzymał II Nagrodę oraz Nagrodę Orkiestry Symfonicznej na II Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu. W 2018 roku otrzymał I Nagrodę na międzynarodowym konkursie dyrygenckim London Classical Soloists. W 2019 roku otrzymał I Nagrodę na V Atlantic Coast International Conducting Masterclass and Competition. W 2019 roku był finalistą Athens International Conducting Masterclass and Competition, gdzie w drodze konkursu zajął 3 miejsce. W 2022 roku otrzymał III nagrodę na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. Został również laureatem nagrody pozaregulaminowej podczas 10th International Conducting Competition Jeunesses Musicales Bucharest w 2019 roku. Latem 2019 roku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych w ramach stypendium Aspen Music Festival and School, gdzie przez cztery miesiące, doskonalił swoje umiejętności dyrygenckie pod okiem dyrektora artystycznego festiwalu Roberta Spano. Został dwukrotnie uhonorowany nagrodą główną - Robert Spano Conductor Prize w 2019 i 2022r. Jako dyrygent zadebiutował w wieku 19 lat wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. W sezonie 2019/2020 był dyrygentem-rezydentem Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Został również wybrany w drodze konkursu na stanowisko asystenta dyrygenta w Operze Śląskiej na sezon 2019/2020 a w latach 2020-2022 regularnie współpracował z Operą Krakowską w charakterze asystenta dyrygenta. Swój warsztat dyrygencki rozwijał pod okiem m.in.: Jormy Panuli, Michaiła Jurowskiego, Leonarda Slatkina, Cristiana Măcelaru, Alana Gilberta, Roberta Spano i Marka Stringera. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Tonhalle w Zurychu w ramach X Międzynarodowych Kursów Dyrygenckich z Davidem Zinmanem. Został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019), Nagrodą w Ramach Promocji Młodych Twórców Kultury przez Urząd Miasta Katowice (2017, 2019, 2021) oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Katowic (2015). Rokrocznie otrzymywał Stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach dla najlepszych studentów (2017-2020).

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna