16 października 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

XV KIELECKI FESTIWAL NAUKI
II KONCERT UNIWERSYTECKI


WYKŁAD OKOLICZNOŚCIOWY PROF. TOMASZA KALICKIEGO

MECCORE STRING QUARTET w składzie:
JAROSŁAW NADRZYCKI
WOJCIECH KOPROWSKI
MICHAŁ BRYLA
KAROL MARIANOWSKI

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
PABLO SABAT /Peru/ dyrygent

L. SPOHR Koncert A-dur op. 131 na kwartet smyczkowy i orkiestrę
(pierwsze wykonanie w Kielcach)
DVOŘÁK IX Symfonia e-moll op. 95 Z Nowego Świata
(utwór wyłoniony w plebiscycie maturzystów
programu IMIT Filharmonia / ostrożnie, wciąga!!! )

Filharmonia/ostrożnie- wciąga!!!   UJK  Piano Classic


kup bilet on-line


W ramach XV Kieleckiego Festiwalu Nauki Filharmonia Świętokrzyska oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego organizują drugi już Koncert Uniwersytecki. Rozpoczniemy go, tradycyjnie, od wykładu. Tym razem głos zabierze prof. Tomasz Kalicki z Instytutu Geografii, który w swojej karierze zawodowej może pochwalić się nie tylko zagranicznymi stypendiami, jak m.in. DAAD w Niemczech czy Royal Society w Wielkiej Brytanii, ale również wielokrotnymi wyjazdami wymiennymi, badawczymi i konferencyjnymi do wielu europejskich i azjatyckich państw, jak również do Indii, Brazylii, Peru, Chile, USA, Kanady. Wykład nosi znamienny tytuł Nowy świat z „Nowego Świata”, nawiązuje bowiem do jednego z utworów, które zaprezentujemy podczas tego koncertu.
Będzie to słynna IX Symfonia e-moll op. 95 Z Nowego Świata Antonina Dvořáka. Nowym światem nazywano odkryte w XV wieku obie Ameryki, Australię i Oceanię. Kompozycja powstała w Nowym Jorku, dokąd wyruszył w 1892 roku wielki twórca czeski na zaproszenie Amerykańskiego Konserwatorium Narodowego, którym miał kierować przez dwa lata. Antonín Dworzak zawarł w swojej Symfonii wątki amerykańskie splecione z czeskimi melodiami. Niezwykła popularność dzieła bierze się m.in. z łatwych do zanucenia melodii, znakomitej orkiestracji czy ciekawej narracji muzycznej. Walory kompozycji docenili również kieleccy maturzyści, wybierając ten utwór w plebiscycie Instytutu Muzyki i Tańca filharmonia – ostrożnie, wciąga!!!.
Luis Spohr to niemiecki kompozytor reprezentujący w swej twórczości okres romantyzmu. Wśród ogromnej liczby dzieł na uwagę zasługuje Koncert A-dur na kwartet smyczkowy i orkiestrę, który poznamy w interpretacji jednego z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia – Meccore String Quartet. Laureaci Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych „Premio Paolo Borciani" w Reggio Emilia (2011) oraz Wigmore Hall String Quartet Competition w Londynie (2012) na koncie artystycznym mają liczne nagrania radiowe i telewizyjne dla polskich i zagranicznych mass mediów, w tym słynną Śmierć i dziewczynę Schuberta dla TVP Kultura, nominowaną do nagrody „Gwarancje Kultury” 2011.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Pablo Sabat, wybitny dyrygent z Peru, dyrektor artystyczny Orkiestry Symfonicznej w Arequipa w Peru oraz Narodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, oficjalnego zespołu artystycznego Ministerstwa Kultury Peru.




MECCORE STRING QUARTET
Zespół powstał w 2007 roku. W kwietniu 2012 roku zdobył II miejsce oraz nagrody za najlepsze wykonanie kwartetów W. A. Mozarta, J. Haydna, jak również utworu obowiązkowego B. Deana podczas Wigmore Hall String Quartet Competition w Londynie. W roku 2011 otrzymał Nagrodę Finalisty i Nagrodę Specjalną podczas Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych „Premio Paolo Borciani" w Reggio Emilia.
Kwartet ma w swoim dorobku artystycznym występy w ramach czołowych festiwali europejskich, m. in. Rheingau Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, L. van Beethoven Easter Festival, Budapest Spring Festival, Heidelberg Frühling Musikfestival, Kissinger Sommer Musikfestival, Festival Radio France Montpellier, Bregenzer Festspiele, oraz w wielu prestiżowych salach koncertowych, jak chociażby Filharmonia Narodowa w Warszawie, Beethovenhaus w Bonn, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu czy Frick Collection w Nowym Jorku.
Zespół kształcił się początkowo u członków kwartetu Camerata, a od roku 2009 studiował w klasie kameralistyki Artemis Quartett w Universität der Künste w Berlinie. W roku 2012 kwartet uzyskał stypendium na studia w mistrzowskiej klasie kameralistyki Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli.
W 2011 roku Meccore String Quartet otrzymał nominację do nagrody „Paszport Polityki" w kategorii muzyka poważna, m.in. za śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów. Muzycy dokonali licznych nagrań radiowych oraz telewizyjnych dla Bayerischer Rundfunk, Rai3, Radio Stephansdom, Radio Merkury, NDR Kultur, ZDF oraz Phoenix. Realizacja Kwartetu smyczkowego F. Schuberta „Śmierć i dziewczyna" dla TVP Kultura, została nominowana do nagrody „Gwarancje Kultury” 2011.


PABLO SABAT
Jeden z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych muzyków w Peru, pianista i dyrygent. Prowadzi orkiestry i wykonuje koncerty solowe, muzykę kameralną i recitale w Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych i Europie. Współpracuje z solistami, takimi jak: Gil Shaham, Sarah Chang, Joaquin Achúcarro, Andrei Gavrilov, Lukas Vondráček, Maurice Hasson i Valentina Lisitsa. Jest profesorem fortepianu, Accompanying and Instrumental Conducting w Narodowym Konserwatorium Muzycznym w Peru. W ostatnich latach koncertował z recitalami w Limie, które obejmowały cykl Lieder Mahlera, peruwiańską premierę Anneés of Pilgrimage Liszta i Preludia (zeszyt I i II ) Debussy'ego.
Pablo Sabat był zastępcą dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Peru i założycielem Narodowej Orkiestry Kameralnej, która szkoli młodych i utalentowanych muzyków. Był także dyrektorem artystycznym Orquesta de la Ciudad de los Reyes w Limie. Od 2010 roku jest dyrektorem muzycznym Narodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, oficjalnego zespołu artystycznego Ministerstwa Kultury Peru. Gromadzi ona młodych muzyków, aby przygotować ich do życia zawodowego i jest uznawana za jeden z najlepszych zespołów orkiestrowych w kraju. Artysta zajmuje także stanowisko dyrektora artystycznego Orkiestry Symfonicznej w Arequipa w Peru.




powrót do strony głównej