15 kwietnia 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa


24. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI

INAUGURACJA

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO w składzie:
ANDRZEJ JAGODZIŃSKI fortepian
ADAM CEGIELSKI kontrabas
CZESŁAW BARTKOWSKI perkusja

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
BOHDAN JARMOŁOWICZ dyrygent

BARBARA SCHABOWSKA słowo o muzyce

E. PAŁŁASZ Melancholijny walc *
A. JAGODZIŃSKI Koncert fortepianowy g-moll *
W. KILAR Suita z filmu Pan Tadeusz ***

Filharmonia/ostrożnie- wciąga!!!

* * pierwsze wykonanie w Kielcach
*** utwór wyłoniony w plebiscycie maturzystów programu IMiT filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!



kup bilet on-line


Program koncertu inauguracyjnego jest zaproszeniem publiczności do poznania różnych, niekoniecznie awangardowych odcieni muzyki naszych czasów. Wybór cenionej muzyki W. Kilara do filmu Pan Tadeusz Andrzeja Wajdy to wynik plebiscytu przeprowadzonego wśród maturzystów w ramach programu IMIT „Filharmonia – ostrożnie, wciąga!”. Powstały niedawno Koncert fortepianowy Andrzeja Jagodzińskiego jest próbą zmierzenia się przez tego znanego pianistę jazzowego z klasyczną formą koncertującą. Otwierający festiwal Walc Edwarda Pałłasza, który w 2016 świętuje jubileusz 80-lecia, należy do popularniejszych w dorobku kompozytora.




TRIO ANDRZEJA JAGODZIŃSKIEGO
Andrzej Jagodziński (p), Adam Cegielski (b) i Czesław Bartkowski (dr) – to zespół o 23-letniej ugruntowanej światowej renomie. W 1993 ukazała się pierwsza płyta Tria CHOPIN, uznana za płytę roku 1994 magazynu Jazz Forum, uhonorowana nagrodami: Fryderyk'94 oraz Melomani'94. Andrzej Jagodziński nagrodzony został również nagrodą programu Trzeciego Polskiego Radia Mateusz '94 za Jazzowego Chopina i poezję w muzyce.
Trio nagrało płytę bożonarodzeniową Christmas (1994) oraz krążek Deep Cut (1994), a w roku 1999 powróciło do kompozycji Chopina, dokonując nagrania materiału na płytę Chopin Once More. Na 15-lecie zespołu ukazała się płyta Chopin – Jagodziński. Sonata b-moll z jazzową wizją tego utworu, która uzyskała status złotej płyty. Rok 2010 przyniósł dwupłytowy album Chopin – les brillantes, będący podsumowaniem przygody Tria z muzyką Chopina, a także hołdem złożonym w 200-lecie urodzin Mistrza. Z okazji 20-lecia istnienia zespołu w 2013 roku ukazała się autorska kompozycja lidera zespołu Andrzej Jagodziński – Koncert fortepianowy g-moll na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, nagrana z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Trio współpracowało i nagrywało z tuzami polskiego jazzu: Ewą Bem, Henrykiem Miśkiewiczem, Grażyną Auguścik, Januszem Stroblem, Wojtkiem Staroniewiczem, Agnieszką Wilczyńską, francuskim pianistą jazzowym Giovannim Mirabassim.
Zespół występował na wielu festiwalach muzycznych na całym świecie: w Polsce, Belgii, Niemczech, Francji, Norwegii, na Litwie, w USA, Chinach, Turcji, Meksyku, Rosji, Izraelu. Jazzowy Chopin prezentowany był również w najlepszych salach świata: Carnegie Hall, Sali Wielkiej Konserwatorium Moskiewskiego, Viener Konzerthaus, National Concert Hall w Tajpej czy Sali Nezahualcoyotl w Meksyku.


BOHDAN JARMOŁOWICZ
Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Witolda Krzemieńskiego i w klasie kompozycji. prof. Floriana Dąbrowskiego W okresie studiów prowadził intensywną działalność w reaktywowaniu ruchu jazzowego Wielkopolski. Współpracował z orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, z którą dokonał wielu nagrań radiowych i płytowych. Komponował i nagrywał muzykę do spektakli teatralnych (m.in. do Teatru Telewizji) oraz do filmu. Jako dyrygent wziął w nagraniu muzyki do amerykańskiego filmu Stalin. Jest finalistą Konkursu Młodych Dyrygentów w Besançon (1980). W latach 80.i 90. występował w Europie Zachodniej jako dyrygent i generalny dyrektor muzyczny amerykańsko-niemieckich produkcji musicali, m. in. Cabaret, West Side Story i Phantom Of The Opera. W 1991 jako jeden z czterech dyrygentów brał udział w europejskiej prapremierze kompozycji George'a Crumba The Star Child podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Od kilkunastu lat aranżuje, opracowując różne stylistycznie programy na potrzeby orkiestry symfonicznej. Ze słupską orkiestrą nagrał wiele płyt, z których jedna, z rzadko wykonywanymi kompozycjami na saksofon ( z udziałem amerykańskiego saksofonisty Grega Banaszaka) i orkiestrę kameralną, uzyskała nominację do nagrody Grammy (1998). Z Sinfonią Balticą akompaniował także słynnym zespołom baletowym, wśród nich: Classique Ballet de Paris oraz Państwowemu Baletowi z Sankt Petersburga, wykonując muzykę P. Czajkowskiego do baletów Dziadek do orzechów i Jezioro łabędzie. Od 1990 prowadzi koncerty inauguracyjne Festiwali Pianistyki Polskiej. Jest laureatem wielu nagród artystycznych i państwowych. Obecnie piastuje stanowisko dyrektora Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku.


BARBARA SCHABOWSKA
Dziennikarka radiowa, absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Ruchem Muzycznym, w lecie prowadzi koncerty pod pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pracuje w Programie 2 Polskiego Radia.


powrót

strona główna