10 marca 2023, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

PIOTR CZAJKOWSKI Poemat symfoniczny Francesca da Rimini op. 32
NIMiTMKiDN

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
w ramach programu własnego Dyrygent - rezydent, finansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dyrygentem-rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2022/2023
jest Piotr Wacławik.

Inspiracje kompozytorzy czerpali z najróżniejszych źródeł. W przypadku utworów tego koncertu, ich twórcy sięgali bądź to po wątki literackie lub po tematy z dzieł muzycznych kolegów po fachu, w każdym z nich pojawiał się jednak motyw kobiety.
Verdi napisał swe dzieło na kanwie Schillera. Źródłem inspiracji dla dwóch kolejnych utworów - w których partię skrzypiec zagra zjawiskowa Kamila Wąsik-Janiak - były opery. I tak Fantazja koncertowa na tematy z „Carmen” to swobodne zestawienie przez Sarasatego kilka najbardziej charakterystycznych tematów z arcydzieła Bizeta. Fantazja na temat „Fausta” Charlesa Gounoda Wieniawskiego, którą zachwycają się kolejne pokolenia melomanów, powstała w oparciu o nie mniej opromienioną sławą operę francuskiego twórcy z okresu romantyzmu. Dzieło Piotra Czajkowskiego inspirowane były poezją: Francesca da Rimini to rzecz o miłości, cierpieniu i zdradzie, skomponowana pod wpływem Boskiej komedii Dantego.
Orkiestrę poprowadzi dyrygent-rezydent Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2023/23 – Piotr Wacławik.

Kamila Wąsik
Skrzypaczka - solistka i kameralistka, a także pedagog. Ukończyła studia w klasie prof. Romana Lasockiego (dyplom z wyróżnieniem) otrzymując Medal Magna cum Laude za wybitne osiągnięcia dla najlepszego absolwenta UMFC (2010). W roku 2018 uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych. W roku 2020 została uhonorowana odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Zwyciężyła w Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2009) a w 2006 roku otrzymała z rąk przewodniczącego Jury prof. Zakhara Brona II nagrodę i nagrodę specjalną dla najlepszego polskiego uczestnika na X Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Jest również laureatką m.in. 11. Internationaler Wettewerb für Violine w Kloster Schöntal (Niemcy). Jako solistka koncertuje z orkiestrami większości polskich filharmonii, w tym orkiestrą Filharmonii Narodowej i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z którą również zrealizowała nagranie archiwalne dla Polskiego Radia. Artystka dokonała wielu światowych prawykonań utworów koncertujących, kameralnych i solowych prezentując owe dzieła zarówno na scenach polskich jak i za granicą. W 2019 roku jej autorska płyta Violin with a difference została wydana nakładem wytwórni Chopin University Press. Płyty z jej udziałem zdobyły prestiżowe wyróżnienia takie jak Nagroda Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 oraz nagroda krytyków francuskich Les Orphees d' Or – Prix de la SACD. Od 2015 roku Kamila Wąsik-Janiak jest członkiem zespołu Hashtag Ensemble specjalizującego się w wykonawstwie muzyki najnowszej. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na swojej macierzystej uczelni.

Piotr Wacławik urodził się w 1996 roku w Katowicach. W 2020 roku ukończył studia z wynikiem celującym na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dr hab. Mirosława Jacka Błaszczyka oraz dr Krzysztofa Firlusa w klasie violi da gamba. Od sezonu artystycznego 2022/2023 pełni funkcje asystenta dyrygenta w Filharmonii Narodowej. Jest również dyrygentem-rezydentem w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz doktorantem i wykładowcą w Akademii Muzycznej im. L. Janáčka w Brnie. Piotr Wacławik jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach dyrygenckich. W 2017 roku, będąc najmłodszym uczestnikiem konkursu, otrzymał II Nagrodę oraz Nagrodę Orkiestry Symfonicznej na II Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu. W 2018 roku otrzymał I Nagrodę na międzynarodowym konkursie dyrygenckim London Classical Soloists. W 2019 roku otrzymał I Nagrodę na V Atlantic Coast International Conducting Masterclass and Competition. W 2019 roku był finalistą Athens International Conducting Masterclass and Competition, gdzie w drodze konkursu zajął 3 miejsce. W 2022 roku otrzymał III nagrodę na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. Został również laureatem nagrody pozaregulaminowej podczas 10th International Conducting Competition Jeunesses Musicales Bucharest w 2019 roku. Latem 2019 roku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych w ramach stypendium Aspen Music Festival and School, gdzie przez cztery miesiące, doskonalił swoje umiejętności dyrygenckie pod okiem dyrektora artystycznego festiwalu Roberta Spano. Został dwukrotnie uhonorowany nagrodą główną - Robert Spano Conductor Prize w 2019 i 2022r. Jako dyrygent zadebiutował w wieku 19 lat wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. W sezonie 2019/2020 był dyrygentem-rezydentem Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Został również wybrany w drodze konkursu na stanowisko asystenta dyrygenta w Operze Śląskiej na sezon 2019/2020 a w latach 2020-2022 regularnie współpracował z Operą Krakowską w charakterze asystenta dyrygenta. Swój warsztat dyrygencki rozwijał pod okiem m.in.: Jormy Panuli, Michaiła Jurowskiego, Leonarda Slatkina, Cristiana Măcelaru, Alana Gilberta, Roberta Spano i Marka Stringera. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Tonhalle w Zurychu w ramach X Międzynarodowych Kursów Dyrygenckich z Davidem Zinmanem. Został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019), Nagrodą w Ramach Promocji Młodych Twórców Kultury przez Urząd Miasta Katowice (2017, 2019, 2021) oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Katowic (2015). Rokrocznie otrzymywał Stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach dla najlepszych studentów (2017-2020).