27. Świetokrzyskie Dni Muzyki

 

9 KWIETNIA, WTOREK | 18.30, SALA KONCERTOWA

PIEŚŃ MALDORORA
WIECZÓR Z ARS NOVA


ZESPÓŁ ARS NOVA

JAN z LUBLINA Tańce z Tabulatury: Jeszcze Marcinie, Hajducki,
Bez tytułu**
K. KLABON Pieśni Kalliope słowieńskiej do słów S. Grochowskiego:
Słuchajcie mię wszystkie kraje, Szerokie sarmackie włości,
Sławne potomstwo lechow
e**
K. OWCZYNIK W świetle średniowiecza**
S. KRAJEWSKI Quintus, Jedwabne, Małpy**
J. URBANIAK Afirmacja**
P. MYKIETYN Pieśń Maldorora**

** pierwsze wykonanie w Kielcach

kup bilet on-line


Program koncertu składa się z rozrywkowej i patriotycznej muzyki polskiego renesansu oraz popularnych w Europie i Polsce krótkich, barwnych tańców renesansowych (pawana, galiarda, ballo, passamezzo) wykonywanych w okresie ostatnich Jagiellonów. Utworom renesansowym towarzyszą kompozycje współczesne polskich kompozytorów, którzy w niezwykły sposób ukazują specyfikę brzmienia instrumentów wchodzących w skład zespołu Ars Nova, dla którego zostały napisane.

MARTA SCHNURA
Mezzosopranistka; swoją drogę muzyczną rozpoczęła w PSM I i II stopnia w Gliwicach w klasie skrzypiec Teresy Wilczek, a następnie Aliny Brodki. Rozwijała również umiejętności gry na flecie podłużnym w zespole muzyki dawnej Tibiarum Scholares, z którym zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Zespołów w Neerpelt w Belgii w 2011 i 2013 roku. W 2014 roku została laureatką I nagrody na XII Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Pro Bohemia w Ostravie. Za te osiągnięcia otrzymała dyplom i statuetką Gliwickiej Gali Młodych Talentów Zwiastuny 2014. Naukę śpiewu rozpoczęła w 2013 roku pod okiem Magdaleny Spytek-Stankiewicz. Od 2015 roku jest studentką w klasie śpiewu prof. dr hab. Agaty Kobierskiej na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Naukę kontynuuje na roku magisterskim.
Współpracuje z Polską Operą Królewską przy projektach muzyki dawnej wraz z orkiestrą barokową Capella Regia Polona pod kierownictwem Krzysztofa Garstki. Od 2019 roku współpracuje z Instytucją Promocji i Upowszechniania Kultury SILESIA z którym odbyła serię koncertów z repertuarem renesansowych pieśni z towarzyszeniem lutni.


KAROL BARTOSIŃSKI
Kontratenor. W 2005 roku ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu, którą prowadził dr hab. Leszek Skrla. W ramach programu Erasmus studiował w Leuven (Belgia) w klasie śpiewu Diny Grossberger. W czasie studiów brał udział w festiwalach we Francji i w Niemczech. Debiutował w 2006 roku na scenie Opery Narodowej w roli Hipolita w interaktywnej operze kameralnej Fedra Dobromiły Jaskot. Obecnie jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, w której zadebiutował 30 czerwca 2008 roku, wykonując partię Hiacynta w operze Apollo i Hiacynt Wolfganga Amadeusza Mozarta. W swoim repertuarze posiada wiele dzieł sakralnych oraz oper – głównie Haendla i Vivaldiego. Współpracuje z Operą Bałtycką, Teatrem Narodowym, Operą na Zamku w Szczecinie oraz z zespołami: Capella Cracoviensis i Ars Nova. Koncertował w Polsce i za granicą.


ARS NOVA
Zespół instrumentów dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego istnieje od 1981 r., kierują nim Krzysztof Owczynik i Jacek Urbaniak. Ars Nova specjalizuje się w muzyce europejskiej XIII-XVI w. i należy do czołowych grup tego rodzaju w Polsce. Zespół występował w najważniejszych salach koncertowych w kraju i za granicą (m.in festiwale: Holland Festival w Utrechcie, Early Music Festival w Glasgow, Moskwie, Berlinie, Budapeszcie, Festival Musicora w Paryżu, Festival Il Canto delle Pietre w Mediolanie, Festiwal Wratislavia Cantans, koncerty w Filharmonii Narodowej, Polskim Radio i Zamku Królewskim w Warszawie). Swój repertuar nagrywają dla Polskiego Radia, TV i na płyty. Pierwsze płyty zespołu wydane we Francji (ACCORD) – Muzyka dworu Jagiellonów, Piotr z Grudziądza – otrzymały wysokie oceny w paryskich pismach fonograficznych (Diapason, Compact) i znalazły się na liście ważnych światowych nagrań muzycznych. Do najważniejszych osiągnięć fonograficznych zespołu należą premierowe nagrania wielu dzieł muzyki polskiego średniowiecza i renesansu. Zespół otrzymał pięciokrotnie nominacje oraz prestiżową polską nagrodę fonograficzną Fryderyk '96 za płytę z muzyką polskiego renesansu Melodie na psałterz polski Mikołaja Gomółki. Ars Nova ma także w repertuarze utwory współczesne wykorzystujące oryginalne brzmienie instrumentów dawnych. Zespół współpracował z wybitnymi polskimi śpiewakami: Andrzejem Hiolskim i Jadwigą Rappe, sięgając wówczas po utwory nowszej muzyki polskiej.


strona główna

Kwiecień 2019