7 KWIETNIA, NIEDZIELA | 11.00, SALA KONCERTOWA
GIGANCI W KRAINIE NUTEK
KONCERT RODZINNY
DAGNA SADKOWSKA skrzypce, scenariusz, prowadzenie
MICHAŁ GÓRCZYŃSKI klarnety, materiały audiowizualne
DOMINIK STRYCHARSKI flety, elektronika
kup bilet on-line
Autorzy poranka odwołają się do twórczości gigantów muzyki
współczesnej: W. Lutosławskiego, T. Sikorskiego, K. Serockiego,
B. Brittena, H. M. Góreckiego. Cytaty i tematy z ich dzieł podane
zostaną w konwencji podróży do świata mikro. Małe owady, roślinki
i zwierzęta będą przewodnikami w interaktywnej opowieści o historii
muzyki polskiej XX wieku. Wizualizacje i zabawy przestrzenne
oraz kreacje dzieci będą osią opowieści o krainie małych nutek.
DAGNA SADKOWSKA
Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Krzysztofa Bąkowskiego. Współtwórczyni i członek zespołu Kwartludium. Solistka i kameralistka. Ma w swoim dorobku liczne wykonania i prawykonania dzieł współczesnych kompozytorów polskich i zagranicznych, m.in.: Magdaleny Długosz, Krzysztofa Knittla, Wojciecha Ziemowita Zycha, Aleksandry Gryki, Laurenca Mossa, Salvatore Sciarino, Bernarda Cavana, Toshio Hosokawy, Aleksandra Lasonia i innych. Koncertowała na festiwalach takich, jak: Festiwal Prawykonań w Katowicach, Warszawska Jesień ( 2003-2007), Jaz Festiwal Muzyki Improwizowanej w Katowicach, Muzyczny Sejsmograf III, Laboratorium Muzyki Współczesnej, Latająca Akademia Muzyki Współczesnej, Nowe Gdańskie Brzmienia, Ad Libitum, Audio Art i innych. Od kilku lat działa także aktywnie na scenie
muzyki improwizowanej. W ramach projektu „plain music" występowała z takimi wykonawcami, jak: John Edwards, Le Quaninh, John Tilbury, Axel Dorner, Thomas Lahn, DJ Lenar i inni. Uczestniczka organizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza warsztatów i koncertów polsko-japońskich w Tokio i Osace oraz stypendystka programu
„Młoda Polska” Ministra Kultury. Artystka od 15 lat działa aktywnie jako pedagog muzyczny. Stworzyła autorski program zajęć muzykoterapeutycznych. Od wielu lat prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży (Muzeum Literatury, Dom Pracy Twórczej w Wigrach, Instytut Teatralny). Jest autorką Internetowego zbioru zadań do muzyki współczesnej, a także autorką i współtwórcą projektu Muzyczne obrazy w Zachęcie dla uczniów gimnazjum, realizowanego we współpracy z Narodową Galerią Sztuki Zachęta i Gimnazjum Przymierza Rodzin nr 2 w Warszawie.
MICHAŁ GÓRCZYŃSKI
Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Od roku 1998 pisze muzykę na różne składy instrumentalne (Zróżnicowanie dwa fagoty i klarnet, Rondo a la krakowiak na wrzeszczącego pianistę i klarnet basowy, Malowanie
na dwa klarnety, fagot, kontrabas i śpiew, Suita w stylu żydowskim na klarnet, skrzypce i kontrabas, a także cykle utworów inspirowane językami świata na skrzypce, klarnet i wiolonczelę) oraz muzyki do teatru (około 25 spektakli dla teatrów dramatycznych i lalkowych). Zajmuje się również improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Występował jako solista z takimi zespołami, jak: de Ereprijs, Kwartet Śląski, Orkiestra
Aukso, Filharmonia Podlaska, Filharmonia Szczecińska. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzyki Współczesnej w Darmstadt, gdzie prezentował swoje autorskie techniki wykonawcze na klarnecie basowym. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych na temat autorskich teorii, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych. Od 2002 współtworzy zespół Kwartludium specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Od 2008 pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego, inspirując się beat boxem i współpracując z jednym z najlepszych polskich beat boxerów – „Tik Takiem” Patrykiem Matelą. Twórca pojęcia „edukacja komponowana”. Stypendysta Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu tworzenia alternatywnych podręczników edukacyjnych. Od 2013 realizuje projekt Muzyka do języków, tworząc autorską muzykę do języka jidysz (wydana płyta w Multikulti records), do poezji japońskiej (premiera płyty w 2015 r.).
DOMINIK STRYCHARSKI
Kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer i publicysta. Gra i komponuje współczesny jazz w wielu odsłonach, muzykę współczesną, elektroniczną, posthiphop, noise, a także różne odmiany muzyki improwizowanej. Nagrał ponad 30 albumów w różnych składach. Jest twórcą i założycielem zespołu Pulsarus, łączącego jazz z zaawansowaną elektroniką a także Core 6, Prophetic Fall, Myriad Duo.
Jako kompozytor zajmuje się współczesną muzyką elektroakustyczną, korzystającą z nieortodoksyjnych technik i stylistycznych połączeń. Intensywnie rozwija współczesny język fletu prostego oraz ludzkiego głosu łączonego z elektroniką.
Jako twórca teatralny skomponował różnorodną stylistycznie muzykę do przeszło 80 spektakli i projektów takich twórców scenicznych, jak: Michał Zadara, Paweł Świątek, Wojtek Klemm, Katarzyna Raduszyńska, Jan Peszek, Anna Badora, Wojtek Urbański, Kuba Roszkowski i wielu innych. Spektakle z jego muzyką grane są w całej Polsce, i za granicą.
Współzałożyciel teatru Bretoncaffe. Od roku 1998 tworzy (jako kompozytor i wykonawca) wielowymiarowy projekt solowy Doministry, łączący współczesną muzykę elektroniczną, posthiphop, performance, noise i elektro-ambient. Z DJ'em CueFx współtworzył producencki BandFx który ma na koncie kilka albumów. Był również współtwórcą wielu innych zespołów jazzowych i postrockowych. Współpracuje na stałe z Teatrem Akt występując regularnie w Polsce i za granicą ze spektaklami „Poza Czasem”, „Planeta Róż” i „Ikar”.
strona główna
Kwiecień 2019
|