3 lutego 2023, piątek, g. 19:00, sala koncertowa
KONCERT SYMFONICZNY
WIECZÓR KLASYKÓW
CELINA KOTZ skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI dyrygent
PIOTR WACŁAWIK asystent dyrygenta
JOSEPH HAYDN Acis i Galatea uwertura do opery
WOLFGANG AMADEUSZ MOZART III Koncert skrzypcowy G-dur KV 216
LUDWIG VAN BEETHOVEN II Symfonia D-dur op. 36
Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
w ramach programu własnego Dyrygent - rezydent, finansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dyrygentem-rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2022/2023
jest Piotr Wacławik.
kup bilet on-line
Wieczór rozpocznie pogodna w nastroju Uwertura do opery Acis i Galatea, a następnie usłyszymy najbardziej znany spośród koncertów skrzypcowych Wolfganga Amadeusa Mozarta. Ten trzeci z kolei Koncert G-dur KV 216 jest niezwykle wdzięczny i pełen śpiewnych oraz delikatnych brzmień – Allegro i Adagio – z zaskakującym finałem. Koncert Mozarta usłyszymy w interpretacji Celiny Kotz, uznanej młodej skrzypaczki, laureatki wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, w których zazwyczaj zdobywała pierwsze nagrody. II Symfonia D-dur Beethovena, którą usłyszymy na zakończenie wieczoru, „wydaje się, jakby ją (Beethoven) przywiózł prosto z łąk Heiligenstadtu, tak bardzo oddycha latem i pełna jest kwiatów”. Świętokrzyskich Filharmoników poprowadzi Maestro Jan Miłosz Zarzycki - Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
CELINA KOTZ
Celina Kotz swoją przygodę ze skrzypcami rozpoczęła w wieku 6 lat. Uczyła się pod kierunkiem wybitnych pedagogów poznańskiej szkoły skrzypcowej – Kariny Gidaszewskiej oraz Bartosza Bryły. Realizowała także program stypendialny na Universitat fur Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie Stefana Kamilarova. Jest jedną z najciekawszych skrzypaczek młodego pokolenia. Jej interpretacje zachwycają publiczność i budzą uznanie jury wielu konkursów. Mimo młodego wieku aktywnie angażuje się na wielu płaszczyznach polskiego rynku muzycznego. Jest artystką wszechstronną - równie istotny jest dla niej rozwój solistyczny, kameralny, orkiestrowy jak również organizacja życia muzycznego. Jest laureatką Nagrody Publiczności XV Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Debiutowała z towarzyszeniem orkiestry Filharmoni Poznańskiej mając 11 lat i od tego czasu regularnie koncertuje. Występowała z większością polskich, a także wieloma zagranicznymi orkiestrami, współpracując przy tym z dyrygentami światowej sławy takimi jak Christoph Poppen, Yuki Miyagi, Jesús Medina, Grzegorz Nowak czy José Maria Florêncio. W 2016 roku - podczas trasy koncertowej po USA - zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall. Występowała także w wielu krajach Europy oraz Azji. Ważną częścią jej aktywności jest kameralistyka. Od wielu lat koncertuje z pianistą Marcinem Sikorskim. Współtworzy również Trio im. Wiłkomirskich nad którym patronat objęli Wanda i Józef Wiłkomirscy, a którego debiutancka płyta otrzymała nominację do prestiżowej nagrody International Classical Music Awards. Angażuje się również w kameralne projekty z wybitnymi artystami, takimi jak: Katarzyna Duda, Katarzyna Budnik, Bartłomiej Nizioł, Klaudiusz Baran, Marek Bracha, Maciej Frąckiewicz, Marcin Zdunik czy Janusz Wawrowski. Jest współzałożycielką, dyrektorem artystycznym oraz koncertmistrzem Polish Soloists String Orchestra, a także członkiem orkiestry Sinfonia Varsovia. Artystce bliska jest też działalność pedagogiczna - pracuje z dziećmi oraz młodzieżą w ramach warsztatów i kursów muzycznych. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu stypendialnego Młoda Polska, Prezydenta Poznania, Stowarzyszenia Business and Professional Women’s Club, a także fundacji Pro Bono Musicae i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Artystka gra na skrzypcach Jacka Steczkowskiego z 2010 roku.
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI
Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech.
W roku 1994 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak: Seiji Ozawa, Kurt Masur, Claudio Abbado. Jest również absolwentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach (1990 r.), jako skrzypek został laureatem licznych konkursów muzycznych. Ukończył też Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
W roku 1988 objął kierownictwo Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach, w latach 1992-1993 współpracował z Państwową Operą we Wrocławiu. W kwietniu 1994 r. wziął udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku, gdzie zajął ex aequo I miejsce, a także otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe, m.in. nagrodę orkiestry. W roku 1997 otrzymał III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. A. Toscaniniego w Parmie, następnie odbył tournée koncertowe po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. A. Toscaniniego.
Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz z Warszawską Operą Kameralną. W 1999 roku został adiunktem i członkiem Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, od tego czasu prowadzi też Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne w Szczecinie. W 2004 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.
Dyrygował wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi. Koncertował w Niemczech, Francji, Austrii, Holandii, Czechach, Rosji, Włoszech, Ukrainie, Macedonii, USA, Portugalii, Meksyku, Libanie, Hiszpanii, Norwegii, Belgii, Litwie i Białorusi. Ma w swoim dorobku dwadzieścia nagranych płyt, z których jedna otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK 2019, siedem zostało nominowanych do nagrody FRYDERYK, a trzy do International Classical Music Awards. Nagrał także płytę DVD Vistula Landscapes. Zasiadał w jury międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. European Union Conducting Competition (2018), International Conducting Competition Città di Brescia-Giancarlo Facchinetti (2019, 2021), Arthur Nikisch Conducting Competition (2020), I Concurso Internacional de Dirección de Orquesta „Universidad de Almería" (2021).
W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Nagrodą Specjalną w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej, w roku 2011 – dyplomem za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa Fryderyka Chopina, a w roku 2013 – Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał też Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz Nagrodę Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury (2016). W 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych. Laureat statuetki Muzycznego Orła na II Międzynarodowym Konkursie "Muzyczne Orły" w kategorii VI - Dyrygent za wybitne osiągnięcia w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne zrealizowane w 2021 roku.
PIOTR WACŁAWIK urodził się w 1996 roku w Katowicach. W 2020 roku ukończył studia
z wynikiem celującym na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dr hab. Mirosława Jacka Błaszczyka oraz
dr Krzysztofa Firlusa w klasie violi da gamba. Od sezonu artystycznego 2022/2023 pełni funkcje
asystenta dyrygenta w Filharmonii Narodowej. Jest również dyrygentem-rezydentem w Filharmonii
Świętokrzyskiej oraz doktorantem i wykładowcą w Akademii Muzycznej im. L. Janáčka w Brnie.
Piotr Wacławik jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach
dyrygenckich. W 2017 roku, będąc najmłodszym uczestnikiem konkursu, otrzymał II Nagrodę oraz
Nagrodę Orkiestry Symfonicznej na II Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im.
Adama Kopycińskiego we Wrocławiu. W 2018 roku otrzymał I Nagrodę na międzynarodowym
konkursie dyrygenckim London Classical Soloists. W 2019 roku otrzymał I Nagrodę na
V Atlantic Coast International Conducting Masterclass and Competition. W 2019 roku był finalistą
Athens International Conducting Masterclass and Competition, gdzie w drodze konkursu zajął
3 miejsce. W 2022 roku otrzymał III nagrodę na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych
Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. Został również laureatem nagrody pozaregulaminowej
podczas 10th International Conducting Competition Jeunesses Musicales Bucharest w 2019 roku.
Latem 2019 roku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych w ramach stypendium Aspen Music
Festival and School, gdzie przez cztery miesiące, doskonalił swoje umiejętności dyrygenckie pod
okiem dyrektora artystycznego festiwalu Roberta Spano. Został dwukrotnie uhonorowany nagrodą
główną - Robert Spano Conductor Prize w 2019 i 2022r.
Jako dyrygent zadebiutował w wieku 19 lat wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. W
sezonie 2019/2020 był dyrygentem-rezydentem Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego
Centrum Sztuki w Białymstoku. Został również wybrany w drodze konkursu na stanowisko
asystenta dyrygenta w Operze Śląskiej na sezon 2019/2020 a w latach 2020-2022 regularnie
współpracował z Operą Krakowską w charakterze asystenta dyrygenta.
Swój warsztat dyrygencki rozwijał pod okiem m.in.: Jormy Panuli, Michaiła Jurowskiego,
Leonarda Slatkina, Cristiana Măcelaru, Alana Gilberta, Roberta Spano i Marka Stringera.
Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Tonhalle w Zurychu w ramach X Międzynarodowych
Kursów Dyrygenckich z Davidem Zinmanem.
Został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019), Nagrodą
w Ramach Promocji Młodych Twórców Kultury przez Urząd Miasta Katowice (2017, 2019, 2021)
oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Katowic (2015). Rokrocznie otrzymywał Stypendium Rektora
Akademii Muzycznej w Katowicach dla najlepszych studentów (2017-2020).
strona główna
|