Strona główna | Koncerty Familijne | Szkolne koncerty kameralne | Akademia Melomana | Konkursy

fot. A. KustraSzkolne koncerty kameralne dla dzieci i młodzieży odbywają się w szkołach, a także w przedszkolach na terenie Kielc i Województwa Świętokrzyskiego. Szczycimy się wieloletnim doświadczeniem organizacyjnym i merytorycznym: rocznie organizujemy ok. 600 koncertów w 80 placówkach dla ok. 100.000 młodych słuchaczy.
Proponowane przez nas zajęcia to swoiste lekcje muzyki, prowadzone przez doświadczonych prelegentów, z programem specjalnie opracowanym i dostosowanym do możliwości percepcyjnych uczniów. Podzielone są na dwie grupy: koncerty 30-minutowe dla dzieci młodszych (klasy 0 - III) i 45-minutowe dla dzieci i młodzieży starszych klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Terminy koncertów ustalane są z trzytygodniowym wyprzedzeniem, a przy tym dostosowujemy je do rytmu lekcji, więc nie kolidują z innymi zajęciami.
Cały cykl (do 10 spotkań rocznie) pomyślany jest tak, by wychowankowie poznawali instrumenty, kompozytorów i ich utwory oraz uczyli się słuchać muzyki. Naszą ambicją jest, by te koncerty stanowiły uzupełnienie lekcji muzyki i sztuki oraz innych przedmiotów humanistycznych.

TEMATY SZKOLNYCH KONCERTÓW KAMERALNYCH
W ROKU SZKOLNYM 2017/2018
opracowanie Zofia Zamojska-Pabich
prowadzenie Krystyna Goncerzewicz

WRZESIEŃ – ZAPRASZAMY DO FILHARMONII
Zasady zachowania na koncercie. Czy i kto może założyć filharmonię ? Skład orkiestry symfonicznej i rola dyrygenta.
Waltornia, trąbka i fortepian.


PAŹDZIERNIK – MUZYKA ZZA OCEANU
O historii jazzu i jego wpływie na muzykę klasyczną.
Klarnet, puzon i fortepian.


LISTOPAD – GITARA MŁODSZA SIOSTRA LUTNII
O historii instrumentów strunowych szarpanych. Gitara jako przedmiot inspiracji dla wielkich kompozytorów.
Gitara akustyczna, obój i fortepian.


GRUDZIEŃ – OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
Muzyka towarzysząca polskim obrzędom i tradycjom.
Flet, fagot i fortepian.


STYCZEŃ – MUZYKOTERAPIA
O wpływie muzyki na koncentrację, mobilizację, kreatywność i wyobraźnię.
Muzyka wykorzystywana do poprawy zdrowia. Skrzypce, waltornia i fortepian.


LUTY – PRZEZ MUZYKĘ DO SERCA
Melodia jako środek wyrażania uczuć. Śpiew, puzon i fortepian.


MARZEC – KONTRASTY W MUZYCE
Fletu i tuba – dwa skrajne instrumenty. O budowie, skali i technice gry tych aerofonów.


KWIECIEŃ – KRÓLESTWO RYTMU
Dużo humoru i hałasu w wykonaniu instrumentów perkusyjnych.
Perkusja, dzwonki i fortepian.


MAJ – TYSIĄC SKRZYPIEC STRADIVARIUSA
Niezwykła historia chłopca z Cremony. Skrzypce, gitara klasyczna i fortepian.


CZERWIEC – NADMUCHANY AKORDEON
Wszechstronne zastosowanie instrumentu i jego różnorodne możliwości.
Akordeon, klarnet i fortepian.


TEMATY SZKOLNYCH KONCERTÓW KAMERALNYCH
W ROKU SZKOLNYM 2017/2018
opracowanie i prowadzenie Agnieszka Nowak-Zagóra

WRZESIEŃ – ANTOŚ NA KONCERCIE W FILHARMONII
Nasz bohater Antoś był z klasą po raz pierwszy w Filharmonii Świętokrzyskiej. Co usłyszał, czego się dowiedział i czego chciał od niego wielki bęben, dowiecie się podczas koncertu.
Ksylofon, akordeon, fortepian.


PAŹDZIERNIK – JESIENNY JARMARK
Nadeszła jesień. Na jarmarku widać sezonowe warzywa i słychać szum drzew, szelest suchych liści oraz krople deszczu uderzające o daszek kramiku. A w filharmonii? Tam też można usłyszeć jesień – na przykład w muzyce Antonia Vivaldiego.
Skrzypce, wiolonczela, fortepian.


LISTOPAD – KTO TY JESTEŚ? POLAK MAŁY
Z okazji Odzyskania Niepodległości wysłuchamy koncertu pieśni legionowych i utworów patriotycznych nawiązujących do wydarzeń z tamtych lat. Usłyszymy m.in. pieśni: Pierwsza Brygada, Pieśń o wodzu miłym, Pierwsza kadrowa.
Śpiew, trąbka, fortepian.


GRUDZIEŃ – ŚWIĄTECZNE BAJANIE
Czas na wigilijną bajkę z piękną muzyką Piotra Czajkowskiego z baletu Dziadek do orzechów i popularnymi polskimi kolędami.
Skrzypce, obój, fortepian.


STYCZEŃ – BAL U PANA STRAUSSA
Słynne walce i polki Johana Straussa rozbrzmiewają nieomal na każdym karnawałowym koncercie. A kogo jeszcze na nasz bal zaprosił słynny wiedeński kompozytor?
Flet, flet piccolo, waltornia.


LUTY – MUZYKA SZKLANEGO EKRANU
Muzyka to nieodłączny element każdego filmu. Czy wyobrażacie sobie Piratów z Karaibów albo Władcę pierścieni bez ścieżki dźwiękowej? Oczywiście że nie. Nasze spotkanie wypełnią znane filmowe przeboje.
Flet, obój, fagot.


MARZEC – Z OPER I MUSICALI
Słuchając niezwykłych opowieści, dowiemy się, czym różni się opera od operetki i musicalu. Posłuchamy najpiękniejszych arii i utworów instrumentalnych tych gatunków.
Śpiew, puzon, fortepian.


KWIECIEŃ – Z KAPELĄ LUDOWĄ PO POLSCE
Czy wiecie, co to bazuny albo kobza? Dowiecie się tego podróżując z nami po różnych regionach Polski. Poznamy także odmienne zwyczaje, obrzędy, stroje i muzykę.
Akordeon, zespół wokalny.


MAJ – NIECH ŻYJE BAL
Koncert wypełnią piosenki, które wyszły spod pióra najwybitniejszej polskiej autorki tekstów, Agnieszki Osieckiej. Przypomnimy dzieciom piosenki Małgośka, Rozmowa przez ocean, Niech żyje bal i wiele innych.
Śpiew, gitara, fortepian.


CZERWIEC – ZACZAROWANY ŚWIAT PERKUSJI
Tym razem proponujemy dużo hałasu i muzycznego humoru. Dowiemy się jak samodzielnie wykonać proste instrumenty perkusyjne. Stworzymy małą orkiestrę i wspólnie zagramy Deszczowy kanon Jacka Rogali.
Dzwonki i wielka rodzina bębnów i bębenków.Koncerty przedszkolne 2017/2018
prowadzenie Krzysztof OrkiszWRZESIEŃ – NA DOBRY POCZĄTEK
Wakacje się skończyły, więc przed nami cały rok spotkań z muzyką. Zacznijmy od poznania określeń, które pomogą nam ją opisywać i o niej opowiadać.
Instrumenty: fortepian, skrzypce, śpiew.


PAŹDZIERNIK– MUZYKA NA WIDELCU
Zapraszamy do stołu! Zaraz, zaraz… To chyba jakaś pomyłka? Co wspólnego mają jedzenie i muzyka? Wszystkie odpowiedzi podamy wam na talerzu, a na deser upieczemy wspólnie ciasto. Życzymy… smacznego odbioru.
Instrumenty: fortepian, flet poprzeczny.


LISTOPAD – PATRIOTYCZNE GŁOSY
Głosy ludzkie to potęga! A gdy są aż trzy i należą do mężczyzn, to na pewno zabrzmią okazale. Z okazji Święta Niepodległości specjalnie dla nas wyśpiewają ciekawe historie o żołnierskim losie i o codzienności Polaków z dawnych lat.
Instrumenty: trzy głosy męskie - tenor, baryton i bas.


GRUDZIEŃ – JAKA TO KOLĘDA?
Kiedy Boże Narodzenie za pasem, warto przypomnieć sobie najpiękniejsze kolędy i świąteczne piosenki. Na pewno znacie je wszystkie, więc z powodzeniem możecie przystąpić do naszego kolędowego konkursu. Zapraszamy.
Instrumenty: fortepian, trąbka, śpiew.


STYCZEŃ – VIVA LA GUITARRA!
Gitara to instrument o wielkich możliwościach. Na całym świecie jest mnóstwo miejsc, gdzie jest numerem jeden. Towarzyszą jej takie słowa, jak flamenco, bossa nova, malaquenas… Znacie te nazwy? Nie? To posłuchajcie…
Instrumenty: gitara, instrumenty perkusyjne, śpiew.

LUTY – ZIMOWA OPOWIEŚĆ
Któż nie lubi niezwykłych, tajemniczych historii? Nadstawcie ucha i pozwólcie, by magiczne dźwięki oboju przeniosły was do świata czarów i wyobraźni, w którym wszystko może się wydarzyć…
Instrumenty: fortepian, obój.


MARZEC – SOLO I W DUECIE
Każdy przedszkolak wie, co to wieś, ale nie każdy zna jej muzykę. Od teraz będzie już inaczej, bo zgrany duet – skrzypce i akordeon, porwie was do tańca i zabawy w ludowym stylu.
Instrumenty: skrzypce, akordeon.


KWIECIEŃ – POBUDKA! WIOSNA!
Po długiej zimie wytężmy słuch w poszukiwaniu dźwięków przyrody budzącej się do życia. Jakie oznaki wiosny i odgłosy natury odnajdziemy w muzyce wielkich kompozytorów?
Instrumenty: fortepian, wiolonczela.


MAJ – WIERSZYKI PEŁNE MUZYKI
Jan Brzechwa – tego poety dzieciom przedstawiać nie trzeba. Posłuchajmy, jak jego najpopularniejsze wiersze sprawdzają się w roli piosenek i jak słowa wspaniale jednoczą się z muzyką.
Instrumenty: fortepian, klarnet.


CZERWIEC – MORSKIE HISTORIE
Hej, ho! Wszyscy na pokład! Wybieramy się w rejs wprost do portu o nazwie „Wakacje”. A towarzyszyć nam będą radosne szanty. Jesteście gotowi? Zatem cała naprzód!
Instrumenty: fortepian, śpiew, harmonijka ustna.


Koncerty przedszkolne 2017/2018
prowadzenie Olga AntasWRZESIEŃ – Klub małego melomana
Jak należy zachowywać się podczas koncertu? Jakimi słowami opisywać muzykę i co może kryć się w jej dźwiękach? Dołączcie do naszego klubu melomana, w którym wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania.
Instrumenty: fortepian, flet poprzeczny, śpiew.


PAŹDZIERNIK – Muzyczne konstrukcje
Muzyka jest jak wielka budowla – aby powstała, potrzebne są odpowiednie materiały i wytężona praca. Sprawdźmy, jakież to konstrukcje dźwiękowe tworzyli najwięksi kompozytorzy, a przy okazji dowiedzmy się, jak nazywają się elementy, które się na nie składają.
Instrumenty: fortepian, obój, akordeon.


LISTOPAD – Śpiewnik polski
W przededniu Święta Niepodległości trzy kobiece głosy wyśpiewają dla was wzniosłe pieśni patriotyczne oraz urocze pieśni Stanisława Moniuszki. To świetna okazja, by dowiedzieć się co nieco o Polsce sprzed stu lat.
Instrumenty: głosy żeńskie – sopran, mezzosopran i alt.


GRUDZIEŃ – Kolędowa mapa świata
Oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę umili nam podróż w różne zakątki świata, gdzie zajmiemy się poszukiwaniem… świątecznego ducha. Wysłuchamy utworów bożonarodzeniowych różnych kultur i oczywiście nie zabraknie wśród nich naszych polskich kolęd, które wspólnie wykonamy.
Instrumenty: fortepian, saksofon, dzwonki, śpiew.


STYCZEŃ – Karnawał zwierząt
Och, to będzie zwierzęcy zawrót głowy! Ciekawe, czy odgadniecie, którzy z naszych przyjaciół ukryli się w utworach Camille’a Saint-Seansa i Modesta Musorgskiego oraz kto rozpozna wszystkich bohaterów tego koncertu?
Instrumenty: fortepian, skrzypce, wiolonczela.


LUTY – Bajka Śnieżynki o zaginionych nutach
Zapraszamy na opowieść o tym, co się dzieje, kiedy lekceważymy prośby innych i nie umiemy dotrzymać słowa. Tajemnicza historia zaginionych nut będzie ilustrowana muzyką Piotra Czajkowskiego i Fryderyka Chopina.
Instrumenty: fortepian, flet poprzeczny, trąbka, śpiew.


MARZEC – Niezwykły świat opery
Piękne arie, wspaniałe duety, dramatyczne uwertury… Wszystko to oraz wiele innych poruszających elementów można odnaleźć w wielkim dziele scenicznym zwanym operą. Jej namiastkę i niektóre sekrety poznacie podczas naszego wyjątkowego koncertu.
Instrumenty: fortepian, mezzosopran, sopran.


KWIECIEŃ – Żarty i żarciki pełne muzyki
Prima aprilis, wiosna i budząca się do życia przyroda to czas radości. Poszukajmy jej w muzyce i zbadajmy, czy ona naprawdę jest tak poważna, jak o niej czasem mówią.
Instrumenty: fortepian, skrzypce, śpiew.


MAJ – Majowa łąka
Kolory, zapachy, słońce i cudowna pogoda – czy da się to zakląć w dźwięki? Ile muzyki można znaleźć na majowej łące i czy muzyka może przypominać piękny bukiet kwiatów? Sprawdźmy to razem.
Instrumenty: fortepian, klarnet.


CZERWIEC – Podróże z piosenką
Nad morzem, w górach czy na pojezierzach – wszędzie można spotkać wakacyjne piosenki, które towarzyszą nam podczas letnich wypraw. Nauczymy się kilku, które będzie można spakować w plecak i ruszyć z nimi w świat.
Instrumenty: gitara, ukulele, instrumenty perkusyjne, śpiew.

góra O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 -Grabka.