31 grudnia, niedziela, g. 18:00, sala koncertowa

KRZYSZTOF LACHMAN tenor
JACEK ROGALA dyrygent
PIOTR MATWIEJCZUK prowadzenie

Nim zabierzemy się do realizowania beztrosko złożonych przyrzeczeń na Nowy 2024 Rok, dobrze będzie spędzić ostatnie godziny żegnanego roku przy dźwiękach szampańskiej muzyki i w doborowym towarzystwie. Zagwarantują to Państwu Świętokrzyscy Filharmonicy pod batutą swojego szefa oraz młodzi śpiewacy wraz z niezastąpionym konferansjerem.

Wioletta Liber – sopran, jest studentką I roku studiów magisterskich na wydziale wokalno-aktorskim na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Swoje umiejętności wokalne kształci w klasie śpiewu dr Doroty Wójcik. W grudniu 2022 roku zadebiutowała solową partią sopranu w „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego podczas koncertu inauguracyjnego 80. Festiwalu „Musica Moderna” w Łodzi W marcu 2023 roku zaśpiewała partię Castitas podczas prapremiery współczesnej opery kameralnej na 2 fortepiany pt. “Aletheia - Dzieci Chaosu”, a w kwietniu wykonała, również prapremierowo, utwór skomponowany przez Marię Łojko pt. „Dokąd” na sopran i kwartet smyczkowy.
Wioletta ma na swoim koncie wiele osiągnięć, m. in.: III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde w Niemczech, I nagrodę w Konkursie Wokalnym im. Anny Knapik w Kąśnej Dolnej oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Bella Voce” w Busku-Zdroju. W 2019 roku została nominowana do Nagrody Dra Jerzego Masiora w Nowym Sączu. Koncertowała m. in. na I Gali Niepodległościowej w Kopalni Soli „Wieliczka”, XV Festiwalu Muzyki Kameralnej „Bravo Maestro” w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, czy na XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Aleksandrowie Kujawskim.
Wioletta często bierze udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich, na których kształci się pod okiem wybitnych osobistości muzyki operowej, np.: w Nowym Sączu (pod kierunkiem Claudii Visca), Lublinie (pod kierunkiem Ewy Vesin) oraz Kąśnej Dolnej (pod kierunkiem Ewy Wolak). W swoim repertuarze posiada utwory W. A. Mozarta, C. Gounoda, V. Belliniego, G. Pucciniego, J. Offenbacha, J. Rodrigo, P. Czajkowskiego, F. Schuberta, F. Lehára i innych.

Krzysztof Lachman - tenor pochodzący z okolic Krakowa, obecnie student II roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 13 lat od gry na puzonie i fortepianie. Aktualnie szkoli warsztat i umiejętności wokalne w klasie prof. Krzysztofa Bednarka. We wrześniu 2020 roku zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi w roli Mengone w operze Lo Speziale J. Haydna wyreżyserowanej przez Evę Buchmann z holenderskiej Agencji Operowej Punto Arte. Od listopada 2022 roku jest uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talentów - Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich w tym Exzellenz Labor Oper w Niemczech, z Janem Villemem de Vriend z Amsterdamu, z doc. Raffaellem Cortesim z Parmy, prof. Olgą Pasiecznik z Warszawy, prof. Dr Izabelą Kłosińską z Warszawy oraz wieloma innymi. Jego ostatnie duże osiągnięcia to między innymi partia solowa w roli Cecco w operze Il mondo della luna J. Haydna, którą miał przyjemność zaprezentować na deskach Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi oraz w Rosendal Teater w Trondheim w Norwegii, jak również zdobycie II nagrody w II kategorii na I Ogólnopolskim Festiwalu i Konkursie Kameralistyki Wokalnej im. Witolda Friemanna w Rzeszowie.

Jacek Rogala
Kompozytor, dyrygent, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, od 2001 dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, w której programuje także działalność artystyczną, w tym m.in. festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych pierwszej kadencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest członkiem III kadencji tej Rady. Od 2012 był wiceprzewodniczącym, a obecnie jest przewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich. Od 2019 jest członkiem Rady Uczelni Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej. W latach 2020 i 2022 poprowadził pierwsze nagrania płytowe muzyki Ryszarda Bukowskiego.

grudzień 2023