S 

31 grudnia 2017, niedziela, g. 18.00, sala koncertowa

SYLWESTER W FILHARMONII
BAL U KSIĘCIA


RENATA DROZD jako Rosalinda von Eisenstein
DAGMARA KOŁODZIEJ-GORCZYCZYŃSKA jako Adela – pokojówka Eisensteinów
ARKADIUSZ DOŁĘGA jako Gabriel von Eisenstein – urzędnik
MACIEJ GORCZYCZYŃSKI jako doktor Falke – notariusz, przyjaciel Eisensteina oraz Frank – dyrektor więzienia
DAMIAN CHRÓŚCIŃSKI jako Alfred – kochanek Rosalindy
JACEK WOLEŃSKI jako Frosch, dozorca więzienia oraz narrator

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

Spektakl Bal u Księcia oparty na operetce Johanna STRAUSSA jr. Zemsta nietoperza

kup bilet on-line



Na maskowym balu u księcia Orlovsky’ego znajdują się osoby w rolach niekoniecznie wybranych przez siebie. Stąd wyniknie wiele zabawnych sytuacji ku uciesze zarówno dr Falkego, przyjaciela księcia i organizatora maskarady, jak i – widzów. W podtekście jest zemsta Falkego na Gabrielu von Eisensteinie, który porzucił w ubiegłym karnawale nad ranem na ulicy swego przyjaciela ubranego w strój nietoperza.
Doborowy zespół solistów oraz Orkiestra pod wytrawną ręką Jacka Rogali ma za zadanie oddać nastrój wieczoru i dynamikę zdarzeń…
A zatem – Orkiestra tusz!


RENATA DROZD
Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Adeli Winiarskiej-Skrzyneckiej. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach wokalnych, m.in.: II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Sopranów im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju w 2002 (I miejsca nie przyznano), wyróżnienie i nagrodę specjalną za Pieśń zapomnianą na Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie w 1995, w 1999 została półfinalistką Konkursu Wokalnego Belvedere w Wiedniu. Debiutowała w 2001 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku partią Micaëli w operze Carmen G. Bizeta. Współpracowała z Operą na Zamku w Szczecinie, była solistką Teatru Muzycznego w Lublinie. Obecnie prowadzi klasę śpiewu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.


DAGMARA KOŁODZIEJ-GORCZYCZYŃSKA
Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Występowała w ramach Dni Muzyki Wokalnej w Katowicach, kreując postać Amora w operze Orfeusz i Eurydyka Ch. W. Glucka, można też było ją zobaczyć jako Królewnę Śnieżkę w operze – musicalu dla dzieci Bal baśni J. Świdra. Brała również udział w koncertach muzyki sakralnej z cyklu Wielka klasyka w tyskich kościołach. Warsztat wokalny doskonali, uczestnicząc w Kursach Wokalistyki Operowej w Krynicy-Zdroju oraz licznych kursach mistrzowskich.


ARKADIUSZ DOŁĘGA
Śpiew solowy ukończył na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie J. Ballarina. W 1991 otrzymał stypendium Bachakademie w Stuttgarcie w klasie prof. A. Baldina. Występował na koncertach muzyki sakralnej w kraju i w Niemczech. Od 1992 jest solistą Gliwickiego Teatru Muzycznego. Współpracuje i koncertuje z Filharmonią Śląską, Zabrzańską oraz Operą i Operetką w Szczecinie. Współtworzy gliwicki zespół wokalny Sing Connection. W 2004 wystąpił z Aleksandrem Teligą na festiwalu Viva il canto w Cieszynie.


MACIEJ GORCZYCZYŃSKI
Tegoroczny dyplomant klasy śpiewu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dr hab. Macieja Bartczaka. Brał udział w licznych spektaklach. W 2014 śpiewał partię Skołuby w operze Straszny dwór S. Moniuszki, a rok później w operze Wesele Figara, w której wykonał partię Bartola w realizacji Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego. Pojawił się również podczas koncertów z cyklu Wielka klasyka w tyskich kościołach w wykonaniu Missy brevis in C – Spatzen-Messe oraz Missy brevis in G W. A. Mozarta w towarzystwie chórów Presto Cantabile oraz Ex Animo.


DAMIAN CHRÓŚCIŃSKI
Ukończył w 2012 Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. D. Paziuk-Zipser. Brał udział w nagraniach dzieł Mikołaja Zieleńskiego w Krakowie pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego. W ostatnich latach śpiewał m.in. na Paczkowskim Festiwalu im. M. Brosiga, na Festiwalu im. C. M. von Webera w Pokoju, Śląskim Festiwalu im. L. van Beethovena, I Festiwalu Chopin-Elsner. Wraz z Filharmonią Zabrzańską śpiewał partię tenorową w IX Symfonii Beethovena oraz w Sonetach krymskich Moniuszki. W 2015 jako solista wystąpił w Operze w Warnie oraz Filharmonii w Szumenie (Bułgaria). Obecnie nadal kształci się pod kierunkiem wybitnego tenora Kałudiego Kałudowa.


JACEK WOLEŃSKI
Konferansjer, dziennikarz muzyczny, popularyzator muzyki, stały współpracownik Filharmonii Zabrzańskiej, Częstochowskiej, Toruńskiej Orkiestry.
Opatrywał słowem koncerty większości polskich orkiestr, a także wielu zagranicznych ( Chicago Chamber Orchestra, Josef Lanner Orchester, Vienna Jazz Orchester, Juilliard Quintett, Wiener Kammerorchester). Jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym festiwali: im. M. Brosiga w Paczkowie, C. M. von Webera w Pokoju, Lądeckie Lato Muzyczne w Lądku-Zdroju, Piekarski Salon Muzyczny w Piekarach Śląskich, Koncerty pod renesansowym stropem w Tarnowskich Górach, Muzyczne czwartki u św. Jacka w Bytomiu, Muzyczna Akademia Zdrowia w GCR Repty, Muzyka w starych kościołach Miechowic, Chopin –Elsner w Sulisławiu. Założyciel Śląskiej Operetki Kameralnej.


JACEK ROGALA
Szef Filharmonii Świętokrzyskiej.




strona główna

Grudzień 2017