30 listopada 2021, wtorek, g. 18:30, sala kameralna
KONCERT KAMERALNY
MIECHY I SMYCZKI
duoACCOSPHERE & AIRIS STRING QUARTET w składzie:
ALENA BUDZIŇÁKOVÁ akordeon
GRZEGORZ PALUS akordeon
ALEKSANDRA CZAJOR I skrzypce
GRAŻYNA ZUBIK II skrzypce
MALWINA TKACZYK altówka
MATEUSZ MAŃKA wiolonczela
J.S. BACH Koncert na dwa klawesyny i orkiestrę c-moll BWV1062
S. LAKS Kwartet smyczkowy nr 4
H. CZYŻ Etiuda jazzowa na kwartet smyczkowy
P. CZAJKOWSKI Sześć tańców charakterystycznych ze suity Dziadek do orzechów op.71a
W. RUNCZAK Of Sisyphus and Prometheus — two instructive myths
M. BEMBINOW Six pour six (2021)* na dwa akordeony i kwartet smyczkowy**
kup bilet on-line
Niecodzienne zderzenie dwóch akordeonów z kwartetem smyczkowych w muzyce od baroku po współczesność.
*prawykonanie światowe
** utwór powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Koncert „Miechy i Smyczki” to efekt współpracy dwóch renomowanych formacji kameralnych: duoAccosphere — tworzone przez akordeonistów Alenę Budziňákovą i Grzegorza Palusa oraz kwartetu smyczkowego — Airis Quartet. Obydwa zespoły działają z powodzeniem od wielu lat na arenie krajowej i zagranicznej. Od 2016 roku tworzą wspólne projekty koncertowe, współpracują z kompozytorami muzyki współczesnej oraz dokonują nagrań fonograficznych.
Podczas koncertu zabrzmią zarówno utwory ukazujące potencjał brzmieniowy tego niecodziennego zestawienia instrumentalnego, jak też zaprezentowane zostaną kompozycje w wykonaniach poszczególnych zespołów. Ideą wynikającą z tytułu jest zwrócenie uwagi na wspólne cechy wykonawcze obydwu grup instrumentalnych. Sercem akordeonu, dzięki któremu wydobywają się dźwięki, jest miech, pełniący podobną rolę jak smyczek w instrumentach smyczkowych.
duoACCOSPHERE
Wyjątkowy, międzynarodowy duet akordeonowy, stworzony w 2011 przez artystów, których połączyły wspólna pasja oraz chęć promowania klasycznej muzyki akordeonowej. Alena Budziňáková (Słowacja) i Grzegorz Palus (Polska) są wybitnymi reprezentantami generacji młodych akordeonistów, wielokrotnymi laureatami międzynarodowych konkursów muzycznych. Na koncie mają ponad 100 koncertów w Polsce i za granicą. Szczególnym obszarem działalności muzyków są wykonania koncertów podwójnych z towarzyszeniem orkiestr.
AIRIS STRING QUARTET
Jeden z najbardziej interesujących zespołów młodego pokolenia w Polsce. Założony w 2008 w Krakowie, w niespełna pół roku od swojego powstania osiągnął pierwszy znaczący sukces – zdobył II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Kolejne lata przyniosły wiele innych nagród i wyróżnień, m.in. takich konkursów, jak: Charles Hennen Competition w Holandii (EMCY Prize for Excellent Performance, 2012), Malta International Music Competition (III nagroda, 2015), Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu kompozytora XX wieku, 2017) oraz Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Krzysztofa Pendereckiego, 2017). Kwartet koncertuje w kraju i za granicą.
strona główna
listopad 2021
|