30 września 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

WIECZÓR KLASYKI

PAWEŁ KOWALSKI fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MIECZYSŁAW GAWROŃSKI dyrygent

W. A. Mozart 22 Symfonia KV 162
W. A. Mozart 23 Koncert fortepianowy A-dur KV 488
F. Schubert II Symfonia

kup bilet on-line



Naszych melomanów chyba ucieszy już sam początek muzycznego wieczoru, który rozpoczniemy od dwóch utworów Wolfganga Amadeusa Mozarta. Na początek – wysmakowany drobiazg – zaledwie dziewięciominutowa Symfonia C-dur KV 162 napisana przez 17-letniego geniusza ok. roku 1773. Ze względu na użycie 2 trąbek zalicza się ją do tzw. symfonii uroczystych.
Następnie wysłuchamy koncertu fortepianowego Mozarta w wykonaniu Pawła Kowalskiego. Artysta jako młode chłopię chciał być najpierw – kościelnym, później piłkarzem! Na szczęście szybko odkryto jego talent i kariera wirtuoza fortepianu potoczyła się błyskawicznie. Ostatnio dał się poznać jako znakomity komentator 17. Konkursu Chopinowskiego. Wielce popularny XXIII Koncert fortepianowy A-dur, o którym Alfred Einstein – biograf kompozytora – napisał: „Nie brak tu fragmentów o ciemnym kolorycie, zakamarków o intensywnej ekspresji…” powstał w Wiedniu w 1786 roku, gdy Mozart pracował nad operą Wesele Figara, Nie dziwi więc także lekki i pogodny charakter niektórych części utworu.
Schuberta zazwyczaj kojarzymy z pieśniami, których był zresztą arcymistrzem. Jeśli jednak chodzi o symfonie, to w rankingu najbardziej płodnych twórców sytuowany jest zaraz po Beethovenie. Od początku jego najbardziej popularne symfonie to: VII Symfonia C-dur tzw. Wielka oraz VIII Niedokończona. Trzy pierwsze – nieco zapomniane – obecnie powracają na sale koncertowe. Na zakończenie wieczoru proponujemy zatem II Symfonię B-dur z roku 1814, w której na pewno zwróci naszą uwagę m.in. dramatyczna część III – Menuet.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Mieczysław Gawroński – dyrygent, pedagog, w latach 1974-76 – kierownik muzyczny wrocławskiej Pantomimy, a od wielu lat zaprzyjaźniony z naszą Filharmonią artysta.



PAWEŁ KOWALSKI
Jestem pod silnym wrażeniem jego gry, która charakteryzuje się wielką muzykalnością, wrażliwością i doskonałością techniczną.
Andrzej Panufnik

Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków; był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego W. Lutosławskiego, który zagrał pod dyrekcją kompozytora w 1989 w Warszawie. Studiował w Kolonii, w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem) oraz w Vancouver (stypendium W. Lutosławskiego). Występował m.in. w paryskiej Salle Pleyel, Konzerthaus w Berlinie, Konserwatorium w Brukseli, w RadioKulturhaus w Wiedniu, Tonhalle w Zurychu, Estonia Concert Hall w Tallinie, Salon Dorado w Buenos Aires, Narodowej Sali Koncertowej im. Bartoka w Budapeszcie, w Sali „Vratislav Lisinski” w Zagrzebiu, jak również na znanych festiwalach europejskich i polskich. Odbył również tournée koncertowe po Hiszpanii. Koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Yehudi Menuhina, z orkiestrami radiowymi w Berlinie i Oslo, z orkiestrami filharmonicznymi w Europie, a także z Orquesta Sinfónica de Chile. Dokonał nagrań dla kilkunastu radiofonii, nagrał płyty z utworami Beethovena, Brahmsa, Chopina, Zarębskiego. W Roku Chopinowskim występował w Brukseli, Palma de Mallorca, Wiedniu, z Orkiestrą Filharmonii im. George Enescu w Bukareszcie, na Festiwalu Wiosennym w Budapeszcie, z Orkiestrą Sinfonia Iuventus w Filharmonii Narodowej w Warszawie i na festiwalu Swiss Classic Night w Winterthur oraz z Orkiestrą Wratislavia w Tonhalle w Zurychu, na Festiwalu Chopiniana w Warszawie, a także na Festiwalu Chopin–Paderewski w Antoninie. Z okazji inauguracji Prezydencji RP w Radzie Unii Europejskiej wystąpił z Orkiestrą Filharmonii we Lwowie. Pianista jest jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. im. Hummla w Bratysławie oraz Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy.


MIECZYSŁAW GAWROŃSKI
Dyrygent, pedagog; studiował w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, uzyskując dyplom z perkusji (1970) i dyrygentury (1975, studia pod kierunkiem Tadeusza Strugały). Wachlarz jego zainteresowań i dokonań jest różnorodny, pracował m.in. jako kierownik muzyczny w Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, muzyk solista w Orkiestrze Filharmonii Wrocławskiej, II dyrygent w Filharmonii Wrocławskiej, kierował studencką orkiestrą symfoniczną, pełnił także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Kaliskiej Prowadził liczne koncerty w kraju i za granicą, także na znanych festiwalach muzycznych (Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Muzyki Współczesnej we Wrocławiu i wielu innych). Dokonał wielu nagrań muzyki teatralnej i filmowej. Równolegle rozwijała się, trwająca nieprzerwanie do dziś, praca pedagogiczna: obecnie prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.Wielokrotnie recenzował dorobek artystyczny oraz rozprawy doktorskie i habilitacyjne w dziedzinie dyrygentury przeprowadzane w Akademiach Muzycznych w Krakowie i Poznaniu, jak również prace licencjackie i magisterskie na obu uczelniach. Pełnił lub pełni liczne funkcje (m.in. Senator Akademii Muzycznej, Przewodniczący Uczelnianej i Wydziałowej Komisji Wyborczej, członek uczelnianego i wydziałowego Kolegium Elektorskiego i in.). Za pracę pedagogiczną i artystyczną otrzymał m.in. nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania III st., nagrodę Kuratorium Oświaty i Wychowania we Wrocławiu, nagrodę I st. Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Odznakę Zasłużony Działacz Kultury. W 2010 z rąk Prezydenta RP odebrał tytuł profesora sztuk muzycznych.

powrót

strona główna