W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych zapraszamy do Filharmonii Św. na koncert specjalny, w programie którego znalazła się jedna z najpiękniejszych mszy za zmarłych – monumentalne Requiem Giuseppe Verdiego. Dzieło składa się z siedmiu wielkich części, napisane jest w oparciu o tradycyjny, liturgiczny tekst łaciński, a w jego wykonanie zaangażowany jest olbrzymi aparat wykonawczy (czterech solistów – do nas zaprosiliśmy tych z pierwszych stron gazet, ok. 130. członków chóru złożonego z trzech zespołów, wielkiej orkiestry symfonicznej pod batutą Jacka Rogali).
Koncert zostanie powtórzony 5 listopada o godz. 20.00 w Siedlcach w Kościele pw. Bożego Ciała (zmiana solisty! – BARTOSZ URBANOWICZ – bas), a zorganizowany jest w ramach promocji projektu pn. „Budowa Międzynarodowego Centrum Kultur – nowa siedziba Filharmonii Świętokrzyskiej”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


BARBARA KUBIAK
Solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu. Absolwentka poznańskiej Akademii Muzycznej. W swoim repertuarze posiada najpiękniejsze partie z oper Verdiego, Pucciniego, Mozarta, oraz Moniuszki. Współpracuje z wieloma scenami operowymi w Polsce i za granicą. Ma na swoim koncie liczne tournée, m.in. do Niemiec, Holandii, Belgii, Francji, Luxemburga oraz Wielkiej Brytanii i Kanady. Artystka występuje również w repertuarze oratoryjnym. Koncertowała z najlepszymi dyrygentami i orkiestrami, jak.: Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia ( NOSPR) i Simfonia Varsovia. W dorobku fonograficznym posiada płyty z operami G. Verdiego ( Nabucco i Trubadur), K. Szymanowskiego Stabat Mater oraz G. Mahlera VIII Symfonię.


URSZULA KRYGER
Jest absolwentką wydziałów Akademii Muzycznej w Łodzi – wydziału instrumentalnego w klasie fortepianu i wokalno-aktorskiego. Studia wokalne kontynuowała pod kierunkiem Andrzeja Orłowicza w Kopenhadze. Do jej największych sukcesów należą zwycięstwa w I Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wokalistów im. S. Moniuszki w Warszawie, VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. J. Brahmsa w Hamburgu oraz 43. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium. W 1995 wystąpiła w La Scali z recitalem pieśni F. Chopina. Rok później z wielkim sukcesem debiutowała na scenie Semper Oper w Dreźnie w operze Kopciuszek G. Rossiniego (Angelina). W kręgu zainteresowań artystki jest także muzyka kameralna – jej sztuka interpretacji pieśni łączy w sobie perfekcyjność z niezwykłą naturalnością. Dokonała wielu nagrań dla rozgłośni radiowych w Polsce i za granicą, także dla wytwórni angielskiej, niemieckiej, polskiej (Duety rosyjskie – płyta nagrodzona Fryderykiem 2001, Pieśni Moniuszki, oraz Pieśni Karłowicza i Szymanowskiego – nagrodzone Fryderykiem 2002). Na koncie ma także kompletne wydanie Pieśni K. Szymanowskiego nagrane dla firmy Channel Classics, uhonorowane Fryderykiem 2004 za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. W 2006 wyróżniona została nagrodą Fundacji im. K. Szymanowskiego za przemyślane i wysoce artystyczne interpretacje pieśni tegoż twórcy.


SYLWESTER KOSTECKI
Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Warszawie. Jeszcze jako student debiutował na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi, natomiast jego operowy debiut to Cavaradossi (Tosca G. Puccini) na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi, który to występ został wysoko oceniony przez krytykę i wyróżniony nagrodą przyznawaną przez media za najlepszy debiut sezonu 1987/88. Jest laureatem konkursu wokalnego im. J. Kiepury (1988). Współpracuje ze scenami operowymi całego kraju, występował również na wielu scenach i estradach Europy i USA.


PIOTR NOWACKI
Ukończył łódzką Akademię Muzyczną. Jest laureatem I nagrody na Konkursie Moniuszkowskim w Warszawie, I nagrody na Konkursie Wokalnym w Kudowie, III nagrody na Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu, I nagrody na Konkursie im. Jana Kiepury w Krynicy oraz Konkursu im. Luciana Pavarottiego w Filadelfii, a także finalistą Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Belvedere” w Wiedniu. W 1987 artysta zadebiutował na scenie Teatro alla Scala w Mediolanie. Od tamtej pory śpiewał na scenach operowych całego świata, m.in. w Opera Company of Philadelphia (Luisa Miller G. Verdiego u boku Luciana Pavarottiego), Théâtre de la Monnaie w Brukseli, Bayerische Staatsoper w Monachium, Vlaamse Opera w Antwerpii, Teatro La Fenice w Wenecji, wiedeńskiej Volksoper, teatrach w Bolonii i Wiesbaden. Ponadto koncertował w Hiszpanii, Niemczech, Austrii, na Wyspach Kanaryjskich, w Izraelu, Kanadzie i USA. W Polsce na stałe współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie. Brał udział m.in. w filmowych realizacjach oper G. Rossiniego – Weksel małżeński i Dziwaczne nieporozumienie.


CHÓR MIESZANY PARAFII P.W. BOŻEGO CIAŁA W SIEDLCACH
Chór powstał w 1999, tworzy go 40-osobowa grupa parafian, jego dyrygentem jest Mariusz Orzełowski. Na repertuar zespołu składają się przede wszystkim pieśni i utwory religijne śpiewane przez cały rok liturgiczny. W ub. roku chór obchodził 10-lecie istnienia (pielgrzymka jubileuszowa do Rzymu, gdzie zespół miał okazję śpiewać przed wiernymi z całego świata zgromadzonymi podczas audiencji u Ojca Świętego Benedykta XVI w Castelgandolfo).


CHÓR MIASTA SIEDLCE
Powstał w 2001 w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Jest reprezentacyjnym zespołem artystycznym miasta. Duże grono śpiewaków to uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach, a także studenci i absolwenci Akademii Podlaskiej oraz Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Siedlcach. Jego twórcą i kierownikiem artystycznym jest Mariusz Orzełowski. Repertuar zespołu obejmuje utwory a cappella różnych epok oraz wielkie formy wokalno-instrumentalne. Chór współpracuje ze znakomitymi orkiestrami (m.in.: Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Symfoniczną Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową), muzykami (Wojciechem „Maliną” Kowalewskim, prof. Andrzejem Mysińskim, prof. Reginą Smendzianką); dyrygentami (Łukaszem Borowiczem, Jose Curą), solistami (m.in. Iwoną Hossą, Adamem Zdunikowskim, Ewą Biegas, Tomaszem Kukiem, Wojciechem Gierlachem, Anną Sikorzak-Olek). Do sukcesów zespołu należy zaliczyć tourneé koncertowe po Niemczech, Słowacji, Ukrainie, Włoszech, Białorusi i Francji. W 2003 chór wydał pierwszą płytę „PUER NATUS EST NOBIS”. Zespół koncertował m.in.: w auli Pawła VI w Watykanie, Bazylice św. Krzyża w Warszawie, Kościele Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu, Operze Narodowej – Teatrze Wielkim, Sali Kongresowej w Warszawie, Łazienkach Królewskich, Studio Koncertowym Polskiego Radia, Teatrze Polskim.


MARIUSZ ORZEŁOWSKI
Pomysłodawca powstania i autor drogi artystycznej Chóru Miasta Siedlce; prowadzi także Chór Parafii p.w. Bożego Ciała w Siedlcach oraz Chór Akademickiego Uniwersytetu III wieku. Laureat wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń, jest także organizatorem wielu koncertów muzyki poważnej i popularnej odbywających się w rodzinnym mieście. W wolnych chwilach oddaje się swojej pasji, jaką jest gra na organach.



CHÓR INSTYTUTU EDUKACJI MUZYCZNEJ UNIWERSYTETU HUMANISTYCZNO-PRZYRODNICZEGO JANA KOCHANOWSKIEGO W KIELCACH
Uczestniczy od wielu lat w życiu kulturalnym Kielc, reprezentuje uczelnię na terenie miasta i całego kraju. Prowadzi stałą współpracę z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej. Zespół otrzymał platynową płytę za Golgotę Świętokrzyską, diamentową za Psałterz wrześniowy i podwójną diamentową za Tu es Petrus oraz platynową za Siedem pieśni Marii. Jest trzykrotnym laureatem Łódzkiego Festiwalu Cantio Lodziensis i nagrody III stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury w 2004.


TERESA ROMAŃSKA
Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Pracuje w Instytucie Edukacji Muzycznej UJK.


JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.





góra