29 sierpnia, piątek, g. 19.00,
sala koncertowa
FINAŁ
JUSTYNA BUJAK sopran
HUGO DŁUGOSZ trąbka
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
JUSTYNA MROCZEK-Gil słowo o muzyce
W prezencie od Filharmonii najpiękniejsze arie operowe, kilka orkiestrowych perełek oraz występ młodego artysty…
Justyna Bujak
Absolwentka Akademii Muzycznej
im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz Akademii Muzycznej
im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Wielokrotna laureatka ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. 2024 - IX Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. K. Jamroz w Kielcach (II nagroda, 3 nagrody specjalne); 2023 - I Międzynarodowy Konkurs Sztuki Operowej im. F. Mireckiego w Przemyślu (III nagroda); I Ogólnopolski Festiwal i Konkurs Kameralistyki Wokalnej im. Witolda Friemanna w Rzeszowie (I nagroda, nagroda specjalna); 2022- II Ogólnopolski Konkurs Duetów z Fortepianem w Gdańsku (III nagroda); 2021 - II Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. B. Paprockiego w Bydgoszczy (III nagroda); International Jean Sibelius Vocal Competition, Finlandia (I nagroda), VII Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju (Wyróżnienie, nagroda specjalna); 2019- XX Łódzki Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej
im K. Bacewicza.
Na deskach teatralnych, spotkać ją można m.in. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, gdzie wciela się w rolę Katheriny Cavalieri (spektakl pt. „Amadeusz”, reż. A. Wieczur). Od września 2023r. do kwietnia 2024r., jako solistka oraz dyrektor artystyczny, prowadziła cykl koncertów „VARIETE KLASYCZNIE” z muzyką operowo-operetkową, w Krakowskim Teatrze Variete.
Biorąc udział w licznych koncertach i festiwalach występowała m.in. w: NOSPR w Katowicach, NFM we Wrocławiu, Zamku Królewskim w Warszawie, Pałacu Prezydenckim w Warszawie, Polskim Radio Radio Katowice, Operze Łódzkiej, Operze i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Zabrzańskiej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Łódzkiej, Teatro Sociale di Novafeltria (Włochy).
Hugo Długosz
Swoją edukację muzyczną rozpoczął w październiku 2019 roku pod kierunkiem mgr. Tomislava Sušića. Jest laureatem 41 nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych, w tym 1 miejsce na XVI Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Jastrzębiu Zdroju oraz Grand Prix na VII Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych „JUPITER 2025″ w Krakowie. Otrzymał pierwsze miejsca oraz Grand Prix na czterech najważniejszych konkursach pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej. Zadebiutował w 2021 roku w wieku 9 lat jako solista z orkiestrą Capella Gedanensis pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka, biorąc udział w prawykonaniu Jego dzieła „Passacaglia”. Obecnie Maestro Maksymiuk oraz Mikołaj Górecki są w trakcie pisania dla Hugona Concertino na trąbkę i orkiestrę smyczkową. W 2022 i 2024 roku wystąpił jako solista z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Maestro Mirosława Błaszczyka oraz Stephena Ellery podczas koncertu „Młodzi Wirtuozi”. Sukces sceniczny spowodował zaproszenie w styczniu 2023 roku do wzięcia udziału w kolejnym prestiżowym prawykonaniu dyptyku Joanny Wnuk-Nazarowej „Nie odwracaj się” z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz w Poznaniu, który był nagrywany przez Program 2 Polskiego Radia. W 2023 roku został zaproszony przez Filharmonię Śląską do koncertu solowego na Zamku w Pszczynie oraz nagrania partii trąbki w utworze „Nie odwracaj się” J.Wnuk-Nazarowej. Płyta z tym utworem została nominowana do nagrody fonograficznej „Fryderyki 2025” w kategorii ALBUM ROKU MUZYKA KONCERTUJĄCA. W sezonie 2024/25 w ramach promocji młodych talentów zagrał z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej oraz wystąpi z Filharmonią Śląską, Filharmonią Kaliską oraz Orkiestrą Symfoniczną w Zamościu. Oprócz zainteresowań muzyką klasyczną zafascynowany jest muzyką jazzową, której tajniki odkrywa w Wieniawa Jazz Band.
Jacek Rogala
Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992).
Od roku 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i festiwali:
Świętokrzyskie Dni Muzyki, Lato w Filharmonii, Festiwal Filmu i Muzyki. W 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę.
W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą
Capella Bydgostiensis. Następnie przebywał
na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury
i Sztuki do spraw muzyki, a następnie kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP.
W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Udziela się jako juror konkursów wykonawczych i członek komisji programowych festiwali (m.in. Światowe Dni Muzyki Wrocław 2014, Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów w Bukareszcie 2013-2019, I Konkurs Wiolonczelowy im. D. Połońskiego w Łodzi 2021, Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów w Białymstoku 2022). Jest autorem książki
Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM (2000).
Przez kilkanaście lat prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego
w Kielcach. Obecnie jest kierownikiem Katedry Dyrygentury i profesorem Akademii Muzycznej w Łodzi.
Od 2019 jest członkiem Rady Uczelni Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pierwszej i trzeciej kadencji. Od 2012 był wiceprzewodniczącym, a od 2021 jest przewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich.
Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji
3 dla 13 Pawła Mykietyna (POR) oraz
Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego (NOSPR) zwyciężyły
na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu
3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach:
Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze
Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej dokonał nagrań płytowych, w tym m.in. czteroczęściowy cykl pt.
Album Polski, We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika,
Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej oraz premierowe nagrania kompozycji Ryszarda Bukowskiego i Karola Anbilda.
W latach 2007-2011 poprowadził prapremiery pięciu baletów współczesnych wyprodukowanych przez Filharmonię Świętokrzyską i Kielecki Teatr Tańca, w tym:
Zdarzyło się w Jeruzalem K. Dębskiego
i
Pinokio M. Weinberga (premiera polska). Od roku 2013 we współpracy Filharmonii Świętokrzyskiej
z UMFC w Warszawie prowadził spektakle w cyklu „Opera w Filharmonii” (W. A. Mozart,
P. Czajkowski).
Na swym koncie ma koncerty na wielu renomowanych festiwalach i konkursach w Europie, Azji
i obu Amerykach. Jest także kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w wielu krajach Europy i w Ameryce Północnej.
Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a za propagowanie polskiej muzyki współczesnej – nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
Justyna Mroczek-Gil
Absolwentka filologii polskiej o specjalności edukacja medialna na
Wydziale Humanistycznym oraz Instytutu Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Jana
Kochanowskiego w Kielcach, obecnie studentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień pracuje w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.
Animatorka kultury, założycielka oraz dyrygentka kieleckiego chóru gospel w latach 2009-
2019. Jako wiceprezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Gospel zorganizowała 4 edycje
warsztatów gospel w Kielcach. Za działalność charytatywną w obszarze kultury w 2013 r.
otrzymała statuetkę Świętokrzyski Laur Wolontariatu. Prelegentka koncertów kameralnych
i symfonicznych, a także prowadząca gale i eventy okolicznościowe. W 2024 r. zapowiadała koncerty z udziałem m.in. Maestry Aleksandry Kurzak, Pawła Zagańczyka, Wojciecha Niedziółki, czy Joanny Rot.