29 lipca, piątek, g.19.00, sala kameralna

PIOTR TOMALA akordeon
DAMIAN SZYMCZAK klarnet

Bilety w cenie 25 zł

Czwarty koncert z cyklu LATO W FILHARMONII to powrót do roku 1917, kiedy to miejsce miała premiera filmu Bestia w reżyserii Aleksandra Hertza. Był to jedyny film z polskiego okresu kariery słynnej Poli Negri. Muzykę na żywo do tego klasyku kina niemego zaprezentuje Orskiestra Ludwika Sarskiego wraz z Piotrem Tomalą na akordeonie oraz Damianem Szymczakiem na klarnecie.

Orkiestra Ludwika Sarskiego
to kolektyw artystyczny (i najmniejsza orkiestra świata), który został założony przez dwóch multiinstrumentalistów i kompozytorów. W swojej twórczości Piotr Tomala i Damian Szymczak łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing czy klezmer. Działalność orkiestry to przede wszystkim kameralne koncerty oraz wykonywanie muzyki na żywo podczas projekcji filmów niemych, takich jak „Młody Sherlock Holmes” Bustera Keatona czy „Światła wielkiego miasta Charliego Chaplina”.

Piotr Tomala – Absolwent PSM w Kielcach w klasie prof. Jerzego Mądrawskiego oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Jerzego Łukasiewicza; specjalista z zakresu multimediów. Pedagog muzyczny z wieloletnim doświadczeniem oraz instruktor na licznych warsztatach muzycznych (m. in. Festiwal Sztuk Naturalnych „Zew Natury” w Żurominie i II Śląski Festiwal Kultury Żydowskiej w Katowicach), kompozytor, multiinstrumentalista, aranżer oraz muzyk sesyjny. Wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich konkursach akordeonowych oraz międzynarodowych festiwalach muzycznych. Współpracuje z cenionymi polskimi muzykami. W latach 2006-2014 był stypendystą Programu Stypendialnego im. Elżbiety Reklewskiej.

Damian Szymczyk – absolwent AM w Bydgoszczy w klasie prof. Krzysztofa Klimy oraz Hochschule fur Musik w Karlsruhe w klasie prof. Wolfganga Meyera. Podczas studiów uczestniczył w wielu projektach, m.in. nagrania dzieł Karola Szymanowskiego z udziałem Jerzego Godziszewskiego. W latach 2008-2010 współpracował z orkiestrą Sinfonietta Polonia pod kierownictwem Cheung chau, z którą odbył tournée po Chnach. Współpracował z Polską orkiestrą Radiową. Członek zespołu NeoKlez, współpracuje z zespołem Rokiczanka.