29 maja, środa, g. 19:00, sala koncertowa

AGNIESZKA ŚRODOWSKA dyrygent
ARTUR JAROŃ prowadzenie

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych

Drugi koncert prezentujący najzdolniejszych uczniów kieleckiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, którzy zwyciężyli w Konkursie organizowanym przez tę placówkę co dwa lata.

Agnieszka Środowska
Dyrygent, teoretyk muzyki, aranżer, pianistka, organizator wydarzeń kulturalnych, prezes Polskiej Fundacji Promocji Kultury Muzycznej. Absolwentka Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na kierunku teoria muzyki, Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie dra Piotra Wajraka oraz absolwentka wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Technikę dyrygencką doskonaliła także pod okiem innych znakomitych dyrygentów podczas kursów mistrzowskich, zajęć fakultatywnych czy współpracy asystenckiej, m.in.: Colin Metters (Royal Academy of Music London), Elżbieta Wiesztordt (Akademia Muzyczna w Gdańsku), Bohdan Jarmołowicz (Sinfonia Baltica), Gabriel Chmura. Współpracowała z szeregiem znaczących zespołów orkiestrowych, jak m.in. Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Fi;harmoia Zielonogórska, Filharmonia Sudecka, Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Polska Filharmonia Sinfonia Baltica, Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie, Festiwalowa Orkiestra Symfoniczna w Krakowie, Elbląska Orkiestra Kameralna, Gdyńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna TUTTA FORZA, WW Events. W latach 2013-2016 współpracowała z niemiecką agencją Word Wide Events na stanowisku dyrygenta. Zadyrygowała ponad 160 koncertów w takich krajach jak: Niemcy, Austria, Szwajcaria, Holandia, Belgia, Szwecja, Włochy.
W 2023 roku współpracowała z niemiecką agencją artystyczną 3for1 Trinity Concerts dyrygując w Austrii oraz Szwajcarii musicalem Das Phandom der Oper.

Artur Jaroń
Urodził się w Kielcach, ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu profesor Ireny Sijałowej-Vogel, a także studia podyplomowe w Konserwatorium Odesskim, w klasie profesora Anatolija Kardaszewa. Odbył kursy mistrzo¬wskie pod kierunkiem profesor Wiery Gornostajewej i Güntera Ludwiga. Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował z większością polskich orkiestr, m.in. z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie oraz zespołami filharmonicznymi w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Koszalinie, Kielcach, Katowicach, Lublinie, Jeleniej Górze, Olsztynie, Opolu, Szczecinie, Słupsku, Toruniu, Wałbrzychu, Rzeszowie, Zielonej Górze, Toruniu i Kielcach. Koncertował za granicą w Niemczech, Szwecji, Danii, Słowacji, Rosji, w Litwie, Łotwie i Ukrainie. Współpracował z gronem wybitnych polskich dyrygentów, m.in. Jerzym Maksymiukiem, Jerzym Salwarowskim, Markiem Pijarowskim, Agnieszką Duczmal, Tadeuszem Wojciechowskim. Jako kameralista współpracował między innymi z Teresą Żylis-Garą, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Adamem Zdunikowskim, Gwendolyn Bradley i Stefanią Toczyską. Stale współpracuje ze skrzypaczką Ludmiłą Worobec-Witek, z którą koncertował we: Francji, Niemczech, Belgii, Portugalii, Ukrainie, Słowacji, Szwecji, Włoszech, Austrii i USA. W 2005 r. wystąpili wspólnie z recitalem w Weill Recital Hall (Carnegie Hall) w Nowym Jorku. Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Ma w swym dorobku pięć płyt CD z muzyką solową i kameralną. Wśród dokonanych przez Artura Jaronia nagrań jest wyjątkowy rarytas, rzadko wykonywany i nagrywany Koncert na fortepian i skrzypce F. Mendelssohna-Bartholdy’ego. Od 27 lat jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną Salon Muzyki Kameralnej w Kielcach. Za działalność artystyczną i organizatorską otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. nagrodę Wojewody Kieleckiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Nagrodę Miasta Kielc, statuetkę Lidera Regionu w dziedzinie kultury, Złotego Emeryka, Brązowy medal Gloria Artis, Złoty medal za długoletnią służbę, wielokrotnie otrzymywał też nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za pracę pedagogiczną odznaczony został medalem Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczony również Brązowym Krzyżem Zasługi. Od 2004 r. pełni funkcję dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Jest inicjatorem Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Wokalistów im. Krystyny Jamroz, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Moszkowskiego w Kielcach, Ogólnopolskiego Festiwalu Skrzypcowego oraz Ogólnopolskiego Festiwalu i Konkursu Gitara viva. Był jurorem w konkursach pianistycznych: A.M.A. Calabria, Aquaviva della Fonte we Włoszech, M. Moszkowskiego w Kielcach, T. Leszetyckiego w Łańcucie, im. P. Czajkowskiego w Żmerince w Ukrainie, im. Petera Toperczera w Košicach w Słowacji oraz w Druskiennikach i Kłajpedzie w Litwie. W 2021 r. otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

maj 2024