27 października 2017, piątek, g. 19.00, sala koncertowa
36. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL JEUNESSES MUSICALES
WYPRAWA DO ZOO
CHOPIN PIANO DUO w składzie:
ANNA BOCZAR fortepian
BARTŁOMIEJ KOMINEK fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JONATHAN MANN (Wielka Brytania) dyrygent
BEATA MŁYNARCZYK prowadzenie
W programie m.in.:
C. SAINT-SANS Karnawał zwierząt
P. MOSS Suita Zoo – suita na orkiestrę
Koncert realizowany w ramach serii koncertów MUSICA BONUM UNIVERSUM
Dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca
w ramach programu Muzyka i taniec – Interwencje 2017.
kup bilet on-line
Zmęczony długim tournée koncertowym po Niemczech (1885-6) Camille Saint-Saëns
postanowił odpocząć i – skomponował, jak sam mówił „fantazję zoologiczną”, czyli muzyczny żarcik, w humorystyczny sposób przedstawiający rozmaite zwierzęta. Mimo namów nigdy się nie zgodził, by utwór wykonywano za jego życia w salach koncertowych, ponieważ obawiał się, że to zaszkodzi jego reputacji jako poważnego kompozytora. Tymczasem dzieło przyniosło niesłychaną popularność swemu twórcy, przyćmiewając inne dokonania. Saint-Saӫns zaś przewraca się w grobie, bowiem tego właśnie się obawiał. To istotny powód, by dzieło wykonać, co niewątpliwie spodoba się naszej młodej (i tej starszej także!) publiczności.
Do Karnawału zwierząt w jakiś sposób nawiązuje – przynajmniej humorem oraz niektórymi nazwami części (na przykład Łabędź) – Suita ZOO doskonale znanego kieleckim słuchaczom kompozytora Piotra Mossa. (Zapewne niektórzy pamiętają jeszcze jego Niebieską małpkę, graną w naszej Filharmonii pięć lat temu.)
Podobieństwa na tym się jednak kończą, ponieważ zwierzęta w tym wypadku służą autorowi do pokazania, jak nie powinno się grać. Jest np. ryba, która wszystkim przeszkadza i orkiestra popełnia zabawne kiksy, albo małpy usiłujące zagrać rock’n’rolla, ale nie do końca im to wychodzi... W każdym razie czeka nas prawdziwa zabawa, której animatorem będzie niezrównana Beata Młynarczyk, a żartobliwe brzmienia wydobywać będą, oprócz orkiestry i orkiestrowych solistów, fortepiany, czyli Chopin Piano Duo złożony z artystów światowej klasy – Anny Boczar i Bartłomieja Kominka – prywatnie małżeństwa.
Orkiestrę poprowadzi Jonathan Mann, laureat międzynarodowego konkursu w Bukareszcie w roku 2015, podczas którego artysta otrzymał oprócz nagrody im. George Enescu zaproszenie do udziału w koncercie w Filharmonii Świętokrzyskiej.
CHOPIN PIANO DUO
Duet rozpoczął wspólną działalność w 2011 roku, ale artyści koncertują także solo.
Zespół ma na swoim koncie wiele występów w kraju i za granicą. W 2015 Chopin Piano Duo dokonał polskiego prawykonania Koncertu Maxa Brucha na 2 fortepiany i orkiestrę wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją wybitnego dyrygenta Daniela Smitha.
W 2017 duet wyruszył na tournée po Włoszech i Hiszpanii. W 2018 planowana jest seria koncertów w USA i Argentynie.
ANNA BOCZAR – absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej oraz La Schola Cantorum, gdzie studiowała pod kierunkiem Eugena Indjica jako stypendystka Rządu Francuskiego. Jest laureatką wielu konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. H. Czerny-Stefańskiej w Aomori (Japonia) – 2000.
BARTŁOMIEJ KOMINEK – doktor habilitowany, pracuje w macierzystej Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest autorem opracowania wszystkich utworów orkiestrowych Fryderyka Chopina w wersji na fortepian z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, wydanych przez PWM. Na swoim koncie ma m.in. rolę Fryderyka Chopina w filmie zrealizowanym przez Telewizję Japońską.
JONATHAN MANN
Jest jednym z najbardziej ekscytujących muzyków Walii. Studiował w Royal Academy of Music oraz Guildhall School of Music and Drama. Jako laureat Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Jeunesses Musicales 2015 w Bukareszcie otrzymał nagrodę George Enescu i zaproszenie do Polski (koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej).
Założyciel i dyrektor muzyczny Cardiff Sinfonietta.
Od 2015 jest dyrektorem artystycznym projektu Music for Life ustanowionego przez Immanuel Music School in Bangkok na wzór wenezuelskiego programu muzycznego El Sistema. Projekt zakłada wspieranie działań na rzecz szkoły i zapewnienie utalentowanym młodym muzykom możliwości zapoznania się z europejskim stylem życia muzycznego.
BEATA MŁYNARCZYK
Teoretyk muzyki, pedagog, prelegent muzyczny, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 25 lat jest nauczycielką przedmiotów teoretyczno-muzycznych w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie, a także zajęć artystycznych – drama i muzyka w Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowie.
Jest współautorką m.in. serii bajek ilustrowanych muzyką symfoniczną, powstałych we współpracy z Filharmonią Świętokrzyską.
strona główna
Październik 2017
|