27 stycznia 2017, piątek g. 19.00, sala koncertowa

PRZEBOJE MUZYKI FILMOWEJ

ALINA MLECZKO saksofony
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
KRZYSZTOF DOBOSIEWICZ dyrygent

W programie m.in.:
Taksówkarz, Laura, Terminator, Lista Schindlera, Planeta małp, Matrix, Avengers, Thor, Nagi instynkt, Alien

kup bilet on-line



Zapraszamy na listę osobistą kompozytora, orkiestratora, aranżera, dyrygenta – Krzysztofa Dobosiewicza – naszego gościa z Finlandii, który po raz pierwszy wystąpi w Filharmonii Świętokrzyskiej. A ponieważ zestaw utworów został specjalnie dobrany do solistki – wspaniałej saksofonistki Aliny Mleczko to szykuje się prawdziwy muzyczny majstersztyk – zarówno dla wielbicieli kina, jak i tych, którzy cenią dobrą muzykę. Żeby nie być gołosłownym:
Na pewno wszyscy znają Henry’ego Manciniego – jednego z największych artystów kina, laureata czterech Oscarów, nominowanego do tej nagrody niezliczoną ilość razy, autora m.in. Różowej pantery. Tym razem uraczymy Państwa jego muzyką do filmu Peter Gunn – z amerykańskiego serialu kryminalnego B. Edvardsa.
Jeśli chodzi o inne podkłady do kina szpiegowskiego, to usłyszymy również szaloną, nieco nonszalancką muzykę Danny’ego Elfmana do obrazu Mission imposible. Alan Silvestri – kolejny twórca, jeden z najbardziej poszukiwanych i rozchwytywanych kompozytorów Hollywood (Powrót do przyszłości, Forrest Gump). Wielu chyba ucieszy jego muzyka do filmów Avengers i Thor. Następnie Terminator – głośny film spółki: James Cameron (reżyser) i Brad Fiedel (kompozytor) – wyjątkowo dla entuzjastów kina. Koniecznie należy wymienić jeszcze Johna Williamsa i jego ścieżkę dźwiękową do Listy Schindlera oraz Złap mnie, jeśli potrafisz. W tym ostatnim zachwyci nas niewątpliwie przepiękna partia saksofonu.
No i cudowny Jerry Goldsmith, a także niezwykle zmysłowa muzyka do filmu Nagi instynkt czy Planeta małp.
Wszystkiego nie da się, niestety, wymienić, ale już powyższe przykłady zaświadczają, że emocji nie zabraknie podczas tego wieczoru.


ALINA MLECZKO
Debiutowała w Filharmonii Narodowej (1996) prawykonaniem Concerto na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową Jacka Grudnia podczas Festiwalu Warszawska Jesień. Po dwudziestu latach solowej kariery ponownie wystąpiła w Filharmonii Narodowej z dedykowanym jej I Koncertem na saksofon altowy i orkiestrę symfoniczną Hanny Kulenty-Majoor. Wydała sześć autorskich albumów. Wzięła udział w nagraniach kilkunastu kolejnych jako kameralistka-solistka, w projektach orkiestrowych, a także z zespołami grającymi muzykę ethno, jazz i muzykę improwizowaną. Jej solowe płyty nominowane były do nagrody fonograficznej Fryderyk. Otrzymała nagrodę magazynu muzycznego Classica we Francji za płytę Sjesta oraz wyróżnienie Rewelacja Audio Video za płytę Fiesta. Już w pierwszych latach jej artystycznej kariery amerykański fachowy magazyn Saxophone Journal poświęcił jej artykuł monograficzny w specjalnym wydaniu dedykowanym najwybitniejszym saksofonistkom świata. Jako solistka koncertuje w wielu krajach Europy i USA z najlepszymi polskimi orkiestrami, m.in. Symfonią Varsovią (tournée po Niemczech, 2010) i zagranicznymi: Filharmonii Kijowskiej, Radia Duńskiego, Capella Istropolitana z Bratysławy. Na koncie ma wiele prawykonań utworów często jej dedykowanych. Posiada tytuł doktora sztuk muzycznych. Jako pedagog związana jest z UMFC w Warszawie, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku, gdzie prowadzi klasę saksofonu na stanowisku adiunkta, a także z ZSM II st. im F. Chopina w Warszawie. Ostatnio coraz częściej angażuje się w projekty z muzyką improwizowaną, jazzem i ethno. W listopadzie ub.r. zadebiutowała z własnym projektem Alina Mleczko Trance Fusion z muzyką improwizowaną w koncertach ze swoim zespołem, m.in w Studiu im. Witolda Lutosławskiego S1 w Warszawie. Niebawem ukaże się płyta z tym koncertem.


KRZYSZTOF DOBOSIEWICZ
Wychował się w warszawskiej rodzinie muzycznej. Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec prof. Zenona Bąkowskiego i prof. Henryka Palulisa, kompozycję u Bogusława Schaeffera oraz dyrygenturę w Akademii Muzycznej Mozarteum w Salzburgu w klasie Waltera Hagengrolla. Od ponad 20 lat mieszka i pracuje w Finlandii, gdzie aktywnie popularyzuje muzykę polską, przy okazji różnorodnych projektów artystycznych. Jako muzyk orkiestrowy pracował z wybitnymi solistami pod batutą wielkich dyrygentów jak, m.in.: Yehudi Menuhin, Jorma Panula, Hannu Lintu, Dima Slobodeniouk (pod batutą którego odbyła się premiera koncertu klarnetowego Dobosiewicza). Występował jako skrzypek solista na estradach fińskich oraz szwedzkich (m.in. Ostgota Blasarsymfoniker, Linkoping). Jest również aktywnym kompozytorem, orkiestratorem i aranżerem. Równie swobodnie czuje się w muzyce klasycznej, filmowej, elektronicznej, eksperymentalnej improwizacji, jak i jazzie. Dyrygował wieloma orkiestrami w Finlandii oraz w Polsce. Jako dyrygent koncertował m.in. z Anną Marią Staśkiewicz, Agatą Zubel, Krzysztofem Bąkowskim, Nikitą Boriso-Glebskim, Eriką Dobosiewicz, Sami Junnonen, Paivi Severeide, Marianem Petrescu.. W swojej pracy twórczej swobodnie porusza się w repertuarze klasycznym, jaki i na granicy muzyki i performance'u. Jego ambicją jest zaangażowanie odbiorcy na każdej płaszczyźnie odbioru. Sięga w tym celu do elementów teatru i widowiska, odważnie łącząc rożne gatunki i nurty. W wielu krajach cieszy się zasłużoną sławą wizjonera i innowatora. W swoim dorobku artystycznym może poszczycić się kilkoma autorskimi projektami: Klasyka horrorów – arcydzieła muzyki filmowej przedstawione w nowej, atrakcyjnej formie, Video Games – Superheroes – filmowe hity dla młodzieży, Lunapark – widowisko muzyczne dla dzieci.


strona główna