26 listopada 2021, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY
MISTRZOWIE BATUTY


ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
ANTONI WIT dyrygent

L. van Beethoven Uwertura Leonora III
J. Haydn 92 Symfonia G-dur Oksfordzka
J. BRAHMS Symfonia nr 2 D-dur op. 73

Kup bilet


Uwertura Leonora III uznawana jest za bezspornie jedno z najpiękniejszych dzieł Beethovena i – piekielnie trudne. Podobno po 15 minutach grania "Leonory" muzycy i dyrygent czują się, jakby właśnie zagrali trzygodzinną operę. Jest bardzo intensywna i można znaleźć w niej cały wachlarz emocji – mrok piekła, światło nieba.
W 92. Symfonii G-dur Josepha Haydna nie brak dramatycznych zwrotów akcji, ale Finał to muzyka pełna werwy i lekkości. Symfonia nazwana została Oksfordzką na pamiątkę uroczystości nadania kompozytorowi doktoratu uniwersytetu w Oksfordzie.
O swojej II Symfonii D-dur op. 73 Johannes Brahms napisał żartobliwie w liście do wydawcy, że „jest tak smutna, że Pan tego nie wytrzyma. Nigdy dotąd nie napisałem czegoś równie smutnego. Musi Pan tę partyturę wydać w czarnej ramce, żeby jej smutek miał swój wewnętrzny wyraz”. Tak czy inaczej publiczność będzie doświadczać różnych stanów emocjonalnych, nie tylko ze względu na wykonywanie, ale także na osobę dyrygenta. Filharmonia bowiem gościć będzie światowej sławy artystę – profesora UMFC, kompozytora, szefa znakomitych orkiestr polskich i zagranicznych, byłego dyrektora Filharmonii Narodowej – Antoniego Wita.


ANTONI WIT
Profesor dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Dyrygent honorowy Filharmonii Krakowskiej, profesor Honorowy Keimyung University (Korea).W latach 2002–2013 sprawował funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 2013-2018 dyrektor artystyczny Orquesta Sinfónica de Navarra w Pampelunie.
Studiował dyrygenturę u Henryka Czyża w PWSM w Krakowie, ukończył również studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działalność zawodową rozpoczął jako asystent Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Po otrzymaniu II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie w 1971 r. został asystentem patrona konkursu.
Występował niemal we wszystkich ośrodkach muzycznych Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Jego nagrania znajdują się na ponad 200 płytach, które otrzymały liczne nagrody (m.in. Grammy Award 2013 oraz sześć innych nominacji do tej nagrody, Diapason d'Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Académie, Cannes Classical Award, Choc, cztery polskie Fryderyki). Należy do nielicznego grona artystów na świecie, których płyty sprzedano w łącznym nakładzie niemal pięciu milionów egzemplarzy.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

listopad 2021