26 października, godz.18.30, wtorek, sala kameralna

29. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI. KONCERT KAMERALNY

ADAM STRUG I MONODIA POLSKA. REQUIEM LUDOWE


ADAM STRUG śpiew
ZESPÓŁ ŚPIEWACZY MONODIA POLSKA

kup bilet on-line


Na koncert zespołu śpiewaczego Monodia Polska zatytułowany Requiem Ludowe złożą się religijne i świeckie pieśni północno-wschodnich rubieży historycznego Mazowsza. Archaiczny materiał muzyczny, skale i maniery wykonawcze sytuują śpiew kurpiowski pośród najstarszych zabytków muzyki polskiej. Każda z tych melodii występuje w nieskończonej ilości wariantów melodycznych, o czym mówi znane w Polsce powiedzenie „co wieś to inna pieśń”. Na tę różnorodność muzyczną nakłada się trudna do oszacowania ilość śpiewanych starodawną mazowiecką gwarą wierszy. W koncercie usłyszymy najpiękniejsze kurpiowskie liryki miłosne w ich świeckim i religijnym wymiarze. Pomiędzy pieśniami ludowymi odnajdziemy też całości dworskie i klasztorne, które lud kurpiowski przejąwszy, uznał za swoje.


ADAM STRUG
Śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, kurator i producent muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej. Jest kuratorem muzycznym czterech festiwali: Muzyki Jednogłosowej w Płocku, Muzyki Adama w warszawskiej Synagodze Nożyków, Harmonistów Mazowieckich w podwarszawskiej Kobyłce i Kolekcji Sztuki w Lublinie. W latach 2017-2019 prowadził audycję Muzyczna podróż po Polsce w radiowej Jedynce. Od 2019 do 2021 był gospodarzem czwartkowych edycji magazynu Źródła w radiowej Dwójce. Od 2020 roku prowadzi autorski program Owszem Mazowsze w TVP3 Warszawa.


ZESPÓŁ MONODIA POLSKA
Praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie przekazywane od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej, a wykonywane w skalach wcześniejszych niż powszechnie dziś używana skala dur-moll. Pomysłodawcą zespołu jest Adam Strug. Ustna tradycja kontynuowana przez jego zespół obejmuje: pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane moralitety XVIII wieku, romantyczne pieśni dewocyjne oraz utwory nieskodyfikowane, będące wyrazem pobożności ludowej. Świecką część repertuaru Monodii Polskiej stanowią pieśni Kurpiowszczyzny Zielonej i historyczne. Zespół dba o to, by w miarę możliwości przełamywać formułę koncertową poprzez rezygnację ze sceny na rzecz wnętrz o pięknej, naturalnej akustyce oraz angażowanie publiczności do wspólnego śpiewania. Ale podstawowym powołaniem Monodii Polskiej jest śpiew podczas pogrzebów i około pogrzebowych sytuacji paraliturgicznych.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

październik 2021