26 marca 2015, czwartek, g. 18.30, sala koncertowa
27 marca 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

MUZYKA FILMOWA ENNIO MORRICONE

CHÓR IEM UNIWERSYTETU JANA KOCHANOWSKIEGO
TERESA ROMAŃSKA przygotowanie chóru
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JAN WALCZYŃSKI dyrygent

W programie muzyka z filmów:
Misja, Dawno temu w Ameryce, Pewnego razu na Dzikim Zachodzie,
Dobry, zły i brzydki, Nietykalni, Tajemnice Sahary


kup bilet on-line


Autor muzyki do ponad 500 filmów, sprzedał ok. 70 milionów płyt – uwielbiany przez młodych i starszych – Ennio Morricone. Mimo zawrotnej popularności nie zamienił zwyczajnego mieszczańskiego życia w rodzinnym Rzymie na Hollywood. Nominowany aż 5 razy do Oskara, otrzymał tylko jednego – i to za całokształt twórczości (2007). Liczne nagrody przyznawane hojnie artyście przez inne muzyczne ośrodki są tylko uhonorowaniem kolejnych utworów stających się hitami już w momencie pierwszego publicznego odtworzenia. A rzesze fanów i tak niezmiennie wypełniają każdą salę koncertową, by posłuchać czasami niemiłosiernie ogranych przebojów. Godzi się jednak przypomnieć, iż w 2012 Ennio Morricone otrzymał medal Per artem at Deum Papieskiej Rady ds. Kultury podczas uroczystości w hali Targów Kielce. Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali wykonała wówczas premierowy utwór laureata Tra cielo e terra.
Jan Walczyński – ceniony i lubiany przez publiczność wielu filharmonii za talent konferansjera – zaplanował na dzisiejszy wieczór ścieżki dźwiękowe z 6 filmów. Szlagiery z takich obrazów, jak: Misja, Dawno temu w Ameryce, Pewnego razu na Dzikim Zachodzie, Dobry, zły i brzydki, Nietykalni, Tajemnice Sahary wykona Chór IEM UJK przygotowany przez Teresę Romańską, a także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą naszego gościa z Wrocławia.




JAN WALCZYŃSKI
Instrumentalista, aranżer, dyrygent. Urodził się w Kaliszu. Ukończył wydział instrumentalny Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu ( specjalność – róg). Od 1986 prowadzi w filharmoniach w całym kraju autorskie programy (we własnych aranżacjach), prezentujące publiczności muzykę filmową, jak i dorobek muzyczny wielkich postaci ze świata rozrywki. Każdy z programów – a przygotował ich już prawie trzydzieści – poświęcony jest innemu wybranemu tematowi bądź twórcy. Muzyka filmowa to m.in. muzyka z westernów, filmów gangsterskich, romansów, muzyka Ennio Morricone, Nino Roty, natomiast rozrywkowa to: „Frank Sinatra”, „Elvis Presley”, „Nat King Cole”, „Ray Charles”.
Ważne miejsce w jego pracy zajmuje twórczość dla dzieci. Skomponował muzykę do ok. pięćdziesięciu przedstawień dla dzieci do teatrów we Wrocławiu, Łodzi, Szczecinie, Katowicach, Krakowie i Jeleniej Górze. W filharmoniach prezentuje muzykę z filmów dla dzieci i młodzieży (m.in. Królewna Śnieżka i krasnoludki, Król Lew, Władca pierścieni) oraz muzykę własną, skomponowaną jako dźwiękowa ilustracja do znanych i lubianych bajek Brzechwy i Tuwima. W Teatrze Muzycznym we Wrocławiu wystawiono jego balet Królowa Śniegu (wg J. Ch. Andersena).
Jest znany i ceniony z tworzenia świetnie brzmiących i ciekawych aranżacji, które były przedstawiane także publiczności na festiwalach w Sopocie i Opolu. Nagrał płytę Piosenki filmowe z lat 50. oraz płytę z kolędami z orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej.


CHÓR INSTYTUTU EDUKACJI MUZYCZNEJ UNIWERSYTETU JANA KOCHANOWSKIEGO W KIELCACH
Od wielu lat uczestniczy w życiu kulturalnym Kielc, reprezentuje uczelnię na terenie miasta i całego kraju. Prowadzi stałą współpracę z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, z którą wspólnie wykonał takie utwory, jak Pasja wg św. Mateusza J. S. Bacha, Te Deum oraz kantata Narodziny nowego wieku M. Niziurskiego, Nieszpory Ludźmierskie J. K. Pawluśkiewicza, Carmina Burana C. Orffa, IX Symfonia L. v. Beethovena, Gloria J. Ruttera, Missa solemnis c-moll KV 139 W.A. Mozarta, Requiem op. 48 G. U. Faurégo, Missa pro pace W. Kilara, Tryptyk Świętokrzyski Z. Książka i P. Rubika, Requiem d-moll W. A. Mozarta, Requiem G. Verdiego, chóry z oper R. Wagnera, G. Verdiego i C. F. Gounoda, Pasję H. Jachimowskiego i P. Łukowca, Siedem Pieśni Marii Z. Książka i B. Gliniaka oraz oratorium Mesjasz G. F. Haendla. Zespół otrzymał platynową płytę za Golgotę Świętokrzyską, diamentową za Psałterz wrześniowy i podwójną diamentową za Tu es Petrus oraz platynową za Siedem pieśni Marii. Zespół jest laureatem nagrody III stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury w 2004. Otrzymał także III nagrodę w 2002, wyróżnienie w 2004 oraz II nagrodę w 2007 na Łódzkim Festiwalu „Cantio Lodziensis”. W 2013 chór wykonał kantatę Saint Nicolas B. Brittena w ramach Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów „Śpiewająca Polska”. W marcu 2014 zadebiutował w scenicznym wykonaniu opery Don Giovanni W. A. Mozarta. Rok później występował w Weselu Figara, w prawykonaniu Oratorium o Miłosierdziu Święta przy Tobie chwila P. Łukowca oraz w Odzie do radości z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.


TERESA ROMAŃSKA
Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie. Pracuje jako starszy wykładowca w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Obok pracy dydaktycznej prowadzi aktywną działalność artystyczną, wychowawczą, organizacyjną i społeczną. Od wielu lat jest opiekunem praktyk dyrygenckich, sprawując pieczę nad organizacyjną i artystyczną stroną koncertów dyplomowych studentów II roku II stopnia, specjalność – prowadzenie zespołów muzycznych. Hospitowana przez Państwową Komisję Akredytacyjną, dwukrotnie uzyskała ocenę wyróżniającą. Działalność artystyczna to liczne koncerty z chórem Instytutu Edukacji Muzycznej: okolicznościowe, jubileuszowe, inauguracyjne, koncerty kolęd (we własnej aranżacji), noworoczne, jak również koncerty we współpracy z Filharmonią Świętokrzyską : W. A. Mozart – Requiem d-moll (Kielce 2008 i 2012), G. Faure – Requiem (Kielce 2009), Musical – Papaboys Forever (Światowy Kongres Młodych, 2009), Operowy Karnawał (chóry z oper: G. Bizeta, G. Rossiniego, G, Verdiego, G. Pucciniego), S. Moryto – Missa solemnis (Kielce 2010), G. Verdi – Requiem (Kielce, Siedlce 2010), J. Haydn – Theresienmesse (Kielce 2011), G. F Haendel – Mesjasz (Kielce 2013), B. Britten – Kantata Saint Nicolas op. 42 (Kielce 2013), W. A. Mozart – spektakl operowy Don Giovanni (Kielce 2014), L. van Beethoven – IX Symfonia d-moll op. 125 (Kielce 2014), W. A. Mozart – Wesele Figara (Kielce 2015). Za osiągnięcia w pracy artystycznej i zawodowej otrzymała w 2005 roku Srebrny Krzyż Zasługi.



powrót do strony głównej