26 lutego 2016, piątek, g. 19.00,sala koncertowa
ARCYDZIEŁA SYMFONIKI
IGNACY LISIECKI fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
S. RACHMANINOW III Koncert fortepianowy d-moll op. 30
P. CZAJKOWSKI IV Symfonia f-moll op. 36
kup bilet on-line
Pianistycznym Mount Everestem nazywają III Koncert fortepianowy d-moll Sergiusza Rachmaninowa. Bo też trudny niesłychanie – długo czekał na swój triumf.. Kompozytor zadedykował go Józefowi Hofmannowi, najlepszemu naonczas pianiście, który jednak nigdy go nie wykonał. Do jego rozsławienia przyczynił się Vladimir Horovitz. Koncert ma swoją sekwencję w pięknym filmie Scotta Hicksa Blask. Ignacy Lisiecki, który przyjął nasze zaproszenie, to młody artysta robiący wielką karierę w Japonii. Na fortepianie gra od piątego roku życia. W listopadzie 2012 odniósł wielki sukces, debiutując w Tokyo Opera City. W 2011 otrzymał dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne dokonania na rzecz szerzenia dziedzictwa kultury polskiej na świecie. III Koncert d-moll Rachmaninowa wykonywał po raz pierwszy, kończąc studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od tej pory utwór ten ma w swoim stałym repertuarze.
Doskonałość konstrukcji oraz inwencja tematyczna to wizytówka IV Symfonii f-moll Piotra Czajkowskiego. Temat fatum otwiera część pierwszą Symfonii, pojawiając się później kilkakrotnie w dalszym ciągu narracyjnym.
Tą oto genialną kompozycją zakończymy wieczór arcydzieł. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.
IGNACY LISIECKI
„... Wnikliwy interpretator...”
Przekrój
Urodził się w Poznaniu w rodzinie o muzycznych tradycjach – tutaj zaczynał swoją muzyczną edukację pod kierunkiem Teresy Pisarskiej-Wietrzyńskiej. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Piotra Palecznego. Kończąc studia w warszawskiej uczelni, został wyróżniony udziałem w koncercie dyplomantów, wykonując III Koncert fortepianowy d-moll S. Rachmaninowa z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego. Naukę kontynuował w renomowanej Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze u prof. Einara Steen-Nøkleberga w ramach programu Konzertexamen. Przełomowym momentem w życiu artysty okazało się spotkanie z jednym z najwybitniejszych współczesnych rosyjskich pedagogów – Lwem Natochennym, którego niespotykany profesjonalizm i sposób przekazywania wiedzy był istotną inspiracją dla dalszego rozwoju pianisty.
Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji Crescendum Est – Polonia oraz niemieckiej DAAD. W 2011 otrzymał dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne dokonania na rzecz szerzenia dziedzictwa kultury polskiej na świecie. Wśród istotnych wydarzeń w artystycznej działalności pianisty wymienić można: debiut w Tokyo Opera City w 2012, udział w obchodach 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina, udział w koncercie galowym w Sali Wielkiej Opery Narodowej w Warszawie z okazji trzydziestolecia powstania „Solidarności”.
Obok działalności koncertowej zajmuje go pisanie własnych utworów i opracowywanie transkrypcji, m.in. utworów orkiestrowych i organowych na fortepian solo. W 2013 wydał swoją pierwszą płytę Homage to Brahms bardzo chwaloną zarówno w Polsce, jak i za granicą.
JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej
powrót do strony głównej
|