Podczas tego koncertu zaplanowanego w związku z przypadającą rocznicą urodzin Fryderyka Chopina (22 lutego lub 1 marca 1810 – do dzisiaj trwa spór o dzień urodzin) usłyszymy jedne z ostatnich warszawskich kompozycji wielkiego Polaka, napisanych jeszcze przed wyjazdem z kraju. Wszystkie utrzymane są w stylu brillant, gdzie orkiestra stanowi zaledwie tło dla wirtuozowskiej partii solowej fortepianu. Przy klawiaturze zasiądą młodzi, lecz już opromienieni sławą artyści. Wojciech Waleczek wykona Rondo á la Krakowiak F- dur op. 14 oraz Wariacje na temat La ci daren la mano z opery Don Giovanni, zaś druga część wieczoru należy do Stanisława Drzewieckiego. W jego interpretacji posłuchamy „utworu geniusza”, jak pisano po premierze I Koncertu fortepianowego e-moll op. 11.




WOJCIECH WALECZEK
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo. Naukę kontynuował podczas studiów podyplomowych w Vancouver Academy of Music w Kanadzie pod kierunkiem prof. Lee Kum-Sing'a. Podczas kursów mistrzowskich pracował z profesorami: Andrzejem Jasińskim, Andree Laplant`em, Aleksiejem Orłowieckim, Jean'em Micault i Wiktorem Mierżanowem. Jest laureatem m.in.: Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (1996 – III nagroda ufundowana przez Anielę Rubinstein oraz nagroda specjalna Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku), IV Ogólnopolskiego Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu, VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta „Premio Mario Zanfi” w Parmie (2000), Festiwalu Młodych Pianistów w Gdańsku (2002), VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Seilera w Palermo (2005), III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu (2005), IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Citta di Pinerolo” (2003) i 43. Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Arcangelo Speranza” w Taranto (2005). W 2004 otrzymał Kay Meek Scholarship przyznawane w wyniku konkursu dla najlepszego studenta Vancouver Academy of Music.


STANISŁAW DRZEWIECKI
Zdobywca Grand Prix na X Konkursie Eurowizji w Bergen (2000), laureat IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Sergiusza Rachmaninowa w Moskwie (2008). Karierę pianistyczną rozpoczął w wieku sześciu lat, kiedy wyjechał jako solista na tournée koncertowe po Japonii z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Odtąd odwiedza ten kraj regularnie, grając w najznamienitszych salach koncertowych. Występował także w salach koncertowych Amsterdamu, Bergen, Brukseli, Londynu, Madrytu, Moskwy, Porto i Tallina oraz Wiednia. Inaugurował tak prestiżowe wydarzenia kulturalne, jak: Europalia 2001 w Belgii, Dni Polski 2002 w Austrii, sezon koncertowy w Bazylei, Festiwal Radia Francuskiego w Montpellier czy też Festiwal Radia Duńskiego w Kopenhadze. W styczniu 2003 zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall (Isaac Stern Auditorium), odnosząc wielki sukces. Młody artysta odbył tournée z Filharmonią Wrocławską po USA, z Podlaską po Belgii, a ze Śląską i Orkiestrą Hanseatica po Holandii. Występował w Chinach i na estradach Ameryki Płn. W swoim dorobku ma płyty wydane przez firmy fonograficzne w Polsce, Japonii, USA i Niemczech (Romantic Piano Recital, wydana przez Sony Classical, uzyskała status „złotej płyty”). Zajmuje się również kompozycją. W 2003 napisał muzykę do spektaklu teatralnego Król Olch wg ballady Goethego dla Teatru „Lalka” w Warszawie. Młody artysta kształcił się pod kierunkiem profesorów: Viery Nosiny, Tatiany Shebanovej, Wiktora Mierżanowa i aktualnie Andrzeja Jasińskiego.


JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.



wstecz

góra