26 stycznia, piątek, g. 19.00, sala koncertowa
KANON POLIHYMNII
KRZYSZTOF MEISINGER gitara
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MAREK WRONISZEWSKI dyrygent
G. VERDI Uwertura do opery Moc przeznaczenia
J. RODRIGO Fantazja dla szlachcica na gitarę i orkiestrę
D. SZOSTAKOWICZ I Symfonia f-moll op. 10 ***
***IMIT (utwór wybrany w plebiscycie Filharmonia, ostrożnie – wciąga)
kup bilet on-line
Dzisiejszy klasyczny koncert rozpocznie Uwertura do opery Moc przeznaczenia Giuseppe Verdiego z burzliwą i barwną muzyką, rozpoczynającą się charakterystyczną fanfarą instrumentów dętych. Jako drugi utwór wykonany zostanie koncert na gitarę i orkiestrę hiszpańskiego kompozytora Joaquina Rodrigo, noszący tytuł – Fantazja dla szlachcica. Dzieło napisane w 1954 roku dla wirtuoza gitary Andresa Segovii dorównuje popularnością starszemu Concierto de Aranjuez (z 1939 r.) Muzyka lekka, skrząca się dowcipem, momentami nastrojowa, a każda część utworu oparta jest na tematach XVII-wiecznych tańców pochodzących z kraju kompozytora. Fantazję usłyszymy w interpretacji Krzysztofa Meisingera (rocznik 1984), świetnego gitarzysty chwalonego powszechnie za „ciepły dźwięk i godną pozazdroszczenia technikę”.
Wieczór zakończy utwór wybrany przez maturzystów w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca – filharmonia / ostrożnie, wciąga!!! Będzie to I Symfonia f-moll op. 10 Dymitra Szostakowicza skomponowana w 1925 r., stanowiąca pracę dyplomową w petersburskim konserwatorium. Komisja egzaminacyjna niesłychanie komplementowała Symfonię, określając ją jako „najwyższy wyraz talentu”. Trudno się nie zgodzić z takim orzeczeniem, zwłaszcza, że dzieło jest nad wyraz dojrzałe i znać w nim pazur mistrza. Uwagę zwracają pomysły brzmieniowe i melodyczne, w pamięć „zapadają rozwiązania orkiestracyjne i obsadowe (fortepian!), a nawet charakterystyczna rytmika z tanecznością i marszowością na pierwszym planie”.
Orkiestrę poprowadzi Marek Wroniszewski – młody dyrygent, który pod koniec ubiegłego roku zdobył nagrodę dla najlepszego polskiego uczestnika na X Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. G. Fitelberga w Katowicach. Uhonorowany został także Medalem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (SPAM) ,,Za zasługi dla muzyki polskiej”.
KRZYSZTOF MEISINGER
Od wieków nie słyszałem tak fascynującej indywidualności jak Krzysztof Meisinger i mam nadzieję, że na tego wyjątkowego gitarzystę czeka światowa kariera, bo świat zasługuje na jego grę, wirtuozerię, indywidualność i emocje!”
„The Listener” – Rainer Aschemeier (Germany)
Zdaniem krytyki i melomanów jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej charyzmatycznych gitarzystów klasycznych. Do jego mistrzów należą m.in.: Aniello Desiderio, Piotr Zaleski, Christopher Parkening, Mykola Diadura. Współpracuje z gwiazdami muzyki klasycznej, jak: Sumi Jo, Philharmonia Quartett Berlin czy orkiestra Academy of St Martin in the Fields. Wstępuje na całym świecie – od Tokyo po Los Angeles i Buenos Aires, grając koncerty w najbardziej renomowanych salach (Tokyo International Forum, Theatre du Chatelet w Paryżu, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie). Jego debiut w 2014 w Filharmonii Berlińskiej zakończył się wielominutową owacją na stojąco. Jest zwycięzcą i laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, stypendystą Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Fundacji KGHM „Polska Miedź” oraz programu stypendialnego Ministra Kultury „Młoda Polska”. Nagrania artysty zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia: album Melodia Sentimental nagrany w słynnym Abbey Road Studio w Londynie został wybrany przez krytykę niemiecką jako jeden z 10 najlepszych albumów z muzyką klasyczną świata roku 2013. Obecnie ukazały się 2 kolejne płyty nagrane wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia – album Astor oraz pierwsza płyta DVD – Astor live at the Opera. Jest dyrektorem artystycznym MEISINGER Music Festival. Wykłada również w klasie gitary w Akademii Sztuki w Szczecinie. Artysta gra na kopii gitary Ignacio Flety „Angel” zbudowanej dla niego przez Andersa Sternera i strunach Augustine.
MAREK WRONISZEWSKI
Jest absolwentem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w specjalnościach: fortepian, klasa prof. Jerzego Sulikowskiego; fagot, klasa dr hab. Grzegorza Dąbrowskiego oraz studia I stopnia na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej w specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Elżbiety Wiesztordt. W 2016 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Mirosława Jacka Błaszczyka. Zdobywał wyróżnienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych w Warszawie, Krakowie, Koninie, Płocku, Szafarni. Zatrudniony jest jako pierwszy fagocista w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej oraz jako pianista-kameralista w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Koncertuje jako solista i kameralista w Polsce i za granicą, m. in. w Niemczech, Danii, Belgii, Hiszpanii. W 2016 nawiązał współpracę z orkiestrą Calella Thoruniensis, z którą nagrał płytę z utworami Artura Banaszkiewicza. Współpracuje z Filharmonią Śląską, Akademicką Orkiestrą Dętą w Katowicach, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. W roku akademickim 2013/2014 był dyrygentem asystentem prof. J. Swobody podczas projektów Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej W październiku 2017 objął stanowisko asystenta dyrygenta w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus. W listopadzie 2017 zdobył nagrodę dla najlepszego polskiego uczestnika na X Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. G. Fitelberga w Katowicach oraz otrzymał Medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (SPAM) "Za zasługi dla muzyki polskiej”.
strona główna
Styczeń 2018
|