25 kwietnia, wtorek, g. 18:30, sala kameralna
KAMERALNIE I Z HUMOREM
Ryszard Cieśla jakiego nie znacie
RYSZARD CIEŚLA śpiew, recytacje
MARIUSZ DUBRAWSKI fortepian
PAWEŁ PAŃTA kontrabas
kup bilet on-line
Skleroza to nie psychoza.
To jest dość prosta przypadłość,
choć profil masz jak Spinoza,
tu nie pomoże zajadłość.
Tu nie pomogą miny,
histerie ani żale
i nie ma w tym twojej winy,
że nie pamiętasz... co dalej???...
R. Cieśla, fragm. Piosenki o sklerozie
Wieczór promujący żartobliwą książeczkę z humorystycznymi historyjkami, być może znanymi, ale za to w rymach.
RYSZARD CIEŚLA
Absolwent Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. W tym samym roku został zaangażowany do Teatru Wielkiego w Warszawie na etacie solisty. Laureat II nagrody na Międzynarodowym Konkursie wokalnym w 's-Hertogenbosh w Holandii w 1986 r, oraz nagrody specjalnej za wykonanie pieśni kompozytora niderlandzkiego. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w Hochschule fuer Music und Darstellende Kunst we Wiedniu.
Katalog kilkudziesięciu partii operowych prezentowanych scenicznie obejmuje m.in role Figara w "Cyruliku sewilskim", Hrabiego w "Weselu Figara", Marcellego w "Cyganerii", Walentego w "Fauście", Janusza w „Halce”, Uroka w „Manru” czy Adama w "Raju utraconym".
W macierzystej uczelni, w której pełnił funkcję Prorektora ds. Dydaktyki oraz Dziekana Wydziału Wokalnego, prowadzi samodzielną klasę z tytułem naukowym profesora nadzwyczajnego. Przeprowadził reformę dydaktyczną wydziału przywracając mu kształt wokalno-aktorski. Absolwent Podyplomowych Studiów Administracji i Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. W kwietniu 2017 roku wybrany na funkcję Prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w kadencji 2017-2022. Członek Zespołu przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. pracy nad ustawą o uprawnieniach artysty zawodowego. Członek Zespołu Antykryzysowego przy MKiDN na czas pandemii. Członek Rady ds. Instytucji artystycznych przy Ministrze Kultury od 2021 r.
Szef artystyczny Filharmonii im. Romualda Traugutta, towarzystwa patriotycznego założonego w 1983 r. przez muzykologa i krytyka muzycznego Tadeusza Kaczyńskiego. Organizator i dyrektor artystyczny Festiwali: Pasyjnego Crucifixus est?, Pieśni Kompozytorów Polskich, Pieśni Europejskiej, Poezji Polskiej, Amor Patriae, Salonów Artystycznych. Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pasją artysty jest reżyseria spektakli i widowisk muzycznych. Wśród ważniejszych realizacji znajdują się m.in.: Straszny dwór (Chicago, 2007 i 2017), Cosi fan tutte (Gorzów Wlkp., Sewilla, Stambuł, 2011), Don Giovanni (Rheinsberg, 2015), Eugeniusz Oniegin (scena kameralna TW-ON 2017 i 2018, Orfeusz i Eurydyka w krainie tęczy (Teatr Nowy i Teatr Żydowski) i wiele innych. Na koncie artystycznym posiada nagrania do zbiorów archiwalnych Polskiego Radia oraz nagrania płytowe pieśni okresu odzyskania niepodległości. Z zamiłowania poeta, w 2015 r. Wydawnictwo "Bonus Liber" wydało jego tomik wierszy "Fraktale bytu". W 2020 r. ukazał się tomik „Śmiechowanki-rymowanki” wydany własnym sumptem.
MARIUSZ JACEK DUBRAWSKI absolwent klasy fortepianu w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie(1987) i wieloletni pedagog akademicki w tej Uczelni (obecnie UMFC) w latach 1987 – 2019. Oprócz muzyki klasycznej, zajmuje się muzyką teatralną, poetycko-balladową, rockową i jazzową. Komponuje i aranżuje dla aktorów i piosenkarzy, nagrywa płyty i programy TV. Aktualnie stale koncertuje z Ireną Santor jako pianista i szef zespołu muzycznego, współpracował ze Zbigniewem Wodeckim z którym zagrał ponad 100 koncertów. Współpracuje m.in. z Jackiem Borkowskim, Stanem Borysem, Alicja Majewską, Jackiem Kawalcem, Bogusławem Morką, Piotrem Rafałko, Rodziną Kaczmarków, Piotrem Szwedesem, Joanną Jeżewską, Justyną Bacz i wielu innymi wykonawcami. Jest też kierownikiem muzycznym Kabaretu pod Egidą Jana Pietrzaka.
PAWEŁ PAŃTA jest wybitnym, polskim kontrabasistą i gitarzystą basowym, zdobywcą nagrody Grammy. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chiopina w klasie prof. Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe u Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 był członkiem Gustaw Mahler Jugend Orchester, prowadzonej przez Claudio Abbado. W latach 1996-98 współpracował z orkiestrą Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad sto koncertów. Od wielu lat jest członkiem kwintetu I Solisti di Varsawia, a także współpracuje z kwartetem Pima Vista. Wielokrotnie koncertował z wybitnymi solistami tj.: Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Władysław Kłosiewicz, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Jadwiga Kotnowska. Uczestniczył w nagraniu prawie setki płyt, zarówno muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Współpracował również z całą czołówką polskiego jazzu oraz z gwiazdami światowego formatu: Randy Brecker, Mike Stern, Gregory Porter, Troy Miller, Mark Soskin. Był członkiem Andrzej Kurylewicz Trio i Włodek Pawlik Trio, obecnie jest aktywny w zespołach Janusza Strobla, Janusza Bogackiego, Garry Guthmana, Wojciecha Gogolewskiego,Filipa Wojciechowskiego. Artysta jest również producentem muzycznym płyt: Pańta_Dys_Szmańda play Bach_Beethoven_Chopin_Małecki, Kostov, Pańta Konrad Trio Konwersacje, Wojciech Karolak Piano Trio Moontag, Agnieszka Hekiert Soulnation, Nula Stankiewicz Śpiewam, Hołownia //Pańta To nie przypadek. W sierpniu 2022 r. ukazała się jego pierwsza solowa płyta - Paweł Pańta Trio Młodość. Od 2018 r. pełni funkcje asystenta kontrabasu i gitary basowej na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej.
strona główna
|