25 lutego, piątek, g. 19:00, sala koncertowa
KONCERT SYMFONICZNY
AKADEMIA MELOMANA
KRÓTKA HISTORIA OPERETKI
MONIKA GRUSZCZYŃSKA sopran
ALEKSANDER KRUCZEK tenor
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
KRZYSZTOF JAKUB KOZAKIEWICZ dyrygent
BEATA MŁYNARCZYK prelegent
E. KALMAN, FR. LEHAR, J. OFFENBACH, R. STOLZ, J. STRAUSS
Bilety w cenie: normalny – 30 zł, ulgowy – 25 zł
kup bilet on-line
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy wieczór z cudowną muzyka, przepięknymi głosami, wspaniałymi muzykami i uroczym dyrygentem!
To także spotkanie z mistrzami operetki – z Fr. Leharem, I. Kalmanem, R. Stolzem oraz J. Straussem. W ten wyjątkowy wieczór usłyszą Państwo utwory od lat bawiące całe pokolenia, znane i lubiane arie i duety operetkowe, takie jak: Wielka sława to żart, Usta milczą, dusza śpiewa, W rytm walczyka, Nikt nie kocha jak ty, Kto me usta całuje ten śni.
Gospodarzem wieczoru będzie Beata Młynarczyk - teoretyk muzyki, pedagog, prelegent muzyczny.
MONIKA GRUSZCZYŃSKA
Rodowita Wrocławianka. Jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Wokalnym w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka z wynikiem bardzo dobrym (specjalność: wokalno- aktorska i pedagogika wokalna). Podczas studiów doskonaliła swoje umiejętności na licznych wokalnych kursach mistrzowskich. Jako studentka brała udział w wykonaniach dzieł oratoryjno-kantatowych. Jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego. Wystąpiła na wielu renomowanych festiwalach (m.in. Wratislavia Cantans, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej i Festiwalu Operetkowym w Ciechocinku). Debiutowała w 1999 na scenie Teatru Muzycznego – Operetki Wrocławskiej, śpiewając partię Stazji w spektaklu E. Kalmana – Księżniczka czardasza. Następnie została solistką tejże Operetki, a obecnie jest aktorką wrocławskiego Teatru Komedia. Artystka prowadzi działalność koncertową. Występuje gościnnie z recitalami, jest zapraszana do występowania w popularnych programach Telewizji Polskiej. Ma na koncie koncerty w Niemczech, Austrii, Belgii, Anglii, Szwajcarii, Francji. Hiszpanii i Watykanie. Współpracowała z wieloma dyrygentami i orkiestrami, m.in. polskich filharmonii oraz Orkiestrą Reprezentacyjną Śląskiego Okręgu Wojskowego. Brała udział w nagraniach płyt z ariami operetkowymi, piosenkami dawnych lat, a ostatnio z kolędami polskimi. Zagrała w serialu Pierwsza miłość. Jest wykładowcą na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Wrocławskim oraz nauczycielem śpiewu solowego w Szkole Muzycznej w Trzebnicy. Doktor sztuki wokalnej w Akademii Muzycznej w Katowicach.
ALEKSANDER KRUCZEK
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Jana Ballarina i Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Baletowego przy Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Uczestnik Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademii Operowej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
W trakcie trwania studiów związany był z Teatrem Muzycznym w Gliwicach, biorąc udział w licznych spektaklach m.in: Orfeusz w piekle, Carmen, Noc w Wenecji, Hrabina Marica, Wesoła wdówka, Księżniczka czardasza, Zemsta nietoperza, Anna Karenina.
Brał udział w fesiwalach: Europejski Festiwal Muzyczny Gloria, Śląski Festiwal im. Ludwiga von Beethovena, XVII Festiwal Ave Maria, XXV Festiwal Muzyki Wiedeńskiej, XIII Letni Festiwal Muzyczny w Krynicy-Zdroju.
Współpracował z Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Operą Kameralną w Warszawie.
Jest laureatem konkursów krajowych i międzynarodowych m. in. II nagrody w XIV edycji konkursu W Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej (2014), nagrody Wydawnictwa Regiony w Międzynarodowym Konkursie im. A. Hiolskiego (2014), I nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. Imricha Godina na Słowacji Iuventis Canti (2015), nagroda za wykonanie arii S. Moniuszki w X Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Złote Głosy Mazowsza (2015), wyróżnienia w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz, nagrody za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz (2017).
KRZYSZTOF JAKUB KOZAKIEWICZ
Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. Ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie profesora Marka Pijarowskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W czerwcu 2012 roku poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej w ramach swojego koncertu dyplomowego. W 2006 roku wziął udział w Międzynarodowym Kursie Muzycznym w Szczecinie prowadzonym przez Jana Miłosza Zarzyckiego. Był najmłodszym uczestnikiem V Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2011).
Jako dyrygent zadebiutował w wieku 17 lat na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, prowadząc wykonanie nagrodzonego na VIII Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Uczniowskie Forum Muzyczne” utworu, dyrygując założoną przez siebie młodzieżową orkiestrą „Ad hoc”. Był również jednym z dyrygentów orkiestry szkolnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie. W 2013 r. Asystował przy produkcji “Napoju miłosnego” G. Donizettiego współtworzonego przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina i Warszawską Operę Kameralną. W grudniu 2013 r. brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez maestro Gabriela Chmurę.
W sezonie 2013-2014 Krzysztof Kozakiewicz był dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach zainicjowanego przez Instytut Muzyki i Tańca programu „Dyrygent – rezydent”.
Od wielu lat artysta zajmuje się również działalnością edukacyjną. Od 2016 pełni funkcję kierownika artystycznego Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.
BEATA MŁYNARCZYK
Teoretyk muzyki, pedagog, prelegent muzyczny, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem). Była dyrektorem Filharmonii Częstochowskiej. Działa w Zarządzie Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie, współorganizującego m.in. konkursy I festiwale. Obecnie wykłada przedmioty teoretyczne w Zespole Szkół Muzycznych i jest nauczycielem muzyki w Zespole Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie. Jest współautorką projektu edukacyjnego Szkoła na Parnasie, realizowanego w Filharmonii Częstochowskiej w latach 2006-2011, autorką cyklów audycji umuzykalniających dla dzieci Z kufra muzycznych tajemnic i W kamienicy przy ulicy wiolinowej oraz serii bajek ilustrowanych muzyką symfoniczną, powstałych we współpracy z Filharmonią Świętokrzyską. Uhonorowana została nagrodą II stopnia Prezydenta Miasta Częstochowy Dla Nauczycieli i Dyrektorów Szkół, odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury, srebrnym Laurem Umiejętności i Kompetencji przyznanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo Handlową.
strona główna
|