W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin i 20. rocznicę śmierci wybitnego kompozytora. Filharmonia Świętokrzyska postanowiła uczcić Rok Witolda Lutosławskiego cyklem 8 koncertów symfonicznych, podczas których zaprezentujemy jego utwory pochodzące z różnych okresów twórczości. Owa prezentacja odbywać się będzie w szerokim kontekście stylistycznym na tle innej muzyki polskiej i zagranicznej różnych epok, ze szczególnym uwzględnieniem wieku XX. W trakcie tego swoistego przeglądu w programie znajdzie się aż 5 utworów Lutosławskiego, które zabrzmią w Kielcach po raz pierwszy. Na estradzie pojawiać się będą wybitni soliści i dyrygenci polscy i zagraniczni. Dopełnieniem koncertów będą: wystawa poświęcona życiu i twórczości Lutosławskiego prezentowana w foyer Filharmonii oraz specjalne wydawnictwo o charakterze edukacyjnopopularyzatorskim, przystępnie przybliżające słuchaczom postać i dorobek tego wybitnego twórcy.

ROK WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach programu "Lutosławski 2013 - Promesa", realizowanego
przez Instytut Muzyki i Tańca

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Instytut Muzyki i Tańca

Koncertem tym, przypadającym dokładnie w 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego (natomiast 7 lutego – w 20. rocznicę śmierci), rozpoczynamy obchody Roku Lutosławskiego w Filharmonii Świętokrzyskiej. Raz w miesiącu zaprezentujemy utwory wybitnego kompozytora pochodzące z różnych okresów jego twórczości. Owa prezentacja odbywać się będzie w szerokim kontekście stylistycznym na tle innej muzyki polskiej i zagranicznej różnych epok ze szczególnym uwzględnieniem wieku XX. W trakcie tego swoistego przeglądu w programie znajdzie się aż 6 utworów Lutosławskiego, które zabrzmią w Kielcach po raz pierwszy. Na estradzie pojawiać się będą wybitni soliści i dyrygenci polscy i zagraniczni. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne wydawnictwo z tekstem cenionej dziennikarki i autorki monografii kompozytorów dwudziestowiecznych – Małgorzaty Gąsiorowskiej, która w przystępny sposób przedstawi zarówno postać oraz najważniejsze wątki biograficzne wielkiego artysty, jak również jego twórczość ujętą w taki sposób, by stała się jednocześnie kluczem do poznawania prezentowanych utworów. Wydawnictwo nosi tytuł Witold Lutosławski. Człowiek i artysta i będzie dostępne przez cały rok dla każdego słuchacza, który odwiedzi Filharmonię podczas jednego z koncertów będących częścią projektu.
Koncertom w styczniu i lutym towarzyszyć będzie wystawa p.t. Witold Lutosławski i jego idee muzyczne poświęcona życiu i twórczości kompozytora, a przygotowana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A. w Krakowie.
Dzisiejszego wieczoru zaprezentujemy dwa dzieła Witolda Lutosławskiego:
Wariacje symfoniczne – pierwszy wielki przedwojenny sukces kompozytora; w Kielcach usłyszymy je po raz pierwszy – oraz Preludia taneczne na klarnet, fortepian, smyczki i perkusję – utwór niedoceniany przez swego twórcę, natomiast bardzo lubiany przez... muzyków.
Preludia poznamy w interpretacji Piotra Szymyślika, artysty, który gry na klarnecie uczył się już w wieku 7 lat. Jest absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej oraz The Cleveland Institute of Music. Na swoim koncie ma pierwszą nagrodę Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego we Wloszakowicach, był także finalistą konkursu Praska Wiosna. Współpracuje jako klarnecista-solista z młodzieżową orkiestrą Andaluzji oraz z orkiestrą Real Sinfonica de Sevilla. Jest jednym ze współzałożycieli Ensemble Contemporaneo Solistas de Sevilla, zespołu specjalizującego się w interpretacji muzyki kompozytorów współczesnych.
Nasz gość wykona również Koncert klarnetowy A-dur KV 622 Wolfganga Amadeusa Mozarta, w którym klarnet pokazany został jako instrument o wspaniałych możliwościach solowych. Kompozytor wyeksponował jego łagodne, śpiewne brzmienie i efekty wirtuozowskie na tle współtworzącej cudowną całość koncertu orkiestry. Na zakończenie wysłuchamy 104. Symfonii D-dur Josepha Haydna, zawierającej najlepsze cechy stylu najstarszego z trzech klasyków wiedeńskich: radosną zwiewność, urzekające melodie, temperament, ale także zadumę starego mistrza nad życiem.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala, który od początku swojej działalności w Filharmonii Świętokrzyskiej próbuje zaznajomić kielczan z najlepszymi dokonaniami w muzyce współczesnej.



PIOTR SZYMYŚLIK
Urodził się w Katowicach i tam uczył się gry na klarnecie i fortepianie w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej oraz Liceum Muzycznym. Dyplom z wyrożnieniem katowickiej Akademii Muzycznej uzyskał w klasie Henryka Kierskiego, a amerykański Artist Diploma The Cleveland Institute of Music w klasie Franklina Cohena. Brał udział w kursach mistrzowskich Ewalda Kocha (Gewandhaus Leipzig), Guy’a Deplusa (Opera de Paris) i Karla Leistera (Filharmonia Berlińska). Jest laureatem pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego we Wloszakowicach i finalistą konkursu Praska Wiosna.
Współpracuje jako klarnecista-solista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Kameralną, młodzieżową orkiestrą Andaluzji oraz z orkiestrą Real Sinfonica de Sevilla. Koncertowal pod batutą m.in. Leonarda Bernsteina, Oliviera Messiana i Sir Charlesa Grovesa.
Z wielu występów solowych artysty należy wyróżnić interpretacje Koncertu A-dur Mozarta w Auditorio Nacional w Madrycie z NOSPR i Koncertu na klarnet Aarona Coplanda w Teatro de la Maestranza w Sevilii z orkiestrą Real Sinfonica de Sevilla. W roku 2010 zagral Rapsodie Claude’a Debbussy’ego pod batutą Marca Soustrot wspólnie z orkiestrą z Sevilli i wystąpił jako solista na Festiwalu w Brescii, interpretując muzykę kompozytorów hiszpańskich.
Jest jednym ze współzałożycieli Ensemble Contemporaneo Solistas de Sevilla, zespołu specjalizującego się w interpretacji muzyki kompozytorów współczesnych, m.in. I. Xenakisa, P. Bouleza, G. Ligetiego. Prowadzi letnie kursy muzyczne w Hiszpanii. Wśród nagrań muzyka szczególne uznanie zdobyly CD z kwintetami klarnetowymi W. A. Mozarta i J. Brahmsa.


JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.



powrót do strony głównej