Międzynarodowy Festiwal Jeunesses Musicales – corocznie organizowany przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Muzyka oraz Filharmonię Świętokrzyską – od dawna cieszy się zasłużonym uznaniem zarówno wśród muzyków, młodych wykonawców, jak i melomanów. Nie do przecenienia jest bowiem szansa, jaką stwarza młodym adeptom sztuki u progu ich artystycznego życia, promując i wspierając rozwój ich talentu oraz przyczyniając się do budowania społecznie twórczego środowiska muzycznego działającego ponad wszelakimi podziałami. Zaproszenie do udziału w jednym z cyklu koncertów kameralnych lub też w koncercie symfonicznym otrzymują przede wszystkim laureaci konkursów wykonawczych. Tak jest i tym razem – podczas XXXII już edycji Festiwalu w Akademii Melomana zaprezentują się zwycięzcy takich konkursów, jak śląski Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, który się odbył w roku 2012, oraz zorganizowany po raz pierwszy w tym roku z inicjatywy prof. Huberta Rutkowskiego I Niemiecki Konkurs Pianistyczny Muzyki Polskiej w Hamburgu. Sergei Sevastyanov – młody bas z Ukrainy wystąpi z pięknymi ariami z Cyrulika sewilskiego, Strasznego dworu i Don Carlosa. Natomiast w interpretacji Jonga Do An – pianisty z Korei Płd. – kształconego m.in. na Uniwersytecie Mozarta w Salzburgu, obecnie kontynuującego naukę w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, poznamy utrzymany w nastroju „powściągliwej, męskiej wesołości” XVII Koncert fortepianowy G-dur KV 453 Wolfganga Amadeusa Mozarta.
Nad całością czuwać będzie Mateusz Molęda, należący bez wątpienia do najbardziej interesujących, godnych uwagi młodych indywidualności dyrygenckich ostatnich lat. Artysta został w tym roku powołany na stanowisko pierwszego gościnnego dyrygenta w Orquesta Ciudad de los Reyes w Limie.
W muzyczny świat wprowadzi nas znakomita Beata Młynarczyk, do niedawna szefująca w Częstochowskiej Filharmonii, obecnie pożądany prelegent imprez odbywających się na wielu estradach kraju.



SERGEI SEVASTYANOV
Urodził się 13 kwietnia 1987 roku we Lwowie. W 2002 ukończył dziecięcą szkołę muzyczną I st., a następnie kontynuował edukację w szkole muzycznej we Lwowie, którą ukończył w 2006. Studiował we lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki (dyplom w 2013 r.). W 2013 pracował jako solista Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Dwukrotnie otrzymał trzecią nagrodę na ukraińskim konkursie młodych śpiewaków Teren-Yuskiva w 2008 i 2010 roku.


JongDo An
Postrzegany jest jako jeden z przodujących pianistów swego pokolenia. Urodził się w 1986 roku w Korei Południowej. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat. Od najmłodszych lat był pod wielkim wpływem muzyki klasycznej, która zainspirowała go i zmotywowała do podjęcia nauki w wieku 16 lat na Uniwersytecie Mozarta w Salzburgu. Studiował pod kierunkiem prof. Christophera Lieske i prof. Pavela Gililova.
Obecnie studiuje w klasie prof Mariana Migdala w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Przebieg kariery artystycznej pianisty pokazuje, że posiada on wyjątkową muzyczną dojrzałość. Jest laureatem pierwszych nagród prestiżowych międzynarodowych konkursów. Otrzymał m.in. trzy nagrody na Międzynarodowym Konkursie Long-Thibaud-Crespin 2012 w Paryżu, Grand Prix Deuxième Marguerite Long-Prix Denise Giraud, Prix SA S le Prence Albert II de Monaco, a także Prix Sacem na najlepszą interpretację utworu Bechara El Khoury. Dokonał wielu nagrań dla telewizji i radia w Europie i Azji Jest również zapraszany jako gość specjalny na międzynarodowe festiwale muzyczne. Gra utwory z różnych epok muzycznych i zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym czuje się znakomicie.


MATEUSZ MOLĘDA
Od czasu swojego debiutu w wieku 19 lat, zadziwia publiczność i prasę dojrzałą interpretacją dzieł muzycznych. Intensywna analiza utworów umożliwia mu porywające i głębokie interpretacje utworów z różnych epok.
W 2013 roku został powołany na stanowisko pierwszego gościnnego dyrygenta w Orquesta Ciudad de los Reyes w Limie, gdzie oprócz symfonicznych projektów dodatkowo będzie kierował jedną produkcją operową w sezonie w Teatro Municipal de Lima.
Do najważniejszych wydarzeń w sezonie 2013/2014 należy tournée koncertowe po Korei Południowej z jedną z czołowych orkiestr kameralnych w Europie, Deutsches Kammerorchester Berlin. W ramach tego tournée będzie występował m.in. w słynnym Seoul Arts Center. Urodził się w Dreźnie. Studiował w Wyższej Szkole Muzycznej, Teatralnej i Mediów w Hannoverze w klasie fortepianu prof. Arie Vardiego, jednego z najbardzej cenionych pedagogów muzyki ostatnich lat, jak również dyrygenta Israel Philharmonic Orchestra. Już od najmłodszych lat, jako syn śpiewaków operowych, zetknął się z teatrem muzycznym. Wówczas zrodziło się jego zainteresowanie dyrygowaniem. W repertuarze posiada utwory symfoniczne i operowe różnych epok i stylów muzycznych, specjalizuje się jednak w muzyce Ryszarda Wagnera, Ryszarda Straussa i Igora Strawińskiego. W ostatnich latach koncertował w ponad 25 krajach na świecie, m.in. we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Korei Płd., Afryce Płd., Japonii, Rosji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Stanach Zjednoczonych.


BEATA MŁYNARCZYK
Ukończyła studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 1998 prowadzi cykl koncertów dla młodzieży w Filharmonii Częstochowskiej, w której do października ub.r. była dyrektorem. Z jej inicjatywy w Filharmonii Częstochowskiej zaistniał nowy autorski projekt edukacyjny „Szkoła na Parnasie” oraz z sukcesem odnowiono cykl Niedzielnych Poranków Symfonicznych dla dzieci. Jako prelegent koncertów muzyki poważnej brała udział w: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, Festiwalu Kompozytorów Śląskich w Opolu, Festiwalu Wiolinistycznym im. B. Hubermana, Częstochowskich Spotkaniach Gitarowych, Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Kłodzku, Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat, koncertach symfonicznych w Filharmonii Częstochowskiej. Od 1999 działa w Zarządzie Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie, współorganizującego: Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej Kameralistyka Fortepianowa, Festiwal Muzyki Kameralnej, Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej Konfrontacje, Akordeon Wczoraj i Dziś, Dni Muzyki Organowej. Uhonorowana została Nagrodą II stopnia Prezydenta Miasta Częstochowy Dla Nauczycieli i Dyrektorów Szkół, odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury, srebrnym Laurem Umiejętności i Kompetencji przyznanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo Handlową. Dwukrotnie była nominowana do tytułu Regionalnego Mistrza Mowy Polskiej.

powrót do strony głównej