24 maja, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY
VIVA VIOLETTA VILLAS


JOANNA NAWROT śpiew
BALTIC QUASIDEON GROUP:
ANDRZEJ WOJCIECHOWSKI klarnet, JAROSŁAW STOKOWSKI kontrabas,
PAWEŁ ZAWADA fortepian, ADAM GOLICKI perkusja
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
SZYMON MAKOWSKI dyrygent

Strangers in the night muz. Bert Kaempfert
Mechaniczna lalka sł. Agnieszka Osiecka, muz. Violetta Villas
Jesteś mi potrzebny sł. Jacek Podkomorzy (Zbigniew Adrjański, Janusz Trybusiewicz),
muz. Leszek Bogdanowicz (Bogusław Grzyb)
Oblivion muz. Astor Piazzolla
Dla ciebie miły sł. Marian Łebkowski, muz. Ryszard Sielicki
Józek sł. Ludwik Jerzy Kern, muz. Wiktor Kolankowski
Zdecyduj się sł. Zbigniew Stawecki, muz. Marian Skorupińsk
Summertime muz. George Gershwin
Melancholie sł. Agnieszka Osiecka, muz. Wojciech Kilar
Pocałunek ognia sł. Violetta Villas, muz. Angel Gregorio Villoldo
Libertango muz. Astor Piazzola
Szczęście sł. Ola Obarska, muz. Manos Hadjidakis
Przyjdzie na to czas sł. Kazimierz Winkler, muz. Władysław Szpilman (ps. Al Legro)
Nie ma miłości bez zazdrości sł. Violetta Villas, muz. Violetta Villas
Ave Maria muz. Astor Piazzolla
List do matki sł. Mirosław Łebkowski, Stanisław Werner, muz. Adam Skorupka

kup bilet on-line

Koncert z największymi przebojami polskiej primadonny, Violetty Villas – śpiewaczki nazywanej „głosem ery atomowej”, posiadającej czterooktawową skalę głosu i słynącej ze swego charakterystycznego wizerunku wykreowanego na styl hollywoodzkiej gwiazdy lat 60-tych.
Nowych aranżacji utworów dokonał kompozytor i aranżer Beniamin Baczewski.


Joanna Nawrot
Ukończyła studia polonistyczne. Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie jest studentką studiów II stopnia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. S. D. Kotlińskiego. Współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku jako solistka. Stypendystka Prezesa Rady Ministrów. Solistka w międzynarodowych festiwalach: Muzyki Klasycznej na Białorusi, Muzyki Kameralnej Winterreise w Moskwie, Muzyka u źródeł w Lądku Zdroju, im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju, Operetkowego im. Iwony Borowickiej w Krakowie, Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, Letniego Festiwalu Kultury i Sztuki w Helu. Finalistka IV i V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anny German w Warszawie. Wystąpiła w Civica Scuola di Musica Claudio Abbado i Casa Verdi w Mediolanie. Debiutowała partią Krystynki w operetce Ptasznik z Tyrolu K. Zellera na deskach AM w Gdańsku. Otrzymała nagrodę Człowiek Roku w kategorii debiut oraz wyróżnienie w kategorii kultura. Laureatka I miejsca w eliminacjach do Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anny German w Białymstoku.
Występowała również w Niemczech, Włoszech i na Białorusi. Ukończyła wokalne kursy mistrzowskie u wybitnych polskich i światowych artystów i pedagogów śpiewu. Nagrała solową płytę wraz z Baltic Quasideon Group oraz orkiestrą kameralną pod dyrekcją Ariela Ludwiczaka z piosenkami Anny German.


Baltic Quasideon Group
Formacja muzyczna, która w kręgu swoich muzycznych zainteresowań ma nie tylko muzykę klasyczną, ale również jazzową oraz polską piosenkę klasyczną. Muzycy grający w zespole to wybitni artyści, zaprzyjaźnieni ze sobą od lat, współpracujący przy okazji różnych muzycznych projektów i inicjatyw. Na klarnecie gra Andrzej Wojciechowski, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, wirtuoz, doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Gdańsku. Przy fortepianie zasiada Paweł Zawada – muzyk, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej, akompaniator w Gdańskiej Szkole Baletowej. Na kontrabasie gra Jarosław Stokowski, znany muzyk klasyczny, jak i jazzowy współpracujący z wieloma artystami w kraju i za granicą. Perkusistą zespołu jest Adam Golicki wybitny polski muzyk, związany z wieloma zespołami muzycznymi w kraju.


Szymon Makowsk
i Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na kierunkach Dyrygentura oraz Skrzypce. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich w Polsce i Europie, prowadzonych przez wybitnych profesorów takich jak Jose Miguel Rodilla Tortajada (Murcia), Gabriel Chmura (Kraków) czy Alexander Polishchuck (Faro). Dodatkowo ukończył czteroletni kurs dyrygencki w Accademia Chigiana (Siena) pod kierunkiem Gianluigi Gelmettiego, trzykrotnie uzyskując „Diploma di Merito” oraz stypendia akademii. Potwierdzeniem nabytych umiejętności był udział w prestiżowych międzynarodowych konkursach dyrygenckich – w Atenach (2010, Konkurs im. Dmitri Mitropoulosa), w 53. Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Dyrygentów w Besançon (2013, gdzie dotarł do półfinału) oraz w konkursie im. G. Soltiego we Frankfurcie nad Menem (2015, gdzie również doszedł do etapu półfinałowego).
Jest także absolwentem studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie Placówkami Kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W pierwszej połowie roku 2011 był asystentem maestro Waltera E. Gugerbauera w Operze Wrocławskiej, współpracując przy premierze opery Parsifal Richarda Wagnera. W tym samym roku poprowadził orkiestrę Filharmonii Poznańskiej podczas swojego koncertu dyplomowego, dyrygował także Orchestra Sinfonica di Sanremo na koncercie upamiętniającym setną rocznicę urodzin Franco Ferrary.
Wśród orkiestr, z które prowadził należy wymienić Narodową Orkiestrę Polskiego Radia w Katowicach, NFM Filharmonię Wrocławską, Orkiestrę Muzyki Nowej w Katowicach, orkiestry Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Opolskiej, Filharmonii Kaliskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej Filharmonii Podkarpackiej czy Filharmonii Kameralnej w Łomży, Orkiestrę Symfoniczną w Zamościu.
Szymon Makowski pracował w charakterze dyrygenta gościnnego w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Teatrze Muzycznym w Lublinie, Teatrze Muzycznym w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrze Muzycznym. Spośród zagranicznych orkiestr pracował z Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, Frankfurt Radio Symphony Orchestra, Praska Komorni Philharmonie, Filharmonia Hradec-Kralove, Orchestre National de Lorraine, Orchestre Victor Hugo Franche-Comte, Orquesta do Algarve, Sofia Festival Orchestra, Regensburg Theater oraz Orchestra della Fondazione Bulgaria Classic. W czasie tych koncertów współpracował z wieloma światowej sławy solistami, m.in Aleksandrą Kurzak, Stefanem Kocanem, Agatą Szymczewską, Claudio Bohorquezem, Ivo Kahankiem czy Igorem Szeligowskim.
Od 2017 roku pełni funkcję dyrygenta Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, a od 2023 roku dodatkowo funkcję Kierownika Muzycznego tej instytucji, z orkiestrą koncertuje w Polsce oraz za granicą. W czerwcu 2019 roku poprowadził koncert finałowy 54. festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju, transmitowany i nagrany przez TVP Wrocław. W tym samym roku wraz z orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej dokonał premierowych nagrań CD utworów Ludomira Różyckiego. W 2022 roku wraz z orkiestrą symfoniczną Filharmonii nagrał światową premierę Pieśni na Sopran i Orkiestrę Raula Koczalskiego. Podczas pandemii Covid-19 był jednym z autorów nowatorskiego projektu “Kultura w sieci”, który zaowocował wykonaniem 15 nagrań w domach muzyków orkiestry Filharmonii. Łącznie nagrania te dotarły do ponad półtora miliona odbiorców.


PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

maj 2024