PSALMUS
Reżyseria: Krystyna Bogusławska, Michał Bogusławski
Produkcja: Telewizja Polska SA
Premiera 1982
Gatunek: dokument
Czas trwania: 25 min.
Nagrodzona Złotą Nimfą na International Television Festiwal w Monte Carlo baletowo-pantomimiczna impresja do muzyki Krzysztofa Pendereckiego z udziałem zespołu głuchoniemych tancerzy Teatru „Pantomima Głuchych” z Olsztyna. Film ma wymiar symboliczny jest opowieścią o rozwoju cywilizacji od chwili narodzin człowieka po jej stechnicyzowany i zdehumanizowany kres.
DLA LUDZI ZAWSZE MAM TWARZ POGODNĄ...
Reżyseria: Dariusz Pawelec
Scenariusz: Małgorzata Gąsiorowska, Dariusz Pawelec
Zdjęcia: Dariusz PAwelec, Marcin Peresada, Grzegorz Szczygielski, Herkus Milasevicius )Kowno), Andrzej Ostaszewski (Paryż)
Produkcja: Telewizja Polska – Program II
Rok produkcji: 1999
Gatunek: Film biograficzny
Czas trwania: 50 min.
Jest to barwna opowieść o Grażynie Bacewicz (1909-1969), dokumentująca życiorys, twórczość i drogę artystyczną wybitnej skrzypaczki. Zdjęcia wykonano w Polsce, na Litwie i we Francji, wykorzystano bogatą ikonografię i unikatowe materiały archiwalne ze zbiorów TVP, WFD oraz prywatnego archiwum rodziny kompozytorki. O swojej niezwykle utalentowanej siostrze opowiada Wanda Bacewicz. Ponadto w filmie znajdą się fragmenty poświęconych pamięci kompozytorki koncertów rocznicowych, które odbyły się w Studiu Koncertowym PR w Warszawie.
MICHAŁ BOGUSŁAWSKI
Reżyser i scenarzysta – wybitny, polski dokumentalista. Absolwent Wydziału Reżyserii w Łodzi oraz PWST w Warszawie. Wychowawca młodych twórców na wydziałach reżyserii i dziennikarstwa – wykładowca PWSFTViT w Łodzi, Wydziału Dziennikarstwa UW, prodziekan i kierownik Zakładu Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji UŚ, dyrektor Ośrodka Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego TVP, rektor Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza w Warszawie. Członek Rady Etyki Mediów w latach 1998 – 2011.
Przez całe życie zawodowe związany z TVP. Jeden z pierwszych operatorów
w eksperymentalnym studio w Warszawie (1952). Współtwórca m.in.: redakcji Teatru TV i Studia 2. Redaktor naczelny Studia im. Andrzeja Munka. Od roku 1997 twórca i kierownik artystyczny cyklu filmów dokumentalnych Małe Ojczyzny, za który otrzymał nagrodę Ministra Kultury, Fundacji Kultury, współudział w nagrodzie Niptel 1998, „Wielki Aplauz” i nominację do nagrody Dariusza Fikusa w 1999.
Do jego najważniejszych prac reżyserskich należą m.in.: Szatan z siódmej klasy, Piotr i Łucja, Opowieść wigilijna wg Karola Dickensa, Płomienie wg S. Brzozowskiego, Meksykanin wg J. Londona, Cece wg L. Pirandella, cykl programów Poeci okupacji (Stroiński, Borowski, Trzebiński, Gajcy, Bojarski, Baczyński), program poetycki Guillaume Apollinaire, programy Tak jest jak się Państwu zdaje, film artystyczny Jest czy się sni, Wyspiański, Leśmian, Czas bez imienia, nagrodzony w 1983 r. w Monte Carlo Psalmus, film artystyczny Tam księżyc lewym okiem mruga, film poetycki Podróż poślubna, Serenite wg Jarosława Iwaszkiewicza, Lombard złudzeń wg Andrzeja Hłaski, kilkanaście widowisk Teatru Kobra i Teatru Sensacji, filmy z cyklu Małe Ojczyzny - Osada na surowym korzeniu, Zapatrzenie, Szewska pasja, Wiktora Zina trzeciego świata opisanie, Nagroda, …I rozpakowali walizki.
MAŁGORZATA GĄSIOROWSKA
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Od wielu lat jest związana z programem II Polskiego Radia, gdzie przygotowuje audycje poświęcone głównie muzyce polskiej XX wieku. Współpracuje także z Akademią Muzyczną w Krakowie, Polskim Wydawnictwem Muzycznym oraz Filharmoniami: Narodową w Warszawie i Świętokrzyską w Kielcach (artykuły do programów koncertowych). W Polskim Wydawnictwie Muzycznym opublikowała monografie muzyczne Grażyny Bacewicz (1999, wznowienie 2009) i Stefana Kisielewskiego (2011) wydane w serii „Kompozytorzy polscy XX wieku”. Jest członkiem Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich, gdzie pełniła różne funkcje; obecnie przewodniczy Komisji Koncertowej ZKP. Należy także do Rady Programowej festiwalu „Warszawskie Spotkania Muzyczne”. W 1999 wraz z Jackiem Rogalą, dyrygentem i ówczesnym kierownikiem Redakcji Muzyki Współczesnej w Programie II Polskiego Radia, zorganizowała przy współpracy PWM-u i Programu II Telewizji Polskiej cykl czterech koncertów – „Dni Muzyki Grażyny Bacewicz”. Fragmenty koncertów zostały włączone do filmu dokumentalnego o Grażynie Bacewicz pt. Dla ludzi mam zawsze twarz pogodną, którego jest współautorką scenariusza (razem z reżyserem Dariuszem Pawelcem). W 2010 ukazały się jej Rozmowy z Włodzimierzem Kotońskim wydane przez Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. W 2011 z okazji setnej rocznicy urodzin Stefana Kisielewskiego i opublikowania monografii muzycznej kompozytora autorka monografii przygotowała wspólnie z Adamem Suprynowiczem cykl audycji o muzyce tego niezwykłego człowieka. Na początku 2013, z okazji Roku Lutosławskiego, Filharmonia Świętokrzyska wydała folder poświęcony kompozytorowi z tekstem Małgorzaty Gąsiorowskiej.
powrót do strony głównej
|