24 marca 2023, piątek, g. 19:00, sala koncertowa
KONCERT SYMFONICZNY
WIECZÓR OPEROWY
ALEKSANDRA BLANIK sopran
ADRIAN DOMARECKI tenor
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
RAFAŁ KŁOCZKO dyrygent
WOLFGANG AMADEUSZ MOZART
Czarodziejski flet: Uwertura do opery
aria Tamina z I aktu opery
Wesele Figara: aria Hrabiny
GIUSEPPE VERDI
Traviata: Preludium do I aktu opery
GAETANO DONIZETTI
Łucja z Lamermooru: aria Edgarda z III aktu opery
GEORGES BIZET
Carmen: aria Michaeli
STANISŁAW MONIUSZKO
Mazur z opery Halka
aria Jontka z IV aktu opery
FRANCESCO CILEA
Adriana Lecouvreur: aria Adriany
GAETANO DONIZETTI
Don Pasquale: Uwertura do opery
Napój miłosny: duet Nemorino i Adiny
kup bilet on-line
Nie jest niczym odkrywczym to, że wszystkie dobre piosenki mówią o miłości, a większość z nich – o miłości nieszczęśliwej. Nie inaczej jest w świecie muzyki operowej. Romanse i miłosne uniesienia zawsze nieuchronnie kończą się śmiercią kochanków lub małżeństwem, a pozostają melodie, które potrafią zanucić ludzie na całym świecie. Pożądanie, tęsknota, niespełnienie, igranie z uczuciami: żadna sztuka nie potrafi wyrazić tych stanów lepiej niż muzyka. A więc zanurzmy się bez obaw w ten operowy kalejdoskop – od Traviaty Verdiego i Carmen Bizeta po Napój miłosny Donizettiego. Przeżyjmy z operowymi bohaterami ich uniesienia i porażki bez obaw, że nasze własne serce zostanie złamane. Operowe arie wykonają młodzi śpiewacy, laureaci licznych konkursów wokalnych – Aleksandra Blanik oraz Adrian Domarecki. Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi doskonały interpretator dzieł operowych, Maestro Rafał Kłoczko.
ADRIAN DOMARECKI tenor, od sezonu 2022/2023 członek zespołu solistów Opery w Magdeburgu. Absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. Katarzyny Oleś-Blachy. Od 2021 roku jest członkiem Programu kształcenia młodych talentów Akademia Operowa w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Warsztat wokalny doskonalił pod okiem takich mistrzów jak Ryszard Karczykowski, Mariusz Kwiecień, Zdzisław Madej, Urszula Kryger, Marcel Boone, Olga Pasiecznik, Izabella Kłosińska, Topi Lehtipuu i innych. Jest laureatem konkursów wokalnym o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, między innymi Konkursu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju (I nagroda oraz nagroda im. Bogdana Paprockiego dla najlepszego tenora konkursu), Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (II nagroda, nagroda za najlepsze wykonanie arii belcantowej), Konkursu im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie (I nagroda), Konkursu im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach (III nagroda, nagroda Wiesława Ochmana za najlepsze wykonanie pieśni patrona konkursu), Konkursu Operetkowego im. Iwony Borowickiej w Krakowie (I nagroda). Będąc na studiach zadebiutował na deskach sceny Opery Krakowskiej w partii Cassia w Otellu Giuseppe Verdiego. Współpracuje z Operą Krakowską, Operą Wrocławską, Deutsche Oper w Berlinie, gdzie wykonywał takie partie jak Ferrando (Cosi fan tutte - W.A.Mozart), Mozart (Mozart i Salieri - N. Rimski-Korsakow), Pang (Turandot - G.Puccini), Merkury (Orfeusz w Piekle - J.Offenbach). Współpracował z wybitnymi dyrygentami, pianistami oraz śpiewakami. Są wśród nich między innymi: Tomasz Tokarczyk, Kai Bumann, Adam Banaszak, Bassem Akiki, Jan Tomasz Adamus, Paweł Popławski, Swetoslaw Borysow, Katelan Tran Terrel, Michał Biel, Mikołaj Zalasiński, Tomasz Kuk, Anna Lubańska, Piotr Kusiewicz.
ALEKSANDRA BLANIK
Pierwsze, prywatne lekcje śpiewu udzielał jej Dr hab. Jan Ballarin. Od 2019 roku absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Aktualnie studentka I roku, studiów magisterskich na wydziale wokalno-aktorskim w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie pd hab. Ewy Biegas. Zarówno w szkole średniej, jak i na studiach licencjackich prowadzona przez Prof. Dr hab. Agatę Kobierską. Okres studiów owocował wieloma sukcesami na międzynardowych oraz ogólnopolskich konkursach wokalnych, m.in. III miejsce na VIII Ogólnopolskim konkursie duetów wokalno-instrumentalnych w Wrocławiu, I miejsce na VII Ogólnopolskim konkursie wokalnym im. Krystyny Jamroz w Kielcach. III miejsce na I Międzynarodowych konkursie wokalnym im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej w Krzeszowicach. Grand Prix na Międzynarodowym konkursie dla młodych muzyków "Nouvelles Étoiles" w Paryżu, Grand Prix na Międzynarodowym konkursie wokalnym w Wiedniu "International Viennese Spring Music Competition" oraz III miejsce na Międzynarodowym konkursie solowej wokalistyki sakralnej "Ars et Gloria" w Katowicach. Sopranistka doskonaliła swoje umiejętności wokalne na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez światowej sławy śpiewaków operowych, m.in. Izabelę Kłosińską, Andrzeja Dobbera, Mariusza Kwietnia, Piotra Beczałę. Za wybitne osiągnięcia artystyczne w roku 2021/2022 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotychczas, na każdym roku studiów, udaje jej się pozyskać stypendium rektora dla najlepszych studentów wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
RAFAŁ KŁOCZKO
Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki na kierunkach: dyrygentura, teoria muzyki i kompozycja oraz Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, gdzie w 2019 roku otrzymał tytuł doktora nauk muzycznych. Ponadto kształcił się w Wiedniu (Universität für Musik und darstellende Kunst) i Warszawie. w 2021 roku ukończył w Szkole Głównej Handlowej prestiżowe studia na kierunku zarządzanie kulturą. Już podczas studiów rozpoczął aktywną działalność dyrygencką występując niejednokrotnie w gdańskiej alma mater oraz na scenie Opery Bałtyckiej, Warszawskiej Opery Kameralnej czy prowadząc koncerty Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego w Toruniu, w którym od ponad 5 lat pełni funkcję wiceprezesa. Doświadczenie i szlify zdobywał podczas licznych kursów mistrzowskich i asystując tak wybitnym artystom, jak Franz Welser Möst, Marco Guidarini, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, Bassem Akiki, Andriy Yurkevych, Tadeusz Kozłowski, Janusz Przybylski, Mirosław Jacek Błaszczyk czy Colin Metters. Jako dyrygent dał się poznać nie tylko jako znakomity interpretator dzieł operowych, ale i symfonicznych występując na scenach w całym kraju i za granicą. Współpracował z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Operą Wrocławską, Warszawską Operą Kameralną, Operą Bałtycką, Operą Królewską La Monnaie w Brukseli, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Śląską, Operą i Filharmonią Podlaską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Kameralną Sopot, Filharmonią Łódzką, Koszalińską, Świętokrzyską, Gorzowską, Opolską, Bałtycką, a także z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią w Valetcie (Malta). Za jedno z najważniejszych osiągnięć należy podkreślić fakt, iż odbył staż dyrygencki jako pierwszy Polak w ramach festiwalu Salzburger Festspiele (2016), a w latach 2017 18 odbył staż dyrygencki w Operze Wiedeńskiej (Wiener Staatsoper). W 2021 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej stając się najmłodszą w kraju osobą pełniąca tego typu funkcje. Działalność i twórczość Rafała Kłoczko od początku aktywności zawodowej były docenianie czego dowodem są nie tylko znakomite recenzje, nagrody oraz wyróżnienia na konkursach kompozytorskich i dyrygenckich, ale także liczne stypendia w ramach tak prestiżowych programach jak: „kompozytor-rezydent” i „dyrygent rezydent” organizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Młoda Polska (Narodowe Centrum Kultury). Był także wielokrotnym stypendystą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Kujawsko Pomorskiego, Urzędu Miasta Gdańska i Torunia oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poza muzyką jego wielką pasją są puzzle oraz nauka języków. Artysta włada językiem niemieckim, angielskim i włoskim, a w ostatnich latach kontynuuje naukę języka francuskiego, portugalskiego i mandaryńskiego.
strona główna
|